Video Pazarlama Yaparken Kaçınmamız Gereken 4 Koca Hata

Gün geldi pazarlamanın da biçimi ve üslubu değişti. Evet sevgili parlak fikirler okurları. Bu yazımızda yeni bir pazarlama tekniği olan video pazarlama tekniğini ve bunu yaparken kaçınmamız gereken 4 koca hatayı sizlerle paylaşacağız.

Önceden pazarlamacı sözcüğünün olumsuz bir tınısı, negatif bir çağrışımı olduğunu hepimiz biliyoruz. Kapı çaldığında, ailecek kahvaltıdayken anne kapıyı açar, 2 dakika, 3 dakika, 5 dakika geçer anne kapıdan gelmez. Sonra çocuklardan biri gider kapıya. Annesinin kapıda bir şey satmaya çalışan bir abla ya da abi tarafından nasıl satın almaya zorlandığını görürdü. Sonunda baba devreye girer, ‘‘istemiyoruz kardeşim, var bizde hepsi” gibisinden bir çıkışmayla adeta pazarlamacıyı evden kovardı.

Pazarlamacı eşittir dolandırıcı tipinde ve tıynetinde olanlar da vardı üstelik. Onlar kibar İstanbul aksanı, tıraşlı yüzü ve takım elbisesiyle iki dirhem bir çekirdek giyinmiş burjuvazi dolandırıcılardı. Sizi kendi evinizde, kendi imzanızla soyarlardı. Sizden şimdi ürünü getiriyoruz diyerek birkaç sayfayı imzalamanızı ister, sonra senet borcunu takarak kayıplara karışırdı.

Türkiye 80 sonrası dönemden 2000’li yılların başına kadar bu türden dolandırıcıları gördü geçirdi. Şimdi ise video pazarlama geldi. Önceden kendi ayaklarıyla, reel bir dünyanın merkezinde ev ev dolaşan pazarlamacılar, şimdi video kaydederek evlerin içine kadar girmeyi başardı. Hiç düşündünüz mü? Videosunu izlediğiniz her ürünü aslında evinize ve beyninize davet ediyorsunuz? Belki bir gün de bunun üstüne makale yazar siber dünya ile gerçek dünyayı birbirleriyle karşılaştırırız.

Satışları Arttıran Eğitim Temelli Pazarlama adlı makalemizi okuduktan sonra satışları arttıran eğitim temelli pazarlama ile video pazarlamayı birbirine sentez yapabilir, böylece daha çok insana daha kesin ve güvenli surette ulaşabilirsiniz. Bu da her ne satıyorsanız satın, sattığınız ürünlerde büyük bir kar oranına geçeceğinizin işaretidir.

Pazarlamanın yeni yüzü: Video pazarlama.

Daha Fazla Satış İçin Video Pazarlama 

Bir mucit yeni ne icat edebilirim diyerek uzanır her sabaha. Bir yazar, romanıma hangi karakteri eklemeliyim diye düşünür gün boyu. Bir boyacı, bir an önce işini bitirip kendi evine dönmek ister. Bir pazarlamacının, gerçek ve işine düşkün bir pazarlamacının ise düşündüğü yegane şey, nasıl daha fazla satış yapabilirim demektir. Onun gün boyu aklında çeşitli rakamlar, sayısal ifadeler ve istatistikler vardır.

Dünya dev bir mağazadır onun için ve her an atan kalbiyle bir satış gerçekleşmelidir.

Dijital video pazarlama tekniği kimin aklına geldi bilinmez. Ama pazarın ve sektörün içinde epey hareketlenme yaptığı kesin. Bu tür videoları genç arkadaşlara az bir paraya yaptırıp nasıl milyonlarca insana ulaşarak da kar oranlarını arttıran şirketler varsa, aynı şekilde kendi başına iş yürütüp de kendi kar oranını belirleyen genç girişimciler de oldu. Bu işten ekmek yiyen insanların sayısı gün geçtikçe artıyor sevgili parlak fikirler okurları.

Yüksek Rekabet Ortamında Kurabileceğiniz ve Yapabileceğiniz İşler adlı makalemizi okuduktan sonra siz de video pazarlama işine girebilir ve yüksek rekabet ortamından kendi ortamınızı ve iş sahanızı oluşturarak kurtulabilirsiniz. Devir farklılık yaratıp yaratıcı sonuçlara ulaşma devri madem siz de gereğini yapın.

 

Video Pazarlama İşi Karlı Mıdır? 

Sırf bu işten kazanarak kendi şirketlerini kuran, kendi ömür boyu garantilerini sağlayan bağımsız girişimciler var. Şaka değil. Tek yaptıkları oturdukları yerden, güzel bir kamera açısıyla süresi genelde 10 dakikayı geçmeyen videolar çekmek ve onları yayımlamak. Zaten günümüzde artık başarılı işin görünmemesi, patlamaması gibi yok. Yeter ki içerik ve üslup anlamında bir yenilik, bir değişiklik getirin sektöre.

Herkesin kendine göre bir imzası, bir parmak izi olduğu gibi ürünlerin de pazarlamacılık alanında elli bin çeşit tanıtılma şansı vardır. Çünkü her ürün, üstüne metinler yazılacak birey değeri taşımaktadır. Alanın hayatını kolaylaştıracak size de para kazandıracak. O nedenle bir ürüne, bir metaya biçilen değer materyalist dünya düzeninde işlerlik kazanmıştır. Video pazarlama işi karlı mıdır sorusuna da otomatik olarak cevap vermiş oluyoruz böylece. Kesinlikle karlıdır. Yeter ki doğru ve özgün bir şekilde yapılsın. Ve yeter ki doğru kanallardan doğru kullanıcılara ulaşsın. Bu da imkansız değildir.

Video Çekerek Ürün Yorumlama İle Para Kazanmak adlı makalemiz bu işin ikiz kardeşi olan bir başka işe dair temel bilgiler sunuyor. Video çekerek ürün yorumla ile para kazanmak konusunda aklında düşünceleri olanlar, makalemizi okuduktan sonra bu düşüncelerini uygulamaya geçirebilirler.

Video pazarlama yaparken kaçınmanız gereken koca hatalar sadece parlak fikirlerde.

Video Pazarlama Yaparken Kaçınmamız Gereken 4 Koca Hata

Şimdi size video pazarlama yaparken kaçınmanız gereken en büyük hataları sıralayacağız ve aman diyeceğiz. Bu hataları yapmaktan itinayla kaçınınız. Yoksa kanalınıza kimse abone olmaz ve sizin hazırladığınız videolar çok az izleme oranı alır. Sizin reytingleriniz Youtube gibi kanallarda video kaydederek onu mümkün olduğunca fazla insana ulaştırmaktır. O nedenle az izleme sayısı, bir şeylerin bitişine işaret edecektir.

Şimdi size bitiş bayrağı değil zafer bayrağı dalgalandırmak için kaçınmanız gereken hataları sırasıyla madde madde yazacağız. İyi okumalar.

1- Zayıf Başlık ve SEO hatası: 

SEO hatalarından kaçınmak için ya profesyonel SEOlar ile çalışın ya da potansiyeli olan kişilerle. Bugün birçok şirketin ve internet sitesinin dahi çok önemli SEO’ları vardır ve bu kişiler aktif olarak arama motoru optimizasyonunda önemli işlere imza atarlar.

Zayıf başlık ise kaçınmanız gereken ölümcül hataların başında gelir. Yani daha işin başında hata yapmak istemiyorsanız video pazarlama kayıtlarına koyacağınız başlıklara son derece dikkat etmelisiniz. Kuru, sıkıcı, net anlatımlar, bitirici olabilir. Onun yerine içine biraz mizah sosu katılmış, güncel esprilerden faydalanan, daha gençlere yönelik ve enerjik ifadeler kullanmalısınız başlığınızda. Çünkü videonuzu ilk izletecek olan odur. Video başlığı ne kadar özgün, ne kadar farklı ise insanlarda o kadar merak uyandıracak ve sizi izlemelerini sağlayacaktır. Aman dikkat diyelim ve ikinci hatamıza geçelim.

 

2- Sadece ürünlere odaklanıp insanları unutmak, insanlara odaklanmayı ihmal etmek: 

Yani karşınızda kanlı canlı birileri varmış gibi anlatın. Robotik değil doğal olun. Sonuçta insandan insana bir sohbet içerisindeymişsiniz gibi olursanız insanlar da sizi güven duygusuyla izler. Aksi takdirde sırf ürün odaklı bir pazarlama üslubu geliştirirseniz bu insanlara soğuk ve uzak gelir. Kim soğuk ve mesafeli olduğu bir ürünü satın almak istesin ki?

O nedenle insancıl, canlı ve sıcak bir anlatımınız olsun. Ve insanlar sizi salonlarında ağırlıyormuş gibi bir hisse kapılsın video boyunca.

 

3- En az içerik kadar stile ve sunuma önem vermemek: 

Bu da büyük bir hatadır. Çünkü günümüzde her şey önce vitrin yani sunumdur. Bir şeyi ne kadar allayıp pullar ve de süslerseniz insanların dikkatini ve satın alma gücünü o kadar tetiklersiniz. O nedenle sadece içeriğe odaklanmak yerine stile ve sunuma da gereken önemi verin ve her yönden vurucu bir çalışma ortaya çıkarın.

 

4- Makale konusu olacak başlıkları videoya atmak: 

Kimse 1000 kelimenin yazılmış hali varken gidip birinin kuru kuruya seslendirmesini okumaz ya da dinlemez. Öncelikli olarak video izlemek çok daha zordur. İnsan okuyarak daha çok adapte olur ve daha hızlı öğrenir. Bu nedenle makale konusu olacak uzun başlıkları videoya atmayın.

Yorum yapın