WordPress İçin Eklenti Yazıp Para Kazanmak

Herkese merhaba! Bu yazımızda yine sosyal ağların bir parçası olan wodpress konusunu ele alacağız. WordPress eklentisi nedir, blog üstünden para kazanmak mümkün müdür, en doğru kodlar nerelerden bulunur ya da nelerdir sorularının cevaplarını arayacağız.

Bilindiği üzere sosyal medyanın da güçlenmesiyle birlikte internet üzerinden para kazanmanın yolları da açılmıştır. Gerçeklik ikiye ayrılmış; bir klasik yöntemle ofisler hayatlarına devam ederken; bir yandan da evde ve sosyal ağ ortamında ekstra gelir kazançlarının kapıları açılmıştır. Artık herkes uzmanı olduğu ve kendini iyi hissettiği konularda içerik üretebilir, video ve fotoğraflar yükleyebilir; kendi sayfasını tıpkı bir ürün gibi süsleyip pazarlama şansı bulabilir.

Öyleyse konunun açıklık ve aydınlık kazanması adına öncelikle wordpress nedir ve eklentileri üstünden nasıl bloglar kurulabilir, onu kısaca açıklayalım.

WordPress, önceleri blog siteleri daha sonra ise yaygınlık kazanarak web siteleri için hizmet veren dev bir iletişim ağıdır. WordPress, iki ana yolla kullanabilen ve basit bir işletim sistemine sahip içeriklere sahiptir. Konular sayfalar ve yazılar başlığında iki ayrı kolda yayın yapmanızı sağlar. Önceleri daha kısa yollu ve dar ölçekle hizmet veren wordpress sistemi, artık web siteleri ile uyumlu ve ortak bir şekilde çalışmaktadır. Bu da hemen hemen her konudaki web sitelerin dahilinde wordpress kullanılabileceği anlamına gelmektedir. İşletimi dediğimiz gibi oldukça basittir. Hem üreten hem de kullanıcı için. Öyle ki bir wordpress eklentisine girildiğinde karşımıza tüm içerikler bir link halinde çıkar. O linke tıklandığında ise söz konusu yazının ya da içeriğin ayrıntıları görsel ya da yazı olarak döküm halinde karşımıza çıkar. Bugün milyonlarca wordpress eklentisi ve kullanıcısı vardır ve birçoğu en azından harçlıklarını çıkaracak kadar bu yoldan para kazanabilmektedir.

w-1

WordPress Eklentileri İçin Yazılım Okumak Gerekli Midir? 

  • Eğer sevgili okurlar, bu makaleyi 10 – 15 yıl öncesinde yazıyor olsaydık cevabımız kesinlikle, evet olurdu. Artık böyle bir zorunluluk söz konusu değildir. Söz konusu deseydik, Facebook kullanmak için de yazılım bilmeniz ve kullanmanız gerekecek diyebilirdik. Günümüzde artık özellikle sosyal ağlar konusunda tam bir kolaylık sağlanmıştır. Bu eklentileri ve sitelerin alt yapılarını oluşturan firmalar, özellikle sade ve basit tekniklerle donatırlar ki, herkes kullanabilsin. Zira sosyal ağlar, internaktif oluşumlardır ve müşteri – kullanıcı dengesi her daim kaygan bir zemindedir. Bir mağazanın içinde hem satıcı hem müşteri olabildiğiniz yegane yerdir sosyal ağlar. WordPress de bunun yeridir tam olarak. Yazılım okumak gerekli olsaydı, sınırlı bir alanda kalır, potansiyel taşımak yerine statik bir yapılanmayla, geniş kitlelere hitap etmekten ziyade kendi yağında kavrulan bir işletmeye dönüşürdü. Yazılım okumak kendi wordpress kodlarını üretip kullanmanız için ekstra bir adım olacaktır. Ancak herhangi bir bilginiz olmadan da, sadece temel bilgiler ışığında hazır kodları kullanabilir ve wordpress eklentilerinde yerinizi alabilirsiniz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Şehir Rehberi Sitesi Kurarak Para Kazanmak

w2

Nerelerden Eklenti Yazmak İçin Kod Öğrenebilirim? 

  • İnternette kısa bir araştırma yaparak belli başlı kodları öğrenebilir ve anında uygulamaya geçebilirsiniz. Sizin için parlak fikirler olarak bu kodlardan belli başlı ve kullanabilirlik açısından en uygun olanlarını şöyle sıralayabiliriz:

-WP Code Highlight / -CodeColorer / -Advanced Code Editor / – Developer Formetter / -WP Code Editor Plus /

Bu ve benzeri kodları kullanarak dilediğiniz içerikte eklentiler yazabilir, mümkün olduğunca fazla kullanıcıya ulaşıp istediklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda kendinizi geliştirirseniz kendi kodlarınızı inşa edip sıfırdan eklentiler üretebilir ve fark yaratabilirsiniz.

 

WordPress Eklentisi Yazmak Ne Kadar Karlı? 

  • Öncelikli bilmeniz gereken nokta şudur ki, milyonlarca wordpress eklentisi yazarı mevcut. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde. Bu da milyonlarca rakibiniz var demektir. İnternet ortamı, uzayla yarışacak kadar sonsuz veriler ve ihtimallerle bezeli bir ortamdır. Bu nedenle, en azından ilk etapta çok yüksek paralar kazanmayı beklemeyin. Hayal kırıklığına uğrayıp sayfalarıyla ilgilenmeyen binlerce insan mevcut. Siz onlardan olmayın. Hedeflerinizi yüksek ve geniş ölçekli bir minvalde tutun ve adım adım ilerleyin.

 

  • Evvela para kazanmak için, özgün ve orijinal içerikler üretmelisiniz. Aksi takdirde sayfalarınız eklentilerin sonsuz evreninde kaybolur gider. Bir de asla bilmediğiniz, yüksek araştırmalar gereken konular kapsamında görseller ve yazılar hazırlamayın. Bu hem size vakit kaybettirir hem de yetkinlik alanınız olmadığı için sık sık hata yapmanıza sebep olur. Bilginizin ve ilginizin olduğu konularda orijinal içerikler ürettikçe önce harçlık bazında para kazanmaya başlayacaksınız. Paranın tatlı kokusunu aldıkça da daha fazla yazmaya ve üretmeye devam edeceksiniz.

w3

WordPress Eklentisi Yazmak Ne Kadar Sürer ve Tahmini Maliyeti Nedir? 

  • Öncelikle ne kadar sürer sorusunun cevabı, siz ne kadar sürede wordpress inceliklerini öğrendiğinizde olacaktır. İlk başta belki bir eklenti yazmak için saatlerinizi ya da bir tam gününüzü vereceksiniz. Ancak daha sonra hız ve ivme kazanıp çok daha seri hale geçeceksinizdir.

 

  • Tahmini maliyeti ise kendinizin mi yazacağı yoksa template kullanacağınız açısından değişiklik göstermektedir. Şu an mevcut ve standart bir eklentinin ücreti 80 ile 100 dolar arasında değişmektedir.

 

 

 

 

Yorum yapın