Web-sitesi kurmak Ve İşletmek

Alışverişten (e-ticaret) kültür- sanata (e-kitap, online film) kadar her şey web’leşiyor, reelden sanala doğru akıyor. Günümüzde sorulacak ilk soru -web sitesi açmak mantıklı mı- değil -hangi sektörlerde web – sitesi kurmak mantıklı- olmalı. Biz de yazımızın başında bu soruya yanıt arayacağız, sonrasında site açmanın tüm inceliklerini sizlerle paylaşacağız.

website photo

Hangi Sektörlerde Web-Sitesi Açman Mantıklı?

1- Giyim ve moda sektörü: 

Modernizmin, teknolojik devrimlerin ve nicelerinin cevaplandıramayacağı bir soru varsa o da hanımların: Bugün ne giysem sorusudur. Bu soru günün rutinine ve ruh haline göre farklı cevaplar içerir ve araştırma gerektirir. Araştırmaların neredeyse tamamı online alanlarda yapıldığına göre giyim ve moda üzerine günlük öneriler ve aksesuar – kombin tavsiyeleri sunabileceğiniz bir web-sitesi açmak hem masrafsız hem de çok kolay. Ürün değil fikir satacağınız için ihtiyaç duyacağınız tek sermaye de bir beyin ve göz zevki olacak.

2- Kültür – Sanat siteleri: 

Birçok yeni kültür – sanat sitesi açıldı. Açılmaya da devam ediyor. Bunların birçoğu da reklam almayı başarıyor. Film analizleri, kitap özetleri, vizyondaki filmler vs. derken özellikle sinema ve edebiyat alanında sağlam metinler içeren bir web-sitesi açmak 21. yüzyılın en mantıklı seçeneklerinden birini oluşturuyor. Müzik sitesi açmak da alternatif olarak düşünülebilir. Sadece Türkiye’deki değil dünyada çıkan albümlerin kritiğini yapacağınız, yeni albümleri ve singleri tanıtacağınız ve alternatif grupların kliplerini yayımlayacağınız bir site, iş yapacaktır.

3- Ekonomi sitesi:

Borsa, emlak piyasası ve daha nicelerinin ayrıntılı analizini yapan bir ekonomi sitesi, beyaz yakalıların, girişimcilerin ve üst düzey yöneticilerin günlük olarak tıklayacağı bir web-sitesine dönüştürülebilir.

Web-sitesi ile ilgili iş fikri  meşgul olup da işini kitabına göre profesyonelce yapan dostlarımızın bir gün dahi bu işe başladığı için, bu işlere emek verdiği için pişman olduğunu görmedim. Site kurup işletme fikrini ele alacağız bu yazımızda.

Web sitesi kurup bunu büyültmek dahası bunu sürdürmek gerçekten sabır işidir. Seo işleri bir yandan, anahtar kelime analizi bir yandan, sosyal imlemeler, indexleme derdi, sosyal paylaşım sitelerinde fink atmak, reklamlara para harcamak derken bu iş fikri gerçekten sıkı bir çalışma ve disiplin gerektirmektedir.

1) NASIL DAİMİ OLUR?

WEB SİTESİNİ DAİMİ BİR GELİR GETİRECEK KONUMA GETİMİŞ ŞAHSIN KAFASI HİÇKİMSEDE YOKTUR. GÜNDE 1-2 MAKALE YAZARAK AYDA 1000TL YÜ GEÇKİN GELİR ELDE ETME İMKANINIZ VARDIR. GANİMET GİBİ BİR İŞTİR BU YÖNÜYLE DÜNYADA EMSALİ YOKTUR DENİLEBİLİR.

   Şundan eminimki hakikaten kazandırmaya başladımı bu iş fikrinden daha çok kazandıranı yok denilebilir ama esas sorun bu aşamaya gelebilmek.

2) SERBESTLİK

DÜNYANIN HER YERİNDEN BU İŞİ SÜRDÜREBİLİRSİNİZ BELLİ BİR YERDE NÖBET TUTMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ!!

 Özgürlük tutkunlarının en sevebileceği kısımda burası diyebilirim. Nihayetinde bu tip bir olanak bilgi çağının en son aşmasından faydalanmak demektir. Bir bakkal gibi esnaf gibi aynı işyerinde ömür tüketmek zorunda olmayışınız inanın çok az insanın sonradan elde edebileceği bir şeyidir.

3) GELİRİ

WEB SİTESİ SAHİPLERİ İSTERLERSE HİÇ KIPIRDAMAN TEK BİR ODANIN İÇİNDEN HAYATLARININ SONUNA KADAR GEÇİNEBİLİRLER DİYEBİLİRİZ.

Bu madde beraberinde hareketsiz kalmak nedeniyle bir takım ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır(obezite, kalp damar hastalıkları gibi) bunu tavsiye etmiyoruz ancak ben idare ederim diyorsanız sorun yok.

4)KARİZMASI

BİR WEBMASTER YA DA BİR EDİTÖR OLMAK İNANIN +9 KARİZMA SAĞLAR SİZLERE

 İsmi bile filmvari:WEB-MASTER, duyan kişiye unvan sahibinin bir süper kahraman olduğu hissiyatını veriyor.

5) NE KADAR ZAMAN LAZIM?

WEBSİTESİ KURUP BUNU SÜRDÜRÜLEBİLİR HALE GETİRME İŞİ GERÇEKTEN EN AZ 6 AYLIK SIKI VE SABIRLI ÇALIŞMA GEREKTİRİR.(AZ EVVEL YUKARIDA SAYDIĞIM İŞLEMLER)

Kimse kıytırık bir blog açıp bunu iki günde çuvalla para kazanır hale veya google’da ilk sıralara getiremez. Böylesine kazançlı girişimi yapabildim diyen varsa ya yalandır ya da hileli yollardan başarabilmiştir ki bu method sitenin saman alevi gibi bir anda yanıp sönmesine sebep olur zira karşınızda google gibi dünyanın en büyük şirketi söz konusu. Google botları ciddi manada ajan gibidirler eninde sonunda foyayı yakalar ve banlar. Bu sebeple hummalı bir en az 6 ay süren çalışma ve tanıtım aşaması siteniz için gereklidir.
 

6) RİSKLERİ

HER AN BİRİNİN TELİF HAKKI İHLALİNDEN DOLAYI VEYA HAKARET İÇEREN YORUMLARINDAN DOLAYI DAVALIK OLMA RİSKİ AZ DA OLSA BİRÇOK YILLANMIŞ BLOGGERLARIN WEBMASTER’LARIN BAŞINA BELADIR.

    Bloglarınızın yorumlarını ve yazdığınız yazıları her zaman bu gibi risklere kariı gözden geçirmek zorundasınızdır. İnternet her ne kadar kontrol edilemez devasa bilgi akışı olsada suçlular da artık buralarda fink atmaktadırlar.
 

7) SÜRDÜREBİLİR Mİ?

BİR WEB SİTESİ SAHİBİ BU SİTENİN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORSA SİTENİN ÖLMEMESİ İÇİN ONCA EMEĞİNE RAĞMEN GÜNCEL TUTMAK ADINA YAZI GİRMEK ZORUNDADIR. YANİ BU RAHATLIĞINA DEVAM ETMEK İSTİYORSA ANCAK YAZMAYA DEVAM ETMEKLE MÜMKÜNDÜR.

   Web sitesi kurup bunu geliştire iş fikrini kazançlı girişim olacak şekilde geliştirmek istiyorsanız sizlere önerebileceğim en iyi yer bloghocam.blogspot.com isimli blogdur. Türkiyede bu iş fikrini daha iyi tanıtan bir blog neredeyse yok denilebilir. Ama yinede web-master forumları(R10, iyiniyet, wmaracı…) ihmal edilmemelidir. En iyi şekilde okuyarak ve tartışarak bu tip forumlardan öğrenebilirsiniz. Nihayetinde yıllarını bu işlere vermiş tecrübe sahibi insanların salıkları yadsınamaz…

Ne Tür Web-Siteler Açabilirim? 

  • Kedi – Köpek Temalı Hayvan Temalı Web – Sitesi: Buna dair birçok web – sitesi hali hazırda var olsa da, özellikle kedi bakımı, köpek eğitimi gibi konularda akademik sıkıcılıktan uzakta gündelik dile yakın bir şekilde oluşturulan içeriklerden meydana gelecek bir web – sitesi projesi, size karlı bir yatırım olarak geri dönecektir. Google’da her daim arattırılan şeylerdir bunlar: Örneğin: ”Kedimin beni sevdiğini nasıl anlayabilirim?” Örneğin: ”Köpeğimin kuyruk hareketleri ne anlama geliyor?” gibi gayet makul ve insani soruların cevaplarını web – sitesi açtığınızda karşılığını da almanız epey olasıdır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Bilinçli Köylüler ile Şehirli Tüketicileri Gıdada Birleştiren Profesyonel Bir Pazaryeri
  • Örgü sitesi: El işleri… Özellikle Derya Baykal’ın Türk televizyonlarına kattığı renkli programlar ile birlikte bu tür örgü işlerine rağbet yüzde bin dolaylarında artmıştır. Siz de bir web – sitesi açarak bebek yelekleri, atkı, şapka, şal, çeşitli örtüler hakkında detaylı ve pratik bilgiler verebilir; internet kullanan ev hanımlarının büyük popülaritesini kendi web sitenizde paraya ve nakite çevirebilirsiniz.
  • Sinema siteleri. Hem online film izleme sitesi olabilir bu, hem de film künyelerinin tam dökümünü gösteren, senarist, yönetmen, oyuncu kadrosu gibi temel bilgilerin paylaşıldığı bir sinema sitesi kurulabilir. Bu noktada dikkat edeceğiniz tek nokta, gerekli izinlerin alınmasıdır. Yoksa korsan Dvdci muamelesi görebilir, ağır para cezasına çarptırabilir ve sitenizin kapanmasına neden olabilirsiniz. Telif haklarına da dikkat ederseniz böylesi bir site kurumundan çok fazla para kazanabilirsiniz.
  • Tavuk suyuna çorba ayarında bir pratik bilgiler sitesi açabilirsiniz. Ev hanımlarının ev ve eşyalarına dair sorularının; öğrencilerinin okul ve ders işlemlerinin, işsizlerin iş bakma noktası olarak sizi değerlendirebileceği, son derece geniş bir skalada forumu da olan bilgi alışverişini sağlayan ve tamamen internatif bir seyir izleyen bir web sitesi de açabilirsiniz.
  • Son olarak mizahi sitelerde büyük bir artış ve yükseliş olduğunu görebilirsiniz. Karikatürlerin düzenli olarak paylaşıldığı; 10 maddeden 20 maddeye kadar gülmeceli içeriklerin paylaşıldığı bir web sitesi her daim gülmeye ihtiyaç milletimizin sıklıkla tıklayacağı bir site olabilir. Bu türden sitelerin nasıl işlediğini görmek için ofpof ya da onedio gibi siteleri düzenli olarak araştırmalı ve derinlemesine incelemelisiniz.

Konumuzla ilgilenen pek değerli parlak fikirler okurları Web-Sitesi Alıp Satarak Para Kazanmak adlı makalemizi de okuyup daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Web Sitesi İşinde Bir Gelecek Var mı?

  • Bir değil birden fazla gelecek vardır. Artık gelecek denilince, iş imkanları ve pazar sahaları açısından üç boyutlu ortamlara sıkışmanın bir esprisi kalmamıştır. Sanal paralarla dev ticari atılımlar yapılabilmektedir. Birbirinin yüzünü görmek şöyle dursun, seslerini bile duymayan insanlar sadece internet ortamında sözleşmeler imzalayarak büyük işlere ortaklaşa imza atabilmektedir.
  • Bir web sitesi açarak, para kazanmanın en garanti değil ama en geniş ölçeğini yakalayabilirsiniz. İnsanlar günde yedi – sekiz saatlerini çok sıkıldıkları gerçek dünyadan kaçmak için ve o ortamlar çok daha eğlenceli olduğu için internette geçirmektedir. Ne öğrenmek, ne yaşamak, neyle ilgilenmek istiyorlarsa hepsinin karşılığı internette vardır.
  • Web – Sitesi işinde gelecek var mı ya da gelecekte web – sitesi işi var mıdır soruları yersizdir. Yıldan yıla internet kullanan insanların sayısı artmakta. Milyonken milyar olan bu insan sayısı istatistikleri, bize bu işin geleceğin kendisi olduğunu bildirmektedir.

Web Sitesi İşinin Belli Başlı Riskleri 

  • En büyük risk, siz yasal şartlara uymazsanız gerçekleşecektir. Bir sabah uyandığınızda aylarca emek harcadığınız sitenizin kapandığını görme ihtimaliniz var. Bu ihtimalleri ortadan kaldırmak için, yasal dayanaklardan kaçmak yerine onları yerine getirme yoluna gidebilirsiniz. Ya da bir uyarı aldığınızda o uyarının tekrar gerçekleşmemesi için elinizden geleni yapmalısınız.
  • Bir diğer risk ise beklenen ilgiyi görememek ve düşük grafiklerle zarara geçmektir. Bu risk, her zaman vardır. Zamanının popüler siteleri bile, birkaç aylık bir sallantıdan sonra yerini bir boşluğa ya da rakiplerine bırakmıştır. Her zaman güncel ve yenilikçi olmakta fayda var.

Yorum yapın