Uydu Tamircisi Olmak Nasıl Bir İştir?

Yazılarımızı büyük bir merakla ve ilgiyle izleyen okurlarımıza merhaba! Bu yazımızda uydu tamircisi olmanın inceliklerini, iyi bir uydu tamircisinin nelere dikkat etmesi gerektiğini, iş için gereken sermayeyi ve işin geleceğini konuşacağız. Aynı zamanda uydu tamirciliği işinin aylık ortalama gelirini de masaya yatıracağız.

satellite photo

Son olarak uydu tamircisi olmak isteyenleri iş ve meslek yaşamların bekleyen zorlukları ve avantajlı yönleri de yazacağız.

Öyleyse başlayalım.

Evvela uydulu yayınlar hakkında kısaca bilgiler verelim ve bu konuda genel bir fikir sahibi vermiş olalım.

Uydular kendi içlerinde 4’e ayrılmış durumdadır. Atlantik, Amerika, Asya ve Avrupa uyduları olarak adlandırılırlar. Uydu yayın demek dijital yayın demektir. Sinyallerini ve kalitesini atmosferde özgürce salınan uydu mekanizmalarından alırlar. Türkiye’de de uydu yayıncılığı, son 10 yılda iyice gelişmiş ve rağbet görmeye başlamıştır. Cine 5, ilk uydu yayıncılıklarından birisidir. Günümüzde ise Digitürk, D-Smart ve Filbox şirketleri uydu yayın konusunda zirveyi paylaşmaktadır. Bu yayınlar paralıdır. Zira uydudan yayın almak ve onu geliştirerek insanların evlerinde hizmet halinde sunmak epey masraflı ve zor bir iş olarak görünmektedir. Uydu yayınları ne kadar paralı olsa da verdikleri hizmetlerin kalitesi ve tartışılmasız izlenme değeri yüksek şeyler olmasından dolayı her geçen gün sayısını arttıran bir popülasyona sahiptir. Örneğin lig maçlarını ya da Avrupa liglerini takip etmek isteyen biri uydu yayınlarına başvurmak zorundadır.

Uydu Tamirciliğinin Geleceği Nasıldır? 

Az önce yazımızda da belirttiğimiz üzere artık uydu yayınlarına başvuran ve kullananların sayısı günden güne, yıldan yıla artmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte izlemek istediği filmleri en kaliteli biçimde izlemek isteyenler, uydu kanallarının başka hizmetlerde bulunmayacak derece yüksek hd kalitesi verdikleri hizmetleri istemektedir. Bunun dışında futbolla yatıp futbolla kalkan bir toplum olarak lig maçlarının heyecanını, UEFA ve Şampiyon ligi maçların heyecanını yaşamak istiyorsak uydu yayınlarına abone olmamız gerekmektedir. Bu nedenle, uydu kullanımı istatistiki verilere göre katlanarak artmaktadır. Kablolu yayınlardan sonra bir devrim niteliğinde dünya ile birlikte ülkemize gelen uydu yayınları, çok geçmeden kendi pazarını ve piyasasını oluşturmuş ve nüfus ortalamasında hatırı sayılır bir ivme yakalamıştır.

Basit bir neden – sonuç ilişkisi yürütecek olursak: Bir ürün ne kadar teknolojik, ne kadar modern alt yapılara sahip olsa da bozulma ihtimalleri vardır. Hatta daha da ileri giderek diyebiliriz ki bir alet, bir ürün, ne kadar teknolojikse o kadar çok bozulur. Zira teknolojik ürünler yapıları gereği ekstra hassastırlar. Bir kablo temassızlığı, bir gelen sinyalleri algılamama durumumu, yanlış basılan bir düğme tüm sistemin çökmesi anlamına gelir. Bu noktadan ilerleyecek olursak rahatlıklar söyleyebiliriz ki, evinde uyduya sahip olup da düzenli aralıklarla tamirci çağırmayan pek az kişi vardır. O kişiler de ekstra şanslıdır. Bu nedenle uydu tamirciliği günümüzün en çok kazandıran ve olmazsa olmaz mesleklerinden biridir. Ne kadar çok ihtiyaç ve talep o kadar çok iş. Dolayısıyla o kadar çok para. Şimdi google’ı açıp uydu tamircisi yazdığımızda karşımıza yüzlerce web-sitesi, onlarca iş ilanı çıkacaktır. Bu nedenle açık yüreklilikle söyleyebiliriz ki, uydu tamirciliği gelecek açısından en verimli ve en göze çarpan mesleklerin başında gelmektedir. Değişen, gelişen ve en kaliteliyi arayan yeni dünya düzeninde, çanak antenler, kablolu yayınlar ve elbette ki analog yayınlar, tarihe karışmıştır. Bununla birlikte artık dijital yayın ve bir kutuya sığdurulan uydu yayınları vardır ve uzun yıllar daha orada kalacaktır. O küçük kutuların çıkardığı bin bir çeşit arızayı gidermek ise, siz uydu tamircilerine kalacaktır.

Uydu Tamirciliği İçin Gereken Sermaye: 

Önünüzde iki yol uzanacaktır. Bir kendi servis hizmetleri veren dükkanınızı açmak ve oradan ilerlemek. Bir de bizzat örneğin Dijitürk ya da D-Smart yayıncılığına bağlı uydu tamircisi olmak. İlk seçenek daha masraflıdır ama daha çok kazandırır. Çünkü sadece kendinize çalışırsınız. Bununla birlikte, iş çıkmaması durumunda sabit bir maaşınız olmadığı için (öyle ya, kendi kendinizin maaş vereni olursunuz) çeşitli sıkıntılar çekebilirsiniz. İlk yolda bir yere bağlı olarak çalıştığınızda, gelen telefonlar ve şikayetler doğrultusunda verilen adreslere gidersiniz. Gün içinde ne kadar çok yere giderseniz gidin maaşınız sabittir. Kendi yerinizi açmak isterseniz ise bir dükkan kiralamanız gerekecek. Bu da ekstra sermaye demek olacak. Eğer rüştünü ispatlamış bir uydu tamircisiyseniz önce belli başlı bir yere başvurup bir yayının çatısında çalışmanız daha yerinde olacaktır. Daha sonra piyasayı tanıyıp kenara para atmaya başladığınız bir dönemde, kendi kendinizin patronu olmak ve daha fazla para kazanmak adına kendi dükkanınızı kiralayıp açabilirsiniz. Kendi dükkanınızın tanıtımı için internette aktif olmalı gerekli görüldüğü taktirde bir web sitesi de kurmalısınız. Dediğimiz gibi, başta harcanan masraflar ne kadar çok gibi görünse de sonunda getireceği kazançlar, devede kulak kalacaktır. Bu nedenle ağır ağır ilerlemeli ve sağlam bir planlamayla iş piyasasında yerimizi bulmalıyız.

Uydu Tamirciliğinin Avantajlı Yönleri Nelerdir? 

  • Talebi çoktur ve her zaman da artarak devam edecektir. Ve çözümü geciktirilmeyecek kadar elzemdir. Zira uydu yayını kullanan erkek bireyler, hafta sonuna kadar uyduların tamir edilmesini ve tüm hafta boyunca heyecanla beklediği maçları kaçırmamak ister. Hal böyle olunca telefonlarınız susmak bilmeyecektir. Kendi dükkanınızda çalışıyorsanız mutlaka sıfırdan çırak yetiştirin. Gün içinde bazen 20 – 40 arası eve gidip gelmeniz gerekebilir.
  • Çoğu uydu arzusu, basit bir mekanizma değişmesi ya da birkaç tornavida oynatmayla giderilir. Bu nedenle az para ve çok emek ile birlikte, çok fazla para kazanmanızın olanakları açılır. Bu da uydu tamirciliğinin avantajlı yönlerinden bir diğeridir. Ne kadar çalışkan olursanız o kadar çok gelir elde edeceğiniz garantidir.

 

Uydu Tamirciliğinin Dezavantajlı Yönleri Nelerdir? 

Bazen uydular, çok büyük zorluklarla sıkıntı çıkarırlar. Öyle ki ne kadar her şeyi deneseniz de bir türlü düzelmezler. Siz ne kadar emek ve vakit harcasanız da insanlar size herhangi bir ücret ödemek istemezler. Her ne kadar eve gelme parası altında ekstra bir ücret talep edilse de, sorun çözüme kavuşturulmadığı takdirde nice evden eliniz boş dönebilirsiniz. İnsanlar, televizyon konusunda çok sabırsızdırlar. Bu nedenle bir an önce sorunun giderilmesini ve uyduların yeniden işler hale gelmesini beklerler. Bu nedenle hem çözüm odaklı hem de hızlı çalışmanız gerekecektir. Bu işin stres kapasitesini arttıran yegane unsurdur.satellite photo

Uydu Tamirciliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Birkaç Nokta: 

  • Öncelikle asabi müşteri kitlesine hazır olun. Sizi çağırmadan önce söz konusu uydunun müşteri hizmetlerinde saatlerce harcayacaklar ve buna rağmen bir çözüm bulamayıp sizi çağıracaklar. Bu nedenle size, arızanın sebebi sizmişsiniz gibi davranmaları pek olası. Soğukkanlı ve sabırlı olun. Her daim kibarlığınızı koruyun.
  • Gün içinde birçok eve girip çıkacağınız için çorap sağlığınıza dikkat edin. Aynı zamanda kötü kokulardan uzak durun. Bunun için yanınızda, çantanızda her daim deodarant bulundurun. Yapılan bir araştırmaya göre eve gelen tamircilerde, en çok rahatsız edilen nokta, koku ve temizlik sorunudur. Siz hem ustalığınızla, hem de güzel kokunuz ve temiz görünümünüzle gönüllerde taht kurmaya bakın.

 

Yorum yapın