Uykusuz Sınava Veya İşe Gitmek Kesin Başarısızlık Nedeni Mi?

Belki bu yazıyı okurken de epey uykusuzsun ey okur! Uykusuz kalarak bir şeyleri başarmayı, becermeyi ve ilerlemeyi göze alan insanların sayısı hiç de azımsanacak bir ölçüde değildir. Uykusuzluk ikiye ayrılır. İkiye ayrılmasının ana hatları ise uykusuz kalanların tercihlerinden ileri gelir.

Uykusuzlar İkiye Ayrılır 

Evet sevgili parlak fikirler okurları. Uykusuzlar ikiye ayrılır. Birincisi, ne kadar isteseler de uyuyamayanlar. Hatta öyle ki neredeyse günü devirecek kadar uykusuz kalıp da yine de uyumayı başaramayanlar.

Bu tipteki uykusuzlar da kendi içlerinde ikiye ayrılır. Bir kronik, zihinsel ya da nörolojik sorunları olan uykusuzlar. Yani tıbbi bir desteğe, medikal bir takviyeye gereksinim duyanlar. Böyle insanların acilen bir doktora görünüp derdini anlatması ve çeşitli tetkitlerden geçtikten sonra ilaç tedavisine başlaması gerekiyor. Yine bunun için yapay güneş ışığı veren çeşitli aparatlar mevcuttur.

Diğer çeşitleri ise heyecanlarına, düşüncelerine ve paniklerine yenik düşenler. Mesela ilk iş gününden önceki gece, ”ay acaba nasıl olacak, öyle mi olacak, şöyle mi” diye diye kendini tüm gün yatağının bir ucundan diğer ucuna atıp ince ince delirtenler, tam dalacağım derken çalar saatin o sinir bozucu sesiyle uyanmak, bir başka deyişle yataktan kalkmak zorunda kalanlar. Aynı şey sınav heyecanı için de geçerli elbet. Öyle sınavlar vardır ki adeta cehenneme düşeceğinizden korkarsınız. Ve ne kadar isteseniz de uyuyamazsınız bir türlü.

İkinci tür uykusuzlar ise, kendilerini bilerek, planlı programlı bir şekilde uykusuz bırakanlar. Kahveye abananlar. Hem de koyu koyu, hem de en şekersizinden. Sizi gidi kafein bağımlıları diye kendilerine çıkışsanız da onlar sistemli bir şekilde uykusuz kalarak daha çok sınava hazırlanma gayreti güderler. Ya da iş sahasında daha verimli, daha çok vakit geçirmek için kendilerini bilerek mor gözlerin hakimiyetine adarlar.

Şimdi ise size uykusuzluğun zihinsel ve fiziksel zararlarını sıralayacağız.

Stresli Bir Müşteri İle Başa Çıkmanızı Sağlayacak 5 Taktik sakın ola ki galeyana gelmeyin. Karşınızdaki müşteri uykusuz olabilir. Dün gece berbat kabuslarla uyanmış bir daha da geri yatamamış olabilir. Ya da tam tersi, siz de aynı şekilde uykusuz olabilirsiniz. Ne olursa olsun uykusuzluk eşittir stres. Uykusuzluğun zararlarını ele almadan evvel stresli bir müşteri ile başa çıkmanızı sağlayacak 5 taktik, sadece parlak fikirlerde.

Uykusuz kalmayın. Zinde kalın!

Uykusuzluğun Zihinsel ve Fiziksel Zararları Nelerdir? 

Evvela şunu söyleyelim ki, uykusuzluk odaklanma gücünüzü aşağı çeker. Ne kadar uykusuz kalırsanız o kadar çok odak sorunu yaşarsınız. Bununla birlikte sınavda koca koca paragraf soruları, bol formüllü karmakarışık matematik soruları en büyük kabusunuz olur. İş yerinde patronun isteklerini ve ricalarını anlamakta, anlasanız bile yapmakta sıkıntı yaşarsınız. Dosyaları eksikli ve bol hatalı teslim edersiniz.

Uykusuzluk eşittir aşırı hassas olma durumu. Evet, uykusuz bir insan hem fiziksel hem duygusal olarak zayıf kalır. Sinirleri harap olur. Olmayacak şeylere olmayacak tepkiler verir. Bu da uykusunu almış, sağlığı yerinde normal insanların nazarında dikkat çekici, ama olumsuz manada dikkat çekici bir hal alır.

Uykusuz bir şekilde işe gittiğinizde sürekli olarak esnersiniz. Gözlerinizin altı mordur. Göz kapaklarınız sürekli olarak aşağı düşer. Bu da hem görsel olarak hem de performans olarak sizi aşağı çekecektir.

Uykusuz insan sürekli olarak hata yapar. Bu hatalar sakarlığa kadar varır. Sınav esnasında kaleminizin ucunu kırarsınız. Kalemtıraşı yere düşürürsünüz. İş yerinde saçma sapan hatalar yapıp sakarlıklarınızla millete kendinizi bir güzel güldürürsünüz.

İş Yaparken Odaklanmayı Keskinleştirici 6 Taktik adlı makalemiz bir şekilde uykusuz kalmış ama acilen odaklanması gereken çalışanların imdadına yetişiyor. İş yaparken odaklanmayı keskinleştirici 6 taktik hayatınızı kurtarmasa bile gününüzü kurtarmaya yetecektir. Şimdiden bol şans!

Uykusuz Sınava Veya İşe Gitmek Kesin Başarısızlık Nedeni Mi?

Dünyada çok az şey kesindir. Yani biz şimdi parlak fikirler ekibi olarak sakın ha uykusuz kalmayın sınavınızdan çakarsınız, iş yerinde aynı gün içinde kovulursunuz desek, bu keskin ifadeler tamamen zırvalık olacaktır.

Kimi insanlar ve bünyeler vardır ki günlerce üst üste birkaç saatlik uykuyla durur da yine de yapacağından geri kalmaz. Yani böyle bir sorunun cevap olarak karşılığında herhangi bir keskinlik bulundurmak manasız ve abartı olacaktır.

Ama yine de dikkat etmelisiniz tabi. Uykusuzluk, ne olursa olsun kendi içinde ciddi miktarda risk barındırır. Uykusuz insan saçmalar. Hem zihinsel hem fiziksel olarak. Size göre yaptığınız şeyde bir kusur ya da eksik yoktur. Ama size göre. Gün gelir uykusuz kaldığınız için 2 kere 2 sorusunun yanına 5 koyabilirsiniz. Ben bu hatayı nasıl yaparım ya diyerek sonradan dizlerini dövmek yerine uykunuzu sağlıklı bir şekilde yaşamanız çok daha mantıklı ve makul olacaktır.

Uykusuzlar için: Papatya çayı.

Sağlıklı Uykular İçin Birkaç Öneri 

Kahveyi ve benzeri uyarıcıları kesin. Kesemiyorsanız azaltın. Bununla birlikte zihninizi işgal eden stres merkezlerinden uzaklaşmaya bakın. Korkuyorsanız korku ve gerilim türü filmlerden uzak durun. Onlar fena uyku bozucudurlar.

Bununla birlikte yatağa yorgun girmek ve girer girmez uyumak istiyorsanız bitki çaylarını öneririz. Özellikle papatya çağı, doğal bir şifadır ve o şifayı düzenli olarak kullanan insanların uykuları en acelesinden gelir.

Aynı zamanda uyku kalitesi son derece önemli bir olgudur. Kimi kaç saat uyursa uyusun yorgun uyanır. Kimi 4 saatlik uykuyla zinde başlar güne.

Ne olursa olsun uykusuz kalmaktansa uykunuzu tam almış bir şekilde işe ya da sınava gitmek seçeneklerin arasında en mantıklısıdır.

Yorum yapın