Villa mı yoksa daire mi mantıklı bir tercih

Villa mı yoksa daire mi?

Hangisinde oturmak daha mantıklı, hangisi daha karlı?

Önce iki farklı gayrimenkulu inceleyip karşılaştıracağız, iyi ve de kötü yanlarını karşılaştıracağız. En sonunda seçimi sizlerin iradesine bırakacağız.

Öncelikli olarak dairede yaşamanın iyi ve kötü noktaları nelerdir, ona bir göz atalım:

Olumlu yanlar

• Bina dışı hizmetler ve de sorunlar ile sizin doğrudan ilgilenmeniz gerekmez; zira genelde rezidansların bağlı bulunduğu yönetim denilen bir kurum bulunur ve de bu kurum sizin yerinize “güvenliği, ağaçların bakımını, koridor temizliğini, tesisat bakımını…” yapmaktadır.

Güvenliği sağlamak biraz daha ucuz olacaktır zira yüzlerce kişinin 100 TL koyması ile 10 tane adamı güvenlik için tahsis edebilirsiniz; ancak müstakil evlerde bu 10 güvenliği tahsis etmek size epey tuzluya mal olacaktır.

• Genelde lüks müstakil evlerden daha ucuza satılır bu rezidans daireler.

• Daireler müstakillere göre daha çok marka bilinirliğine sahiptir; ancak ben şahsen gayrimenkul sektöründe markaya karşıyım; zira bence bir evi değerli kılan belirli bir markanın kalıbına girmesi değil, emsalsiz, benzersiz ve de farklı olmasıdır.

• Sıcak komşularınız olacaktır, samimi arkadaşlarlıklar kurabileceğiniz ortamlar daha fazla olacaktır. Mesela bir site kafesinde yaşıtlarınız ile tanışabilir ve de kalıcı dostluklar işin zemin hazırlayabilirsiniz.

Olumsuz yanlar

• Karışanınız, edeniz, hesap soranınız, kavganız daha çok olur. Zira ortak kullanım alanları tam anlamıyla sizin değildir; sizinle beraber tüm site ahalisine aittir. O sebeple bu ortak kullanım alanlarında dilediğinizce at koşturamazsınız…

• Arkadaşlarınızı çağırıp da gecelere kadar bitmek bilmeyen partiler YAPAMAZSINIZ! Son kelimeyi büyük harfle yazdım; çünkü bu kural öyle böyle değil çok önemli bir kuraldır. Hatta bir rezidans’ı müstakil ev karşısında “beat down” edebilecek bir kuraldır. Mesela ben şahsen gece yarısı arkadaşlarımla bağıra çağıra içemeyeceksem kaldığım yeri benimseyip de oraya EV diyemem. Yani ev demeye dilim varmaz.

• Eve davet ettiğiniz kişilere karşı sıradan, basit, sade, yaratıcılık noksanı, esir ruhlu, korkak imajı çizmenize neden olur. Şimdi buraya aşağıda yorumlar kısmına bu cümleyi sarf ettiğim için ağzından köpükler saça saça “Sensiz, korkak, sade, sıradan, basit, esir hödük….” diyenler çıkacaktır.

Peşinen cevaplayım: “Sevgili arkadaşlar; ben size bu sıfatlarla itham etmedim; sadece elde müstakil evde oturma imkanı var iken bir apartman dairesinde oturmanın bu sıfatlardaki kötü imajı çizmenize vesile OLABİLECEĞİNİ ifade etmek istedim. Yani kesinlikle o kötü sıfatlara sahip olursunuz demedim…”

• İnsanlar; sizin hayat görüşünüzün “bağımsız, özgür, sınırsız” bir bakış açısından çok uzak olduğu hissiyatına kapılacaktır.- Kusura bakma ama sen m2 fiyatının 3 katı para, servet ödeyerek ne kadar etiketçi, ne denli esir, akılsız bir adam olduğunu o lanet apartman bozması rezidans dairesini satın alarak herkese kanıtlamış oldun:)

• Mangal olayını unutun- He canım, o yoğun, ağır, her tarafa uzun süre sinen dumanı üst komşun çekecekti; hadi çekti diyelim senin ortaya çıkardığın yangın riskini komşuların kabullenecekti.

• Evin içinde koşturmacalı egsersizleri de unutun- Alt komşun sen üstünde koşarken peygamber olsa yine dayanamaz o sebeple evde koşmayı unutun.

• Çamaşırlarınızı edepsizce balkondan sarkıta sarkıta her tarafa saça saça asma olayını tümden unutun.- Ya da sarkıtıp Türk işi çirkinliği belli et…

• Balkonda her saat sigara içtiğinizde gelebilecek şikayetlere hazır olun

Nereye gittiği belirsiz kira gibi yüksek aidatları ödemeye hazır olun. Hele ki İstanbul’daki rantı yüksek yerlerden bu daireleri satın aldıysanız vay halinize apartman dairesine ayda 3000 TL aidat ödeyen kişiler tanıdığımı ve de sizinde biraz daha belanızı ararsanız o şanssız kişilerden olabileceğiniz müjdelemek isterim:))

Villada yaşamanın iyi ve kötü yanları

Hadi kötü yanlardan başlayalım

• Yanlızsınızdır, kimse gecenin bir vakti bahçenizde oturmuyordur, gidip ondan ateş isteyip muhabbet edemezsiniz, bu yanlızlık bazen ürkütücü olabiliyor.

• Su tesisatı mu arızalandı siz koşacaksınız, elektrik tesisatı mı yandı, hapı yuttunuz, bahçeyi sizden ya da tonla para verip tuttuğunuz bahçıvandan başkası sulayamaz. Kısacası evle ilgili her türlü şeyin sorumluluğu sizin üzerinizde.

• Güvenlik de sizden başka bir Allah’a emanettir. Bu durum geceleri yer yer ütkütücü bir ortama zemin hazırlayabilir.

• Evi zamanı geldiğinde yenileyecek olan sizsiniz; gerçi rezidanslarda da evin içi için aynı durum geçerli ancak müstakil ev söz konusu olduğunda evin dışını da buna eklemek gerekecektir.

Bağımsız villada oturmanın olumlu yanları

Karışanınız yoktur, olması teklif dahi edilemez, 400 desibel sınırını aşmadığınz sürece evde sınırsızca parti yapabilir, sabahlara kadar sürecek davetler verebilirsiniz.

Bağımsız ve de özgürsünüzdür; üstüne de farklısınızdır. Dolayosyla müstakil evde oturmak sıradan rezidanslarda oturmaktan daha çekici ve de karizmatiktir. Şöyle ki “ne üdüğü belirsiz Karadenizli müteahhitler” tarafından yapılmış estetik yoksunu, kutu gibi evlerin yanında sizin dandik de olsa yaptırdığınız 2 katlı yemyeşil bahçeli müstakil eviniz şato gibi duracaktır.

• Evde mangal partileri verebilirsiniz.

• Bahçenizde istediğiniz tasarımı yapabilirsiniz, değişiklik yapmak tamamen sizin elinizdedir.

• Muhtemelen yaşam alanınız daha yeşil ve de büyük olacağı için her türlü hareket kabiliyetiniz de yüksek olacaktır.

• Aidat denilen illeti nedir bilmez, ödemezsiniz…

• Dedikoducu ve de sizi her saniye dinleyen, izleyen komşular yoktur, daha rahat hareket edebilirsiniz. İşte sırf bu gizlilik olayı bana sorarsanız her şeye bedel; ulan zaten Allah’ın cezası modernleşme sebebiyle her taraf kamera ile dinleme cihazı doldu, bari biraz olsun evimizde özel hayatımızı rahat rahat yaşalım değil mi?

Sonuç olarak

Bu yazı her ne kadar tarafsızlıktan birazcık uzaklaşmış biri tarafından yazılsa da artı ve eksi yönler gösteriyor ki küçük bir farkla “Müstakil villada oturmak daha mantıklı” gözükmektedir.

Yine de bu tercih insanların karakter özelliğine, taleplerine ve de aradığı şeylere göre değişkenlik gösterebilir. Biz kendi tercihimizin ne olduğunu burada yazdık. Seçim elbette sizin; kuzey avrupalı ve de gelişmiş ekonomik yapıya sahip özgür ve bağımsız ülke vatandaşları gibi müstakil, bağımsız evlerde yaşar ya da çin, kore, brezilya, meksika gibi ülkelerin esir, fakir vatandaşları gibi kutu kadar odaları olan apartmanlarda “rezidansta oturuyorum” tesellisi ile oturmaya devam edersiniz…

Yine unutmadan belirteyim ki; bu markalı konutları satın alıp da 20-30 sene içinde kar elde edebileceğini ve de rant yapacağını düşünen vatandaşlarımızın da vay haline. Onların eline 20 sene sonra birşey geçmeyecektir; zira söz konusu rantı zaten o arsaya o apartmanı diken kişi fazlasıyla yapmış oldu. Yani siz saf vatandaşlara yapacak başkaca rant kalmadı, yedirirler mi zannediyorsunuz:))

Saygılarımla
Parlakfikirler Admini

 

“Villa mı yoksa daire mi mantıklı bir tercih” üzerine bir yorum

  1. Sıc-ayım apartman dairesine yukarıdan aşağıdan tepişenler alkol içip nara atanlar ahırda oturur gibiyiz tuvalette osuran sümküren onların sesleri, çocuk uyuyacak çat pat eşya kaldır kenara çek sürükleyerek müstakil evini al yada yaptır keyfine bak

    Cevapla

Yorum yapın