Yatırım Yapılabilir En Fakir 5 Ülke

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları. Bugüne kadar hep ekonomik açıdan ve doğal zenginlikleri olan, hani tabiri caizse albenisi olan ülkeleri sizler için yazdık. Bu elbette en başta albenisi olan, cazibeli yatırım alanları olarak görülmeli ve kabul edilmeli. Ama bununla birlikte girişimciler ve yatırımcılar da haklı olarak ”yaşanılacak yerlerde” iş kurmak isterler. Çünkü en başta yatırımcılar da elbette ki bir insan. İnsani olarak da yaşayabilecekleri yerlerde iş kurmak isterler.

invest photo

Bugün Türkiye bile dünyanın en fakir 50 ülkesinde yer almasa da özellikle futbolculardan alıyoruz birtakım haberleri. Nasıl haberler bunlar? Hemen anlatalım. Şimdi her futbolcuyu bir yatırımcı olarak değerlendirmeliyiz. İmzaladıkları sözleşmelere ve o sözleşmelerin sürelerine göre kaç yılsa o kadar emeklerinin karşılığı kendilerinin bir yatırım aracı olarak görüp öyle top koşturuyorlar sahada. Ama çoğu zaman görüyoruz ki bir futbolcu ”ailem Türkiye’de yaşamak istemiyor” diyerek sözleşmesini fesh ettirebiliyor ya da gelen teklifleri reddedebiliyor.

Demek ki bir yatırım ve girişim için de evvela yaşam kalitesi şart. Çünkü yabancı bir ülkede iş kurmak demek dezavantajlı bir durumdur. Uzaktan yönetilemez, içeriden yer alınmak gerek. Yani bunu bir bilgisayar programı ya da çocuk oyuncağı gibi görmemek gerek. Daha en başta iş kurulmadan önce gidip söz konusu coğrafyayı gezip görmek, tanımak gerek. Gizli kapaklı ya da görmeden iş yapılmaz söz konusu olan yabancı ülkelerde.

Şimdi öncelikle fakir ülkelerde iş kurmanın avantajlı ve de eksi yönlerini ele alacağız. Daha sonra yatırım yapılabilir en fakir 5 ülkeyi sizlerle paylaşacağız ve kısaca takdim edeceğiz. Ve daha sonra da ek olarak fakir ülkelerde yatırım yaparken dikkat edileceklere göz gezdireceğiz.

Gana’da İş Kurmak ve Yatırım Yapmak Mantıklı Mı Gana tam manasıyla ne fakir ne de zengin bir ülkedir. Buna rağmen gelişmekte olan popülaritesi ile birlikte her ülkede olduğu gibi bir Batı ülkesi olan ülkemizde de dikkatleri son zamanlarda üzerine çekmeye başlamıştır. Gana’da iş kurmak ve yatırım yapmak mantıklı mıdır, oralardan ne alınır oralara ne satılır gibi soruların net ve reel bir şekilde cevaplandığı yazımız, sadece parlak fikirler okurlarına özel bir şekilde sitemizde. Şimdiden keyifli okumalar.

İşte fakir bir ülkeden bir kare. Her ne kadar umutsuzluğun, fakirliğini yer yer açlığın kol gezdiği bir ülke görünümünde olsa da biliniz ki dünyanın yarısı böyle. Önce şükür sonra hareket! Kendi memleketimize şükredip daha sonra önce insan sonra yatırımcı olarak ülkelere yardım eli uzatmalıyız.

Evet böylesi fakir ülkelere yatırım yapmak ve böylesi yerlerde iş kurmak, hem insancıl hem ekonomik olarak bir dışa vurum biçimidir. Bu nedenle sevabı da kazancı da iki katında fazla olabilir! Ama nasıl! Şimdi gelelim dezavantajlı ve artı yönlere.

invest photo

Fakir Ülkelerde Yatırım Yapmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

Birincisi seçici olmanız gibi bir zorunluluk yoktur. Bu ne demektir? En başta temel besin ve tüketim ürünlerini rahatlıkla bu fakir ülkelerde satışa çıkarabilirsiniz. Çünkü dünyanın en fakir ülkelerinden bahsediyoruz. Yani bir ekmek fabrikası, bir fırın, bu su atölyesi açmak bile sizin açınızdan ekonomik onların açısından hayat dolu bir yatırım olacaktır.

Bununla birlikte yapacağınız ve yatırımını üstleneceğiniz kurulu her iş orada istihdam yaratacaktır. Zaten halihazırda dünyanın en fakir ülkesi. Bu nedenle hani hafif tabirle ”ucuza” çalıştırabileceğiniz işçileriniz olacak demektir. Ama bu oradaki insanları sömürmeniz anlamına gelmiyor. Dünyanın en fakir ülkelerinin para birimleri ve değerleri çok azdır. Siz de oradaki işçilere oranın ülkesinin para birimlerince ödeme yapacaksınız demektir bu. Dolar ya da Euro ödeyecek haliniz yok. Eh böylece onların yararına yüklü bir maaş ödeseniz bile asla zarara geçmeyeceksiniz.

Evet dediğimiz gibi temel besin ürünleri ve tüketim ürünleri. Bu da sıfır risk demektir. Giyim ve yiyecek alanında kuracağınız işler, hiçbir zaman geri dönmez. Zaten bu tür ülkeler tam olarak böylesi yatırımcıları bekliyor. Herhangi bir engele ya da kısıtlamaya maruz kalmadan, hatta gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, kendi ülkenizden daha çok rahat bir şekilde bu fakir ülkelerde iş kurabilirsiniz.

Birçok vergiden bağımsız bir şekilde, neredeyse üstüne para alarak kuracağınız işlerde başarılı olup olmamak ise tamamen size, emeğinize ve kuracağınız işin yönüne bağlı olarak değişecektir.

Bu, ekmek görselini buraya bile isteye bırakıyoruz. Çünkü dünyanın en fakir ülkelerinden bahsediyorsak pastalardan, böreklerden bahsedecek halimiz yok. Orada kuracağınız ve işleteceğiniz bir fırın bile birçok açıdan insanların karınlarının doymasına yarayacak siz de kutsal ekmek üstünden kutsal yatırımınızı tamamlamış ve nihayete erdirmiş olacaksınız!

Fakir Ülkelerde Yatırım Yapmanın Dezavantajlı Yönleri Nelerdir? 

Dünyanın en fakir ülkelerinde güvenlik sorunu olabilmektedir arkadaşlar. Bu nedenle evvela kısa ve öz değil büyük ve geniş çaplı bir araştırma yapmanızı öneririz. Zaten biz siz yerinize bir araştırma yapıp en iş kurulabilir en fakir 5 ülkeyi sıraladık. Birazdan da göreceksiniz.

Ancak siz yine de bu ülkelerin fakir olduğu kadar büyük olduğunu da göz ardı etmeyin. Ve bu büyüklüğün sınırları içerisinde hem kaybolmamak hem de can ya da mal kaybına uğramamak için önce gerekli araştırmaları sonra da gerekli önemleri yapın ve alın.

Bunun dışında dezavantajlı yönler bu kadarla sınırlı değildir. Orada yaşama şartları da sizi bir hayli zorlayacaktır. Bunun önüne geçmek için de işi kurduktan sonra bir 4 -5 ay oralarda takılmanız ve daha sonra işi dışarıdan yönetme ihtimallerini göz önünde bulundurmanız. Tabi yine de içeride çok güvendiğiniz sağlam yatırımcılarınız ya da ortaklarınız olmalı.

Yatırım Yapılabilir En Fakir 5 Ülke

1- Hindistan: Birinci sırada Hindistan’ı görünce şaşırmış olmalısınız. Ancak Hindistan her ne kadar gelişmekte olan ülkeler derecelendirmesinde olsa da bazı bölgeleri bakımından son derece fakirdir. Örneğin Kalküta şehri. O nedenle hem fakir hem biraz olsun tanıdık bir ülkede iş kurmak istiyorsanız Hindistan’ı birinci sırada tutabilirsiniz.

2-Bangladeş: Güney Asya’da bulunuyor bu ülke. Ve Güney Asya’nın hemen hemen her ülkesi kadar fakir. Halkın temel beslenme ve geçim kaynağı pirinç. Siz bu temel beslenme ve geçim kaynaklarına ek olarak farklı yiyecek ve giyecek türlerinin yatırımını bu ülkeye ve bu bölgeye yapabilirsiniz.

3- Senegal: Her ne kadar bağımsızlığını 1960 yılında kazanmış olsa da hala birçok açıdan başka ülkelere ve fakirliğin kendisine bağımlı durumda. Halkın temiz su kaynaklarına erişimi bile kısıtlı. Bu açıdan bu ülkeye temiz su ihracatı gerçekleştirebilir ya da su filtreleme cihazları kurdurabilirsiniz.

4-Ruanda: Filmlere, romanlara konu olacak kadar tarihinde soy kırımlara ve fakirliklere tanıklık ve ev sahipliği etmiş bu ülkede şimdilik sular durgun vaziyette. Bu ülkede aklınıza gelebilecek en temel işlerin yatırımını yapabilir ve bekleyip neler olduğunu görebilirsiniz.

5-Etiyopya: Etiyopya talihsiz ülkelerin başında geliyor. Bununla birlikte belki de dünyanın en fakir ülkesi. Zamanında Kızıldeniz ile bağlantısı vardı ve şimdi o bağlantı kesildiği için tam bir kara ülkesi. Belki bu ülkede yapacağınız bir yatırım ülkenin makus talihini değiştirecektir!

Yorum yapın