Villa Kiralama Sitelerine Güvenebilir Miyim?

Önemli not: Bu yazımızı hem villa kiralama sitesi açıp bu kanaldan ilerlemek isteyenler hem de villasını kiralamak isteyenler okumalı. Zira içerisinde yer alan malumatlar ve yönlendirmeler her iki tarafa yönelik olacak.

Villa kiralamak 10 yıl öncesine kadar mega-zengin olmalarına ramak kalmış kişilerin nasiplendiği bir fırsattı. Villa satın almadan önce kiralayarak villanın ne menem bir şey olduğunu tespit ve tahlil etmek için kiralıyorlardı desek yanılmış olmayız. Günümüzde ise orta sınıfın bir tık üstünde olan kişiler de en azından yılda bir kez villa kiralama zevkine nail oluyor.

Villa kiralama meramı şampanya içmeye benzetilebilir. Televizyonda göre göre insan ‘tadı nasıl acaba‘ diye düşünür. Bir gün eline yüklü bir para geçince de gider şampanya alır. Villa da bu tür bir ”görsel merakın” ürünü aslında. İhtiyaç? Kesinlikle değil. Konfor düşkünlüğü? Hayır. Önceki yazılarımızda da kısaca değindiğimiz ”merkezde olma” güdüsünün bir uzantısı olabilir.

Sonuç olarak villa kiralamak artık sadece dizi prodüktörlerinin ve mega zenginlerin tekelinde değil. Hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler, gözlerden uzak ama lüks bir tatil planı olanlar ve daha niceleri sık sık villa kiralama sitelerine girerek göz zevklerine ve konfor meraklarına uygun bir yer arayışına giriyorlar. Villa kiralama sitelerine güvenilir mi? Elindeki villayı kiralamak isteyenler hangi sitelere kayıt yaptırmalı? Bu alanda merak edilenleri sizin için – dilimiz döndüğünce aktarmaya çalışacağız.

Hazır konu villadan açılmışken Türkiye’nin tatil cenneti Bodrum’da villa almak üzerine yazdığımız yazıyı da okuyabilirsiniz.

Bodrum’da Villa Alıp Gelecekte Kar Etmek Mümkün Mü?

Villa Açma Sitelerine Güvenebilir Miyim? 

Bu soruya hem evet hem de hayır demek mümkün. Villa sahipleri bu sitelere neden güvenmemeli? Söylenenden / gösterilenden fazla fiyat gösterme, haber vermeden kiralama gibi muhabbetler duyuluyor. İnsanın olduğu her yerde, her sektör ve her meslekte hile hurda söz konusu. Yani sitenin anahtarını teslim ettiğiniz, kurum, o kadar da kurumsal olmayıp villanızı habersiz kiralayabilir ve size de yok çekebilir. Aynı şekilde kendilerinin ya da eş dostlarının kalma riski de yüksek. Peki öyleyse hangi sitelere güvenmeliyim? sorusu zuhur edebilir zihinlere. Aslında çok basit. Bir web sitesine tıkladığınızda daha ilk etapta sitenin ne kadar kaliteli olduğunu anlamanızı sağlayacak belli başlı doneler var. Siteye yüklenen villa fotoğrafları bile site kalitesinin lokal mi – yerel mi – yoksa evrensel mi olduğunu gösterir. Baktınız epey mahalli bir site hemen oradan çıkın. Bir de tanıtım yazılarını tek tek okuyun. Bozuk ve devrik cümleler had safhadaysa, daha makale yazdırmaya paraları olmayan bir sitenin içindesiniz demektir. Üç beş liraya iki üç tane tanıtım yazısı yazdırmaya erinen kişilerin villanızı doğru düzgün tanıtamayacağına ve dolayısıyla kiralayamayacakalarına kanaat getirip hemen başka bir sitede deneyin şansınızı.

Aynı uyarılar villa kiralamak için sitelerde dolaşan kişiler için de geçerli. Emin olun kalitesiz bir platformdan kiraladığınız villalarda envai çeşit sorunla karşılaşabilirsiniz. Yakın çevremde dinlediğim bir anı, – hikaye değil anı: İnternet üzerinden villa kiralıyorlar. Belirtilen adrese gidip anahtarı alıyorlar ve gittikleri yer fotoğraflarını gördükleri villa değil. Nedenini sorduğunda da ”efendim diğer villanın tesisatında sorun var, o nedenle size burayı verdik” cevabını alıyor.

İki tarafından da bu tür sorunlar yaşamaması için kalite kontrol yapmaları gerekiyor. Hem tesisatları hem de insanları.

Gelecekte Bu Villa Tatil Konsepti Neden Yaygınlaşacak? 

Gelecekte zenginler çok daha zengin olacak, fakirler hiç derecesine düşerken, orta sınıf tamamen yok olacak. Orta sınıf yok olduğunda gecekonduların ve diğer kaçak yapıların sayısı ile birlikte villaların sayısı da artacak. Bir nevi, gezegenimizde ”orta” ve ”ortalama” kavramları infilak edecek. İnsanların lükse olan düşkünlüğü o denli artacak ki, yazılı – görsel basının ekstra zenginlik propagandası yapmasına lüzum kalmayacak. (haftada bir, zengin bir hayırseverin ”şişirilmiş” rakamlarla yaptıkları bağışlar, yoksul mahallelere yardım vs.) Aynı şekilde Türk dizilerinde,  hani neredeyse yatağa bile – kuyruklu abiyesiyle giren, yüzüne makyaj değil badana yapan insanların yaşadığı villalar, gerçek bir gereksinime dönüşecek.

Ya villa alınacak ya kiralanacak. Hem de öyle bir iki günlüğüne falan değil. En az bir haftalığına. Şimdi dudak uçuklatan, astronomik rakamların beş misli söz konusu olacak. Ve bu rakamlar yine garibanlar, orta sınıftan alt sınıfa doğru kademe kademe inen bizler, biz gibiler için fazla olacak.

Bu nedenle villa kiralama siteleri de kat kat artacak. Bazı villalar ise bizzat kendi web- sitesini oluşturacak. Ya da en az 10 villaya sahip kişiler için böyle bir online platform açılacak. Şimdi bunun örnekleri vat zaten. Sitelerin ana sayfasında ”villaların tamamı bize ait, kimseye aracılık etmiyoruz vs.” gibi açıklamalar söz konusu. – Sanki başkasının villasını kiralamak ekstra kötü bir durummuş gibi?

Yakın gelecekte villa dönemi başladığında;

Elinde villayı – villaları kiralamak isteyenlere kendi web-sitelerini oluşturmaları ve profesyonel web tasarımcılar ile çalışmalarını tavsiye edebiliriz. Sitenin içerisinde yer alan görsellerin tamamı üç boyutlu olabilir. Müstakbel kiracılara villayı, villanın çok uzağında gezdirmek adına, simülatif çalışmalar da yapabilirsiniz. Simülasyon aparatları da bu dönem de bir hayli artacağı için web-sitenizde simülatif turlar düzenleyebilirsiniz. Çok mu bilim-kurgu asla? Sadece 20 yıl içerisinde teknolojide yaşadığımız değişimleri göz önünde bulundurunca -simülasyon tanıtımlar ve reklamlar- da artış gözlemlenecek. Bu sayede portansiyel konuklar villanın içini, villanın içindeymişçesine gezme fırsatı bulacaklar. Bu ise villaların bir gün değil bir an bile boş kalmamasını sağlayacak.

Villa kiralama sitelerinin tamamına da bu uygulamanın takipçisi olmalarını öneriyoruz. En fazla 5 sene içerisinde böyle bir uygulama Avrupa ve Amerika’da ortaya çıkıp bir anda yayılabilir. Aynı uygulamayı emlakçılar da çok daha konforlu çok daha zahmetsiz bir şekilde mesleklerini ifa edecekler.

Bunlara kısaca ”hizmet tanıtım hizmeti” diyebiliriz. Ve bu hizmet tanıtım hizmetlerini sunan villa sahipleri ile siteler, villa tatil konseptinin çok daha fazla talep edilmesini sağlayacak. Birbirini besleyen ve hiç de kısır olmayan bu döngü, sektörün canlanmasında önemli bir rol oynayacak.

Zaten villası olanlar şanslı. Bir de geleceğin ”post villa döneminde” daha da şanslı olacaklar diyebiliriz. Bu satırların yazarı bendeniz başta olmak üzere, başını sokacak bir yere sahip olduğuna şükredenler ve daha fazlasını istemeyi şımarıklık sayanlar ise, yine de içten içe belki bir gün ben de villada iki üç günlük tatil yaparım umudunu saklı tutacaklar. Zira şımarmak herkesin hakkı. Ve bu hak havuzlu villalarda tatil yapmayı da kapsıyor.

 

Yorum yapın