Web-Sitesi Açıp Ciddi Ciddi Ayda 10.000 Dolar Kazanan Var Mı? – Röportaj

Dijital çağ artık ikiye ayrılabilir. Bir 2000 – 2015 arası. Bir de 2016 yılı ve sonrası. Yani şimdimiz. Web-sitelerinin günlük hayattaki yeri tartışılmaz. İnternet güncel verilerin, haberlerin, bilgilerin ekonomik ve hızlı bir şekilde ”dünya genelinde” yayılmasını sağlıyor. Bunun gücü artık inkar edilemez. Örneğin güne başlarken, haberleri ya sosyal medyadan yada web sitelerinden alıyoruz. Medya teorisyenleri çok yakın bir gelecekte klasik anlamda dergi ve gazeteciliğin tamamen sona ereceğini, her şeyin yazılı belgelerden dijital ortama geçeceğini ifade ediyorlar. Haklılar. Bu süreç çoktan başladı zaten. Bununla birlikte televizyon kanallarının da en fazla 50 yıl ömrü. Sonra televizyon izlemek de demode ilan edilecek ve her şey internette toplanacak.

Röportaj

Bugünkü konuğumuz Y.E. O hem grafik tasarımcı, hem de ünlü bir bloger. Bloğundaki yazıları yer yer, kendi çektiği fotoğraflarla birlikte web sitesinde paylaşıyor. Çok yönlü bir girişimci olan Y. E, web siteleri hakkında konuştuk.

– En baştan başlayalım. Yani mesleğinizden.  Grafik tasarımcı olarak giriş yaptığınız sektörde şimdi çok okunan dolayısıyla çok tıklanan bir web sitesinin ve bloğun sahibisiniz. Bununla birlikte tasarımcılığa da devam ediyorsunuz. Peki sektörde bir grafik tasarımcı ayda 10.000 dolar kazanır mı yoksa bu para sadece web sitelerinin sahiplerine mi gidiyor?

– Ben Türkiye’de yaptığım hiçbir işte o kadar para kazanmadım. Kazananlar var mı? Özellikle yurt dışında çok daha özen gösterilen bir iş olduğu için grafik tasarımcılarına çok daha fazla ödeniyor. Bir de kiminle çalıştığınız da çok önemli. Şimdi Madonna’nın sitesini yapan adam ile yerel bir gazetenin sayfasını hazırlayan adam tabi ki aynı parayı alamaz.

– Bu biraz da tüm sektörler için geçerli değil mi? Her sektörün bir asgari kıstası var. ”Taş çatlasın” sınırı. Bir de en büyük paraların döndüğü süper lüks katları var. Onlar da zaten paraya para değil dolar diyorlar.

– Evet, bu nedenle dolar konuşacaksak web sitelerinin sahiplerinden konuşabiliriz. Çünkü sadece blog yazarak ya da web sitesi yöneterek binlerce dolar kazanan insanlar var. Çok küçük bir azınlık ama en şanslı azınlık.

– İnsanların ilgisini neler çekiyor? Karşılarında arama motorunu görünce en çok ne yazıyorlar? Hangi duygu onları, o çok okunan yazılara doğru yönlendiriyor?

– İşin bir yönlendirme bir de sürükleme tarafı. Sürükleme direkt reklamlarla, tanıtımlarla yapılıyor. Daha ziyaretçi ne olduğunu anlamadan kendisini sitenin içerisinde alışveriş yaparken ya da bir şeyler okurken buluyor. Yönlendirmede ise temel unsur merak. Merak, internetin kilit taşı. Merak duygusunun doğal yollardan oluşmadığı zamanlarda ise meraklandırma için sizin bir şeyler yapmanız gerekiyor. Bunun birçok yolu var. Yazınızın başlığını öyle bir belirlersiniz ki okuyan, daha önce hiç düşünmediği bir konu hakkına işkillenmeye başlar. İlk paragrafı okuyayım bir der, sonra iki, üç, gider öyle. İşte bunu başaran çok okunur ya da çok izlenir. Bunun da öyle kimyadaki gibi net bir formülü yok maalesef.

– Pandemi sürecinde tıklanan sayfalarda da büyük değişimler olmuştur? Sizin gözlemleriniz neler?

– Bir web sitesinin hedeflediği ziyaretçi sayısına ulaşabilmesi için ya güncel ya da muazzam derecede ilgi çekici olması lazım. Akılda kalıcılık ve orijinallik de önemli. Sitenizin adı, tasarım yazılardaki üslup, hitap şekli, kullanılan fotoğraflar, hepsi belirleyici faktörler. Bunlar akılda kalıcı olursa, okur, bir dahakine bir şey aratacağı zaman, arama motorunda değil, sizin sitenizde arar.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Bilinçli Köylüler ile Şehirli Tüketicileri Gıdada Birleştiren Profesyonel Bir Pazaryeri

– Sürek avı değil merak avı diyorsunuz biraz da.

– Evet. Günümüzde insanları harekete geçiren, tercih yapmaya zorlayan temel duygu meraktır. Bu duyguyu güncel bağlantılarla gerçekleştiremeyen web siteleri, müstakbel okurunun ya da potansiyel müşterisinin ilgisini cezbedecek şeyler üretmek zorunda. Nüfus arttıkça rekabet ortamı da daha fazla kızışmaya başladı. Daha fazla müşteri var ama daha fazla şirket, web sitesi, girişimci ve yatırımcı var. Bu nedenle ilgiyi ve merakı ayakta tutan, dinamik adımlar sizi sonuca ulaştırır. Birbirinin taklidi olan, demode ve ezbere yapılan şeyler ise ya yerinde sayar ya da durmadan geriye gider.

– Son olarak, sizce hangi konularla ilgili, hangi alanları kapsayan web siteleri açılmalı?

– Birincisi sağlık. İkincisi bana kalırsa hala Türkiye’nin haber sitesi eksiği var. Bunun dışında ekonomi ve magazin de en çok okunan sayfalar arasında yer alıyor.

Web-Sitesi Açıp Zengin Olmak Mümkün Mü? 

Bu tamamen sermayenize, birlikte çalışacağınız insanlara, sitenin içeriğine ve daha çok birçok parametreye bağlı. Sanal ortam ne kadar sonsuz seçeneklere sahipse ilerleme yolları da o kadar çeşitli. Aynı şekilde kaybolmak, takipçiler ya da müşteriler tarafından unutulup unutulan ünlüler / markalar kervanına katılmak da ihtimaller dahilinde.

Bu nedenle öncelikli olarak açacağınız web-sitesinin çoğunluğun ihtiyaçlarına, göz zevklerine ve isteklerine uygun olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin spor malzemeleri satan bir e-ticaret sitesi açtınız. Tutup da burada futbol ya da basketbol topundan önce beysbol malzemeleri satarsanız çok kısa sürede siteniz kapanır, siz de borç batağına sürüklenirsiniz. Yani hem ticarette hem de diğer maksatlarla kurulmuş web-sitelerinde içinde yaşadığımız ülkenin ve maddi gerçeklerin farkında olarak hareket etmekte fayda var. Dam dum hareket etmek, plansız ve dolayısıyla istikrarsızlık demektir.

Aynı şekilde insanlara belli başlı konularda bilgi veren, onların çeşitli hizmetlerden faydalanmasını sağlayan enformasyon temelli web-siteleri açmak da mümkün. Bu sitelerin amacı bir anlamda bilgiyi muhafaza etmek ve satmak! Tabi bildiğimiz anlamda satmak değil. Reklamlar ve sponsorların desteğiyle, bilgiyi bedava sunuyormuş gibi gösterse de aslında alttan alta izlettiriyor. Birçok sitede izlenmesi zorunlu olan reklamlar da bunun en büyük kanıtı.

Diğer yandan sinema ve dizi sitelerine olan rağbet azaldı. Daha doğrusu rağbet azalmış değil bilakis son yıllarda, özellikle dizi izleyici kitlesinde büyük bir artış. Burada yazılması gereken daha uygun tanım ”sektör daralması” diyebiliriz. Yıllar boyunca birçok sitenin varlığını sürdürüp bir marka haline gelmesi, diğer sitelerin giriş oranlarını düşürdü. Düşürmeye de devam ediyor.

Öyleyse web sitesi açıp 15 – 20 bin dolar kazanmak için öncelikli olarak markalaşma yolunda sağlam adımlar atmalısınız. Bu ise web-sitesinin adından başlıyor. Zihinlerde yer eden ve kolay ezberlenen bir kelime ya da söz dizisi ile her zaman öncelikli olarak tıklanan sitelerden biri olmak mevcut.

Peki reklama deli gibi para harcamak gerekiyor mu? Çok tıklanmak ve halkın nezdinde bilinmek için? Aslında öyle deli paralara hiç mi hiç gerek yok. Nitelikli içerik üretip editöryal süreçlerini iyi yönetirseniz, web siteniniz hangi alanda olursa olsun çok tık alır. E-ticaret sitelerinde ise potansiyel müşterilerin kalite, güven, hız, ucuzluk gibi olmazsa olmaz taleplerinin birini ya da bir kısmını değil tamamını yerine getirmeniz gerekiyor. Zira her yerde olduğu gibi internet ortamında da rakipleriniz olacak.

Yorum yapın