Yat Temizleme Şirketi Kurmak

Bazen zenginlerin ve zengin icatlarının kademelerinde iş kurmak da zenginliğe giden yolda bir adım atmaktır. Bu yazımızda zenginliğin bir göstergesi ve nişanesi olan yat sahiplerinin gözü gibi baktığı yatların temizliğinden sorumlu bir şirket kurmanın tüm ayrıntılarını sizlerle paylaşacağız.

Yat, yapısı gereği kocaman bir deniz aracıdır. Aynı zamanda deniz suyunun tuzlu ölçekleriyle haşır neşir olduğu için ayrı bir bakıma ve temizlik ürünlerine ihtiyacı vardır. Zira bir yat, otomobil gibi küçük hacimli, bir fırça bir sünger, azıcık deterjanla hoba hadi bakalım kollarını sıyırarak yapılacak ölçekte minik bir araç değildir. Onun kendine göre kuralları ve mesai saatleri vardır.

yacht photo

Sadece yatın güvertesi ile ilgilenmek bile saatler, günler almaktadır. Bunun için alternatif bir iş kolu olarak yat temizleme şirketleri kurulmaya başlamış ve günümüze kadar sayılarını arttırarak gelmişlerdir.

Zenginin malı züğürdün çenesini yorar derler. Siz hiç çenenizi yormayın. Zenginliğin mal ve mülk olarak kendini ifade ettiği alanlarda, zenginlere çeşitli alanlarda hizmet götürerek kendi zenginlik alanınızı inşa etmeye hazır olun. Hiçbir yat sahini, yatının temizliğini kendisi yapmaz. Bu iş hem uzun saatler alan, hem de dikkat edilmesi gereken ayrıntılarla dolu olan bir iştir.

Böylece yat temizleme şirketleri aktif ve randımanlı olarak iş hayatında boy göstermeye başlamıştır. Bunda hiç kuşku yok ki, ülkede yat alımlarının sayıca artması ve liman kentlerinde kendilerini göstermesi de önemli bir rol oynamıştır.

Bu yazımızda yat temizleme şirketlerinin hedef kitlesini, işin kısmen zor görünen yanlarını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve karlılık oranını konuşacağız. Yatların bulunduğu deniz ve sahil alanlarının yakınında yaşayan ve nasıl bir şirket kurma konusunda kafa karışıklı yaşayan okurlarımızın bu yazıdan sonra belki de yat temizleme şirketi kurmak adına bir şeylere başvuracak olması, hiç de düşük bir olası değildir.

Yat Marinası Kurmak Nasıl Fikir? adlı makalemiz de yat temizlik şirketi kurma fikrinin yanı sıra yat marinası kurma fikrini de sizlere sunmaktadır. Yatların oteli olarak adlandırılan marinaları kurmaya dair aradığınız ve merak ettiğiniz her şey yazımızın içerisinde sizleri bekliyor.

yacht photo

Yat Temizliği Yapmanın Zorlukları Nelerdir? 

  • Ana zorluklar olarak iki kısımda özetleyebiliriz sizi zorlayacak unsurları. Bunlardan biri yatların yapı gereği çok ama çok büyük olmalarıdır. Bu da ekstra mesai ve kol gücüne dayalı olan bu işin sizi yıpratacak olacağı gerçeğidir. Sadece güverte temizliği bile sizi saatlerce uğraştıracaktır. Sonunda alacağınız sağlam ücreti ve şirketinizin kasasına girecek iyi bir kar oranını düşünerek kolları sıvayın ve temizliğe girişin. O yat sahiplerinin de bir gün sizin pozisyonunuzda olduğunu da aklınızdan bir köşesinden çıkarmayın.
  • Yatların bir diğer zorlayıcı unsuru, pas tutmalarıdır. Bu pasların giderilmesi bazen kolay olsa da genellikle zordur. Yatın ana malzemesi sert ahşaptan ve demirden olduğu için söz konusu paslar, adeta yatın çeşitli alanlarına yerleşir, özerkliklerini ilan eder. Buna etki eden faktör yatın en son ne zaman profesyonel ellerle temizlendiği, ya da daha fenası hiç temizlenip temizlenmediğidir. Yatın total kirine göre ayrı bir ücret çıkarmanız hakkınızdır.

Yat Temizliği Şirketleri Nerelerde İş Yapabilir? 

  • Coğrafi olanaklar dahilinde iş yapacağınızı unutmayın. Tutup da İç Anadolu bölgemizde böyle bir şirket açarsanız Tuz Gölü’ne bir yatın yanaşmasını beklerken iflas bayrağını çekersiniz. Tabi bu aşırı bir örnek oldu ama burası Türkiye. En ekstrem başarılar olduğu gibi, en şaşırtıcı saçmalıklar da ülkemizde cereyan etmektedir.
  • Kıyılara sınırı olan şehirlerimizde ve bölgelerimizde hizmet vermeniz olası. En fazla İstanbul’un varlığından dolayı Marmara Bölgesinde ve İzmir’in varlığından dolayı Ege Bölgesinde böyle şirketin varlığıyla çok rahat iş yapabilirsiniz. Bunun dışında Akdeniz Bölgesi, özellikle turistik merkezimiz olan Antalya’da böyle bir şirket kurmak mantıklı ve ekonomik görünmektedir. Kısmen Karadeniz bölgemizde de böylesi şirketler kurulmuş olsa da henüz o bölge, yat ve marina kapsamında en zayıf bölgemizdir.*-Tekne Turu Düzenleme İşi Yapmak adlı makalemizde denize kıyısı olan şehirlerimizde ve bölgelerimizde yapacağınız başka bir iş olarak size göz kırpıyor. Kim uğraşacak yat ile marina ile diyenler için tekne turu düzenlemek daha minimal ve sevimli bir iş kapısı olarak çalışanlarını bekliyor.

Yat Temizliği Şirketlerinin İş Olanakları 

Sadece göstergeleri izleyerek bile bu alanda giderek bir yükselişe geçildiğini görmekteyiz. İzmir ve İstanbul bölgesinde yatların giderek artması, aynı zamanda marina imkanlarının da yükselişe geçmesi sebebi ile yat temizliği şirketlerinin iş olanakları da artarak ilerlemektedir. Tek yapmanız gereken bu şirketi yasal olarak kurmak ve müşterilerinizi bulmaktır.

Yat temizliği genellikle özel malzemeler ve araçlarla gerçekleşir.

Yat Temizliği Şirketlerinin Reklam Olanakları 

  • Vereceğiniz reklamları bütçenize göre ayarlayıp iki alanda görücüye çıkarabilirsiniz. Nasıl ki emlakçılar çeşitli ilanları dükkanları ve yeni konut projelerinin faaliyet alanlarındaki billboardlara koyuyorsa, aynı şekilde siz de yatların yoğunluklu olduğu yerleri temizleme şirketinizin hizmetlerinden, varsa kampanyalarından ve indirimlerinden bahseden tek sayfalık ilanlarını koyabilirsiniz.
  • İnterneti de bu doğrultuda etkin kullanabilirsiniz. Şahsen ben yat sahibi olsaydım yatımı temizleyecek şirketi sokak sokak aramak yerine bir tık kolaylığında olan internet sayfalarından arar bulurdum. Reklam, bulunmayı kolaylaştıran yegane güç olduğu için, bu alanı en iyi ve randımanlı şekilde kullanmak tamamen sizin elinizde.*-TEKNE-YAT KİRALATMA İŞİ adlı makalemiz de yine deniz alanında boy gösterebileceğiniz başka bir iş olarak karşınızda duruyor. Birileri kullanır, birileri temizliğini yapar, birileri de kiralar. Amacımız para kazanmak ise, denizden babam çıkarsa yerim anlayışından ziyade, denizin sonsuz maviliğini ticaretin arenasına çevirmek olacaktır.

Yat Temizleme Şirketlerinin Gelirleri ve Kazançları Nelerdir? 

  • İş dünyasında basit bir kural vardır. Eğer zenginlere iş yapıyorsanız, yaptığınız işin zorluğuna kolaylığına, mesai saatlerinin uzunluğuna kısalığına bakılmaksızın fazlaca kazanırsınız. Bir yat sahibi sizinle kolay kolay pazarlığa oturmaz. Siz X fiyatını öne sürerseniz onlar da çok aşırı bir şeyle karşılanmadığı takdirde teklifinizi onaylar. Pazarlık ya da fiyatı aşağı düşürme teknikleri genellikle ortalama işlerde kendini belli eder.
  • Sözün kısası fazlaca gelir elde edeceğiniz bir iş kapısıdır. Yeter ki şirketinizin faaliyetlerini her daim canlı ve güncel tutacak alanlarda kendini göstermeye yetecek alanı kendi yaratmayı bilsin.

Pırıl pırıl yapılmış bir yat.

Kimler Hedef Kitlesi ve Nasıl Ulaşılabilir? 

  • Hedef kitleniz yat sahipleri ya da marina sahipleri olacaktır. Denizin sonsuz dünyasında kendisi de çeşitli alanlarda kısımlara ayrılmıştır. Sizin alanınız tamamen yat odaklıdır. Adınız yat temizleme şirketiyken başka bir şeyi isteseniz de temizlemeye aday olamazsınız zaten.
  • Söz konusu kişilere de ya limanlar ve marinalardan ya da internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yelken Hocalığı Yapmak makalemizi okuyarak denizin sonsuz fırsatlarından ve iş kapılarından biri olan yelken hocalığına dair enformasyon alabilirsiniz.

Yat Temizleme Şirketi İçin Gerekenler: 

Genelde böyle alternatif ve yeni iş kollarında akla ilk takılan tahsil gerekli midir sorusu oluyor. Hayır. Ancak yatın yüzeyi ve temizlik malzemelerinin doğru kullanımına dair bir ön bilgi depolamak şarttır. Bunun dışında deneyim kazandıkça işinizi de daha doğru ve verimli şekilde ifa etmeye başlayacaksınız.

Yorum yapın