Ürün pazarlarken karşınıza çıkabilecek en zor 5 durum

Herkesin dijital ya da gerçek ortamlarda ürün satarken karşılaşabileceği zor anlar vardır. Bu durumlar arasından 5 tanesini sizler için derledik ve de çözüm önerisiyle beraber sunmak istedik. Bu sayede bu anlarda asla soğuk kanlılığınızı yitirmeyecek, kontrolü elde tutmaya devam edip fazla bozuntuya vermeden ürününüzü sağ salim pazarlayabileceksiniz.

Ünlü bir düşünürün bir sözü aklıma geldi bu yazıyı kaleme alırken “zeki adamlar tecrübelere önem verir; çok zeki adamlar ise başkalarının tecrübelerine önem verir” diye. İşte bu makaleyi okumanın da size sağlayacağı fayda umarım, “çok zeki adamların elde ettiği türden faydaya eşdeğer olacaktır”

1) Satmayı planladığınız ürünün o an fire vermesi ya da bozuk çıkması

Bu durum sizi pazarlama sırasında en çok zorlayacak olan türden talihsiz anlardan biriridir. Önünüzde 10 kişi belki de 100 ya da 1000 kişi var iken böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız yapacaklarınız şunlardır. Asla gereksiz yere bozuntuya vermeye, iyicene sapıtmaya, kızarmaya gerek yok.

– Söz konusu firenin bilerek yapıldığı imajını vererek, böyle yapılmaması gerektiğini veya bu türden ürünlerden uzak durulması gerektiği mesajını vererek bir diğer teşhir ürününü soğukkanlı bir şekilde sahneye çıkarmak.

– Şakaya vurarak, izleyiciye sempatik görünmeye çalışabilir ve kullanıcının da başına aynısının gelmesi durumunda ürünü derhal sorgusuz sualsiz iade alabileceğinizi ve de müşteriyi hiçbir zarara uğratmayacağınızı belirtmelisiniz. Bu taktik ile kullanıcıya gerçekçi ve sempatik bir sunum yapmış olursunuz ve de krizi fırsata çevirmiş olursunuz.

– O an deneme yaptığınızı ve de pazarlamakta olduğunuz ürünün dayanıklılık saviyesini ölçtüğünüzü ancak bu ölçüm yaparken aşırıya kaçtığınızı sempatik bir şekilde dile getirebilirsiniz. “Ahh, tanrım ne kadar da güçlüymüşüm” tarzı esprili bir replik ile bunu sağlayabilirsiniz. Bu durumda insanlar size gülecektir ancak ister istemez; tüm kartları açık oynadığınızı düşünerekten yine paçayı yırttığınızı düşünecektir.

– İmkanınız var ise bir türden mola ya da bahane ile o an herkesin dikkatini başka yöne çekerek derhal ürünün yenisini tedarik etmek. Bu son yöntem bu lanet olası şansız durumda yapılacak en iyi müdaheledir. Zira yukarıdakilere nazaran en çok paçayı yırtmanızı sağlayacak olan budur. En profesyonel olanı da budur. Reklamlara geçmek!! :))

Mümkün mertebe bu türden cenabetliklerle karşılaşmamak için önceden hazırlıklı olmalı ve de ürünün kontrollerinin evvelden en az birkaç kez yapılmış olması gerekir. Zira pazarlama sırasında başınıza gelebilecek en tehlikeli 5 şey arasındadır bu durum ve de önce sizin imajınızın sonra da satmaya çalıştığınız ürünün imajını saniyeler içerisinde sıfıra indirebilecek güçtedir bu türden bir şanssızlık.

2) Ürünü satan kişinin yani sizin arıza yapmanız

Sizi üründen daha sonra koydum dikkat ederseniz. Zira maalesef söz konusu pazarlama faaliyeti sırasında siz üründen daha da geri plandasınız ancak yine de üründen sonra 2. konumda gelirsiniz. O sebeple sizin arıza yapmanız bir faciaya neden olabilecek ikincil en önemli trajedidir.

Bu durumda yapılabilecekler sayılıdır;

– Eğer ki arıza 20 saniyeden daha uzun sürerse; derhal reklam ya da mola bahanesiyle durmak ve de kendinize gelene kadar 5-10 dakika bir şeyler içip rahatlamak

Şu İş İlgini Çekebilir:  Evlere Seyyar Balık Satmak-Karlı Mı?

– Siz o dakikalar içinde geri dönüşü dakikalardan daha uzun sürecek şekilde rahatsızlanırsanız yerinize geçecek kişiyi ayarlamak. Bu kişiler genelde profesyonel pazarlamacılarda hazırda bulunur, ancak eğer ki hazır değil ise gerekirse kameramanı ya da şoförü işin içine katarak paçayı yırtmanız mümkündür.

– Sunumu, toplantıyı, semineri iptal etmek. Bu artık knock out olma durumudur. Daha fazla zarara uğramamak için ve de telafisi imkansız skandallara meydan veremek için yapılabilir. Tavsiye etmesek de son çare olarak düşünülebilir. Bakın bir ürün ortada olmadan bile pazarlama yapılabilir ancak siz olmadan yapılmayabilir. Bu türden zor durumlara günlük hayatta çokca karşılaşılmakla beraber eğer ki pazarlama işini uzun vadede düşünüyorsanız sizin de hazırlıklı olmanızda ve halihazırda bir B ya da C planı yapmanızda fayda vardır.

3) Seyircilerden, izleyicilerden arıza yapanların çıkması

Sizi sabote edebilecek rakiplerinizden, çekemeyenlerinizden, belalılarınızdan birileri her zaman olabilir. Bu durumlar için de ön hazırlık yapılabileceği gibi savunmasız yakalanılması halinde yapılabilecekler bellidir.

– Arıza yaratan kişiye Kolpaçino’daki Ekrem Abi gibi “kim kime arıza yapıyo ulan, arıza yapanın ….” Tarzında bir çıkış yapamazsınız.

Zira söz konusu mekan pazarlama faaliyetlerini yürüttüğünüz saygın ve de nezih bir mekan olacağı için böyle bir çıkış yapmanız durumunda muhtemelen arıza yapan kişiden daha çok zararı siz vermiş olacaksınız. O sebeple cool olmakta ve de soğukkanlı bir düşünür gibi davranmakfa fayda vardır.

– İlk olarak krizi fırsat bilip bu türden karakterleri sunumuza renk katmak ve de insanların daha da dikkat kesilmesini sağlamak için pozisyon aramalısınız. Mesela çok kaşınan bu tipleri sahneye yani sizin yanınıza çağırmak buna örnektir. Ya da bu kişilere söz hakkı verip kendilerini sizin yararınıza harcamalarını sağlayabilirsiniz.

– Bu ilk taktik de tutmayacak gibiyse ikinci olarak çok kibar ve de profesyonel bir dille sunumuzu bitirmek istediğinizi ve de söz hakkının sizde olduğunu belirtmelisiniz. Soracakları ve diyecekleri şeyleri pazarlama faaliyetinizin sonunda özelden ya da herkesin huzurunda dile getirmelerini isteyin.

– Son olarak ilk iki taktikden de sonuç alamaz iseniz olarak plaza dilinde bodyguard denilen insan topluğunun bunun için var olduğunu unutmayın ve de güvenliğe haber verilmesini isteyin. Gerekirse yine kısa bir ara vererek bu sorunun icabına bakın ve yolunuza devam edin.

4) Dikkat dağıtıcı ayrıntılar beyinizi gereksiz meşgul ediyor ise

Eğer ki fazla çalışan ve de birazcık da obsesif bir beyin yapısına sahipseniz bu türden bir durumda yapılacak şey bellidir.

-Su içmek,

– Diyaframı kullanarak derin bir nefes almak ve yavaşça vermek

– Dikkat dağıtıcı şeyle bir süre ilgilenip onun çok da önemli olmadığını beyninize anlatmalısınız

– Söz konusu dikkat dağıtıcı şeyin mümkün ise kaldırılmasını talep edebilirsiniz

– Kendinizin ne kadar profesyonel bir pazarlamacı olduğunu beyninize söylemeniz, bu taktik özellikle obsesifler arasında işe yaramaktadır. Övülmek ve de güçlü hissetmek genelde geçici olarak bu tür durumlarda bu sorunları yenmenizi sağlayabilir.

5) Ürün hakkındaki önemli bilgileri unutup heyecana kapılmak

Bu maddeyi aslında 2. maddenin alt başlığı olarak da ele alabilirdik. Ancak bu durum genelde sunum yapmakta olan pazarlamacıların en korkulu rüyası olan anlardan birisi olduğu için ve de kalabalıklar önünde sunum yapmaktan, konuşmaktan korkma fobisi, agorofobi gibi şeylere meydan verdiğinden özel olarak ele almak istedim.

Yorum yapın