Türkiye’deyken Amerika’da Kısa Sürede Şirket Kurmanın Yolu

Tüm sevgili parlak fikirler okurları! Hepinize merhaba. Bu yazımızda Türkiye’deyken Amerika’da şirket kurmanın çeşitli yollarını size göstereceğiz. Hem de mümkün olduğunca en kısa sürede.

Malum iletişim çağındayız. İnternetin interkaktif ortam oluşturması ve bu kanalda her yere hakim bir iletişim arenası sunması başka ülkelerde iş yapmanın, girişimler ve yatırımlar alanında boy göstermenin önünü açan yegane güç olmuştur. Böylece insanlar finansal destekleri ve öbeklerini oluşturduklarında sadece kendi ülkelerinde kalma mecburiyetlerini aşmış olmaktadırlar. Bu da dünyanın süper güçleri arasında yarışmanın ön ayağı olmuştur.

Türkiye’deyken Amerika’da kısa sürede şirket kurmanın yolları açıktır. Bu yolu izlemek isteyenlerin dikkat etmesi gereken 3 önemli nokta vardır. Önce bu noktaları ele alıp irdeleyelim; kafamızda soru işaretlerini en aza indirgeyerek önümüze bakalım.

a1

3 Önemli Nokta: 

  • Öncelikli olarak yurt dışına açılmak isteyen firma ve şirketlerin yurt içinde tam donanımlı olmaları gerekmektedir. Bu ne demektir? Şu demektir ki, içteki mali tabloyu ve hesaplamaları rayına oturtmadan dışarı açılma cüretini gösteren her firma, her şirket, her serbest girişimci mutlak surette bocalar. Bu uzman görüşleri tarafından ticari intihar olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken ilk nokta, iç dinamikleri tam olarak ayarlamadan ve bu dinamiklerden tam manasıyla emin olmadan önce Amerika gibi grifit ve son derece karmaşık bir merkezde işe açılmanın mantıki açıdan imkansız olduğunu kavramamız gerek.

 

  • İkinci nokta dış ilişkiler ve iletişim ağını son derece profeyonelce yürütmekte fayda var. Bu iletişim demek, Facebook’ta birileriyle alelade görüşmek ya da Skype’de görüntülü görüşmeler yapmaktan ibaret değildir. Bunun için özel iş programları vardır. En bilinen Excell’dir. Ancak bu, sadece bir basamaktır. Buna benzer Amerika menşeili ve tüm dünyada kullanılan özel iletişim programları vardır. Bu programları iş yapacağınız sektör içi iletişim kuracağınız tüm yatırımcılar ve aracılar arasında pay etmeli ve her bilgisayarda, telefonda bulundurmaya özen göstermelisiniz. Bu programlar sayesinde iş için geçireceğiniz vakitler kısalacak, en kısa vadede en uzun sürmesi gereken işleri nihayete erdirmeyi başaracaksınız.

 

  • Üçüncü nokta istikrarı sağlamaktır. Her ay düzenli olarak Amerika ve Türkiye’deki bireyler bir araya gelmelidir. Bunun için üç boyutlu ortama gerek yoktur. Yazımızın az önceki kısmında da belirttiğimiz üzere bilgisayar ve telefon ortamına geçirilen programlar aracılığıyla hayata geçirilebilir.

a2

Peki Amerika’da şirket kurmak için gidip illa oraya yerleşmek ya da Amerikan vatandaşı mı olmak gerekir? Tabii ki de hayır. Kürselleşmenin boyutları artık oraya gitmeden orada iş kurmanın tüm öncüllerini oluşturmuş ve olanaklarını sağlamıştır. New York ve Chiago Barolarının da periyodik zaman aralıklarıyla yaptığı açıklamalarda Amerika’da iş kurmak vatandaşlığa ve yerleşmeye muhtaç kalınmadan hafifleştirilmiş ve kolaylaştırılmıştır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Bomboş İnsanlarla Değil Kaliteli İnsanlarla Yapılırsa Milyoner Edecek 2 İş Fikri

Peki bu yollara nasıl gidilir ve Türkiye’deyken Amerika’da iş kurmak nasıl mümkün hale getirilir? Şimdi de bu sorunun cevaplarını irdeleyelim.

Türkiye’deyken Amerika’da Şirket Kurmanın En Kısa Yolu: 

  • Öncelikli olarak bir avukat aracılığıyla hareket etmelisiniz. Avukat, hem sizin sözcünüz, hem yetkili ağzınız olacak. Hem de çeşitli hukuki prosedürleri harekete geçirecek ve en kısa sürede tamamlayacak olan yetkili kişi olacaktır. Bu nedenle bilmeniz gereken ilk şey, şirket avukatlarınızla çalışmanız gerektiğidir.

a3

  • İzlenecek iki yol iki farklı yolla şekillenir. Öncelikli olarak Amerika’nın merkezine ya da başkentine değil, iş yapacağınız eyalete doğrudan müracaat etmelisiniz. Müracaatın şartlarını yine yüz yüze gelmeden mail aracılığıyla öğrenebilir ve müracaat başlangıcından itibaren tüm gelişmeleri yine internet ortamından takip edebilirsiniz. İkinci aşama ise şirketi temsil eden avukat ya da şirket adamının orada bir adres göstermesi gerekecektir. Yalnız, bu adres alelade bir Amerika adresi olmamalıdır. İşin kurulacağı eyaletin içinde bir yer olmalıdır. Bu adres, tamamen göstermelik olsa da, tüm hukuki yaptırımlarda ve oluşabilecek anlaşmazlıklarda bir yer tayini ve merkezi bölgesi olarak sunulmak için var kılınır. Tıpkı Amerika’da yaşamak için kağıt üstünde evlenmek gibi, siz de kağıt üstünde boş bir adres temin edip onu göstermek zorundasınız. Ancak fiili ve cismi olarak o adreste bulunmasanız olur. Zaten Türkiye’deyken Amerika’da iş yapmanın en büyük avantajı da budur. Siz İstanbul’da ya da herhangi bir Türkiye şehrinde iken Amerika’daki şirketiniz sizin için üretmeye ve kazanmaya devam edecektir. Böylece çok uluslu bir şirket olarak daha fazla kazanmaya ve daha fazla nam salmaya devam edeceksiniz.

 

  • Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de Amerika’nın eyalet sistemiyle yönetilmesidir. Bu da her eyaletin diğerlerin farklı olan yasaları ve yasal prosedürleri olduğu anlamına gelir. Bazı eyaletlerde şirket kurmak daha zor ve pahalı iken, bazı eyaletlerde tere yağından kıl çekmek kadar kolaydır. Bunun için de yetkilendireceğiz kişiler ve şirket avukatları sizin için ön bir araştırma yapabilir; sizin ve şirketinizin çıkarına gelecek eyaletlerin dökümünü yaptıktan sonra birlikte karar verebilirsiniz. Geri kalan ve merak edilen tüm bilgilere ulaşmak için Amerika’nın departmanlarına bağlı olan Ticaret Bilgi Merkezi’ne bakmanız yeterli ve yol gösterici olacaktır.

 

Herkese Türkiye’de ve Amerika’da hayırlı kazançlar ve bol satışlar dileriz.

Yorum yapın