TUR REHBERLİĞİ

Tur rehberliği iş fikri hakkında bugünkü yazımızda sizlere epey aydınlatıcı salıklar vereceğiz. Tur rehberliği bildiğimiz Sultanahmet’te dil bilen gözlüklü şakirt elemanımızın yaptığından daha karmaşık hal almıştır. Zira artık tur rehberliği işini layıkıyla kazançlı şekilde yapmak için en az 2 dil bilip, hakikaten gezdireceğiniz bölgeler, tattıracağınız yemekler, içkiler hakkında epey bilgi sahibi olmalısınız.

Tur rehberliği işi sanıldığı gibi sadece tarihi eserleri, şehrin önemli noktalarını gezdirmekle bitmemektedir. Yerli, yabancı müşterilerinize o bölgenin tarihi, kültürel, ekonomik, sosyolojik tüm yönleriyle tanıtmanız gerekli. Bu nedenle tur rehberliği işine yöreye has restoranları gezdirmek, şehirin dini açıdan önemli sayılan yerlerini tanıtmak, doğal güzelliklerini gezdirmek, yemeklerini tattırmak dahil edilebilir. Kısacası siz tur rehberi olarak o şehri farklı kılan, o şehre özgün olan her şeyi tanıtabilirsiniz.

Tur rehberlerinin meslek icabı sempatik, cana yakın, az biraz geveze ve meraklı olmaları gerekemektedir. Eğer bu karakter özelliklerine sahip değilseniz size bu işi yapamazsınız diyemeseniz de bu iş size işkence gibi gelebilir.

Ayrıca bilmeniz gerekn bir şey daha, bu iş fikrini gerçekleştirecekseniz, karşınızdak insanın bölge yabancısı olduğu gerçeğini her zaman aklınızda tutmalısınız. Çünkü mesela bölgeyi tanıtırken elin rusunu ormana soktuğunuzda onun başına gelebilecek şeylerden o an için siz sorunlusunuz. Size genelde dava açma hakkına sahiptirler. Ayrıca bu yabancı elemanlar biz Türklere pek benzemezler, bizden en az on kat daha araştırmacı, meraklı daha soruşturmacılardır. Zira bu dostlarımız her zaman araştırdığı konuyu enine boyuna didikler. “Gora” filmindeki arif gibi tribe girmemeniz için sizlere tavsiyem asla turislerin karşısına bu şekilde çıkmayın:))

Tur rehberliği iş fikrini değerlendirmeye geçelim bakalım;

1)Avantajları

  • Tur rehberleri gezdirdikleri insanlarla beraber yeni şeyler öğrenme, farklı şeyleri keşfetme imkanı tanımakta ve onlarla beraber kültürlenmektedir.
efes antik tiyatro

Onca insana Türkiye gibi bir bölgeyi tanıtırken ister istemez Dünya tarihi hakkında epey bilgi sahibi olacaksınız. Bilindiği gibi Dünyanın en derin tarihi birikime sahip coğrafyası ortadoğu, mezopotamya, mısır ve de çindedir. Bunun sebebi ise bu bölgelerin ya yerleşik hayata uzun süre devam etmiş büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması ya da çok önemli ticaret noktaları olmasıdır. Anadolu da bu iki özellik aynı anda vardır. Dolayısıyla neredeyse mezopotamyadan bile daha çeşitli, kauzistik bir kültürel yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

2) Tur rehberliği işi sizlere epey kazanç sağlayabilir…

artemiz tapınağı

Bu iş fikrini Avrupa’da internete profil oluşturaraktan yürüten dahi vardır. Kendinizi anlatan detaylı bir profil oluşurup tanıtacağınız bölgeyi seçip bunun hakkında 1-2 sayfa açıklamalar yazarak internete ilan koyabilirsiniz bazı sitelere. Genelde 3 saatlik gezdirmeye karşılık 175 dolar talep eden Avrupalı tur rehberleri en fazla 4 kişiyi yanında gezdiriyorlar. Yörenin yabancısı arkadaş grupları, aileler, çiftler bu tür aktivitelere epey rağbet göstermektedirler.

Bu iş fikrini yapmak istiyorsanız bunun için oluşturulmuş özel sitelere kaydolmanız ya da kendinize ait site açmanız gerekmektedir. Böylelikle yukarıda bahsettiğim gruplar sizi kolaylıkla bulabilir.

3)Dikkat edilmesi gerekenler

  • Tur rehberliği işinde “yabancı lisan” husunda epey dikkatli olmalısınız!!
  • Kavga çıkarmamaya ve nazik davranmaya gayret ediniz
  • Otellerle ve restoranlarla yapmış olduğunuz komisyon anlaşmalarının hakkını vermek için kaliteli yerler ile anlaşmalısınız.

 

Tur rehberleri eğer nam yapmak ve işinde başarılı olmak istiyorlarsa en az 2 dili akıcı şekilde bellemeleri lazım.

4)Gerekenler

  • Tur rehberliği işini yapmak için seyahat acentaları ve otellerle aranızı iyi tutmanız gereklidir.
kapadokya

Zaten eğer gereken vasıflara sahipseniz sizi havada kapmaları an meseledir. Müşterilerinizin bir çoğu ülkeye bu oteller ve acentalar sayesinde gelebildikleri için sizin ekmeğinize giden yol buralardan geçecektir.

5) Tahsilat

  • Tur rehberi olmak için öyle diploma sahibi olmanıza ya da bir tahsilat yapmanıza gerek yok.

Bu durum bir yönden avantaj(size işe başlama konusunda kolaylık sağlamakta), bir yönden de dezavantajdır(bu camiada çok fazla ipsizin, sapsızın ve kopuğun türemesine vesile olacatır).

Yorum yapın