EN ZENGİN 10 TÜRK HANGİ BÖLÜM MEZUNU

İş hayatında ön sıralarda yer alan holdingleri; Doğuş, Koç, Doğan, Sabancı, vs. vs. Haberleri hiç takip etmeyen insan bile az buçuk bu isimleri duymuştur. Hepsinin de ayrı bir hikayesi vardır. Kimisi Anadolu’nun bağrında bir yerde köklerini saldıktan sonra büyümüş; kimisi anavatanından sürülüp Türkiyeye göç ettikten sonra burada talihi dönmüş… Ama hepsinin de birkaç ortak yönü var. Bunlardan en önemlisi; sürekli okumuşlar ve öğrenmeyi hiç bırakmamışlar. Beden gücü kullanarak çalışan insanlara göre CEO’lar, yönetim kurulu başkanları, holding sahipleri hiçbir iş yapmazlar. Ama iş hayatı aslında bu kadar net değildir. Uzun bir tartışma konusu olsa da şu söylenebilir ki; birkaç istisna dışında bugün inanılmaz paralar kazanan kim varsa; gençliğine baktığınızda hiç bitmeyecekmişçesine verilen bir mücadele ve hiç ölmeyecekmişçesine aç bir öğrenme görürsünüz. Patronların çocuğu olarak dünyaya gelen ve ikinci kuşak patron olanlarda bile.

Şimdi de biraz genel bilgi, biraz fikir verme açısından; Forbes’un 2014’te hazırladığı en zengin 10 Türk listesindeki isimlerin hangi okullardan ve hangi bölümlerden mezun olduğunu inceleyelim:

1-)M. Ü —- BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ

Hepimizce bilinen Ülker markasının ile bu serveti yapan M. Ü’nün 2014 verilerine göre serveti 3.7 milyar dolardır ve Türkiye’nin en zengin adamıdı olarak iş hayatında yer alıyor.

2-)Ş. T. —- İTÜ İNŞAAT MÜH.

-ENKA’nın en büyük emektarlarından olan Ş T.’nın 2014 serveti 3 milyar dolardır.

3-)H. Ö. —- OREGON ÜNİVERSİTESİ İNŞAAT MÜH./HARVARD ÜNİVERSTESİ FİNANS MASTER

-Fiba Holding’ten olan H. Ö’in serveti 3 milyar dolardır.

4-)E. I. —- ODTÜ İNŞAAT MÜH./VİYANA ÜNİVERSİTESİ EKONOMİ YÜKSEK LİSANSI/FRANSA, INTERNATIONAL SCHOOL OF MANAGEMENT EKONOMİ DOKTORASI

-Eğitim geçmişi son derece parıltılı olan E. I Rönesans Holding’tendir ve serveti 2.8 milyar dolardır.

5-)S.A. —- AMERİKAN KIZ KOLEJİ

-Koç Holding’ten olan olan S.A.’in 2014 serveti 2.2 milyar dolardır.

6-) F. Ş —- BOSTON ÜNİVERSİTESİ PAZARLAMA VE İNSAN KAYNAKLARI BÖLÜMÜ

-2013’ün en zengin Türk iş adamı olan F. Ş, 2014 verilerine göre 6. sıraya gerilemiştir. Fakat Doğuş Grubu ile birlikte elde ettiği servet hala 2.1 milyar doları bulmaktadır.

7-)R. K —- JOHNS HOPINS END. SEVK VE İDARE BÖLÜMÜ

-Özellikle bugün orta yaş grubunda olanların belki de en çok bildiği isimdir R.K….:)) Servet ise 2.1 milyar dolardır.

8-)S. K —- BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ BANKACILIK VE FİNANSMAN BÖLÜMÜ

-Koç Holding mensubu olan S. K’nin serveti 1.85 milyar dolardır.

9-)F. Ş

Doğuş Yönetim Kurulu Üyesi olan F Ş.; F. Ş’in kız kardeşidir ve 2014 serveti 1.8 milyar dolardır.

10-) S.T. —- ETH ZÜRİH İNŞAAT MÜH./STANDFORD ÜNİVERSİTESİ İŞLETME YÜKSEK LİSANSI

-Bir diğer ENKA mensubu olan S. T de akademik kariyeri ortalamanın üzerinde olan zenginlerden biridir. 2014 itibariyle serveti 1.6 milyar dolardır.

Not: İlgili yazı 2014 yılında kaleme alınmıştır. Dolayısıyla 2014 yılının Forbes listesine göre hazırlanmıştır.

“EN ZENGİN 10 TÜRK HANGİ BÖLÜM MEZUNU” üzerine 2 yorum

  1. Gelistigimi gormek yernie artik ihmal etmedigimi soylesek daha dogru olur sanirim. 🙂 Devami tabi ki gelecek, artik el altimda surekli bir eser var ama esas konu su ki; blog yazacak baska konu bulamadigima sirf kitap incelemeleriyle dolacak gibime geliyor.

    Cevapla

Yorum yapın