Vurkaç Yaparak Ucuz Yöntemlerle Değil De Zeka ve Yetenek ile Zengin Edecek 3 İş Fikri

Ucuz yöntemlerle elde edilen kazançlar da ucuz olur. Günümüzde zeka ve yetenek ise diğer erdemler gibi göz ardı edilmeye ve yok sayılmaya devam ediyor. Eli çabuk olan, iş bitirici kişilerin varlığı her geçen gün piyasadaki ağırlığını arttırıyor. Ancak endişeye mahal yok. Bu yazımızda sizin için zeka ve yetenek ile sizi zengin edecek 3 iş fikrini aktaracağız. Öncesinde hem piyasanın hem de toplumun vur-kaç üzerinden katmerlediği güçlerini de deşifre edeceğiz. Hazırsanız başlıyoruz.

ÖNEMLİ UYARI: Gerçekten bir şeyler üretmek değil de cidden vurkaç peşinde olan basit insanlar lütfen bu yazıyı okumasın ve derhal terk etsinler. Parlakfikirler nitelikli kitleye hitap etmektedir.

Neden İş Hayatında Hala Vur-Kaç Yöntemi Revaçta? 

Bunun iki yönlü cevabı var. Birinci yönü ekonomi ikinci yönü ise ahlak oluşturuyor. Vur-kaç yöntemi sadece acar girişimcilerin ve işsizlerin benimsediği bir teknik değil. Aynı zamanda şirket ve dükkan sahiplerinin ve hatta işverenlerin bile tasvip ettiği, etmekle de yetinmeyip bizzat uyguladığı bir yöntem. Bunun alt metninde kolay ve hızlı yoldan para kazanma isteği yatıyor. Zira söz konusu kazanma dürtüsü bu hiçbir zaman ‘tamam yetti‘ dedirtecek bir alana sahip değil. En azından birçoğu için böyle. Yalanlar, hileler ve düzmece hamlelerle piyasada birçok kişi, hem müşterilerini hem de rakiplerini aldatarak kısa yoldan zengin olmaya çalışıyor. Bugün hem internette hem de gazete yayımlanan birçok iş ilanında ‘çözüm üreten‘ değil ‘iş bitirici” elemanlar aranıyor. Bu da vur-kaç taktiğinin bir diğer yansıması ve kanıtı sayılabilir.

İkinci neden ise toplumun geneline etkisine altına alan ahlaki çöküştür. Biz her ne kadar çöküş desek de bazıları için tek yükselme yöntemi bu tür kurumsallaşmış ahlaksızlık hamleleri ile hareket etmek. Çözüm üreten değil bilakis rakipleri için sıkıntı çıkaran, herhangi bir iş etiğinden nasibini almamış birçok kişi, vur-kaç yaparak, bazen bel altı vurmaktan bile imtina etmeyerek holdinglerdeki yerlerini sağlamlaştırmaya devam ediyor.

İşe Yaramamasına Rağmen Neden Ucuz Hilelere Başvuruluyor? 

Yazımızın bu kısmına kadar işe yarayan, bir şekilde kazanç getiren hileler ve onun sonuçlarından bahsettik. Gelin görün ki birçok hileli yöntem hem müşteriler hem de saygın iş adamları ve girişimciler tarafından uzun zaman önce deşifre edilip kanıksandığı için hiçbir geçerliliği bulunmayan amatör hamlelerden ibaret sayılıyor. Ancak yine de bu türden ucuz hileler bazen kılık değiştirerek bazen bambaşka kisvelerde ortaya çıkmaya neden oluyor. Bunun da ana iki nedeni var.

Birincisi ‘çakallık‘ peşinde koşan kişilerin bitmek bilmeyen hırsları ve kandırdıkları birkaç kişinin varlığına dayanarak onlarca, yüzlerce kişiyi aldatabileceklerine duydukları güven. Bu ısrar ve inadın psikolojik yönü de bunu doğrular nitelikte. Ucuz hileler ne kadar piyasadan sekip failine geri dönse de her yeni insan, yeni dükkan, yeni potansiyel av olarak görünüyor onların gözüne.

Bir diğer neden ise tamamen çaresizlik. Piyasada bir şekilde tutunmaya çalışan kişiler, ekonomik olarak atılım gerçekleştiremedikleri için son çare olarak hile hurdaya başvuruyor. En sonunda ise hileleri elinde kalıp kendilerini hurdaya çıkararak iflas bayrağını çekiyorlar.

Hilelerin Nedeni Zeka ve Yetenek Kompleksi mi? 

Piyasada cirit atan hilelerin bir diğer ve belki de en önemli nedeni ise zeka ve yetenek kompleksidir. Her iktisadi olgunun altında bile en az bir psikolojik neden yatar. Kurnazlık nasıl ki akıllılık değil aklın çarpıtılmış bir formu ise hile de zeka ve yetenek eksikliğinin bir sonucudur. Aklına güvenen kişi rasyonel ve bilgi odaklı hamleler yaparken, bundan mahrum olan kişiler ise bunun yokluğunu illegal yöntemler deneyerek gidermeye çalışır. Yeteneklerin boğdurulduğu, zekanın bastırıldığı bir ortamda, zeka ve yetenek başkalarının kompleksine neden olmak yerine bizzat sahiplerine ait bir suç olarak addedilebilir. İşte o zaman hileli davranmak erdem kabul edilirken, dürüstlük erdemi mumyalanıp tarihi müzelerden birine kaldırılabilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Yeni iş fikirlerini nasıl hayata geçirebilirim?

En Aptal İnsanın Bile Yetenekli Olduğu Bir Alan Var Mıdır? 

Kısa ve doğrudan cevap verecek olursak cevabımız net bir şekilde evet olacaktır. Özellikle el becerisi gerektiren işlere yatkınlık, aptallığın tüm olumsuz yönlerini örter ve tamamen kapatır. Bir insanın hem sayısal hem sözel zekası hiç gelişmemiş olsa bile salt el yeteneklerini kullanabileceği bir alanda inanılmaz büyük başarılara imza atabilir. Aptallık ayrı yetenek ayrı diyerek bir diğer konu başlığımıza geçiyoruz.

Ucuz Hileler ve Köylü Kurnazlıkları Neden Ciddi İş Fikirlerinde Sökmez? 

Çünkü ciddi iş fikirleri en başta keskin bir gözlem gücü ve donanım ister. Söz konusu işlerin ”ciddi” olarak tanımlanması sadece getirdiği ekonomik kazanımların bir artısı değildir. Aynı zamanda belli bir uzmanlık gerektiren, son derece komplike ve homojen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple ucuz köylü kurnazlıkları bu tür işlerde kendisini anında ele verir. Zaten çoğu zaman ucuz hilelerle bir yere varmaya çalışan kişiler bu türden ciddi işlere misafir oyuncu olarak katılır. Birkaç sahnede göründükten sonra kaybolur giderler.

Günümüzde köylü kurnazlıkları ancak belli bir noktaya kadar kazandırır. Bazıları işi öyle yerlerde vardırır ki yaptıkları hileler suç unsuru haline gelir. Televizyonlarda sık sık izlediğimiz dolandırıcılık haberleri bunun en büyük yansımasıdır. Bu tür kurnazlıkların yol olmasını gerçekten istiyorsak ”kolay yoldan para kazanma” hedefinden sıyrılmalı, böyle bir şeyin masallarda ve video oyunlarında bile olmadığını anlamalıyız. Super Mario bile prensesi kurtarmaya giderken bir yandan altın toplamaya çalışıyor. Mario’nun karşısındaki çeşit çeşit yaratıklar ise para kazanmanın / altın toplamanın ne kadar zor bir süreç olduğunu gösteriyor. Tabi görmek için bakanlara ve anlamak isteyenlere…

Vurkaç Yaparak Ucuz Yöntemlerle Değil De Zeka ve Yetenek ile Zengin Edecek 3 İş Fikri

1- Sıfırdan Marka Yaratmak:

Size önerebileceğimiz ilk iş fikri, sıfırdan marka yaratmak. Ortalamanın çok üstünde zeka gerektiren ve büyük bir yeteneğe de sahip olunmasını zorunlu kılan bu iş fikri, on yıllara uzanan detaylı bir plana ihtiyaç duyar. Zira marka yaratmak, onu yaratıp bırakmak değil, önce piyasada kalmasını sağlamak, sonrasında hep ileriye taşımak demektir. Bir şeyin daimi olması için süreklilik şarttır. Bu sürekliliği sağlamak için de hem zeka hem de yetenek elzemdir.

2- Başarılı Bir İnşaat Şirketi Kurmak:

İnşaat sektörü her zaman için güven veren sektörlerden biri. Hele ki her yönüyle başarılı ve profesyonel bir şirket kurarsanız birçok ihale alabilir, sektörün içerisinde yavaş yavaş yükselerek zekanızın ve yeteneğinizin hak ettiği paraları misliyle kazanabilirsiniz. Şu yazımız da ilginiz çekebilir yeni sekmede okuyabilirsiniz: Müteahhitlik İşi Nasıl Bir Girişimdir?

3- Nakliye Şirketi Kurmak:

Size tavsiye edebileceğimiz son iş fikri ise nakliye şirketi kurmak olacak. Çok az bir sermaye ile hatta tek bir kamyon ile başlayabileceğiniz nakliye işi günümüzde en yüksek potansiyele sahip iş kollarından biridir. Konuya daha fazla vakıf olmak isteyen okurlarımız daha önceki yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilir. Tek Kamyon ile Çalışan Butik Bir Nakliyeci Kurup Asgari Ücretin 5 Katını Kazanmak!

 

Yorum yapın