YARATICI VE YENİ İŞ FİKİRLERİ BULABİLMEK İÇİN.

Yaratıcı iş fikirleri bulmak için etrafı iyi analiz etmelisiniz. Nerede ne var, kimler ne işle meşgul, parayı kıranlar hangi alanlarda ne kadar sürede bunu başarıyor sorularına cevap aramalısınız! Tüm bu arayış size uzunca bir süre herhangi bir kazanç sağlayamayalir. Hatta çok yorgun düşebilirsiniz, sabrınız tükenme noktasına gelebilir. Sık sık boşa kürek çekiyormuşsunuz hissiyatı sizi boğabilir. Kendinizi başarısız ve beceriksiz hissedebilirsiniz… Ancak size iyi haberlerim var! Aslında iyi haberden ziyade yanlızlığınızı giderebilecek havadislerim var:)

Araştırmalara göre her yeni açılan girişimin 10 tanesinden 9’u ilk 5 yıl içinde başarısızlıktan iflas edip kapanmaktadır ülkemizde. Dünya’da ise durum bundan pek de farklı değildir(çok gelişmiş Avrupa ülkelrinde birazcık daha iyi bir oran var sadece). Ayrıca bu 10 tanede 1 tane başaran şirketlerin de kurucularının yine 4/5’i daha önceden en az 1 kez bir girişimi batırmış kişiler:)) Aklınız karışmasın ben toplayayım yani sadece 50 girişimden 1 tanesini ilk vuruşunda deliği tutturabiliyor:)) Arkadaşlar bana zorla şu klasik “edison ampulu icat etmeden önce 10 000 defa denedi” hikayesini anlattırmayın ne olur:))

Yaratıcı iş fikirlerini bulabilmek adına yapmanız gerekenlerden biraz madde madde bahsedelim;

1) Yaratıcı, özgün iş fikirleri bulabilmek adına en başta sabırlı olmalısınız.

patience photo

Yeni bir şeyler üretmek, ortaya daha önce çıkarılmamış ürünler çıkarmak, bazen hiç tahmin edemediğiniz kadar kolay olabilmektedir. Hatta aradığınız ışığı doğrudan gözünüzün önünde, burnunuzun dibinde bulabilirsiniz. Sonuçta mum dibini aydınlatmaz. Çok fazla açıklarda dolaşmak yerine en başta yakındakilere göz gezdirmekte fayda var.

2) Şurası gerçek ki yaratıcı fikirler ortaya çıkarabilen insanlar yeniliklere her zaman açıktırlar.

Sabit fikirli olmak ve yenilikleri reddetmek de parlak fikirler bulmanız adına önünüzdeki en büyük engeldir. Yeni olana düşman olmaktan kaçının arkadaşlar. Ancak bu sayede en etkili iş fikirlerini bulabilirsiniz. Eğer toprak grubu burçlardansanız(boğa, oğlak, başak) biliyorum sizin için bu zor olacak ama birazcık girişken, yenilikçi ateş grubu burçlarından(koç, yay..) ilham alın bu konuda:) Bakın ülkenin en zengin adamlarına… Adamların el atmadığı, keşfetmediği alan kalmamış. Hiçbiri “amaan bu kadar yeterli, var olan bana yeter” dememiş. Sonunda işleri tek bir elden yönetmek zor olduğu için holdingleşme yoluna gitmişlerdir.

3) Bin bilseniz de bir bilene danışmanız gerekmektedir.

Hiçkimseyi küçümsemeden, bin bilseniz de bir bilene fikir danışaraktan yola çıkmalısınız. Zaten bir insanın her şeyi bilmesi imkansız. Sadece bir konuda uzman olanlar o konuda en tecrübeli ve en bilgili olanlardır. Her telden çalan adamdan mümkün olduğunca uzak durun. Gidin o herkesin ” bundan bir nane olmaz” dediği adama sorun, soruşturun.

4) Yaratıcı iş fikirleri bulabilmek yukarıda bahsettiğim gibi “araştırmacılık”, “gözlemcilik” gerektirmektedir.

Araştırmacı kimliğe sahip insanlar dünya’da her zaman en varlıklı topluluk olmuştur. Mesela bakın hani hep derler ya ” İsviçreli bilim adamları araştırmalar neticesinde sonunda …… Buldu” diye. Bilin bakalım dünyanın en varlıklı insanları hangi ülkede? Dünyadaki en zengin insanlar, en iyi refaha sahip insanlar İsviçrededir. Neden? Adamlar aynı zamanda en araştırmacı, en iyi gözlemci halktır da ondan!! Tamam, şurasını da kabul ediyorum, tabi ki de tek faktör bu değil, sonuçta herifler dünya savaşlarına bile girmemişler, Avrupa’nın, medeniyetin göbeğindeler falan. Ancak bu avantajlar bu denli bir kalkınma için tek başına yeterli değildir. Bir balkan ülkesi de Avrupa’ya çok uzak değildir ona bakılırsa…

Netice itibariyle durmayın arkadaşlar keşfe çıkın, arayın ve de unutmayın “kimseye oturduğu yerden rızık gelmez:))” (imam kesildik biraz ama:))

5) Üretkenliğinizi artırıp yaratıcı iş fikirleri bulabilmek için kendinize, hobilerinize, istirahate daha fazla vakit ayırmalısınız (bu madde çok kritik).

Bakın arkadaşlar yukarıda verdiğim İsviçre örneğinden sonra size bir de çin örneğini vereyim. Dünyanın en köleci toplumu olan çinlilerin çalışma saatleri günde 20 saate yaklaşan boyutlardadır. Bu sebeple adamlar ne hobi biliyor ne boş zaman aktivitesi ne de kendilerine vakit ayırmak. Hal böyle olunca üretkenlik de doğal olarak ivmeyle azalıyor. Yahu adam düşünmeye imkan mı tanıyor ki kalkıp olağanüstü parlak, olağanüstü yaratıcı fikir ortaya çıkarsın!!

Diyeceğim o ki en süper fikirler, boş beleş, zevkine takılırken hiç ummadığınız zamanda sizi bulacaktır. Yeter ki inanın ve kendinize fırsat tanıyın.

6) Araştırmalara göre üretkenliğin en yoğun olduğu saatler akşamdan geceye kadar olan ve rahatsız edici olmamakla beraber kafe gürültürüsünün olduğu yerlerdir.

Hatta sırf bunun için nette bazı yabancı siteler kafe gürültüsünün simulasyonunu yapmıştır (Yazın google amcaya “coffitivity” diye). Ayrıca nedendir bilinmez hava kararınca insan beyni gündüz saatlerinden daha da yaratıcı olabilmektedir. Yine serin ve soğuk yerlerden ziyade sıcak bölgeler bunun için idealdir.

7) Son olarak yoğun uyuşturucu, uyarıcı madde kullanımından kaçınılmalı ve stresten uzak durmalısınız.

Hafif alkolun yaratıcılığı artırdığı bilinen bir gerçek olsa da eğer bünyeniz alkole aşırı duyarlı ise veya alkolikliğe meyilli ise aman deyim uzak durun, hiç bulaşmayın!

Sizlere parlak, yaratıcı iş fikirleri araştırmaya ve sunmaya devam edeceğiz, ilginizi çekecek iş fikirlerine, mesleklere aşağıdan, sağdan, soldan ya da yukardan ulaşabilirsiniz:)

Yorum yapın