Ukrayna’da İş Kurmak İsteyenlere

Merhaba arkadaşlar. Başlattığımız ülkeler için iş kurma temalı yazı dizimiz Ukrayna ile devam ediyor. Özellikle son günlerde sosyal medyada ve televizyon ekranlarında sıklıkla adını duyuyoruz Ukrayna ülkesinin. Peki bunun sebebi ne? Çok basit ve çok açık. Ülkemizden Ukrayna’ya gitmek için vize zorunluluğu kalkıyor. Bu da birçok iş kapısının zahmetsiz, külfetsiz ve her şeyden önemlisi parasız bir şekilde yeni ve bereketli bir ülkede açılmasına olanak tanıyor.

Ukraine photo

Ülkece dar boğazdan geçtiğimiz şu günlerde, genç girişimci ve yatırımcı arkadaşların aklına da başka ülkelerde iş kurmak ve bir süre de olsa oralardan yürümek epey mantıklı görünüyor. Hiç de haksız sayılmazlar. Zaten geleceğe odaklı ve küresel düşünen herkes, dış ülkelerde iş yapmanın mantıklı ve ekonomik açıdan para getirici bir fikir olduğunu biliyor. Şimdi buna cesaret etme zamanı. Hazır vizeler de ortadan kalkmışken, aklında ya da elinin altında işin kendisi ya da fikri olan herkes haritanın kuzeyine yönelip Rusya’nın hemen sınır komşusu olan Ukrayna’ya yön çevirebilir.

Bununla birlikte ülkemiz ekonomik açıdan bir süre daha belirsizliğini sürdürecek. O belirsizlik belirgin ve güvenli hale gelene kadar ülkede yatırım yapmak istemeyen insan sayısı hiç de az değil. Değil yatırım yapmak ya da girişim yapmak, insanlar belirsizlikler ve soru işaretleri kalkana kadar ev ya da araba almaya bile yanaşmıyor. Gidin konuşun emlakçılarla ve galericilerle. Hepsi ayrı ayrı kan ağlıyor. Şimdi öncelikle Ukrayna ülkesini şöyle bir tanıtalım sizlere.

En azından teorik olarak tanıma şansı yakaladığınız bir ülkenin haberini aldıktan sonra size orada hangi işleri kuracağınızı, bunların karlı olup olmadığını ,ithalat ve ihracat dengesi bakımından neleri alıp neleri satabileceğinizi ayrı ayrı aktaracağız.

İzlanda’da Kurulabilecek İşler hazır haritada kuzeye çıkmışken İzlanda’da kurulabilecek işlere dair detaylı ve reel bilgiler verdiğimiz yazımızın link çıkışını da buraya bırakalım. Ayağınız değmişken Ukrayna’dan sonra İzlanda’ya iş kurmak için gidebilir ya da doğrudan Ukrayna’yı pas geçip İzlanda’dan ekonomik maceranıza başlayabilirsiniz. Seçim sizin. Tabi yazılarımızı okuyup karşılaştırma yaptıktan sonra.

Ukrayna, sadece bayrağı rengarenk olan bir ülke değil. Hem Rus kültürünü, hem eski Sovyetler Birliği geleneğini bağrında taşıyan, sokakları, insanları en az Türkler kadar sıcak ve renkli olan kocaman bir ülke. Bununla birlikte soğuk havalar sizi biraz üşütebilir. Şimdi Ukrayna’yı tanıyalım pek meraklı parlak fikirler okurları.

Ukrayna Ekonomisi ve Ülkesi Hakkında 

Ukrayna, jeopolitik açıdan epey bereketli bir ülke. Hem Rusya’ya sınır komşusu hem de Doğu Avrupa’nın ikinci büyük ülkesi. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra bağımsızlığına kavuşan ve adı konulan nice ülkelerden bir diğeri.

Ukrayna’da sizi en fazla zorlayacak olan elementleri başında soğuk hava geliyor. Soğuk diyorsak buradaki İstanbul ya da Ankara soğuğu gibi değil. Oraya gidip de sırf soğuğa dayanamayıp işini değiştiren ve de ülkeye dönen insanlar biliyorum. Hatta bir tanesi yakın arkadaşım.

Ukrayna, Doğru Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi dedik. Hem de bu büyüklük sadece coğrafi alanlarla sınırlı değil. Yani mesela Konya, bizim memleketin yüz ölçümü bakımından en büyük şehri. Ama ekonomi açısından ilk 10’a bile giremez. Ama bu örnek Ukrayna için mevzu bahis değil. Zira bahsettiğimiz ülke, hem coğrafi olarak hem de ekonomik pasta olarak Rusya’dan sonra Doğu Avrupa’nın en gelişmiş ikinci ülkesi. Böylesine gelişmiş bir ülkenin Türkiye’ye vize zorunluluğunu kaldırması ise elbette ki kaçınılmaz bir fırsat.

Peki Ukrayna’ya gittiğinizde orada hangi işleri kurabilir, hangi işlerde çalışabilirsiniz? Şimdi merakla beklediğiniz bu sorunun cevaplarını vermeye geldi sıra. Umarım sayacağımız iş kollarından birçoğu ya da en azından biri size uygundur ve ekmek paranızı bu yabancı memlekette helalden kazanmanın yolunu çok geçmeden bulursunuz.

Bazı ülkelerin doğal ve tarihi güzellikleri, tarih geçtikçe, zaman aktıkça daha da güzelleşir, daha da tarihi bir hal alır. İşte bu ülkelerden biri de Ukrayna. Ve yukarıda görmekte olduğunuz görselde de Ukrayna’nın çeşitli tarihi ve doğal güzelliklerini görmektesiniz. Orada birçok iş kurup geleceğinizi garanti alacağınız gibi bu türden doğal güzellikler karşısında da genel beğeni düzeyinizi ve genel kültür benliğinizi sonuna kadar arttırma şansınız var. Hazır vizeler de kalkıyor iken. Ne dersiniz?

Ukrayna’da Ne Tür İşler Kurabilir Ya da Yapabilirim? 

1- Otel İşletmeciliği: Ukrayna turizm açısından kelimenin tam manasıyla ”otellere şenlik” bir ülke. Her yıl kışın ayrı yazın ayrı, dolup taşıyor turist. Hem Doğu Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olması hem de Rusya’ya sınır olması bunda en büyük faktör. Hatırı sayılı ölçüde bir sermayeniz varsa hiç düşünmeden bu ülkede otel işletmeciliği işine girebilirsiniz. Sadece altı ay gibi kısa bir sürede Ukrayna’nın yerlisi ve en çok kazananlarından biri olur çıkarsınız. Elinizde bolca para ve kafanızda nerede ne iş kurabilirim gibi bir soru varsa, o sorunun cevabı ve paranın gideceği iş belli olmuş demektir.

2- Taksicilik: Birçok Türk ve başka ülkenin insanı orada taksicilik yapıyor. Tıpkı Almanya’da olduğu gibi örneğin. Turizmi ve gidiş gelişleri çok olan bir ülkede taksicilik yapmak, başlangıç için iyi bir unsur olsa gerek. Bu sayede ülkeye vizesiz giren Türk vatandaşlarını da götürür getirir ve onların ülkeye girişlerinde de hem şoförleri hem de aynı dili konuşan yurttaşları olarak onlara yardımınız dokunmuş olur.

3- Kulüp İşletmeciliği: Ukrayna, gece kulüpleri ile meşhur bir ülke. Otele param yetmiyor diyorsanız ya da otelcilik bana göre değil diyorsanız kulüp işletmeciliğini de gündeminize alabilirsiniz. Bu da ek bir seçenek olarak burada kalsın. Birilerinin dikkatini çekecektir elbet.

4- Kış Sporları Turizmi: Ukrayna’da kışlar sert ve eğlenceli geçer. Hele siz bir alışın bu soğuk ülkenin karına, kışına. Bundan sonra size karada ölüm yok. Bilakis bu kış mevsiminin spor alanında turizmini bile yapabilirsiniz. Kış sporları, kayak ve dağcılık gibi alanlarda bu sektöre bu ülkede yatıracağınız paralar size çok kısa bir süre yüksek kar oranı olarak geri dönecektir.

Ukrayna’nın Lviv şehrinden kar manzaralı bir fotoğraf… Türkiye’miz kadar güzel bu ülkede çeşitli işleri kurabilir ya da çeşitli işlerde çalışabilir, daha sonrasında ise kahvenizi yudumlarken eşsiz doğa manzaralarının karşısında memleket hasretinizi biraz olsun dindirebilirsiniz. Kartpostal değerindeki görüntüleriyle Ukrayna, en azından gidip görülesi bir yer.

Ukrayna’da Gelecek İyi Mi? 

Bütün rakamlar, veriler ve istatistikler gösteriyor ki Ukrayna’nın geleceği şimdikinden çok daha iyi olacak. İyi bir gidişatı var bu Doğu Avrupa ülkesinin. Bununla birlikte işsizlik oranının çok çok az olması ve birçok alanda yeni yatırımlara, yeni girişimlere hem mental hem de teknik açıdan müsait olması bu ülkeyi gelecekte de tercih edilebilir ve yaşanabilir kılıyor.

Ukrayna’da gelecek iyi mi diye soranlara verilecek tek cevap evet deyip onaylamak olacaktır.

Ukraine photo

Ukrayna’da İş Kurmak İçin Gerekli Sermaye 

Kuracağınız işin Türkiye’deki karşılığını hesapladıktan sonra ondan biraz düşerek Ukrayna’da iş kurmak için gerekli sermayeyi az çok bulmuş olursunuz. Yani Ukrayna gelişmekte olan bir ülke ve Türkiye’den bir kıt daha ucuz.

Şimdiden bu ülkeye gidecekler için hayırlı kazanç kapıları dileriz.

“Ukrayna’da İş Kurmak İsteyenlere” üzerine 47 yorum

 1. Merhaba. 27 yıldır belçikada yaşıyorum burada hava kirliliğine sebep olduğu için euro3 ve euro4 araçlara büyük şehir merkezlerine giriş yasağı getirildi ve insanlar güzelim arabalarını satmak zorunda kaldı. Burada piyasa değeri 1500 1600 euro eden mercedes benz e sınıfı araçların Ukraynada 4 5 katı fiyatına satıldığını gözlemledim ve bu konuda kievdeki muhasebecilerden bilgi edindim. Bu işi yapmaya niyetliyim siz ne dersiniz bu konuda? Selamlar

  Cevapla
  • Slm ben “Ankaramobi” Ukranya’da bi MOBİLYA deposu kumak istiyorum kendim 6 mağazam var Türkiye de Yalova’da halı mobilya Beyazeşya Ev tekstili, züccaciye, perde, avize mağazalarım var yani burda üretici likten fason yaptırıyom mailyetler çok uygun (site editör eklemesi: kişiye ulaşmak için “ankaramobi” markasını araştırın. Link vermiş kendisi ama site kurallarımıza aykırı olduğundan silinmiştir, yerine sadece marka ismi koyulmuştur)

   Cevapla
   • Merhaba ben Ukrayna kiev de yaşıyorum uzun zamandır ve sizin dediğiniz iş alanları buraya çok iyi çünkü inşaat sektörü oldukça hızlı ve ülkenin ekonomisi oldukça yükseliyor ve en iyi tarafı burada ticaret sadece peşin olarak dönmektedir. Düşünürseniz bana ulaşabilirsiniz. NUMARAM : +380 63 243 54 74

    Cevapla
 2. merhaba bu konuyu bende arastırdım hatta ukraynalı bır arkadasım almanyaya gıttı bu ıs modelı ıcın fakat benım tembellıgımden ve ıstanbulda yasamamdan dolayı bu ısı yapmadık.bu ıs ıcın konusmak ıstersenız bırlıkte yapabılırız sız almanya bız ukrayna merkezlı olacak sekılde

  Cevapla
 3. Ukrayna’da gıda sektörüne girmek istiyenler (fırıncılık ve restoran)benimle iletişime geçebilir!!! watsap..05531447641

  Cevapla
 4. Merhaba,
  Taksicilik ile ilgili daha detaylı bir yazı yazma şansınız veya bu konu hakkında kiminle görüşebileceğim hakkında yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla.

  Cevapla
 5. +905334733673 whatsapptan bana Ulaş’ın. Parlak iş fikirlerine açığım. Ukrayna ve Türk vatandaşıyım.

  Cevapla
 6. Ukrayna’da şuan pandemi dönemi için yatırım yapılabilecek iş kolları dan iki işden birini öneririm Avrupa ikinci el araç alıp Ukraynaya getirip satmak tabiki basit bir şekilde olmayacak ilk önce Ukrayna’da Avrupa belli başlı oto markalarını kapsayacak büyük bir oto servis Oto satışını yapıla bilecek bir arsa üzerinde galeri şehir içi olması şart değil Havaalanı yolu üzerinde olabilir. Bunlar için takibi 300.000$ ile 400.000$ civarı sermaye ile yapıla bilir. Bu girişim ortaklardan 1 veya 2 si avrupa dan olmak kaydı ile 3 veya 4 ortaklıda olabilir. Yatırılan sermayeyi 1 veya 1,5 yılda amorti edebiliyor.

  Cevapla
 7. Ukrayna’da Büyük bir yatırım yapmayı düşünen girişimcilerimiz için yapılabilecek en önemli işlerden biriside yenilenebilir enerji işidir sebebi şuan Ukrayna Devlet başkanının Enerji yatırımlarına büyük destek veriyor. Rüzgar enerjisi ve Karadeniz kıyısında güneş enerji panelleri Girişimci iş adamlarımıza isterler ise küçük ortak olarak veya Ukrayna’da yatırımın faaliyete geçene kadar Danışmanlık hizmeti vere biliriz.

  Cevapla
 8. Merhabalar
  İstanbulda oturuyorum ukraynaya gidip bayan bir arkadasım ile iş kurmayı planlıyoruz
  Bir kaç planımız var
  1. Avrupadan kaporta hasarlı aracları alıp ukraynaya getirip kendi acacagımız tamirhanede tamir edip satmak
  Kaporta hasarlı aracların oldukca ucuz oldugunu duyuyorum almnyada yada polonya gibi avrupa ülkelerinde sizce mntıklımı 5 bin euroluk 2015 model bir araca ukraynada nekadar gümrük vergisi çıkar
  2. Fikrimiz ise cafe bar tarzı bir işletme ama sıradan değil çok güzel bir komsept olucak içerisinde yani biz burdayız diye insanların selfie çekip storylerine atacagı sevimli bir işletme
  3. Mantar üretim çok zahmetli ve riskli oldugu için sıck bkmıyorum ukrayna kışı sert oda sıcaklıgı gereken bir bitki çok teferruatlı
  4.domuz çiftliği kurmk sma bunun için de kiralık arsa lazım ucuz olması gerek paramızın yetmiyeceğini düşünüyorum
  Daha parlak fikri olan yada beraber bir iş yapalım diyen tavsiyesi olan arayabilir

  05467614561

  Cevapla
  • Yıldıray bey en iyi şu an polimer hammadd işi kümrüklü sata biliriz .Depo yapmak ve ya kıralamak olur. 1.000000 usd sermaye karşılıgında her yıl 500.000-600.000 usd net kar elde ede biliriz .Ukraynada şirket kuruyorum.Ruscam iyi .Polimer hammade satışı yapacayız işi biliyorum.05538270979

   Cevapla
 9. odessa’sa turizm kıev de ticari faaliyet göstermek isteyen Türkiye’den gelecek girişimci arkadaşlarım lütfen benimle iletişime geçiniz sizler ile cade bar işletmeciliği e-ticaret satışları tekstil ihracatı ile başlıca ticari girişimleri paylaşabilirim.
  05340390253

  Cevapla
  • erkan bey merhaba ,
   kargo lojistik alanında tecrübeye sahibim beraber iş kurabiliriz imkanları ve işin yapılabilirliği konusunda çalışma yaparak bana mail yolu ile dönüş yaparsanız görüşebiliriz ,
   [email protected]

   Cevapla
 10. Unlu mamulleri ekmek pasta fırın Cafe işi yapmak isteyen varsa ortak yada işletme vermek isteyen ulaşabilir 0542 648 37 42

  Cevapla
 11. Merhabalar ben Ukrayna’nın Odessa şehrinde yaşıyorum burada iş kurmak veya tatil amaçlı gelmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim

  Cevapla
 12. ukraynada kaliteli turistlerin yoğun olduğu bir bölgede yada büyük bir otel içerisinde, türk hamamı ve spa merkezi kurmak istiyorum. kayak ve kış sporları tesisinde de olabilir.

  Cevapla
  • Selam, Odessa bölgesinde Butik Otel açma fikrim var . Odessadayim ,hala arastirma yapıyorum . Ortaklar arıyorum . Benimle irtibata gececek arkadaşlar beni arasın : 0958271529
   Email : [email protected]

   Cevapla
 13. Ben Türkiye’de ankarada 11 yıldır mağazacılık sektöründeyim bir çok üretici tanıdığım var türkiyeden Ukrayna’ya ürün götürüp butik mağaza planım var düşünen olur ise [email protected]

  Cevapla
 14. ukraynada ufak çaplı bi iş kurmak istiyorum 50 bin dolara bu yatırım olurmu ortaklık la felan bişey yapabilirmiyim bana bilgi verirseniz sevinirim numaram: 05387450794

  Cevapla
 15. Merhaba,lviv de cafe bar tarzi bir isyeri acmak istiyorum. Bu konuda bilgisi tecrubesi veya is dusuncesi olan arkadaslarin geri donuslerini bekliyorum.
  Whatsapp:+90 536 234 39 97

  Cevapla
 16. Merhaba, İstanbul’da Enerji ve Elektronik üzerine şirketim var, Ukrayna’da Güneş Enerjisi ve Kesintisiz Güç kaynağı üzerine iş yapmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olacak bir arkadaşa ihtiyacımız var.

  Cevapla
  • Merhabalar Lviv’de ve Odessa’da yaşıyorum. Burada gezi turu, üniversite kaydı, iş kurma gibi her türlü resmi işlerde yardımcı olabilirim. Halledemeyecegimiz iş yoktur.
   WhatsApp 05549336336

   Cevapla

Yorum yapın