Uğurlu ve Şifalı Taş Satmak

Arkadaşlar bu taşkarı satarken kalkıp kimseye garanti vermeyin ve “inanç” üzerine uğurlu olduğunu belirtin ki adamlar yanılmasın. Tüketiciyi yanıltarak satış yapmayınız. Ayrıca şifalı olduğu konusunda bilimsel kanıt yok ise bunu da belirtin.

stone photo

Uğurlu ve Şifalı Taş Satmanın Zorlukları 

Bizim memlekette alternatif tıbba bir yöneliş olsa da hala bir azınlık söz konusu. Yani halkın yüzde yirmi – yüzde otuzu son çare olarak bu türden uğurlu ve şifalı taşlara odaklanıyor. Bir de konumuz aktarlar ve şifalı bitkiler değil. Taşlar. Ve o taşların stratejik periyotlarla vücudun belli başlı noktalarına yerleştirilmesi anlamına geliyor. Bu da bizim memleketin insanlarına zor geliyor.

Eskilerden beri süregelen bir alışkanlığı bozmak öyle kolay olmamakta. Sırtı ağrıyan bir ev babası sırtını çiğnetir ama tam olarak ne olduğunu bilmeyen taşları sırtına koyup onun acısını dindirmesini bekleyemez 5 dakika geçer, 10 dakika geçer, eh bir şey olmadı deyip sıkılır ve kalkar.

Bu nedenle uğurlu ve şifalı taş satmanın en büyük zorluğu size karşı mesafeli ve ön yargılı olan insanlarla iletişim kurmak zorunda kalmanız olacaktır. Bu memleket alternatif tıbbı şifalı bitkiler üzerinden tanıdı. Ancak ona alışması ve rağbet göstermesi 10 yılları buldu. Şifalı taşlar ise hala alternatifin de alternatifi olarak sadece buna inanan, buna değer gösteren ve işe yaradığını canlı gözlerle gören insanlar için bir kullanım alanı oluşabiliyor.

Yine de bazı kesimler tarafından sahtekar, dolandırıcı imgesiyle kuşatılmaya hazır olun. Bu tür taşların nice hastalıklara merhem, nice dertlere derman olduğunu bilenler zaten kapınızı arşınlayacaktır (ancak elbette bilimsel olarak kantlanmadıysa bunu belirtin ve insanları asla aldatmayın). Peki bu tür taşları nerede satabilirsiniz? Şimdi biraz da bu konuyla ilgili biraz yönlendirme yapalım size sevgili parlak fikirler okurları.

İşte Türkiye’de en çok kullanılan taşlardan biri olan Spa taşı. Genelde masajda kullanılır. İşe yaradığı var sayılan en temel noktalar ve hastalıkların başında romatizma, bel ağrıları, boyun tutulmaları ve kulunç ağrılarıdır. Bugün memleketimizde ve diğer Avrupa ve Amerika ülkelerinde yoğunlukla kullanılan bir derman taşıdır. Zaten bir Türk motifi olan ve gelenek olarak bize Roma’dan kalan hamam kültürümüzün içinde de bu tür taşlar yoğunlukla kullanılır. Kendinizi tellağa ya da natıra bıraktığınızda masaj ile yetinmek istemeyen arkadaşlar bu taşları talep edebilir ve sonucunu net bir şekilde hamamda görebilirler.

Uğurlu ve Şifalı Taşlara Nereye Satabilirim? 

Birinci ihtimal kapı kapı dolaşıp satmaya, bu ürünleri tanıtmak olacaktır. Ancak bunu size pek önermiyoruz. Kapı kapı dolaşıp bir şeyler satma devri neredeyse bitmek üzere. Hele bir de uğur ve şifa gibi gözle görünmeyen ve zamana ihtiyaç duyan ürünlerin tanıtımını yapmak, onları satışa sunmak kapı kapı dolaşarak bir başarı elde edebileceğiniz girişim yöntemi değildir. Kapılar suratınıza kapanabilir. Sahtekar ve pis pazarlamacı damgası yemeniz de söz konusu olabilir.

Çantanıza temin ettiğiniz uğurlu ve şifalı taşları aldınız. Nereye gideceksiniz? Bizce ilk durağınız aktarlar olmalı. Aktarlar halihazırda yerini kurmuş ve sağlamlaştırmış yerler. Bunu zaten birçok yerde ve noktada açılmış aktarlardan biliyoruz. Bununla birlikte onlara satacağınız taşlar onların vitrinlerinde ve raflarında yerini alacaktır.

Yani aktarları birer merkez olarak kullanabilirsiniz. Bir de bu uğurlu ve şifalı taşların her yerde öyle kolay kolay bulunmadığını söyleyelim. Aktarların ana işi de bitkiler ve sebze türleri olduğu için taşların peşinde ekstra koşacak halleri yok. Bugün birçok aktara girdiğimizde orada taş değil çeşitli kutularda ve paketlerde bitkiler, kurutulmuş meyveler ve şifalı reçeller görüyoruz ama taş yok. Sihirli ve uğurlu taşların bir pazar piyasası olsun istiyorsanız durmayın, şehrinizdeki, ilçenizdeki aktarlarla irtibata geçin ve satışı gerçekleştirin.

Bir diğer noktanız hamamlar olabilir. Ben Üsküdar’da yaşayan ve arada bir hamama giden biri olarak Türk insanlarının şifalı masajlara ve taşlara ne kadar çok düşkün olduklarını çıplak gözlerle gördüm ve görüyorum. Bu nedenle bu tür taşların bir pazarı oluşmalı artık. Bu işe gireceksiniz kendi pazarınızı kendiniz oluşturmalısınız.

Ametüs taşı. Bu taş da en az spa taşı kadar popüler bir taş. Peki tam olarak nasıl kullanılıyor? Bu taş masaj taşı olarak değerlendirilmiyor. Hatta insan vücuduna temas etmesi bile gerekmiyor. Zira bu taş şifalı değil uğurlu taş olarak lanse ediliyor. Tam bir enerji taşı.

Amenüs taşını iki şekilde pazarlayabilir ve satışa çıkarabilirsiniz. Bakmayın böyle büyük göründüğüne. Bunun küçük bir parçasını kolye yaparak 5 liraya 10 liraya satabilirsiniz. Birçok insanın boynunda amenüs taşının kolyeleri bulunmakta. Aynı zamanda evlerin çeşitli yerlerinde hem dekoratif hem de enerji olsun diye aksesuar olarak da kullanılıyor.

Yani kısacası şifalı ve uğurlu taş işine girmek isteyen genç girişimci ve yatırımcı arkadaşların bilmesi gereken en önemli iki taş Spa ve Amenüs taşıdır. Biri masaj taşı olarak biri de enerji taşı olarak kolye, aksesuar olarak değerlendirilip satışa çıkarılabilir.

Şifalı ve Uğurlu Taş Satışı İçin Web – Sitesi 

Sosyal medyayı ve internet ortamını aktif olarak kullanmanız gerekiyor. Kuracağınız bir web-sitesi aracılığıyla hem elinizde bulunan taşların tanıtımını yapma şansınız elinizde bulunuyor hem de onların görsellerini paylaşarak doğrudan site üzerinden satış yapma şansınız.

Bilindiği üzere insanlar görsellerini gördüğü ve açıklamalarını okuduğu ürünlerle daha bir yakınlık kurabiliyor. Bu da söz konusu şifalı ve uğurlu taşlar gibi sahtekarlığa meyilli ürünlerin daha kolay bir şekilde tanınıp alınmasına ön ayak oluyor.

Sitenizde kolye, aksesuar, yüzük, masaj taşı, hediyelik taşlar gibi klasörlere ayırıp bu ürünleri rahatlıkla satabilirsiniz.

Önemli not: Bu tür taşları satarken dolandırıcılık suçunu işlememeye dikkat ediniz. Gerçekten şifalı olduğu bir şekilde tıpçılar tarafından bilimsel methodlar ile kanıtlanmayan taşları şifalı diye satmayınız. “Uğur” meselesine gelince, uğur denilen şey göreceli olduğu için bu konuda dolandırıcılık suçu oluşmaz…

Yorum yapın