Türkiye’de Otele Yabancı Müşteri Çekebilmek İçin Taktikler

Türkiye turizm konusunda zor günler geçirdi. Günler demiş olsak bile bu en az 2 -3 yıldır böyle. Bunun önüne engel olmak, set çekmek ve farklı girişimlerin farklı taktiklerin uygulanması ile yörüngeyi tersine çevirmek ise mümkün. Hiçbir konuda olmadığı gibi bu konuda da enseyi karartmıyoruz.

Öncelikle olarak önümüz yaz. Ve biz daha Mart ayı itibariyle size otelinize nasıl yabancı müşteri çekebileceğinizi açıklayacağız. Ancak öncesinde yabancı müşterinin önemine dair birkaç söz söyleyelim. Bir şeyin ve bir durumun önemi ne kadar kavranırsa onu iyileştirme çabaları da daha gerçekçi, daha atılgan olur her daim. Bu nedenle Türkiye gibi bir ülkede otel işletmecisi olarak otelinize yabancı müşteri çekmenin taktiklerini her alanda ve her adımda daha sağlam ve yerinde uygulamış olursunuz.

Otele yabancı müşteri çekmek ne kadar önemlidir bunu en başta otelciler biliyor. Bu görseli paylaşmamızın ana sebebi ise A’dan Z’ye kadar tüm ayrıntıların tasdik edilmesi ve uygulanması alanına işaret etmek için. Otelinizde yabancı müşteriler istiyorsanız odanızın dizaynından eşyaların konumuna kadar iyice bellemeli ve her detaya aynı özende ağırlık vermelisiniz. Mesela bu görsel tam olarak bize tam bir cevap verebiliyor. Ne olması gerektiği. Sadelik, az eşya, klasik ve stilize eşyalar… Bunların hepsi evrenseldir ve evrensel olan her kurum da olduğu gibi oteller de her zaman bu kurallara uyduğu takdirde iş yapar.

Turizm Krizi Zamanında Bir Oteli Ayakta Tutacak 5 Taktik bu yaz da turizm krizi olur mu bilinmez. Ancak biz yine de önlemimizi alalım ve şu yazıyı şuraya bırakalım. Turizmin kriz zamanlarında bir oteli ayakta tutacak 5 taktiği, şaka değil, abartı değil, sadece parlak fikirler farkıyla bulacağınızın da altını bir güzel çizelim. Ancak konumuzla bağlantılı olarak şunu da söyleyelim ki, bir oteli en fazla ayakta tutan sistemlerden biri de ona yabancı müşteri çekmektir. Bunun nedenlerini ise bir alt başlığımızda bulabilirsiniz.

Oteller İçin Yabancı Müşterilerin Önemi 

Yabancı müşteri demek her zaman için önce ülkeye sonra otele sıcak para akışı demektir. Bu para akışının döviz olması ise her zaman için yükselme ihtimali olan para sağlamlaması demektir. Bu sağlama alma ile birlikte evvela ekonomik olarak daha fazla kazanırsınız. Kaba tasla bir hesap yapacak olursak 3 yerli müşteriye karşı bir yabancı müşteri daha evla ve daha kazançlıdır bir otel için.

Yabancı müşteriler otelinizden memnun kalırsa yurt dışında tavsiye edilirsiniz. Turistler zaten kendi ülkeleri dışında bir yerde kalıp da oradan memnun olurlarsa her zaman yaptıkları gibi orayı överler ve sevdiklerine, arkadaşlarına oraya gitmelerini salık verirler. O önerdikleri otelin siz olmasını istiyorsanız şayet birazdan vereceğimiz taktikleri iyi belleyin. Bu sayede yarı yolda kalmaz ve zaten turizm krizi yaşayan ülkemizde varlığınızı kazanarak, kazandırarak sürdürmeye devam edersiniz.

Ayrıca son olarak bilinen bir gerçek ki yabancı müşteriler otellere bahşiş bırakmayı severler. Bunu da aklınızın bir köşesinde tutun. Bahşişler birike birike yeni işlere, yeni otellere sermaye olurlar.

Yabancı müşterilerinizi hem hizmet kalitesi hem de diğer yönlerden tam olarak tatmin etmek istiyorsanız aşçınızdan, kominize, temizlikçinizden şef garonlarınıza kadar tam tekmil hazırlıklı ve özenli çalışmalısınız. Bu görseli bırakıyoruz. Siz de bu görselin izinden giderek her elemanınızda, tepeden tırnağa tam hizmet aşkını bulmalı ve yabancı müşterilerinizi her daim oteliniz sınırları içerisinde tutmayı bilmelisiniz.

Otel Temizlik ve Bakım Elemanı Olmak (Housekeeping) adlı makalemizi de buraya iliştiriyoruz. Bu sayede söz konusu oteller ve onları ilgilendiren meslekler olunca en azından otel temizlik ve bakım elemanı olmayı akıllarına yatıranlar için bir rehber sunmuş olalım. Söz konusu oteller ve dayanışma ise bizden iyisini bulamazsınız pek nadide parlak fikirler okurları. Şimdiden keyifli okumalar diliyor ve ana başlığımızı atıyoruz!

Türkiye’de Otele Yabancı Müşteri Çekebilmek İçin Taktikler

  • Güvenliğin had safhada olduğunun imajını vermek: Malum ülkemizde bir güvenlik sorunu var. Bununla birlikte her ne kadar uzun zamandır toplumsal infial ve kaos ortamı doğmamış olsa da yabancı belleklerin izinde bir terör merkezi imajımız var. Bunun tamamen silinmesi için ise biraz daha zamana ihtiyacımız var. Siz yine de güvenlik son sınırda ve üst seviyede olduğunun imajını vermek zorundasınız.

Çünkü yabancı müşteriler her şeyden evvel evlerindeki konforu isterler. Ama konfordan önce de güvenlik talep ederler. Siz evinize ne zaman yuva dersiniz? Tamamen güvende hissettiğiniz zaman. İşte bu nedenle yabancı müşterilere ve turist arkadaşlara her zaman için güvenlik vurgusu yapmalısınız. Bunu reklam çalışmalarınızda ve web – sitelerinizde adım adım hissettirmeyi de unutmayın.

Oteller, eğer bizim memleketimizde ise her zaman için öncelikle huzurun altı çizilmeli. Daha sonra eğlence ve macera vaat edilmeli. Çünkü Türkiye’nin kültürel turizmi de çok yaygın durumda. Buraya gelen eğlenmekten ziyade ülkemizin kültürel miraslarını görmeye geliyor. Hal böyle olunca da otelin güvenliği ve hissettirdiği huzur hissi ön plana çıkıyor. Siz de bu unsurları ön plana çıkarın ve görselde görüldüğü üzere dinginliğin, huzurun, yüzde yüz güvenliğin merkezi olduğunun altını çizmeye devam edin.

 

  • Kalabalıkmış gibi görüntü çizmek: Bunu hem sözel hem de görsel olarak yapın. Görsel olarak otelinizin en bereketli ve kalabalık olduğu dönemlere ait fotoğrafları web- sitenizde daha yeni ve güncelmiş gibi yapın. Böylece insanlar otelinizin tercih edilebilir olduğunu kalabalığını baz alarak var sayacaklardır. Sözel olarak ise kampanyalarınızda ve sloganlarda bunu lanse edin. Bunun için de ”Artık son yerler, son on oda” gibi sanki siz onlara değil de onlar size muhtaçmış izlenimi verin.

İzlenim vermek bir sanattır. Ticarette ise lüks bir sanat biçimi değil elzem bir ihtiyaçtır. Madem ki oyun biraz daha zorlaştı, öyleyse siz de oyunu kurallarına göre oynayın.

Otelde çalışmak istiyorum diyenlere yazımızı elbette ki sadece otel sahipleri ve işletmecileri okumuyor. Otel gibi zengin içerikli ve her daim istihdama açık olan bir alanda çeşitli kollarda çalışmak isteyen sevgili okur arkadaşlarımız için bu yazımızı buraya bırakıyoruz. Otelde çalışmak istiyorum diyen herkes bu işin nerelere nasıl hangi şartlarda başvuracaklarını yazımızı okuyarak öğrenebilirler.

  • Sigorta ve çeşitli seyahat garantileri sağlanmalı: Elbette ki müşterilerinize ve turist arkadaşlara çeşitli açılardan garanti de sunmalısınız.Garanti ve sigorta sözleri vermek otelinize olan güveni arttırdığı gibi aynı zamanda müşterilerin ruhlarını ve kredi kartlarını okşar. Bu nedenle bu maddeyi de dikkate alın ve çeşitli avantajlarda kampanyalar düzenlemeyi ve bunları süslü paketlerde duyurmayı ihmal etmeyin.

Otellerde geçen filmler meşhurdur. O otellerin kazananları her zaman için klasik ve şık dizayn edilmiş ve sağlam çalışanları olan kurumlardır. Bu görsel de otelin ne kadar prensipli ve düzenli çalışması gerektiğini görebiliyoruz.

  • Hizmetin kusursuzluğu belirtilmeli: Yerli de olsa yabancı da olsa gelen oraya hizmet görmeye geliyor. Otel dediğimiz yer bir hizmet merkezidir zaten. Bu nedenle otelinizde verilen hizmetin kusursuzluğu belirtilmeli. Mümkünse o kusursuz hizmetler gerçekte de verilmeli.

Yorum yapın