YABANCI DİL ÖĞRETMENLİĞİ-Avantajları ve Karizması (Kısa yazı)

İyi akşamlar sayfa ahalisi..:) Hepinize bol dinlenmeli ve huzurlu bir hafta sonu dilerim. Yoğun bir tempodan sonra gelen hafta sonunda ben de mühendislik serisinden farklı bir konuyu değerlendirip sizlerle paylaşmak istedim: Yabancı dil öğretmenliği.. “Yabancı dil öğretmenliği kazanç imkanı olan bir meslek değil ki..” diye düşünebilirsiniz; ki kısmen haklısınız da . Sadece İngilizce öğretmenliği açısından bakarsak; İngilizce öğretmenliği kazanç durumunda pek tahmin edilemeyecek bir durum yoktur evet.. Ama bu işin farklı boyutları da var. İngilizce bilseniz de çok sağlam yerlerde yapabileceğiniz öğretmenliklerle veya İngilizce’den farklı yabancı dillerin öğretmenliğiyle gerçekten standartların epey üzerinde kazanabilirsiniz. Yazıyı yabancı dil öğretmenliği olarak açmamın sebebi de tam olarak bu..:))

language teacher photo
Şimdi; kısa maddeler halinde yabancı dil öğretmenliği iş imkanı konusunu inceleyelim:

1)AVANTAJLARINDAN BAŞLARSAK.. HER ZAMAN, AMA HER ZAMAN SİZE İHTİYAÇ DUYULACAK BİR İŞ YAPIYOR OLACAKSINIZ. TARDIS GÜNLÜK HAYATTA KULLANILMADIĞI SÜRECE YABANCI DİL BİLEN KİŞİLER EKMEKSİZ KALMAZ..:))

İzlemeyenler için: Tardis, Doctor Who dizisinde Doctor’un kullandığı ve evrendeki her dili anlık çevirme yeteneği olan bir uzay gemisidir. 🙂


2)YABANCI DİL YETENEĞİNİZİ KLASİK ÖĞRETMENLİK ŞEKLİNDE DEĞİL DE ÖZEL KURSLARDA VE HATTA BİREYSEL KURSLARDA KULLANIRSANIZ; ELDE EDECEĞİNİZ KAZANÇ DUDAK UÇUKLATABİLİR..

-Özel ders konusunu herkes biliyordur sanırım. Öğrenciyken az yapmadık ek iş olarak.. 🙂

3)ÖZELLİKLE BİLDİĞİNİZ DİL İNGİLİZCE DIŞINDA BİR YABANCI DİL İSE; BAHSEDİLEN KAZANÇLARI ELDE ETMENİZ ÇOK DAHA KOLAY OLACAKTIR.

-Artık insanlar kendi kendilerine bile İngilizce öğrenebiliyorlar. Avantaj sağlayan şey ise ikinci veya daha çok yabancı dil.. Bu alanların öğretmenleri ise hala çok değil.. Ee ne bekliyorsunuz.. 😀

4)KÖTÜ YÖNLERE GELİRSEK.. ÖNCELİKLE KENDİNİZİ GELİŞTİRİP İYİ BİR YERE KAPAK ATMAZSANIZ, ORTALAMA ÜCRETTE ÇALIŞACAĞINIZ BİR YERE MECBUR KALABİLİRSİNİZ..

-Devinim, hareket, dinamizm, vs vs. 🙂


5)YABANCI DİLİN O KADAR İLGİNÇ BİR DURUMU VARDIR Kİ; GÜNLÜK HAYATINIZDA KULLANMADIĞINIZ ÇOK KISA BİR ZAMAN DİLİMİNDE SENELERİN EMEĞİNİ UNUTABİLİRSİNİZ..

-Dil nankördür derler ya; tamamen doğru..

6)DİĞER BİR KÖTÜ YANI İSE; DİĞER MESLEK MENSUPLARININ İÇTEN İÇE KÜÇÜMSEMESİNİ HİSSEDEBİLİRSİNİZ. SİZE HİÇBİR İŞ YAPMIYORMUŞ GÖZÜYLE BAKABİLİRLER..

-Bu adam ne yapıyor da bu kadar para alıyor?..

Yorum yapın