Varlıklı Yaşlıları Hedefleyen En Karlı 4 İş Fikri

Sitemiz, sizlere en özel, en orijinal iş fikirlerini sunmaya ve tavsiye etmeye devam ediyor. Bu yazımızda sadece yaşlıları fakat varlıklı / zengin / varsıl yaşlıları  hedefleyen iş fikirlerinden bahsedeceğiz. Bu fikirlerin ortak özelliği ise çok yüksek kar oranlarına sahip olması. Önce potansiyel sonra reel olarak.

Dünyada milyarlarca insan ve binlerce farklı iş fikri var. Bu sonsuz seçenekler dünyasında, hedef kitlesini belirlemek, en az satışa çıkarılacak ürünün ya da sunulacak hizmetin belirlenmesi kadar mühim. Her ne kadar ilk bakışta ‘sınırlama‘ gibi görünse de bilakis, bu tür ‘ticari odaklanmalar‘ aslında dünyayı parantez içine almak demektir. Bu sayede çok daha kontrollü ve dengeli hareket edebilir, her şeyin herkese satılamadığı bir piyasada, bazı şeyleri bazı kişilere satarak kazancınızı gün be gün arttırabilirsiniz.

Varlıklı Yaşlılar Nerelerde Takılır? 

Varlıklı yaşlılar genellikle vakıflarda ve özel kulüplerde takılır. Bu kulüplerde golf oynarlar, bitki çaylarını içerler ve elit elit takılırlar. Orta sınıfın dernekleri zenginlerin kulüpleridir. Ve bu kulüplere üye olmak ve girmek her zaman kolay değildir.

Bunun dışında zengin yaşlılar tabiat ile iç içe olmaya bayılırlar. Bu nedenle ormanlık alanlarda, nehir kenarlarında, bazen yürüyüş yapmak bazen de kafa dinlemek için vakit geçirirler. Hem yaşlı hem de varlıklı oldukları için onlara ulaşmak her zaman kolay değildir. Bu nedenle onlara ürün satmak ve hizmet sunmak için interneti kullanmak zorundasınız. Takıldıkları kulüplerden birini bilen bir tanıdığınız varsa içlerine bir ajan-pazarlamacı olarak sızmanız da mümkün.

Yaşlı Nesil Nelere İlgi Duyar? 

Yaşlı insanların ilgi duyduğu şeyleri üçe ayırabiliriz. Birincisi hem ölüm korkusu hem de dini itikatları gereği ahiret ve dindir. İkincisi seyahat etmektir. Zira dünyadaki sayılı günlerinde mümkün olduğunca çok yer görmek isterler. Üçüncüsü ise gençlik yani genç görünme / olma isteğidir.

Onları İkna Etmek İçin Ne Gerekir? 

Yaşlıları ikna etmek için gereken tek bir şey var aslında. O da samimi olmak! Her biri birer insan sarrafı olduğu için karşısındaki kişinin palavracı mı yoksa dürüst mü olduğunu şıp diye anlarlar. Siz de onlara pazarlama yaparken bunu unutmayın. Yoksa ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun ret cevabı alabilirsiniz.

Yaşlılara Pazarlama Nasıl Yapılır? 

Yaşlılara pazarlama yapılırken belli başlı kurallara ve kriterlere riayet edilmelidir. Pazarlamanın genel kuralları olsa da bir de kişiye, cinsiyete, yaşa, sosyal mevkiye özel kuralları vardır. Herkese ayn ürünü aynı şekilde satamazsınız. Zaten böyle bir şey mümkün olsa ne ekonomi diye bir bilim ne de pazarlama diye bir uzmanlık alanı olurdu.

Yaşlılara bir ürün mü tanıtılacak? Bir hizmet mi takdim edilecek? Bu tanıtım ve takdimde konuşma hızı yarı yarıya düşürülmeli. Yaşlılar, artık hiçbir şey için acele etmeyecek kadar çok yaşamıştır. Ayrıca birçoğunun kulakları ağır işitir. Bu fiziksel gerçeği sakın gözardı etmeyin. Öyleyse söz konusu yaşlılarsa pazarlamada hız değil kelimelerin ekonomik kullanımı çok daha önemlidir. Kelimeleri özenli seçin ve ‘sağlık, kampanya, gençlik, gezi, seyahat, gençleşme, indirimli‘ gibi kelimeleri cümle içerisinde kullanarak vurgu yapın.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Bu Devirde İnternet Kafe Açmak Boş İş Mi?

Çünkü sakın bunu kimse kişisel algılamasın ama varlıklı yaşlıların birçoğunun eli sıkıdır. Bu nedenle bir ürüne ya da hizmete fazla fazla para vermek canlarını sıkar. Ta ki o ürün sağlıkla ve gençlikle ilgili değilse. İşte vurgusunu yapacağınız kelimelerden birkaçı olan sağlık ve gençlik! Nasıl ki internette bazı kelimeleri koyu yapılıp öyle yazılıyor. Siz de konuşurken bu kelimeleri koyultup – vurgu yapıp ürün ve hizmet tanıtımını öyle yapınız.

Varlıklı Yaşlıları Hedefleyen En Karlı 4 İş Fikri

1- Hac Organizasyonu İşi: 

Hac, %99’u Müslüman olan bir ülkede herkesin zamanı gelince ya da zamanı geçmeden yerine getirmek istediği dini vazifelerden biri. Ülkemizde ise genellikle 60 -70 yaşlarından sonra insanların gündemine giren bir ibadet. Bu bağlamda bir Hac organizasyon şirketi kurarak hedef kitlenizi 60 yaş üstü olarak belirleyebilirsiniz. Firmanız Hac ile tatil planlarını bir araya getiren özel ve indirimli kampanyalar düzenleyebilir. Kabe’nin yakınındaki birkaç otel ile birlikte çalışarak müşterilerinizin konaklama taleplerini de karşılayabilirsiniz. Düzenleyeceğiz turlar 3 günlük, bir haftalık ya da 10 günlük olabilir. Aynı şekilde Umre ve kültür turları da düzenleyebilirsiniz.

2- Dini Malzemeler / Kitaplar Satmak: 

Son dört beş yıl içerisinde tespih satışlarında inanılmaz bir artış gözlemlendi. Bunun nedeni ise yaşlıların özellikle oltu taşından yapılma tespihlere büyük rağbet göstermesi. Dayanıklı yapısı ve estetik görünümü dışında, bu taşın insanın maneviyatına olumlu tesirlerde bulunduğuna inanılıyor. Siz de oltu taşının hem ürün özelliklerini hem de enerjisini öne çıkararak yüksek satış rakamları elde edebilirsiniz. Ek olarak kehribar ve efe tespihleri de büyük ilgi gördüğü için bu ürünlere de kataloglarda yer vermeyi unutmayın.

Dini malzemeler sadece tespih ve çeşitleri ile sınırlı değil. Ek olarak seccade ve dini kitapları da açacağınız dükkanda satabilirsiniz. Dükkan riskli derseniz sadece dini malzemeler satan bir internet sitesi açmanız da mümkün. Bu tür sitelere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu da dini malzemelerin ne kadar sıklıkla satın alındığını gösteriyor. Özellikle seccadelerde olabildiğince çeşitliliğe gidin. Örneğin ”konuşan seccade” adıyla bilinen çeşitleri son zamanlarda oldukça revaçta. Bu seccadeler namaz kılmayı yeni yeni öğrenen çocuklar için üretilse de sureleri ezberlemekte güçlük çeken yaşlılar tarafından da kullanılabilir.

3- Kırışıklık Önleyici Kremler Satmak: 

Birkaç sene bu yazıyı yazıyor olsaydık bu bölüme ‘kadınlar için özel olarak üretilen’ diye başlardık. Ancak artık kırışıklık önleyici kremleri erkekler ve kadınlar neredeyse eşit oranda kullanıyor. Hyaluronik asit açısından zengin olan bu kremler hem mevcut kırışıklıkları yarı yarıya azaltıyor hem de yeni kırışıklıkların oluşmasına engel oluyor. Yalnız dikkat! Merdiven altı işletmecilerinin ürettiği dandik ve sahte kremlerden uzak durun. Bu kremler sadece bakım değil aynı zamanda sağlık ürünü. Müşterilerinizin cildine zarar verecek kremler satarsanız dükkanınız / sanal mağazanız tazminat davalarıyla uğraşmaktan kısa sürede kapanır. Sağlam ve güvenli markaları tercih ediniz. Bu ürünlerde de ne kadar çeşitliliğe giderseniz (onarıcı, besleyici, meyve aromalı krem vs) o kadar fazla satış yapma şansınız var.

4- Kanser Önleyici Alternatif Tıp Yiyecekleri Satmak: 

Salgın felaketinden sonra herkes önce kendi sağlığına sonra yediklerinin içtiklerinin sağlıklı olup olmadığına çok daha fazla dikkat eder oldu. Siz de varlıklı yaşlılara özel, tamamen doğal bir şekilde üretilmiş alternatif tıp yiyeceklerini satışa çıkarabilirsiniz. Halk arasında söylenegelen ‘zenginlerin canı kıymetlidir’ sözünü referans alarak bu ürünleri astronomik fiyatlarla sunmanız mümkün. Zira zengin yaşlılar, ne kadar cimri olurlarsa olsunlar, söz konusu kendi sağlıkları oldu mu ‘ben en cömerdim’ diyene taş çıkartırlar. Bu sektör ile ilgili daha detaylı bilgi için Kişiselleştirilmiş Doğal Kanser Tedavileri Sunan Bir Tıp Merkezi Kurmak yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz.

 

Yorum yapın