Ukrayna’da İş Kurmak İsteyenlere

Merhaba arkadaşlar. Başlattığımız ülkeler için iş kurma temalı yazı dizimiz Ukrayna ile devam ediyor. Özellikle son günlerde sosyal medyada ve televizyon ekranlarında sıklıkla adını duyuyoruz Ukrayna ülkesinin. Peki bunun sebebi ne? Çok basit ve çok açık. Ülkemizden Ukrayna’ya gitmek için vize zorunluluğu kalkıyor. Bu da birçok iş kapısının zahmetsiz, külfetsiz ve her şeyden önemlisi parasız bir şekilde yeni ve bereketli bir ülkede açılmasına olanak tanıyor.

Ülkece dar boğazdan geçtiğimiz şu günlerde, genç girişimci ve yatırımcı arkadaşların aklına da başka ülkelerde iş kurmak ve bir süre de olsa oralardan yürümek epey mantıklı görünüyor. Hiç de haksız sayılmazlar. Zaten geleceğe odaklı ve küresel düşünen herkes, dış ülkelerde iş yapmanın mantıklı ve ekonomik açıdan para getirici bir fikir olduğunu biliyor. Şimdi buna cesaret etme zamanı. Hazır vizeler de ortadan kalkmışken, aklında ya da elinin altında işin kendisi ya da fikri olan herkes haritanın kuzeyine yönelip Rusya’nın hemen sınır komşusu olan Ukrayna’ya yön çevirebilir.

Bununla birlikte ülkemiz ekonomik açıdan bir süre daha belirsizliğini sürdürecek. O belirsizlik belirgin ve güvenli hale gelene kadar ülkede yatırım yapmak istemeyen insan sayısı hiç de az değil. Değil yatırım yapmak ya da girişim yapmak, insanlar belirsizlikler ve soru işaretleri kalkana kadar ev ya da araba almaya bile yanaşmıyor. Gidin konuşun emlakçılarla ve galericilerle. Hepsi ayrı ayrı kan ağlıyor. Şimdi öncelikle Ukrayna ülkesini şöyle bir tanıtalım sizlere.

En azından teorik olarak tanıma şansı yakaladığınız bir ülkenin haberini aldıktan sonra size orada hangi işleri kuracağınızı, bunların karlı olup olmadığını ,ithalat ve ihracat dengesi bakımından neleri alıp neleri satabileceğinizi ayrı ayrı aktaracağız.

İzlanda’da Kurulabilecek İşler hazır haritada kuzeye çıkmışken İzlanda’da kurulabilecek işlere dair detaylı ve reel bilgiler verdiğimiz yazımızın link çıkışını da buraya bırakalım. Ayağınız değmişken Ukrayna’dan sonra İzlanda’ya iş kurmak için gidebilir ya da doğrudan Ukrayna’yı pas geçip İzlanda’dan ekonomik maceranıza başlayabilirsiniz. Seçim sizin. Tabi yazılarımızı okuyup karşılaştırma yaptıktan sonra.

Ukrayna, sadece bayrağı rengarenk olan bir ülke değil. Hem Rus kültürünü, hem eski Sovyetler Birliği geleneğini bağrında taşıyan, sokakları, insanları en az Türkler kadar sıcak ve renkli olan kocaman bir ülke. Bununla birlikte soğuk havalar sizi biraz üşütebilir. Şimdi Ukrayna’yı tanıyalım pek meraklı parlak fikirler okurları.

Ukrayna Ekonomisi ve Ülkesi Hakkında 

Ukrayna, jeopolitik açıdan epey bereketli bir ülke. Hem Rusya’ya sınır komşusu hem de Doğu Avrupa’nın ikinci büyük ülkesi. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra bağımsızlığına kavuşan ve adı konulan nice ülkelerden bir diğeri.

Ukrayna’da sizi en fazla zorlayacak olan elementleri başında soğuk hava geliyor. Soğuk diyorsak buradaki İstanbul ya da Ankara soğuğu gibi değil. Oraya gidip de sırf soğuğa dayanamayıp işini değiştiren ve de ülkeye dönen insanlar biliyorum. Hatta bir tanesi yakın arkadaşım.

Ukrayna, Doğru Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi dedik. Hem de bu büyüklük sadece coğrafi alanlarla sınırlı değil. Yani mesela Konya, bizim memleketin yüz ölçümü bakımından en büyük şehri. Ama ekonomi açısından ilk 10’a bile giremez. Ama bu örnek Ukrayna için mevzu bahis değil. Zira bahsettiğimiz ülke, hem coğrafi olarak hem de ekonomik pasta olarak Rusya’dan sonra Doğu Avrupa’nın en gelişmiş ikinci ülkesi. Böylesine gelişmiş bir ülkenin Türkiye’ye vize zorunluluğunu kaldırması ise elbette ki kaçınılmaz bir fırsat.

Peki Ukrayna’ya gittiğinizde orada hangi işleri kurabilir, hangi işlerde çalışabilirsiniz? Şimdi merakla beklediğiniz bu sorunun cevaplarını vermeye geldi sıra. Umarım sayacağımız iş kollarından birçoğu ya da en azından biri size uygundur ve ekmek paranızı bu yabancı memlekette helalden kazanmanın yolunu çok geçmeden bulursunuz.

Bazı ülkelerin doğal ve tarihi güzellikleri, tarih geçtikçe, zaman aktıkça daha da güzelleşir, daha da tarihi bir hal alır. İşte bu ülkelerden biri de Ukrayna. Ve yukarıda görmekte olduğunuz görselde de Ukrayna’nın çeşitli tarihi ve doğal güzelliklerini görmektesiniz. Orada birçok iş kurup geleceğinizi garanti alacağınız gibi bu türden doğal güzellikler karşısında da genel beğeni düzeyinizi ve genel kültür benliğinizi sonuna kadar arttırma şansınız var. Hazır vizeler de kalkıyor iken. Ne dersiniz?

Ukrayna’da Ne Tür İşler Kurabilir Ya da Yapabilirim? 

1- Otel İşletmeciliği: Ukrayna turizm açısından kelimenin tam manasıyla ”otellere şenlik” bir ülke. Her yıl kışın ayrı yazın ayrı, dolup taşıyor turist. Hem Doğu Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olması hem de Rusya’ya sınır olması bunda en büyük faktör. Hatırı sayılı ölçüde bir sermayeniz varsa hiç düşünmeden bu ülkede otel işletmeciliği işine girebilirsiniz. Sadece altı ay gibi kısa bir sürede Ukrayna’nın yerlisi ve en çok kazananlarından biri olur çıkarsınız. Elinizde bolca para ve kafanızda nerede ne iş kurabilirim gibi bir soru varsa, o sorunun cevabı ve paranın gideceği iş belli olmuş demektir.

2- Taksicilik: Birçok Türk ve başka ülkenin insanı orada taksicilik yapıyor. Tıpkı Almanya’da olduğu gibi örneğin. Turizmi ve gidiş gelişleri çok olan bir ülkede taksicilik yapmak, başlangıç için iyi bir unsur olsa gerek. Bu sayede ülkeye vizesiz giren Türk vatandaşlarını da götürür getirir ve onların ülkeye girişlerinde de hem şoförleri hem de aynı dili konuşan yurttaşları olarak onlara yardımınız dokunmuş olur.

3- Kulüp İşletmeciliği: Ukrayna, gece kulüpleri ile meşhur bir ülke. Otele param yetmiyor diyorsanız ya da otelcilik bana göre değil diyorsanız kulüp işletmeciliğini de gündeminize alabilirsiniz. Bu da ek bir seçenek olarak burada kalsın. Birilerinin dikkatini çekecektir elbet.

4- Kış Sporları Turizmi: Ukrayna’da kışlar sert ve eğlenceli geçer. Hele siz bir alışın bu soğuk ülkenin karına, kışına. Bundan sonra size karada ölüm yok. Bilakis bu kış mevsiminin spor alanında turizmini bile yapabilirsiniz. Kış sporları, kayak ve dağcılık gibi alanlarda bu sektöre bu ülkede yatıracağınız paralar size çok kısa bir süre yüksek kar oranı olarak geri dönecektir.

Ukrayna’nın Lviv şehrinden kar manzaralı bir fotoğraf… Türkiye’miz kadar güzel bu ülkede çeşitli işleri kurabilir ya da çeşitli işlerde çalışabilir, daha sonrasında ise kahvenizi yudumlarken eşsiz doğa manzaralarının karşısında memleket hasretinizi biraz olsun dindirebilirsiniz. Kartpostal değerindeki görüntüleriyle Ukrayna, en azından gidip görülesi bir yer.

Ukrayna’da Gelecek İyi Mi? 

Bütün rakamlar, veriler ve istatistikler gösteriyor ki Ukrayna’nın geleceği şimdikinden çok daha iyi olacak. İyi bir gidişatı var bu Doğu Avrupa ülkesinin. Bununla birlikte işsizlik oranının çok çok az olması ve birçok alanda yeni yatırımlara, yeni girişimlere hem mental hem de teknik açıdan müsait olması bu ülkeyi gelecekte de tercih edilebilir ve yaşanabilir kılıyor.

Ukrayna’da gelecek iyi mi diye soranlara verilecek tek cevap evet deyip onaylamak olacaktır.

Ukrayna’da İş Kurmak İçin Gerekli Sermaye 

Kuracağınız işin Türkiye’deki karşılığını hesapladıktan sonra ondan biraz düşerek Ukrayna’da iş kurmak için gerekli sermayeyi az çok bulmuş olursunuz. Yani Ukrayna gelişmekte olan bir ülke ve Türkiye’den bir kıt daha ucuz.

Şimdiden bu ülkeye gidecekler için hayırlı kazanç kapıları dileriz.

Dijital pazarlama konusunda yllardır firmalara ve şahıslara destek oluyorum. Bu süreçte Parlakfikirler'de sizlere motivasyon ve ilham kazandırmayı misyon edindim.

Yorum yap

Lüften yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz