Yatırım Uzmanı Olmak

Yazılarımızı büyük bir ilgiyle ve merakla takip eden sevgili okurlarımız! Hepinize merhaba. Bu yazımızda yatırım uzmanı olmanın inceliklerini ve gereklerini inceleyeceğiz. Yatırım uzmanı mesleğini seçenler için bir gelecek, parlak bir gelecek var mı? Bu sorunun cevabını arayacağız. Aynı zamanda iş olanaklarını ve maaşlarını da tablolar ve maddeler halinde sizlerle paylaşacağız. Son olarak yatırım uzmanlığı mesleğinin niteliklerini sizlere aktaracağız.

ÖNEMLİ AYRINTI: Yatırım Danışmanlığı faaliyeti için SPK’dan lisans almalısınız. Ayrıca maalesef 2 milyon lira ve üzerinde şirket sermayeniz olması şartı ve 4 yıllık lisans mezunu olmanız aranmaktadır. Bu durum gerçekten çok sıkıntı. Oysa ki o kadar sermayesi olan adam danışmanlıkla değil bizzat yatırımla uğraşır. En azından hukuk, iktisat gibi bölümlerden mezun olanlar için bu sınırın 100 000 TL dolaylarına çekilmesi ülkemiz adına çok daha iyi olurdu.

Daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım:

Yatırım Uzmanı Ne İş Yapar – Mesleki Görevleri Nelerdir? 

 • Yatırım uzmanı adından da anlaşıldığı üzere yatırım konusunda uzmanlaşmış profesyonellerdir. Yalnız bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli hususun altı özenle çizilmelidir. Yatırım uzmanları, başka meslek dallarından olan insanların paralarını en doğru, en reel ve en çok kazandıracak şekilde yatırım yapmalarını sağlar. Yani, örneğin bir futbolcunun tonla parası vardır. Ancak onun uzmanlık alanı, top ve futbolla sınırlı olabilir. Zira, biri hem kendi meslek dalında hem de para gibi soyut ve karmaşık bir mekanizmada söz sahibi olup en doğrusunu bilemez. Bilir dersek tarihte birçok batan ünlü ismi hatırlamamız gerekecektir. Örneğin, 60’lar, 70’ler zamanındaki Yeşilçam sinemacılarının günümüzde hepimizi şok eden ekonomik durumlarını baz alalım. O zamanlar, yani bundan 40- 50 sene önce yatırım uzmanlığı ne ismen ne de cismen mevcuttu. Bu nedenle, en zenginlerimiz bile müsriflik ile kötü yatırım araçlarının kurbanı olabiliyordu. Ancak 90ların sonu ile 2000’lerin başında yatırım uzmanları kendilerine geniş bir yelpazede hizmet etme ve para kazanma şansı yakaladılar.

 

 • Türkçe’de bir deyim vardır: Hazıra dağ dayanmaz. İşte yatırım uzmanlarının görevleri tam olarak bu deyimin gerçekleşmemesi adına vardır. Ne olursa olsun, para bitebilen bir şeydir ve artık bankada tutup da hazır parayı yemek de bir lüks değil bir risktir. Bu nedenle mevcut paranın en iyi ve en doğru şekilde değerlendirilmesi ve en mantıklı yatırım araçlarında daha fazla para kazanmak adına piyasaya sokulması gerekmektedir. Yatırım uzmanları da bu noktada, hem ülkenin hem de dünyanın genel piyasasını baz alarak para sahibi müşterini yönlendirir.

 

 • Yönlendirme şekli iki türde ilerler. Birincisi paranın miktarı ve ne kadarının kullanılacağı belirleyici unsurdur. Bu açıdan baktığımızda bir milyon dolara sahip bir müşteri ile 100.000 dolara sahip bir müşterinin yatırım olanakları farklı olacaktır. Yatırım uzmanı öncelikle yatırım aracı haline getirilecek miktarına göre hedefler ve seçenekler belirler. Kimi durumlarda bu seçenekleri müşterisine sunar ve müşterisinin kabulü neticesinde o alana yatırım yapılır. Kimi durumlarda ise yatırım uzmanları tamamen serbest yetkilidir. Adeta kendi parasıymış gibi, elbette ki belli bir plan ve program dahilinde kolları sıvar ve kendi iş disiplinine göre en makul olan seçeneklerden en akla yatkın olanını seçip o alana yatırım sunar.
 • Yönlendirmenin ikinci durumu bulunulan şehre ve müşterinin isteğine göre şekillenir. Mesela bir müşteri kesinlikle gıda sektörüne yatırım yapmak ister. Bu noktada alternatif olarak sunulan tüm seçenekler gıda sektörü temelli olacaktır. Aynı şekilde bulunulan ülke ve şehir de belirleyici unsur olacaktır. Her şehrin ve o şehir piyasasının kendisine göre belirleyici ölçekleri ve parametreleri bulunur. Bu demektir ki, yatırım uzmanı her koşulda analitik ve araştırmacı olmalıdır. Yatırımın yarısı para ise, yarısı da araştırmaya dayalıdır. Böylelikle uzun vadede müşterinin istekleri, paranın miktarı ve piyasanın o anki dinamikleri yatırım uzmanının genel hatlarda görevlerini belirgin kılar.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Yatırıma yeni başlayanlara 6 altın öneri

 

 • Toparlayacak olursak bir yatırım uzmanının birincil görevi, var olan parayı piyasa koşullarınca en doğru şekilde kullanarak, paradan ekstra para kazanmaktır. Yatırım uzmanı, bir sanatçıdır. Paradan para üreten bir sanatçı.

 

Yatırım Uzmanlarının Maaşları Nasıldır? 

 • Maaşın ölçütü tamamen çalıştığınız kişi ve kurumların imtiyazlarına bağlı olarak değişecektir. Tamamen özel sektöre dayalı özel bir işten bahsediyoruz. Bu nedenle, söz konusu yatırım temel unsurunu oluşturan para ne kadar yüksekse, elde edilecek olan kar da o kadar yüksek olacaktır. Sizin maaşınızı da o yüksek karların oranları belirleyecektir.

 

 • Yatırım uzmanlığı ülkemiz için henüz yeni bir iş sayılır. Ancak, hızla büyüyen şirketlerin para adına danışmanlık ihtiyaçları da aynı oranda büyümektedir. Bu nedenle, maaşlarınız yüksek oranda tatmin edici olacaktır.

 

Yatırım Uzmanlarının İş Olanakları Nasıldır?

 • Eğer 70’lerin, 80’lerin Türkiye’sinde yaşıyor olsaydık, bırakın yatırım uzmanlarının iş olanaklarından bahsetmeyi uzmanlığın kelimesini bile dillendiremezdik. Zira hızla gelişen ve globalleşen iş dünyası, geçtiğimiz yıllarda görece daha kapalı ve muhafazakar bir yapıdaydı. Biri çıkıp da paranızı bana emanet edin, ben yatırım uzmanınız olayım deseydi, en iyimser ihtimelle, o kişiye deli der güler geçerdik. Ancak günümüzde, artık her şey bilimsel bir incelikle analiz edilmekte. Para da öyle. Yatırım uzmanları, para nesnesine bir bilim gibi yaklaşan insanlardır. Öyle ya sonuçta paranın bir matematiği, bir neden sonuç ilişkisi vardır. Bunun farkında olan kişi ve kurumlar da, bünyelerine hızla yatırım uzmanları katmaktadır.

 

 • İş dünyasının devlet tekelinden özelleşmeye doğru giden ivmesinde, artık birçok çokuluslu ve özel şirket mevcuttur. Bu nedenle bir yatırım uzmanı olarak, karşınızda binlerce şirket, milyonlarca insan ve aynı bollukta imkan olacaktır.

 

Yatırım Uzmanı Olmak İçin Gereken Nitelikler Nelerdir? 

 • Çeşitli forumlarda, sözlükler ve iş tanım merkezlerinde teorik olarak belirtilen kavramlar ve tanılar var. Mesela yatırım uzmanı olmak için illa iktisat, işletme ya da ekonomi mezunu olmak gibi. Ancak, bu tamamen yanlış bir yönlendirmeden ibarettir. Zira tamamen özel sektörün elinde olan, özel bir işten bahsediyoruz. Paranın matematiğini, gidiş geliş eğrisini çözen herkes yatırım uzmanı olabilmektedir.

 

 • Zira ülkemizde de dünyada da yatırım uzmanı olmak adına doğrudan açılmış bir fakülte yok. Tamamen analitik zekaya dayalı, günceli ve moderni takip eden zihinler, yatırım uzmanı olmak adına çalışmalar yürütebilir, bu alanda uzmanlaşabilirler.

 

 • Bir yerde yatırım uzmanı olarak işe başlamanız için, gereken şey diploma değil başarılarla donatılmış bir geçmiş olacaktır. Daha önce hangi şirketin kadrosunda çalıştınız? Hangi kişi ya da kurumu bir yerden bir yere taşıdınız? Para somuttur ve yatırım uzmanı olmak için de somut veriler gerekmektedir. Bu nedenle okul ve eğitim ön yargılarından kurtulup para yönetimi ve yatırımı hakkında kendinizi olabildiğince geliştirmeniz çok daha mantıklı ve makul olacaktır.

Yatırım Uzmanlığı İşinde Gelecek Var mı? 

 • Açık bir görüşle söyleyebiliriz ki, doğru soru yatırım uzmanlığı işinde gelecek var mı olmamalıdır. Zira tamamen geleceğin kendisinden bahsediyoruz. Yatırım uzmanlığı işi, geleceğin kadim mesleklerinden biri olmaya aday. Para yönetimi ve bir bilim olarak yatırım uzmanlığı, artık çokuluslu olsun yerel olsun tüm şirketlerin vazgeçemeyeceği bir unsur. Önceleri safi lüks olarak görünen bu mesleğin önemi her geçen yıl artmakta ve bu artış da gerekli mercilerce onaylanmaktadır.

 

 • Zira insanlar ve şirketler paradan daha önemli bir şey keşfettiler. Önceden paranın biriktirilmesi önemliyken artık paranın bir yatırım aracı olarak daha fazla para getirmesi önemli. Serbest piyasa koşullarınca kazanmanın da kaybetmenin de bir sınırı yoktur. Ve 2016 yılı itibariyle açıkça görülüyor ki, yatırım uzmanlığı mesleği, açık ara geleceğin mesleklerinden biri.

Yorum yapın