Yalnızlıktan Kurtulma Yolları

Ünlü şair Özdemir Asaf, ”yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsaydı yalnızlık olmazdı” der. Hem şiirin en güzelini yazmış olur böylece, hem de bir paradoksu işaret. Her paradoks bir çıkmaz sokak depara kalkmak ve sonuç olarak duvara toslamaktır. Yalnızlığı paylaştığınız anda başkasının hayat çemberine adım atmış sayılırsınız. Bu da otomatik olarak yalnızlığın lağvedilmesi, oyundan çıkarılması demektir.

Bugün günümüzde insanlar iki şeyden şikayet ediyor genelde. Şikayet ayrımlarının söz konusu olduğu dönemeçlerde de birbirleriyle çatışıyor görünüyorlar. Bir kısım insanlar nostaljik bir şekilde yalnızlıktan yakınıyorlar. Yalnızlıktan şikayeti olanlar da kendi içlerinde ikiye ayrılıyor.

Birincisi ne kadar istese de bir arkadaş çevresi edinemeyen, erkekse kadınlarla konuşmaya çekinen, kadınsa erkeklerden korkan, hem gönül ilişkisi hem arkadaşlık ilişkileri babında yalnızları oynayan ebedi yalnızlar bunlar. Kaybedenin önde gideni olmakla birlikte tamamen çaresiz durumda oldukları için kronik bir şekilde nice partilerin, nice toplantıların bile yalnız adamlarıdırlar.

İkinci yalnızlar ise, hani şu şarkılara da sık sık yansıdığı üzere. kendilerini kalabalıklarda bile yalnız hissedenler. O toplumun içinde bile yalnız hisseden tayfa adeta müptela halinde aynı zamanda kalabalıktan da kaçarlar. Çünkü kalabalıklar içinde yalnız hissetmek, en fenasıdır. Görüp de dokunamamak gibidir adeta. Ya da çok leziz bir yemeğin kokusunu alıp da onu tadamamak gibi.

Böyle insanlar cennetlerini dürbünle izleyip de sonuç olarak her gece cehenneme uyumaya gitmek zorunda olanlardır. Cenneti uzaktan olsa da görürler de yine de nafile bir şekilde kendi cehennemlerinde kalakalırlar.

Ruhsal Sorunu Olanlara Motivasyon Arttırıcı İş Önerileri yalnızlık da ruhsal sorunlara yol açan bir denklem. Öyle ki tespit edildiği üzere çoğu yalnız insanın ruhsal dengesi belli bir noktadan sonra hata vermeye ve bozulmaya başlıyor. Fazlaca yalnız kalıp ruhsal sorunlarla ayrı tek başınalıkla ayrı mücadele ediyorsanız motivasyon arttırıcı iş önerilerimize şöyle bir göz gezdirebilir ve hem yalnızlıktan hem de ruhsal sorunlardan sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz efendim.

Yalnızlara Karşı Yalnız Kalmak İsteyenler 

Ha bir de böyle tipler vardır. Genelde bohem takılanlar, yapamıyorum abi, olmuyor, bir türlü istediğim yazıyı yazamıyorum, offf yalnız kalmam lazım diye takılan tipler. Elbette ki bana da eminim ki size de çok uzak bu tipler. O nedenledir ki konumuz yalnız kalmak isteyip de bunu başaramayanlardan ziyade, yalnızlığı yenmek ve artık çoğul arkadaşlık ilişkilerinin, sevgililik ilişkilerinin bağrında hareket edenler olacak.

Çünkü Peyami Safa’nın Yalnızız romanında da uzun sayfalar boyunca anlattığı üzere hepimiz bir şekilde yalnızız. Şimdi erkekler için ayrı kadınlar için ayrı yalnızlıktan kurtarma rehberini sizlerle paylaşıyoruz. Kimbilir belki de yazımızı okuduktan sonra bir enerji gelir üzerinize, artık şu yalnızlık hissinden de belasından da kurtulmak için harekete geçmeyi başarırsınız.

Dileriz ki başarırsınız. Çünkü yalnızlık Allah’a mahsus. Pek biz kullara göre bir şey değil.

Gençlerin Bu Amansız Yalnızlığı Nereye Kadar Sürecek? adlı makalemizde böylesine derin ve elem verici bir soru yöneltmiştik. Sahi bu gençlerin amansız yalnızlığı nereye kadar sürecek? Belki de şimdi hazırladığımız yazıya kadar sürecektir. Bazen okunan bir makale hatta bir cümle bile hayata bakış açımızı ve hareket noktamızı tümüyle değiştirebilir. Bu da yeni bir mücadele stili bularak yalnızlığı alt etmemize olanak tanıyabilir. Denemekte fayda var. Buraya bıraktığımız yazıyı okumakta fayda var.

Yalnız erkek.

Erkekler İçin Yalnızlıktan Kurtulma Rehberi 

  • Pes turnuvaları / Halı Saha Maçları:

Şimdi biliyoruz ki birtakım erkekler, erkek erkeğe takılmayı saplık olarak görür. Yalnızlığın bir başka çeşididir onlara göre erkek erkeğe takılmak. Ama dört duvar arasında telefonum çalsa da biriyle konuşsam, birileri beni bir yerlere davet etse de gidip onlarla takılsam diyen binlerce, milyonlarca insan var mutsuz metropol dairelerinin görünmez duvarları arasında.

Arkadaşlık duygusunun gelişimi ve güvenecek bir omuz, bir dost desteği aramak ise erkek erkeğe eğlenmenin yollarından geçer. Düzenli ilişkileri olan erkekler bile erkek erkeğe takılmayı özler. Şimdi can dostum olsaydı da şurada bir pes atsaydık diyen az erkek yoktur hani. Ya da 7e 7 şeklinde halı saha maçı düzenleyip akabinde bir yerlere içmeye gitmek hiç de fena fikir değildirler.

Böyle organizasyonları düzenlemek için sık sık irtibat kurun ve iletişim ağı sağlayın. Herkes her şeyi karşı taraftan beklediği için bu kadar çok yalnızlık var zaten.

 

  • Çeşitli dans kulüplerine yazılmak, kamp gruplarına üye olmak: 

Yalnızlıktan kurtulmak isteyen erkekler, sosyalleşmenin altın kurallarını bilmeli ve ona uygun hareket etmelidir. Artık şehir ya da ilçe fark etmeksizin insanların birlikte çeşitli faaliyetler yürütebileceği, ortak planlar çerçevesinde hareket edebileceği çeşitli kulüpler ve gruplar var.

Sosyal medyanın da iyice yaygınlaşması ile birlikte bu tür gruplara üye olmak da katılım sağlamak da artık çok kolay. Dans kulüplerinde tanışacağınız cici hatunlar, kamp organizasyonlarında birlikte takılacağını yeni arkadaşlarla birlikte hem maceracı ruhun avantajlarını yakalarız hem de giderek çoğul bir hayata geçmenin önlenemez yükselişini yaşarsınız.

  • Koleksiyonculuk yapmak:

Aslında bu yazının başına bir amaç edinmek yazacaktım ama sonra vazgeçtim. Çünkü bir amaç edin önerisi dedenin torununa verdiği cinstendir. Yani soyuttur ve hayatta bir karşılığı yoktur. Onun yerine koleksiyonculuk yapabileceğinizi söyleyelim.

Bir şeyleri merak etmek, peşine düşmek, biriktirmeye çalışmak size hem bir amaç verecektir hem de o amacın peşinden gitmeniz için enerji. Yalnızlığı çok rahat bir şekilde enerji ve amaç dolu dolu ruhunuzla fethedebilir ve ondan çoğul mutluluklar çıkarabilirsiniz.

Erkek Kuaförü mü Yoksa Kadın Kuaförü mü Açmalı? hangi kuaförü açarsam daha fazla müşteri çeker ve dükkanımı yalnızlıktan kurtarırım? Yalnızlık insanlar için olduğu kadar dükkanlar için de kötüdür. Biri insan ruhunun bir diğeri dükkanın iflası demektir. İflaslardan hür iradenizi ve mevcudiyetinizi korumak istiyorsanız toplaşın yazımızın başına.

Yalnız kadınlar sözüm size! Şöyle depresif fotoğraflar paylaşmaktan vazgeçin artık!

Kadınlar İçin Yalnızlıktan Kurtulma Rehberi 

  • Alış veriş:

Yapılan çeşitli bilimsel ve sosyolojik araştırmalar kadınların alışveriş yaparken daha güvende hissettiklerini kanaat getirmiştir. O nedenle bütçenize göre bir adres belirleyip kalabalığın arasına karışmak, ufak tefek de olsa kendinize hediyeler alarak kendinizi şımartmak hem yalnız kalmış ruhunuza hem de akıl sağlığınıza doğrudan yardımcı olacaktır.

 

  • Kız kıza parti vermek: 

Kızların pijama partileri falan meşhurdur mesela. Birinin evinde toplanıp mısır patlatıp sabaha kadar film izledikleri, tatlı tatlı dedikodu yapmaları da meşhurdur. Siz de bu partilerin düzenleyici ya da katılımcısı olarak ruhunuzu kötü huylu bir ur gibi saran yalnızlık illetinden kendi mevcudiyetinizi sağlıklı bir şekilde uzaklaştırabilirsiniz.

 

  • Dil kurslarına ya da çeşitli atölyelere yazılmak: 

Bir lisan, bir insan demişler. Böylece yeni bir dil öğrenerek yeni bir insan katmış olursunuz hayatınıza. Yalnızlığınızın derecesi azalmış olur böylece.

Bununla birlikte çeşitli atölyelere yazılmak, orada el becerilerini geliştirmek, üretmek, ürettiğini sevmek gibi unsurlar da sevgi dolu eylemler olduğu için kadının ruhuna şifa kadar iyi gelecektir.

Sonuç olarak şimdilik evrende yalnızız dostlar. Bu yalnızlıktan kurtulup ruh eşimizi, arkadaşlarımızı, gerçek dostlarımızı bulmak ise bizim elimizde.

Yorum yapın