Türkiye’den İş ve Yaşam Amaçlı Kanada Vatandaşlığı Alma Yöntemleri

Tüm okurlarımıza merhaba! Bu yazımızda Türkiye’den iş ve yaşam amaçlı kanada vatandaşlığı alma yöntemlerini belirtip her maddeyi tek tek analiz edeceğiz. Yazımızın ilk yarısında ise Kanada’ya göç etme isteğinin neden ülkemizde bu kadar fazla olduğunu araştırıp tespitler yapacağız.

canada photo

Türkiye’den Amerika Vatandaşlığı Elde Etme Yöntemleri başlıklı makalemizi de okuyarak bu konuda başka bir alternatifi de değerlendirebilirsiniz.

canada photo

Türkiye’den Kanada’ya Göç Etme İsteğinin Ana Nedenleri Nelerdir? 

  • Daha doğru bir soru soracak olursak: Neden insanlar Türkiye’yi, memleketlerini bırakıp Kanada’da yaşamak istiyor. Etrafımızda çokça duyarız. ”Ben sıkıldım bu ülkeden, ben yoruldum burada, Kanada’da yaşamak istiyorum” gibi cümleler her ortamda, her insandan duyulabilecek artık neredeyse klişe haline geldi denilebilecek sıklıkta dile getirilir. İlk ana neden olarak belirteceğimiz şey elbette ki ”ekonomidir.” Kanada, ekonomisi en güçlü devletlerin başında gelir. İşsizlik oranı ise en son yapılan araştırmalara %6.90 şeklinde belirtilmiştir. Yer yer bu oran %2 oranına kadar düşebilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu yüzdelik hesabında – kendi istekleri ile çalışmayan, mirasyedi ya da amiyane tabirle baba parası yiyenler ve çalışmamayı tercih edenler – de mevcuttur. Bu olasıkları attığınızda Kanada’da işsizlik oranı dünya genelinin çok altındadır. Ayrıca işsizlik maaşı da istisnasız hemen hemen herkesi kapsayan ve herkesin yararlanabileceği haklardan biridir. Türkiye’den Kanada’ya göç ettiğinizde 6 ay çalışmanız, işsizlik maaşına başvurmanız için yeterli olacaktır. İşsizlik oranının bu kadar az ve maaşların bu kadar dolgun olduğu bir ülkeye gitmek, bu nedenle bu kadar revaçtadır.
  • Güvenlik hissi. Ülkemiz maalesef ki terör saldırılarının yoğunlukla yaşadığı bir ülkedir. Özellikle son 5 yıl içerisinde, hem iç hem dış tehditler birçok sivil insanımızın hayatına kastetmiştir. Son yaşanan darbe girişiminin püskürtülmesi ile birlikte toplumun geneli genel bir huzur ortamına kavuşsa da, tedirginlik hisseden ve endişeli olan insanların sayısı da artarak devam etmiştir. Türkiye’nin yoğun siyasi ve sosyal yaşantısından bunalan insanlar için, Kanada adeta bir huzur cenneti olarak görülmektedir. Ana haber bültenlerini çoğumuz takip ederiz. En son Kanada’da yaşanan büyük bir terör saldırısını hatırlayanınız var mı? Ya da Kanada’da şikayet edilecek, haber değeri taşıyabilecek kadar olumsuz gelişmeler yaşanacak ve bunu bize aktaracak herhangi bir olay? Kanada, son derece büyük bir ülke olmasına rağmen güvenlik açısından hiç taviz vermeyen ve adı terör olaylarına çok ama çok az karışan bir ülkedir. Hatta Kanada’ya göç etmiş Türklerin ifadelerine bakacak olursak, orası o kadar huzurlu bir yerdir ki, biz Türk insanı bu huzurdan rahatsız olup sıkılabiliriz. ”Türkiye’deki aksiyonu özledim” diyerek sırf bu nedenle – sırf fazla huzurun bünyeye fazla gelmesinden ötürü – Türkiye’ye geri dönüş yapan vatandaşlarımız da bulunmaktadır.
  • Bir diğer neden, hiç şüphesiz özellikle web sitelerinin Kanada’yı bolca özendirecek veriler girmesi, haberler yapmasıdır. ”Neden Kanada’da yaşamalıyım, Kanada’da yaşamak için 10 özel sebep” gibi başlıklarla insanlarımıza bedava Kanada reklamı yapılmaktadır. Bu haberlerde Kanada’nın tüm tarihi ve doğal güzellikleri de paylaşılmakta, Kanada ile ilgili pek iç açıcı istatistiki bilgiler verilmektedir. Hal böyle olunca, ayda bir Kanada ülkesiyle ilgili çeşitli güzellemelerle muhatap olan insanların aklındaki Kanada ”hayali”, bir Kanada ”fikrine” dönüşüyor.
  • Şehirlerin genelinin oldukça temiz ve düzenli olması bir diğer faktörlerdir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde, çeşitli zamanlarda huzursuzluk ve kaos ile karşılaşan, belediyelerin verdikleri hizmetten memnun olmayan Türk insanı, bu düzen ve temizlik hissi için de Kanada’yı tercih edebilmektedirler.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Piyanistlik Mesleğini Yapmak

Sonuç olarak, kişiden kişiye değişkenlik göstermesi ile beraber, her zaman başka bir ülkeye göç etmek için geçerli nedenler olacaktır. Önemli olan, göç edip etmemeye hazır olmanız, bir göçmen olarak yaşamayı kaldıracağınızdan emin olmanız ve gerekli işlemleri ve evrakları tamamladıktan sonra başvuru yapmanızdır.

Türkiye’den İş ve Yaşam Amaçlı Kanada Vatandaşlığı Alma Yöntemleri Nelerdir?

  • Öncelikli olarak çok fazla para vermeyi gözden çıkaranlar için minimum bir rakam verelim. Eğer Kanada’ya iş ya da yaşam amaçlı tamamen ya da uzun bir süreliğine göç etmek istiyorsanız 250.000 Kanada dolarını gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu rakamı tamamlamanızı bizzat Kanada devleti sizden istiyor. Zira kendi iç dinamiğini korumak adına, Kanada hükümeti, en az 6 ay boyunca barınma, beslenme gibi doğal ihtiyaçlarınızı karşılamanızı bekliyor. Biriktirdiğiniz ve bankanızda gösterdiğiniz para da emin olmak isteyen Kanada hükümetine belli oranda bir teminat niteliği taşıyor. Oraya gelip işsiz kalarak ekonomide bir delik açmak istemeyen ülke, karşılıklı güvene dayalı bir iş sözleşmesi yapar gibi göçmenlik başvurularını inceliyor ve bu yönde onaylıyor ya da reddediyor.
  • İkinci yöntem öğrencileri ilgilendiren bir süreci izliyor. Okulda yüksek derecede başarı elde eden öğrencileri okul puanlarının yüksekliğini göstererek söz konusu ülkeye başvuru yapabiliyorlar. Bu göçmenlik başvurusu, iki aşamayı içeriyor. Birincisi okul ve eğitim için yatay geçiş yapma aşaması. Normal bir şekilde Kanada’ya yüksek lisans ya da ek eğitim için başvuruyorsunuz. Akabinde orada 4 yıl yaşadıktan sonra vatandaşlık başvuru yapmanız gerekiyor. Önceden bu süre 3 yılken, yeni bir yasayla 4 yıla çıkarılmıştır. 4 yıl boyunca Kanada’da yaşayabildiğinizi, suça meyilli olmadığınızı ve ekonomik olarak bağımsız olduğunuzu gösterdikten sonra başvuru yapma hakkınız oluyor. Öğrenciler genellikle derece ile bitirdikleri üniversitelerden sonra bu yolla önce yatay geçiş daha sonra vatandaşlık başvuru yolunu izliyorlar.
  • Bir başka seçenek ise özellikle Türk erkeklerini ilgilendiren ve onların ilgisini çeken seçenektir. Yine de belirtmeliyiz ki kadın olsun erkek olsun 18 yaşını doldurmuş herkes bu yönteme başvurabilir ve başvurmaktadır. Kanada vatandaşı biriyle evlenmek ve eş durumundan vatandaşlık başvurusu yapmak. Bunun için önce Kanadalı bir hanım veya bir erkek bulmanız şart tabi. Bundan sonrası eşinizin ayrı sizin ayrı başvurularla Kanada devletine gerekli evrakları ulaştırarak (örneğin evlilik cüzdanı) başvuru işlemlerini başlatmanız olacak. İster mantık evliliği, ister aşk evliliği olsun, eşinizi seçerken son derece özenli davranmanızda fayda var. Tam olarak güvenmeden, bir anlık reflekslerle hem evlilik hem göç hayatı size ağır gelebilir. Nitekim bu şekilde kağıt üstünde ya da gerçekten gönül birlikteliği yaparak evlenen birçok kişinin, yabancılaşma gibi sorunlar nedeniyle hem evliliklerinden olduğu, hem de Türkiye’ye geri döndüğü bilgisi mevcuttur. Bu nedenle Kanada’dan iş ve yaşam amaçlı vatandaşlık almak için bu yöntemi tercih edeceksiniz, iki kat daha temkinli olmanızda fayda var.

 

Son olarak Kanada’ya göç etmek ve Kanada’dan vatandaşlık almak isteyenlere birkaç bilgi, öneri verelim. Öncelikli olarak Kanada, iklim şartları bakımından çok sert kışlar geçiren bir ülkedir. Bu nedenle soğuğu sevmiyor ya da soğuğa karşı vücudunuzda ekstrem rahatsızlıklar varsa, bu sevdadan vazgeçin. Zira, Kanada, yılın altı ile sekiz ayını son derece soğuk ve sürekli kar yağışıyla geçiren bir ülkedir. Bunun dışında göçmenlik psikolojisine kendinizi hazırlayın. Alışkanlıkları, gelenekleri hiçbir şekilde Türkiye’ye benzemeyen uzak, yabancı bir ülkeye göç edeceksiniz. Tüm bunların toplamında kararınızı iyi vermeniz gerekecektir. Kanada, henüz çok uzaktan size göz kırpıyor. Bunun için tek yapmanız gereken emin olmak ve yöntemini seçip o yoldan ilerlemektir.

Yorum yapın