Üniversite okuyanlar için para kazandıran iş fikirleri-10 adet

Parlakfikirler ekibi olarak siz okuyuculara ister iş fikirleri, ister yatırım araçları, isterseniz de okuyup elde edebileceğiniz para kazandıran meslekler konusunda rehberlik etmeye devam ediyoruz. Başarılı girişimcileri ve onların azim öykülerini anlattığımız durumlarda şöyle bir eksik hissediliyor ki; üniversiteden mezun olarak işe başlayan ve sürekli kendini geliştirmeye devam ederek kariyer yapan insanlardan çok az bahsediyoruz. Tamam; her şeye sıfırdan başlayarak milyoner olabilmiş insanların neredeyse tamamı üniversitede öğrendiği işi yapanlardan değil, iş fikirlerini hayata geçirebilenlerden çıkar. Ama burada amacımız okuyucuların ilgi alanlarını dikkate almaksızın herkesi girişimciliğe yönlendirmek değil, para kazanma şansının yanı sıra herkesin kişiliğine uyan ve mutlu olacağı meslekler bulabilmesine yardımcı olmak. Konu bu olunca; insanın elinde bir mesleğinin, sürekli kendini geliştirebileceği ömürlük bir ilgi alanının olması da epey önemli.. (Tek amacı para kazanmak değilse tabii…)

Gerçekten yüksek rakamlar kazanma şansınız olan ve üniversite okuyarak elde edebileceğiniz birkaç tane mesleği sizlerle paylaşmak istedik:

1)Avukatlık

Sayısal konulara pek ilgili değilseniz; yasalarla dans ederek müvekkilinize her halükarda kazandırabileceğinize inanıyorsanız, insan ilişkileriniz ve ikna kabiliyetiniz güçlüyse; biraz tecrübeyle beraber çok iyi yerlere gelebileceğiniz meslektir avukatlık. Dediğim gibi; günümüzde geliri çok olan mesleklerin çoğunluğunun sayısal alanlarda olduğunu var sayarsak, avukatlık sizin için en uygun yollardan biridir.

2)Diş hekimliği

Nedendir bilinmez özellikle bayanların epey rağbet gösterdiği bu bölüm; beceriniz, çalıştığınız yer, hırsınız, vs. değişkenlere bağlı olarak gerçekten çok çok iyi miktarlarda kazanabileceğiniz bir meslektir. Hele bir de muayenehane kısmına el atarsanız artık kimse tutamaz sizi… Tabii bazı zorlukları da olacak. Daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız başlığa tıklayarak yazımıza gidebilirsiniz.

3)Mimarlık

Yapılan anketlere göre bayanların “en seksi” olarak nitelendirdiği mesleğe geldik..:) Çocukluk dönemimizde bile olsa hayatında herkes bir an için mimarlığa ilgi duymuştur. Bazılarının bu ilgisi ömür boyu sürer; büyük çoğunluğu ise farklı alanlara yönelir. İlgisi sönmeyip mimarlık mesleğinde ilerlemeye devam edenleri, doğru adımlar atmaları halinde çok parlak bir gelecek beklemektedir. İşini bilenler için son derece kazançlı bir iş fikridir…:)

4)Pilotluk

Çekicilik ve karizmatiklik konusunda mimarlıkla yarışacak bir diğer meslekde pilotluktur. Kazanç konusunda ise birçok meslek yanından dahi geçemez. Ama tabii ki gülü seven dikenine katlanır. Öyle sadece okulunu okumakla ya da yüksek not ortalamasıyla pilot olmak mümkün değil; aranan bazı nitelikler mevcut. Ayrıntılı bilgi için yine başlığa tıklayabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Mühendislikte Para Kazanmanın Sırları

5)Diyetisyenlik

21. yüzyılın bizleri soktuğu kötü yaşam tarzı ve kötü beslenme sonucu aramızda yerini almış bir meslek olan diyetisyenlik; ortaya çıkış sebebine bağlı olarak meslekler arasında ayrı bir dikkat çekmektedir..:) Bu yaşam tarzımız devam ettiği sürece de daha çok iş yapacağa benzeyen diyetisyenliğe meraklı olanlar; başlığa tıklayarak meslek hakkındaki ayrıntılı yazımızı okuyabilirler.

6)Arkeologluk

İtiraf etmek gerekirse diğer alternatifler kadar kazançlı meslek olmayabilir. Ama eğer arkeologlukla ilgili konulara aşırı ilgiliyseniz, işten aldığınız zevk ve bu zevkin üzerine kazanacağınız para düşünülürse hayatın genel ortalamasında epey kazançlı çıkıyorsunuz demektir…:) Benim de en büyük çocukluk tutkularımdan biri olan arkeologluk; kesinlikle es geçilmemesi gereken bir meslektir..:D

7)Tercümanlık

Yabancı dillere ve kültürlere meraklı biriyseniz, ayrıca bu tutkunuzu mesleğe dönüştürmek sizin için bir sakınca oluşturmuyorsa; tercümanlık sizin için yaratılmış bir meslek denebilir. Diğer meslekler ile kıyasladığımızda tercümanlığın, avukatlığa benzer bir avantajı vardır: Sayısal okumak zorunda kalmamanız. Ayrıca ilgilendiğiniz dillerde hakimiyetinizi geliştirmeniz; çeviri kabiliyetinizi arttırmanız ve kültürel yönünüzü geliştirmenize paralel olarak sınırsız imkanlar sizi beklemektedir. Ayrıntılı bilgi için başlığa…:)

8)Matematik mühendisliği

Geldik çağımızın altın mesleklerden birine… İsmi size pek fazla bir şey çağrıştırmayabilir; ama sadece “Matematik” isminde olan bölümle karıştırmayın. Türkiye’de sayılı yerde bulunan bu bölüm; daha sonra yöneleceğiniz uzmanlıklar ve elde edeceğiniz yetkiler ile sizleri ayda birkaç deste Atatürk’e götürecek şeydir..:D Sayısal konularla aranız iyiyse; mutlaka not edin derim.

9)Bankacılık

Seçenekler arasında en klasik mesleklerden biri olan bankacılık; klasik olduğu kadar tüm hızıyla para kazandırmaya da devam etmektedir. Hem de bu mesleği elde etmeniz için vermeniz gereken emek; diğer onca mühendislikten, doktorluktan veya benzeri zorlayıcı bölümlerden kıyaslama bile yapılamayacak kadar azdır. Ne kadar doğru bir durumdur tartışılır ama en azından bu yazı için bizim tek görevimiz; sizlere para kazandıran meslekleri sunmak…;)

10)Lojistik

Son birkaç yılda patlamasını yaşayan ve önümüzdeki yıllarda da yükselişini koruyacak gibi gözüken lojistik; hem yüksek okul hem de lisans babında sizi epey iyi yerlere götürecek; başarınızla orantılı olarak hak ettiğiniz miktarları kazanmanızı sağlayacak bir diğer meslektir. Tercih eden çok olduğu için nitelikli hale gelmek biraz daha zorlaşsa da; bu mesleği incelemeden sakın meslek kararı vermeyin derim…

Yorum yapın