Turizm Krizi Zamanında Bir Oteli Ayakta Tutacak 5 Taktik

Tüm okurlarımıza merhaba. Bugünkü yazımızda güncel bir sorundan yola çıkarak sizlere taktikler vereceğiz. Güncel sorunumuzun adı: Turizm krizi.

Ülkemizde turizmden gelen gelir kaynakları oldukça hatrı sayılır ölçüdeydi. Hatta öyle ki turizm için ”bacasız sanayi” tanımı yapılmaktadır. Dünyanın en büyük tur operatörü olan Tui geçtiğimiz aylarda ülkemizi de kapsayan bir istatistik tablosu çıkardı. Bu tabloya göre 2016 yılında ülkemize gelen turist sayısında %40 oranında bir düşüş yaşanmıştır. Bu oldukça büyük bir rakamdır. Öyle ki neredeyse her 2 turistten 1’i ülkemize tatil ve turizm amaçlı gelmekten vazgeçmiştir. Bu çok ciddi bir orandır. Bir başka veriye göre 2015’te de oranların %20 oranında düştüğü belirtilmiştir.

Bu tip düşüşlerin en büyük nedeni şüphesiz ülkemizin alçakça terör saldırılarına maruz kalmasıdır. Sultan Ahmet, Taksim, Ankara gibi önemli merkezi bölgelerde üst üste gerçekleştirilen hain terör saldırılarından sonra ülkemizin iç güvenliği tarumar edilmiştir. Bir de ek olarak Rusya ile yaşanan dış ilişkilerdeki sorunlar da rakamların düşmesine birebir etki etmiştir. Her ne kadar Rusya ile ilişkiler düzelme yoluna gitse de, oranların düşük olması gerçeğini pek de etkilememiştir.

ot 3

Rusya’dan gelen turistlerde %80 oranında bir azalma olduğu söylenmiştir. Kim, hangi turizm işletmecesi ile konuşsa da aynı şikayetler ve endişelerle karşı karşıya gelecektir. ”Kimse gelemiyor, hiç kazanamıyoruz, anahtarı bırakıp gitmek üzereyiz” gibi söylenceler umutsuz turizm ortamının birer dışa vurumu olarak belleklere kazınmıştır.

Yine de enseyi karartmamakta fayda var. Özlenen eski turizm tablolarını geri almak elbette ki uzun zaman alacaktır. Ancak yine de geliştirilen taktikler ile belli başlı alanlarda müşteri çekmek, tamamen sizin elinizde olabilir. Böylesi turizm krizi zamanlarında otelinizi ayakta tutacak, en azından anahtarı bırakıp başka bir işe yönelmenize engel olacak 5 taktik vereceğiz sizlere. Türkiye’miz, turizm cenneti olana kadar, siz kendi cennetinizi muhafaza edebilir; siz kazandıkça ülkemiz de kazanmaya devam edebilir.

Öyleyse başlayalım.

Turizm Krizi Zamanlarında Bir Oteli Ayakta Tutacak 5 Önemli Taktik: 

  • İnternet Pazarlaması Yapmak: Mutlak surette internet ortamı üzerinde açıklayıcı ve kampanyalardan potansiyel müşterilerinizi haberdar edici veriler girebileceğiniz bir web siteniz olmalıdır. Sitenizi her daim güncel tutmalı, aynı zamanda rakip otellerin sitelerini an be an takip ederek karşılaştırmalı olarak ”daha iyi ne yapabilirim” sorusunu kendinize sormalısınız. Sadece turizm krizi ile değil aynı zamanda sizin gibi olan yüzlerce otelle rekabet halinde olduğunuzu bir an bile aklınızdan çıkarmayın. Bu sıralar otellerin yaptığı kampanyaları siz de uygulamalısınız. Örneğin ön ödemesiz kayıt imkanını, müşterilerinize sunmalı ve bunu da internet pazarlama tekniği olarak sitenizden duyurmalısınız. 24 saat geçerli olan mega indirim kampanyasını da aynı şekilde koca ve renkli yazılarla insanların gözlerine soka soka tanıtımını yapmalısınız. Web sitenizde otelinize dair birçok görsel kullanmalısınız. Odalarınızın içinden, yemekhanelere kadar havuz, koridorlar, oyun sahaları, otelin her metrekaresini fotoğraflamalı ve sitenize koymalısınız. Toplam oda sayınızı da belirtip otelinizi tarif eden ve açıklayan ne uzun ne kısa bir metin de yazmalısınız. Böylece potansiyel müşterileriniz, daha otelinize adım atmadan otelle ilgili A’dan Z’ye bilgilenecek ve geniş bir rehberlik izlenimiyle otelinize gözü kapalı geleceklerdir.

ot 2

  • Güven ve istikrar mesajları vermek: İnsanların öncelikli olarak tatilden beklentileri eğlence ve dinlenme değildir artık. Bir insan son iki yılda tatile gittiğinde artık en başta güvenlikli bir ortam talep etmektedir. ”Başımıza bir şey gelmesin”in garanti istemidir bu. Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe’nin eski forveti Anelka’nın tatil için Türkiye’yi seçmesi ve Türkiye için öven birçok açıklama yapması, buna en büyük örnektir. Siz de bu tarz haberlerin örneklerini sitenizde paylaşabilirsiniz. Sizin otelde kalmasa bile sizin ülkeniz olan Türkiye’de tatil yapan dünya çapındaki yıldızların fotoğraflarını ve haberlerini paylaşarak, ülkede hali hazırda var olan huzur ve güven ortamını kanıtlarıyla renkli bir şekilde sunabilirsiniz. Böylece hem insanların güvenlik ihtiyaçlarına cevap vermiş olursunuz hem de helal bir şekilde kazanmaya devam edersiniz. Temel ihtiyaç güven ve istikrardır. Bu iki element sağlandığı takdirde, eğlence de, tatil de ve son olarak kazanç da peşi sıra gelecektir. Bir otel sahibi olarak güvenliği siz sağlayamazsınız. Ancak sağlanan ve var olan güvenliğin haberini en doğru ve en gerçek şekliyle siz verebilirsiniz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Sunum Yaparken Duru, Sade Ve Berrak olmanın önemi

 

  • Odaları Doluymuş Gibi Göstermek: Piyasanın içinde her yol mübahtır. Bazı yalanların rengi pembedir ve zararsızdır. Hatta uzun vadede düşünecek olursa size yarar sağladığı için, bazı yalanlar devam edebilmek için kesinlikle gereklidir. Bu nedenle odalarınızı doluymuş gibi göstererek yol kat edebilirsiniz. İnternet sitenizde odalarınızı doluymuş gibi gösterdiğinizde karşı taraf öncelikli olarak otelinize olan rağbet karşısında olumlu olarak etkilenecektir. İstenilen güven ve istikrar; talep edilen huzur ve eğlence; odaları dolu olan otellerde daha fazla var demektir. Bu nedenle küçük bir göz yanılgısı üreterek, doluymuş gibi gösterdiğiniz odaları, gerçekten doldurmaya başlayabilirsiniz.

ot 1

Ünlüleri Ücretsiz Konaklatmak: Demin verdiğimiz Anelka örneğini hatırlayınız. Ünlülerin Türkiye’de bulunması bile başlı başına bir ”tatil yapın” çağrısı iken, bir de o dünya çapındaki starların ve halka mal olmuş sanatçıların / futbolcuların / medyatik kişilerin bizzat sizin otelinizde kaldığını düşünün. Öncelikli olarak sağlam bir istihbaratınız olmalı. Hangi ünlü, ne zaman otelinizin bulunduğu şehre ya da bölgeye gelecek? Bunun bilgisini mutlaka önceden temin etmelisiniz. Akabinde, söz konusu ünlülere menajerler aracılığıyla iletişim kurmayı ya da iletişim bilgilerine doğrudan ulaşmayı hedef almalısınız. Yapacağınız şık ve ücretsiz davet birçok ünlünün ilgisini çekecektir. Daha sonra gerekli sosyal iletişim adreslerinden o ünlülerin sizin otelinizde kaldığı haberini viral halinde vermeli ve yaymalısınız. Aynı zaman ünlülerin fotoğraflarını, otelinizde dinlenirken, spor yaparken, yüzerken, çeşitli enstantanelerle harmanlamalı ve halkın göz zevkine sunmalı. Sevdiği ve yakından takip ettiği ünlülerin sizin otelinizde kaldığını öğrenen insanların otelinizi tercih etme ihtimalleri yüksek oranda artacaktır.

 

Vaat Edilenden Fazlasını Ücretsiz Vermek: Öncelikli olarak otelinize dair bir genel indirim miktarı belirlemelisiniz. Bunu da internet sitenizde ”%..” şeklinde göstere göstere vermelisiniz. Birkaç işini iyi yapan muhasebeciyle birlikte çalışmalı ve otelime müşteri çekeyim derken sezonu çeşitli zarar oranlarıyla kapatmaktan sakınmalısınız. Bu genel indirimden sonra otelin hangi kısımlarında, hangi ürün ve hizmetlerde indirim yapacağınızı seçmelisiniz. Örneğin yemeklerde mi indirim olacak? İçkilerde mi? Havuzlarda ve saunalarda mı? Bunları bir bir belirleyip aynı şekilde naklen bir şekilde müşterilerinize duyurmanızda fayda var. Ve ne olursa para kazanma ivmesini arttıran bir diğer nokta da, şaşırtmak, şaşırtmayı bilmektir. Müşteriler, sürprizleri sever. Onlara yapacağınız çeşitli sürprizler, fiyat farkları ileriki dönemlerde bir daha sizi tercih etmelerini sağlayacaktır.

Ülkemiz turizm açısından zor bir dönemden geçmektedir. Ancak ne olursa olsun umutsuzluğa kapılmamalı ve bunun geçici bir dönem olduğunun farkına varılmalıdır. Otel sahipleri hiçbir şekilde endişeli ve şüpheci olmasınlar. Ülkemiz, birçok badireler atlatan ve köklü bir toplum anlayışına sahip değerli bir ülkedir. Ve zamanında yüzlerce kez atlattığı gibi bu badireyi de atlatacaktır. Önümüzdeki güzel günlere kadar size verdiğimiz taktikleri unutmayın!

Herkese bol kazançlı nice turizm sezonları dileriz!

 

 

Yorum yapın