Web-Sitenizden Yüksek Verim Sağlamak İçin 4 Tüyo

Web- sitesi açmak ya da kurmak artık herkesin harcı olabilir. Sonuçta bir bilgi – işlemci ve bir tasarımcıyla profesyonel alanda çalışmaya karar verdikten sonra, birkaç hafta içinde istediğiniz yönde yayın yapan bir web – siteniz olabilir. Günümüz teknolojik bileşenleri ve bunların kolaylığı da ele alınınca web- sitesi açmanın bir esprisi, bir zorluğu, kurgusal bir dayatması kalmamıştır.

web photo

Artık önemli olan o web – sitesini istiktarlı bir şekilde işler hale getirmek ve düzenli yazılı ve görsel yayın yapan bir işletme haline getirmek. Web- site ve işletme kelimeleri yan yana geldiğinde biraz kulak tırmalayıcı olsa da, kuracağınız ve geliştireceğiniz web – sitenizden gani gani para kazanma ihtimaliniz var olduğu sürece, orasını bir işletme olarak görmeli ve üzerine de bu ciddiyette eğilmelisiniz.

Peki bir web- sitesinin verim aldığını nasıl anlar, nasıl algılarız? Hangi göstergeler bize bir web- sitesi için işlerin yolunda gittiğini gösterir. Şimdi kısaca bu sorulara yanıt arayalım.

web photo

Web- Siteleri İçin Verimlilik Göstergeleri 

  • Takipçi, siteye giriş çıkış yapan kullanıcıların sayısında artış. Bu istatistikleri web- sitenizin veri tabanına, yönetim odasından sadece kendiniz takip edebileceğiniz şekilde programlar koyarak görebilir ve yorumlayabilirsiniz. Şüphesiz, bir web- sitesi için verimlilik açısından en önemli atılımın göstergesi, siteye giriş çıkışların oranındaki istatistiktir. Bu istatistik grafikleri yukarı gösterdikçe, siz de Google’daki aramalarda üst sıralara çıkmaya başlarsınız.
  • Bir web- sitesine giriş çıkışlar anlık ve yanlışlıkla olabilir. Sitenize girip aradığını bulamayan ”sıkılgan internet kullanıcısı” anında orayı terk edip başka bir siteye girebilir. Bunun için internetin sağladığı hız, on on beş saniyelik bir süreçtir. Demek ki önemli olan web- sitenize girişi sağlam, muhkem hale getirmektir. Onu kaim kılmaktır. Örneğin bir film izleme sitesi iseniz, filmlerin altına yapılan yorumların sayısından ve kalitesinden sitenizin ne kadar verimli olduğunu anlarsınız. Aynı şekilde misafir giriş yapan ya da tesadüfen sitenize gelen yeni kullanıcılar da, bu herkese açık göstergeleri görüp buranın yoğun olarak kullanılan bir site olduğunu anlar ve sitenizde kalarak artı bir istatistik oluşturur.
  • Bir web- sitesi ne kadar sıklıkla güncellenir, yeni yazılar, yeni, görseller, yeni videolar eklerse, o kadar işler ve randımanlı demektir. Bunun için daha en başta güncelleme konusuna önem ve ağırlık vermeli, gün içinde sık sık güncelleme yapmalı, bunu iki – üç günlük gibi zaman aralıklarına ertelememelisiniz.

Web-sitesi kurmak Ve İşletmek adlı makalemiz de size teknik ve pratik açıdan web- sitesi kurma aşamasında ve işletme kısmında yardımcı olacaktır.

Www… Gerisini siz tamamlayın.

Web – Sitesi Sahiplerinin Mücadele Etmesi Gereken Şeyler 

  • Bir kere hangi alanda üretim sağlayan bir web-siteniz mümkün mertebede x İster sinema, ister sağlık, ister kurumsal makalelerden oluşan bir siteniz olsun, daha sahaya atılır atılmaz, ciddi oranda bir rekabet ortamına düşeceksiniz. Bu rekabet ortamından sıyrılmak için ekstra mücadele etmeli, rakiplerinizi takip etmeyi, onların yaptıklarının bir tık üstüne koyarak kendi özgün ve fark yaratan düşüncelerinizi ve fikirlerinizi sitenizin içinde özgürce uygulamayı bilmelisiniz.
  • Teknoloji, sabit bir unsur değil. Sürekli yenilenen, güncellenen ve daha iyi, daha kullanışlı olan bir öge. Siz de zamanın gerisinde kalmamak için sitenizde sürekli iyileştirmelere gitmeli, rakipleriniz kendi sitelerini yenilerken, siz de durduğunuz yerde durmamalı, gereğini yapmalısınız.
  • Sürekli özgün olmalı, başkalarının fikirlerinden ya da yaptıklarından birebir kopya ile intihal yoluna gitmemelisiniz. Bunun için de kendiniz gibi yaratıcı editörlerle çalışmalı bilmelisiniz.
  • Google aramalarında en üst sırada yer almak ve daha fazla tık almak için, korkunç bir mücadele vereceksiniz. Bu mücadele ise yer yer zorlayıcı olacağı gibi, yer yer de eğlenceli olacaktır.*-Web-Sitesi Alıp Satarak Para Kazanmak başlıklı yazımızı okuduğunuzda, kendimiz de dahil çevremizdeki birçok internet kullanıcısının saatlerini geçirdiği web- sitelerinin ticari açıdan nasıl kazandığını ve bu işte hiç de azımsanmayacak kadar çok gelir kaynağı olduğunu hayretler içinde okuyacaksınız.

Web sitesi açmak kadar onu geliştirmek de son derece önemlidir.

Web- Sitenizden Yüksek Verim Sağlamak İçin 4 Tüyo

1- Mail Adresi Toplama 

Mail adresi nasıl toplanır ve neden toplanır sorularını sormanız epey makul. Bir mail adresi nasıl toplanır? Çok basit bir site içi çakallığıyla tabii ki de. Bir durumun ya da görselin yorum yapmak isteyen ziyaretçiye- mail adresi zorunluluğu getirirsiniz. Bunu da yasal zorunluluk ya da kendini koruma yöntemi olarak gösterirsiniz. Daha sonra söz konusu yorum yazan kullanıcının mail adresini almış olursunuz. Aynı şekilde eleştiri – şikayet kutularına da mail yazma zorunluluğu getirebilirsiniz. ”Mail adresiniz gösterilmeyecektir” şıkkıyla da onların güvenliğini sağlamış ve sağlamlaştırmış olursunuz.

Böylece dış kaynaklara ve güçlere ihtiyaç duymadan sitenizin içinden doğrudan kullanıcıların mail adreslerine erişmiş olursunuz. Daha sonra sitenizdeki yenilikleri, güncel paylaşımları gerekli gördüğünüz takvim aralıklarında kullanıcıların maillerine postalayabilirsiniz. Sadece sitenizi değil kullanıcılarınızla aranızdaki iletişimi de güncel tutmak için bunu yapmak mecburidir.

2- Sosyal Medya Entegrasyonu: 

Facebook’ta beğen, Twitter’da paylaş gibi seçenekler ile, ayrı bir bağlantı olan sitenizi bu türden sıklıkla ve popüler bir biçimde kullanılan sosyal medya hesaplarına entegre etmelisiniz. Bu veriminizi de randıman olarak kullanılabilirlik hızınızı da yüzde bin dolayların artıracaktır. Basit bir akıl yürütme ile beraber, kendi profilinde sayfanızı beğenen bir kullanıcıyı duvarında başka kişiler de görecek ve bir silsile halinde sitenize giren çıkan kişiler haliyle artacaktır.

Sosyal medya hesapları günümüzde en çok giriş yapılan web- sitelerdir. Bu nedenle bu tür alanlarla bağlantı kurmamak ya da bağlantıyı tamamen koparmak, web-siteniz için tamamen ticari bir başarısızlık olacaktır.

İnternetten Cinsel Ürünler Satan Web-Site Açmak adlı makalemiz ise, web – sitelerinin başka bir satış alanına, bambaşka bir perspektif katarak sizlere sunuyor.

3- Ziyaretçiye işine yarayacak zor bulunan bilgi sunmak 

Ziyaretçilere öyle zor ama öyle kolay anlaşılan ve gündelik hayatta kullanabileceği, ya da okuyunca tabiri caizse ”oha” diyebileceğiz bilgiler sunmalısınız. İnsanlar internet ortamında şaşırmayı, şaşırtıcı bilgiler kazanıp o bilgileri kendi ortamlarında kullanıp kendi çevresini şaşırtmayı çok sever. Bu nedenle bu türden sadece sitenizde yer alması önemli olan bilgileri derleyip, ansiklopedi kuruluğunda değil günlük pratik bilgiler renginde onlara hizmet olarak sunmak, ziyaretçilerini hem şımartıp hem de size daha fazla ziyaretlerde bulunmasınıza ön ayak olacaktır.

O bilgileri bulmak, derlemek ve sitenize uyarlamak ise, sanıldığı kadar zor bir mesele değildir. Başladığınızda göreceksinizdir zaten.

4- Bazı hizmetleri bedava sunmak 

Nedir bu bazı hizmetlerden kasıt? Hemen açıklayalım. Örneğin çoğu web- sitesi kültürel ölçekli ya da merkezli olmasa da e-kitap ya da danışmanlık gibi hizmetleri bedava verir. E kitap hali hazırda çok pahalı bir şey olmadığı için, onları bedava sunmanız, sizi ekonomik açıdan bir zora sokmayacağı gibi, karşı tarafta da cömert ve yardım sever olarak algılanmanızı sağlayacaktır.

Bununla birlikte geri dönüşüm açısından danışmanlık hizmeti vermek ve sorulan sorulara, yöneltilen eleştirilere mümkün olduğunca hızlı cevap vermek, sizi her daim bir adım öne taşıyacaktır.

Yorum yapın