Tütüncü Dükkanı Açmak-Maliyet, Karlılık ve Hukuki Riskler – Röportaj

NOT: Yeni mevzuat uyarınca tütün sarmak yasak. Yani makaronu doldurup satmak suç. 3 yıldan 6 yıla cezası var. 1 Temmuz 2020’de yürürlülüğe giren kanun gereği bu şekildedir. Ancak halen poşet tütün gereken yetki, izin ve ruhsatlar alınmak kaydıyla satılabiliyor.

Ayrıca açıkta tütün satmak da yasak cezaları şu şekilde:

 • 50 kg’a kadar: 250 TL;
 • 51-100 kg aralığında 500 TL,
 • 101 – 250 kg aralığında 1500 TL,
 • 251 – 500 kg aralığında 3000 TL,
 • 500 kg ve üzeri  5000 TL cezası vardır.
smoke photo
duman cidden çok zararlı

Tütün ürünlerini her ne kadar desteklemesek de para kazanmak açısından yasal bir iş olduğu için de önemli bir alana sahip olduğunu söylemek mümkündür. Tüm dünyada tütün içen sayısı çok fazla olduğu için tütüncü dükkanı (tobacco) açmak çok mantıklı bir iş olacaktır. İnsanların tütün ihtiyaçlarını karşılamak para kazanmak açısından çok kolay bir hâl alacaktır. Ülkemizde tütün fiyatları da oldukça yüksek olsa da tütün tüketen sayısı hiç azalma göstermiyor diyebiliriz. Tüm dünyada en çok satış yapan tütün ürünleri için tütüncü dükkanı (tobacco) açmak her ne kadar kolay gözükse de bazı zorlukları var.

ÖNEMLİ NOT: SİZLERDEN SİGARA SARMA İŞİ VERME VAADİ İLE TEMİNAT, KAPORA VE BENZERİ ÜCRETLER TALEP EDENLERE SAKIN KANMAYIN, BU KİŞİLER İŞ ARAYANLARI DOLANDIRMA AMACI GÜDEN SAHTEKARLARDIR!!

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

Röportaj

2 yıldır İstanbul’un Beylikdüzü semtinde tütüncülük yapan Ö. D ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

– Öncelikli olarak birçok kişi tarafından merak edilen ve aynı zamanda birçok girişimcinin de kafasını kurcalayan soru ile başlayalım. Neden herkes bir anda deliler gibi tütüncü dükkanı açmaya başladı? Bu kadar kısa sürede, neredeyse her köşe başında bir tütüncü dükkanı açılmışken, çoğu kişi bu işten ekmek yiyor?

– İlk neden sigaralara gelen ve ardı arkası kesilmeyen zamlar tabi. Önceden en fakir öğrenci bile paket sigara alabilirken bugünkü ekonomik koşullarda bu pek de mümkün değil. Sadece öğrenciler değil, her kesimden, her meslekten insanlar son çare olarak tütüne sarıldı.

– Ve tütün sarmaya başladı?

– Evet sarmak hem de sarılmak. Kısacası dört bir yandan tütüne sarılındı. Bilmiyorum, bu konuda bir araştırma yapıldı mı ama, bence her 2 kişiden biri paket sigaradan tütüne geçti. Kimisi elle kimisi makineyle sarıyor ama mutlaka sarıyor. Ortalama bir sigaranın fiyatı 20 lira desek. Günde bir paket sigara içeren kişi 600 lira ödemiş oluyor. Bir hanede 3 kişi sigara içse, ayda 1800 lira yapar. Korkunç bir rakam.

 

– Neyse ki bu korkunç rakamlar sadece korku değil yeni bir sektör de doğurmayı başardı.

– Evet yeni ve gerçekten insanların evlerine ekmek götürmesini sağlayan bir sektör. Sanmıyorum ama umarım hep böyle gider.

– Niçin sanmıyorsunuz? Yoksa bu sektörde mi alarm vermeye başladı?

– Herkes hava almak için aynı yere girerse ne olur? İçerideki kalabalıktan dolayı yine kimse nefes alamamaya başlar. Tütüncülük de herkesin canhıraş kendisini attığı bir alan oldu. Ama fazla birikme yığılmayı, yığılma da sıkışmayı beraberinde getirir. Hem eşyanın tabiatı hem de piyasanın kuralları böyle.

 

– Pek çok tütüncü, evlere iş verip sigara sardırıyor ve sonra da bu sigaraları paket olarak satıyor. Siz de yapıyor musunuz?

– Sadece ben dükkanda boş kaldığımda ve evde sarıyorum. Genelde zaten hazır sarılı değil, elde ve makinede sarmalık tütün alınıyor.

– Peki, siz nasıl girdiniz bu işe?

– Ben üniversite mezunuyum. Kocaeli Üniversitesinde Halkla İlişkiler okudum. Birkaç yerde mesleğimi sürdürmeye çalıştım ama ya paramı alamadım ya da işin devamlılığı olmadı. Ben de halkla ilişkilere tütüncülükle devam edeyim dedim.

– Paket sigara alamayanların tütüne başlaması gibi, mesleğini yapamayanlar da tütüncü oluyor diyebiliriz o halde?

– Kesinlikle diyebiliriz. Ki biz demesem bile dedirtiyorlar. Maalesef.

– Peki zor mu tütüncülük?

– Aslında yapılabilecek en kolay işlerden biri. Çok fazla teferruatı, girdisi çıktısı, karmaşası yok. Sigara kullanan biriyseniz toptancıdan aldığınız tütünleri tadarak almanız lazım. Bir de çok fazla toz ve saçaklı olan tütünlerden uzak durmanız gerek. Toptancılar bazen uyanıklık yapıp bazı paketlerin diplerine ufalanmış, toz haline gelmiş tütünleri koyuyor. Dikkatli olmak lazım. Toptancınızı seçerken de tütün alırken de.

 

– Biraz önce tütün sektörünün de alarma geçtiğini söylediniz. Acaba tütüncülerde, sigara mamulleri ile hiç de alakası olmayan şeylerin satılmaya başlamasını alarm zillerinin çaldığının bir göstergesi olarak kabul edebilir miyiz?

– Her şey maskelerle başladı. Sonra çoraplar, havlular ve hediyelik eşyalar ile devam etti. Gerekli yerlerden izinleri aldığınız takdirde dükkanınızda bu tür şeyleri de satabilirsiniz tabi ki. Nasıl ki herhangi bir markette hem tıraş losyonu hem de limon bir arada satılıyorsa, tütüncülerin de kel alaka şeyleri bir arada satmasını, piyasanın bir zorlaması olarak kabul etmeliyiz. Lastikli çorap satan bir tütüncü, ilk başta komik gibi görünse de aslında hem sektörün hem de piyasanın tıkanmak üzere olduğunun en büyük kanıtlarından biri.

Maliyeti

Bu işin bedeli taş çatlasa 12 000 dolar civarındadır. Dolar cinsinden yazıyorum çünkü yarın öbür gün enflasyondan para değersizleştiğinde aşağıdan bana “o fiyata sen hortum bile alamazsın” yazmayın diye. Arkadaşlar bu dükkanda terazi, dekor, tezgah, yazarkasa, aydınlatma ve raflar dışında maliyetiniz yok. Bir de açılışta bürokratik süreç biraz zorlayabilir o kadar.  Lisanslar ve gerekli belgeler için 5000 lirayı geçmeyecek bir avukat/muhasebeci/danışman gideriniz olabilir. Onun dışında öyle aman aman diyebileceğimiz masraf çıkmayacaktır.

Fakat son zamanlarda bu işi “lüks” hale getirenler de çıktı. Adam aydınlatmayı kristal avize ile yapıyor. En pahalı ve nadi bulunan tütünleri getiriyor. Ayrıca dükkanın dekorasyonunu biraz abartıyor falan. Bence bu lüks konsept memlekette çok tutmaz (bebek, arnavutköy moda, bağdat caddesi, nişantaşı gibi lüks semtlerde değilseniz).

İthal Türün Ortalama Fiyatları:

American Spirit Mavi 25 gr: 35-40 tl

Golden Virginia Sarı 25gr: 37-42 tl

GV Smooth Sarı Paket25 gr: 24-70 tl

Samson Mavi 50 gr: 45-55 tl

Camel 50 gr: 55-60 tl

Drum Açık Mavi: 67-80 tl

Yerliler (kg ortalama fiyatıdır):

Bitlis: 180-220 tl

Çelikhan: 130-170 tl

Adıyaman: 110-135 tl

Algan: 190-210 tl

Tütüncü Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Tütün dükkanı sizlere büyük kârlar sağlamasa da sağlayacağı getiriler sayesinde sizlere yardımcı olacaktır. Peki tütün dükkanı açmak için gerekenler nelerdir. Tütün dükkanı açmak istiyorsanız herhangi özel bir şeye sahip olmanız gerekmemektedir. Tütüncü dükkanı açmak için gerekenler sadece dükkanı açarak odaya kaydınızı yaptırmanız yeterli olacaktır. Tabi daha sonra tütün ürünlerini dükkanınız da bulundurarak kârlı satış yapmak da size kalıyor. Büyük şehirler de yüksek nüfuslu alanlarda bu dükkanları açmak satış miktarınızın yükselmesine de yardımcı olmaktadır. Çoğu kişinin atılım için düşündüğü fakat cevap bulamadığı tütüncü dükkanı açmak için gerekenler sorunu sizler için anlattık. Ayrıca tütüncü dükkanınız da sadece sigara değil nargile,tütün sarma için gerekenler vs. malzemeleri de satabilir kazanç sağlayabilirsiniz.

Bu arada gereken evrakları liste halinde sıralayalım eksiklik olmasın:

 • Vergiye kaydolmak
 • Tütüne özel olan tekel ruhsatı almak
 • Belediye’ye bildirim
 • TAPDK şartlarını ve yönetmeliklerini sağlamak
 • İşin bağlı olduğu polis veya jandarma ile temasa geçin ve gerekli izinleri alın
 • Esnaf ve sanatkarlar odası kaydı
 • polis uygunluk raporu
 • İtfaiyeye uygunluk raporu
 • kira kontratı veya tapu vergi daireisne tevdi edilmeli

Tütüncü Açmak Karlı Mı?

1 kg tütünden ortalama 50-60 paket sigara çıkabilmektedir. Bu da bize 1 kg açık tütünden ortalama 1.000 ile 1.200 dal sigara çıktığını göstermektedir. Tütünün paketleri genekde ortalma 7 TL ile 10 TL arasında değişmektedir ama bu rakam ihtal tütünde katlanıyor tabiki. Bu rakamlarla aylık 7.000 TL ila 30.000 TL arasında kazanç etmek mümkündür

Tütün dükkanı açmak istiyorsanız öncelikle bazı soruların cevabınız bilmeniz gerekmektedir. Öncellikle tütüncü açmak kârlı mı? Tütün dükkanı açacaksanız satışlarınızı çok iyi yapmalısınız. Çünkü dükkanınız size ait olmayacak ise dükkan kirası ve vergi gibi bir çok gideriniz olacaktır. Tütün ürünleri satışınızı yüksek tutmanız gerekiyor bunu sigaranın yanında nargile ve diğer tütün ürünlerini de fazla satarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu işe atılmak isteyen çoğu kişinin aklında ki “tütüncü açmak kârlı mı” sorusuna cevap olarak bunları dikkate almanız da size faydalı olacaktır. Satışlarınızın artması için doğru pazarlama yapmak için reklam gibi müşteri çekecek fırsatları da değerlendirebilirsiniz. Tüm dünyada yaygın hale gelen tütün ürünleri ülkemizde de çok fazla satış yapmaktadır.

Tütün ürünlerini satmak için dükkan açmayı düşünenlerin yine en çok yönelttiği sorulardan birisi de “tütüncü açmak para kazandırır mı” sorusu. Tütün ürünleri satacak olanların her türlü bilgiyi edinmeleri gerekmektedir. Çünkü satış yapmak kadar giderleri de yoklamak gerekmektedir. Tütün ürünlerini satmak her zaman kazanç sağlamayabilir ancak genel olarak diğer iş fikirleri ile kıyasladığımızda ‘kazançlı’ diyebiliriz.

Geliriniz giderinizden fazla olmamalıdır. Bunun içinde her zaman iyi satışlar yapmalısınız. Dükkan gideri alınan tütün ürünleri ve vergiyi karşılamanız için sağlam satışlar yapılmalıdır. Tabi tütünleri her zaman için en çok satılanlar arasındadır. Fakat satış yapmadan önce popülerlik kazanmanızda da fayda olacaktır. Çünkü tütün ürünlerinin satımı çok fazla olduğu için bu ürünleri satan dükkanlar da fazlalaştı. Her yer tütüncü ya yeter artık!

Bu yüzden satışa başlamadan önce insanların sizi tanıması ve size alışması için popülerlik kazanmanız satışlarınızın artmasında fayda sağlayacaktır. En çok merak edilen tütüncü açmak para kazandırır mı? Sorusuna karşılık verilebilecek bir başka cevap ise giderlerinizin fazla olacağı için tütün fiyatlarınızı olabildiğince ucuz fiyata alarak piyasa değerinde satmanız olacaktır. Fiyatların normalden fazla olması müşterinin de açacağınız dükkanı tercih etmesini imkansız hale getirecektir. Normaldeki fiyatların biraz altında satmanız daha çok müşterinin sizi tercih etmesine yol açacaktır. Ancak dikkat edin fiyat kırayım derken haksız rekabet yapmayın. Sonra soluğu mahkemede alırsınız.

“Tütüncü Dükkanı Açmak-Maliyet, Karlılık ve Hukuki Riskler – Röportaj” üzerine 34 yorum

 1. İsmini ilk okuduğumda ben de tütün satan dükkan imajı çizen dandik avm büfeleri.

  sarma sigara içen birisi olarak “tütün” ve malzemelerine ihtiyaç duyuyorum. ankara da o trilyonluk avm lerin içerisinde bulunan tobacco shoplara girip “old holborn alabilir miyim bir tane?” soruma karşılık görevlisi olan 3 adam birden sanki analarına avratlarına sövüyor muşum gibi baktığında bunların esasında otobüs durağının köşesindeki büfeden farkları olmadığı gerçeğiyle yüz yüze kaldım. “o ne?” diye sora bildiler bana. “pardon” dedim; “burası tobacco shop” değil mi? bana arkasındaki tekel sigaralarını ve “che” marka puroları göstererek böbürlendi; bir de pipo tütünü satıyorlarmış. ama tek çeşit.

  yok dedim, buraya bu yüzlerce “elit” dükkanlı avm yi diken, yöneten, kiraya veren adam; bunun nadir de olsa bir prestij kaybı olacağını bilir. düşünsenize, yanında dünyanın en iyi kıyafetlerinin satıldığı ama tütünle alakalı, tütün sarmayla alakalı en ufak bir fikri olmayan adamların olduğu ama adı “tobacco shop” olan bir dükkan.

  başta sadece “armada” isimli avm ye özgü bir rezillik olduğunu sandım. sonra derinlemesine ve kapsamlı araştırınca ankara da bulunan bütün avm lerde; anka mall den tutun, optimum dan göksu kc ye kadar hepsinin içerisinde bir “tobacco shop” var. ve içerisinde “tütün” yok. rezilliğin daniskası.

  Başkent burası, kime sorsan avrupanın bilmem ne ödülünü almış zart zurt. Bu mudur yani? illa kızılaya, izmir caddesine gidip amerikan pazarına mı girmek zorundayız malzeme temini için? Avm de sigara malzemem bitse alacağım yer yok! ne pamuk filtre, ne çarşaf, ne tütün!

  Yazma o zaman oraya “tobacco shop” diye. tekel bayii yaz, sigara büfesi yaz, başka bir şey yaz; ama tobacco shop yazma!!!

  Yanıtla
 2. TOPTAN SLİKON KILIF VE KIRILMAZ CAM TELEFON AKSESUARLARI TOPTANCI MAĞAZAMIZDA 02623247444 akgsmmarket.sahibinden.com

  Yanıtla
 3. Bir önceki yazımda tam olarak ne istediğimi belirtmemiştim.beni arayan sohbet ettiğim çok arkadaşım oldu.özetle ben İstanbul-Fatih Kocamustafapaşa Paşa’da bu işi yapmak için bir arayış içine girdim.kendime ait 25 m2 üst dükkan ve 10 m2 alt deposu olan yerde faaliyete geçmek için pazar araştırması yaptım.hiç bilmediğim bir konuda ilk etapta hesaba katmadığım konularla karşı karşıya kaldım.mesela tütünün satışındaki ve tedarik zinciri içindeki yasal olmayan durum.dükkan açmak için öncelikle hediyelik eşya satışı gibi bir görüntü olması gerekiyor.ayrıca bu işe girişim yaparken benim gibi Asla tek başınıza başlamakta dikkat edilmesi gereken bir konu.sermayesi fazla bir şey değil.ancak tütünü ve sair malzemesini temin ve bazı diğer konularda işi bilmiyorsanız benim gibi Hata yaparsanız çok pişman olursunuz.birde ben bir teklif getiren arkadaşa inanarak özellikle hiç karakter ve insanlığını bilmeden ortak olalım teklifini kabul eden biri olarak yanılmamın ceremesini Zaman+para+manevi üzüntü çekerek yaşıyorum.bu yazıyı yazmamdaki amacım arkadaşlarımın benim gibi bir durumun içine sürüklenmemeleridir.iş yapmayın demiyorum.sadece iyi etüt edin.saygı ve sevgiler.

  Yanıtla
  • Merhaba . Yazdıklarınızda çok samimisiniz sizinle iletişime geçmek istiyorum sormak istediğim bazı sorular var yardımcı olursanız sevinirim

   Yanıtla
  • mustafa kardeş guzel bilgilerin için teşekkür ederim. bi sorum olacak sana tütün işini bu zamanda yapmak doğru bir fikir olur mu ?

   Yanıtla
  • Merhaba Mustafa Bey. Tabi 4 yıl geçmiş bu yazdığımı okur musunuz bilmiyorum ama Benimle iletişime geçermisiniz?

   Yanıtla
 4. Mustafa bey karşılaştığınız sorunlar nelerdi. Bu işi yapmak istiyorum. Ama fizibilite olmadan yalnış yola düşmek istemiyorum.
  Bilgi birikiminizi paylaşırmışınız. Saygılar…

  Yanıtla
 5. Organik adıyaman Çelikhan Tütünü tabaka sarma makinası ve bir çok ürün temini yapılır işletme kurmak isteyene veya işletmesi bulunan değerli satıcılara malzeme temini yapabiliriz. 05378190944

  Yanıtla
 6. Bende ankaraya acmak istiyorum ama malzemeyi falan nerden alabilecegimi bilmiyorum yardimci olacak varsa arasin . 05544592590

  Yanıtla
 7. Ordu unyede bende acmak istiyorum ancak bir bilgim yok yeni arastiracam bayilik almak sartmi daha mi avantajli ve tütün vs nerden toptan alabilirim en uygun ve orjinal bilgi verirseniz sevinirim arkadaşlar

  Yanıtla
   • 50716602 kırksekiz ulaşırmısın (numaranın son iki hanesi site yönetimi tarafından spama karşı korunması amacıyla yazıyla yazılmıştır. Arkadaşlar lütfen cep numarası yerine email yazın)

    Yanıtla
 8. Merhaba sevgili arkadaşlar
  Bir kafe açmak istiyorum, ancak ortak olmak isteyen biri varsa benimle iletişime geçmek için çok az param var.
  İşimde tamamen profesyonelim ve başarılı olacağımızı umuyoruz.
  amir : [email protected]

  Yanıtla
 9. Ya Bi ne bileyim tütün fiyatlarından bahset vergi oranı günlük veya aylık gelir oranı misal 1000 palet sigara kat TL net gelir getirir hiç biri yok.

  Yanıtla
 10. Merhaba arkadaşlar.

  Ben muhasebeciyim. Bir arkadaşım sigara üzerine dükkan acalım ve bir tütün sarma makinası alaım iyi kari var dedi

  Bir araştırdım tabi ilk olarak.

  Bir dükkan actıgınızda kira oranı+ ödediginiz kiranın yuzde 20 sı her ay stopaj+58.80 her ay kdv ve kar üzerinden gecici

  tabi bu iş yerinde her ay calısacak bir kişi lazım oda 1.000 sıgorta malıyetı gunluk en kosu 10tl den 2 yemek yese 20 tl gunluk ayda 600

  Şimdi gelelim aıl konuya sigara ve tütün mamulleri satmak icin TAPDK DAN izin ve belge alınmalı

  Sarma ve üretim icin ise yine TAPDK dan izin alınmalı ve organize sanayi bölgesi icinde dükkan olma sartı ile dükkanın en az 100metre kare olması gerekıyor.

  Evet kar marjı cok yüksek ama paranız varsa 🙂

  Araştırmadan bence bu işe girmeyin derim.

  Yanıtla
 11. Tütün satmak için dükkan açmayı düşünüyorum malzeme ihtiyacimi karşılayabilecek toptancı arkadaşlar iletişime gecebilirmi. 054369181 çift sıfır

  Yanıtla
  • Her türlü yasal tütün ve tütün mamüllerini satmak isteyen, dükkan açmak isteyen bu vesile ile şubelerimizden birine dahil olmak şartıyla bizle çalışabilirler. Dükkanın malzeme ihtiyacının tümünü anında kendisine temin eden bir kurumsal şirketiz. Bizimle çalışıp para kazanmak isteyenler bizlere aşağıda belirtilen mail adresi veya numara üzerinden ulaşabilirsiniz.
   Mail : [email protected]
   GSM : 0532 151 85 02 ERKAN

   Yanıtla

Yorum yapın