Web-Sitesi Alıp Satarak Para Kazanmak

Herkese merhaba! Bu yazımızda web-sitesi alıp satarak para kazanmanın yollarını konuşacağız. Bir web sitesi kurarken onu neler yaparak geliştirebileceğimizi ve hangi kurallara uyarsak daha kolay ve karlı satışlar gerçekleştireceğimizi de konuşacağız. Neden web- sitesi alım satım işlemlerinin bu kadar revaçta olduğunu da ekleyerek bu konuların toplamında sevgili okurlarımızı bilgilendireceğiz.

buy photo

Yazımızla ilgilenen okurlar, Facebook Sayfaları Alıp Geliştirdikten Sonra Satmak adlı makalemizi de okuyabilirler.

Öyleyse başlayalım:

Web-Site Alım Satımları Neden Bu kadar Revaçta? 

  • Evvela belirtmemiz gerekir web-site sahibi olmak, piyasanın yapı taşları arasında ”kolay ticaret” olarak geçmektedir. Kolaydır ve kolay durumunu birçok faktörden alır. Nedir bu faktörler? Öncelikli olarak alan problemi. Bir alana sahip olmak zorunluluğunu ortadan kaldırır web siteler. Normal bir işe başlamak için gereken mekan bilinci, web sitelerde yoktur. Dükkan kiralamak ya da satın almak zorunda değilsinizdir. Mağaza açmak için devasa binalara yüksek oranda kiralar vermek zorunda değilsiniz. İnternetin sonsuz sayfalarından birinde yer sahibi olmak, gerçek mekanların arasında bir yer beğenip ona sahip olmaktan kat be kat daha kolaydır.
  • Ekonomik olması. Bir web-siteyi sıfırdan inşa etmek, tek atımlı bir masrafı olan bir girişimdir. Bu nedenle cebinizden ne kadar çok para çıkarsa, ileride daha fazla fiyata sahip satmak adına daha büyük şansınız olacaktır.
  • İnsanların çoğu artık çay – kahve içmek için, birlikte sosyal aktivite yapmak için, toplanıp beraber paylaşımlarda bulunmak için dışarının klasik mekanlarını değil, internetin sayılı mekanlarını tercih etmektedir. Hani şöyle bir ifade kullanacak olsak çok da yanılmış olmayız: Arkadaşlarla bir yerde oturup kahve içmek, moda tabirle out. Arkadaşlarla bir web sitesi üzerinden online olarak haberleşmek, oyun oynamak, paylaşımlarda bulunmak in. Artık herkes, akıllı telefonlarının ve diz üstü bilgisayarlarının karşısında dünyanın sonsuz imkanlarını web-siteleri aracılığıyla yaşamakta, tatmakta ve bu doğrultuda planlarını yapmaktadır. Yeni trend oturduğun yerden, evinden, rahat minderinden dünyanın uydularına bağlanmak, oradan ders çalışmak, oradan bilgi paylaşımlarında bulunmak, oradan oyun oynamak ve eğlenmek ve oradan haberleşmektir. Orası diye kastetilen ise bir kafe ya da bir buluşma yeri değil; genelde bir web – sitesidir. Bu nedenle 21. yüzyılın dijital çağında istikamet hep yeni keşfedilen ve yüksek takipçi alan web- siteler olacaktır. Uğrak yeri diye nitelendirdiğimiz çoğu web – site yakında ikamet adresimiz olarak da akıllara ve bedenlerimize kazınabilir.

Web Sitesi Aldıktan Ya da Kurarken / Kurduktan Sonra Nelere Özen Göstermeli? 

Öncelikli olarak prensiplerini ve yaşamsal tatlarınızı belirleyin. Kendinize sormanız gereken belli başlı sorular olacak: Ben kimim? Bu hayatta neleri yapmaktan zevk alıyorum ve hangi üretim noktalarında yetenekli ve üretkenim? Bu soruların yanıtlarını en doğru şekilde verirseniz kuracağınız ve geliştirmek niyetinde olduğunuz siteyi de o derece güzelliklerle donatabilirsiniz. Zaten günümüzde birçok insan istemedikleri işte, sıkılarak, sırf maddi beklentiler nedeniyle çalışmaktadır. Siz, kendinizi tanıyarak ve bilerek açacağınız ve üretimlerde bulunacağız kendi sitelerinde hem eğleneceksiniz, hem de eğlendiğiniz bir üretim noktasında olacağınız bildiğinizi mizah ve eğlenceyle yöneteceğiniz için daha fazla misafir ve takipçi sayısına ulaşacaksınız.

Bir web – sitesinin en çok dikkat edilmesi gereken ve maalesef ki özellikle ülkemizde hiç dikkat edilmeyen noktası tasarımıdır. Bu nedenle kurulum aşamasında ya da yeni aldığınız sitenin tasarımına son derece özen göstermelisiniz. Birçok site, sırf ucuza kapatmak için çözünürlükleri düşük ikinci sınıf fotoğraf ya da görsellerle arka plan yaparak, sıfır özen ve ihtimam göstererek insanların adeta göz zevkini bozarak sitelerini işletmeye devam ederler. Bu, son derece yanlış bir ekonomi kısıtlamasıdır. Bir berber dükkanı açıp da masraf olmasın diye az koltuk almaya benzer. İnsanların web sitenizde saatlerce geçirmenizi istiyorsanız, göz yormayan fonlara, görsellere ve yazım stillerine ihtiyacınız olacak. Göz yoran bir siteye sahipseniz, bu en başta estetik fiziki bir sorundur. Şimdi şunu sorabilirsiniz: ”Kim, sırf tasarımı güzel diye bir siteye girer ki?” Bu soru bizi bir yere götürmez. Doğru soru ve cümle şu olmalıdır. ”Kim, tasarımı kötü olan ve göz yoran bir sitede vakit geçirmek ister ki?” Bu nedenle evlerimizin badana boyasına dikkat ettiğimiz gibi sitelerimizin de arka planlarına ve tasarımlarına son derece özen gösterilmeli.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kulaklık Karşılaştırma Web-Sitesi Yapıp Buradan Kulaklık Satmak

 

Ne olursa olsun her gün en az birkaç paylaşım yapmaya dikkat etmek: Günler akıp gidiyor ve her site güncellemeyi gerektiriyor. Sitenize takip eden kişiler, sonuç olarak 3 -4 günde bir o da bir tane olacak şekilde ağır ağır, aheste aheste güncellenen bir siteyi takip etmekten, o siteye giriş yapmaktan sıkılacaklardır. Bu nedenle, fazla da abartmamak şartıyla site içi paylaşımlarınızı periyodik olarak paylaşmaya ve yeni veriler girmeye dikkat edilmelidir. Paylaşımların azlığı uzaklaştırdığı gibi fazlalılığı da kimi durumlarda siteden vazgeçme nedenidir. Bunun ayarı site sahipleri yapmalı ve bu yolda ilerlemelidir.

 

Sitede yetkin olduğunuz ya da o konularda yetkinlikleri bulunan insanlarla birlikte çalışabileceğiniz bir ortam oluşturmalısınız. İnternette, ister haber siteleri olsun ister öze paylaşım siteleri olsun, birçok sahte, yanlış, geçersiz bilgilerle doludur. Yalan yanlış haberlerin yapıldığı siteler, tespit edildikleri zaman anında güvenirliklerini yitirirler. Siz, dünyadan ve ülkeden yalan yanlış aldığınız siteye bir daha uğrar mıydınız? Ya da genel kültür sitelerinde sıklıkla karşımıza çıkan bir başka talihsizlik. Can Yücel’e, Aşık Veysel’e ve daha nicesiz değerlerimize ait olmayan şiir ve türkü sözlerini sanki onlara aitmiş gibi paylaşarak prim kazanmaya çalışan ama sonunda rezil rüsva olan siteler. Siz bu sitelerden biri olmak istemiyorsanız, her daim canlı araştırmalarla önce kendinizi sonra sitenizi geliştirmeli ve daha sonra satışa çıkarmalısınız.

 

Son olarak dikkat edilmesi gereken çok yönlü çalışmaktır. Sitenizin içeriğini yazılar, metinler, görseller ve videolar ile birlikte zengin hale getirmelisiniz. Salt yazıdan ya da görselden oluşan bir site, nereden baksanız kuru ve sıkıcı olacaktır. Kuruluk ve sıkıcılıktan uzaklaşmak için hızlı bağlantılar eşliğinde bol içerik ve bol yöntem kullanmalı ve yaymalısınız. İnsanların hıza ve yeniliğe adeta taptığı dijital çağda, insanları yakalamak için çok yönlü çalışmalarınızla sitenizi her daim ve enerjik tutmalısınız. Aksi takdirde sitenizi satamazsınız. Satamadığınız gibi kendiniz de belli bir zamandan sonra sıkılıp o siteye girmezsiniz. İnternet veri tabanında sahipleri tarafından bırakılmış binlerce boş web sitesi mevcuttur.

Web- sitesini bu saydığımız kurallara ve inceliklere dikkat edip geliştirdikten sonra satma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Web sitenizi sosyal paylaşım sitelerinizi kullanarak satışa çıkarabilirsiniz. Fiyatını tamamen ve sitenize biçtiğiniz değerlerle kendiniz belirleyebilirsiniz. Pazarlık payı her işte olduğu gibi bu işte de mevcuttur.

Web sitenizi değerli kılacak ana etmenlerden biri de aldığınız reklamlardır. Satmak istediğiniz site ne kadar çok reklam içeriyorsa, fiyat da aynı oranda artacaktır. Çünkü böylece sadece web sitenizi değil, aldığınız reklamların aylık ücretlerini de satışa çıkarmış olacaksınız. Bu nedenle, web – site alım satımlarında her zamanki önceliğiniz bu olmalı. Ne kadar çok reklam o kadar çok para. Ne kadar takipçi o kadar para. Böylece site, ne kadar aktif ve pazar payına açık olduğunu göstermiş ve kanıtlamış olur.

Günümüzün yeni mekanları web- siteler. Alana da satana da hayırlı olsun.

Yorum yapın