Yatırıma yeni başlayanlara 6 altın öneri

Paranın oldukça kıymetli olduğu günümüzde, herkes parasını parklı şekillerde değerlendirmektedir. Bu değerlendirme neticesinde de kar veya zarar etme olasılığı bulunmaktadır. İnsanlar parasının hep kar etmesini ister ve bu sebeple de tüm yatırım imkanlarını hassasiyetle değerlendirmeyi arzular. Yatırım yaparken nelere dikkat edilir konusuna oldukça özen gösterilmesi gerekmektedir. Çok fazla parası olan bir kişinin elde ettiği hiçbir şey bulunmamaktadır. Fakat az parası olup günden güne kazananlar da bulunmaktadır. İşte bu nedenle yatırım yapıp parayı değerlendirirken oldukça hassas davranmak gerekmektedir.

advice photo

Doğru Analiz Yapılmalıdır

Ülkede ve dünyada izlenen iktisadi gelişmeler doğru takip edilmeli ve doğru analiz edilmelidir. Yapılan araştırmalarda dikkat ve deneyim gerekmektedir. Her geçen gün piyasalarda farklı yatırım araçları farklı şekilde değerlenirken siz de paranızı değerlendirmek istiyorsanız mutlaka doğru şekilde adımlar atmalısınız. Gerekirse yatırım danışmanlarından yardım alabilir ve buna göre bir yol izleyebilirsiniz. Yatırım yapmak eğer doğru kararlar verilirse doğru sonuçlara ulaştırabileceği gibi yanlış kararlar verildiğinde de riskli sonuçlara sebep olabilmektedir.

Yatırım Araçlarını Takip Etmek Gerekir

Piyasaları, kurları, borsayı, dövizi, altını ve diğer tüm yatırım araçlarını iyi takip etmeli, haberleri dikkatli incelemeli ve devamlı aktif bir şekilde kontrol altında tutmalısınız. Paranızın miktarı bu hususta hiç önem sağlamamaktadır. Küçük büyük her yatırımcı yatırımını yaparken mutlaka kullanacağı aracı doğru seçmelidir. Yatırım yaparken nelere dikkat etmeliyiz diye merak ediyorsanız cevabı belli ekonomik kriterlere bağlıdır diyebiliriz. Ekonomi dalgalanmalarını, siyasi gelişimleri, ülkeler arası politikaları iyi kavramalı ve bunlara göre paraya yön vermek gerekmektedir.

Mesela Amerikan Başkanı’nın ağzından çıkan sözleri iyi analiz etmek gerekir. Bu sözleri genelde kendisi tek başına düşünerek ortaya çıkarmamaktadır. Arkasındaki danışmanlar ordusu gece gündüz düşünerek bu söz ve söylemleri oluşturmakta ve başkanın eline okuması için metin halinde teslim etmektedir. Bu sözlerdeki vizyon, gelecek planları dünyanın geleceği hakkında sizlere ipucu verebilir. İyi takip etmek gerekir.

Aşırı Riskten Kaçınılmalı

Genel olarak yatırım yapmaya yeni başlayan kişi, kurum ve kuruluşlar, heyecanla tüm sermayelerini riske atabilmektedir. Fakat burada doğru olan davranış iyi bir gözlemden geçmektedir. Yatırım amacı ile kullanılacak olan sermayenin, doğru işlemlerde kullanılabilmesi için acele etmemek ve piyasayı gözlemlemek gerekmektedir. İyi bir gözlemci olup devamlı para piyasasını takipte bulunmak büyük fayda sağlayacaktır. Böylece daha akıllıca ve sağduyulu bir yatırım programı yapılabilmektedir. Yatırım yaparken dikkat edilecek faktörlerden en önemlisi de risk unsurudur. Risk olmadan paranın değerlenebilmesi de mümkün değildir. Fakat alınacak olan risk, parayı batıracak kadar çok olmamalı, dozunda olmalıdır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Yatırım Uzmanı Olmak

Her ne kadar risk ve kazanç kardeş olsa da bir oranın tutturulması gerekmektedir. Aşırıya kaçılan ve hırsların egemen olduğu   hiçbir yatırım uzun vadede size maksimum getiriyi sağlayamaz.

Tecrübe ve Deneyimlerden Faydalanılmalı

Yatırım yapacak olan kişi ve kurumlar mutlaka bu iş içerisinde bulunanlardan yardım almalıdır. Çünkü riskler ile dolu olan yatırım dünyasına yeni giren bilinçsiz bir kişi yanlış kararlar alarak yanlış hedefler belirleyebilir. Bunun neticesinde de parayı kaybetme olasılığı oldukça yüksek olacaktır. Yatırım yaparken dikkat edilecek 6 öneriden biri de budur. Tecrübe ve deneyimler yatırım yapacak olan kişinin önünü açacak ve geleceğini aydınlatabilecektir.

Yaşlılarla ve aile büyükleriyle konuşmalı. Onların fikirleri, görüşleri dinlenilmeli. Onlar tecrübe sahibi olduğu için olası riskleri sizlere tatbik etmek zorunda kalmdan söylerler ve bir nevi erken uyarı sistemi görevi görürler.

Duyguları Yatırıma Karıştırmamak Gerekmektedir

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri de duyguları bu işe karıştırmamaktır. Yatırımcılar kar ederken belli bir noktadan sonra düşüşe geçeceğini öngörebilmeli ve kendilerini durdurabilmelilerdir. Aksi halde sağladıkları kazanç yavaş yavaş elinde eriyip gidecektir. Bunun yanı sıra zarar ederken de piyasaların nabzı tutulmalı ve tekrar kara geçecekse beklenmeli, geçmeyecekse daha fazla zarar etmeden yatırım durdurulmalıdır.

Aslında duygular da işin içinde olacak elbette ancak daha önceden de dediğimiz gibi kararında olmalıdır.

Birikimin Tamamı Yatırımlara Yönlendirilmemeli

Her zaman bir emniyet tutarı kenarda bekletilmelidir. Riski azaltmak için yatırımı çeşitlendirmeli, farklı yatırım alanlarına birikim dağıtılmalıdır. Sadece tek bir yatırım aracı ile yatırım devam ederse ileride sıkıntılar yaşamak da muhtemel olacaktır. Kenarda bekletilen tutar aniden çıkabilecek bir fırsat doğrultusunda kullanılmalıdır. Böylece diğer yatırım araçlarından yatırımı çekmek durumunda da kalınmamış olacaktır.

Kıyıda köşede size sıfırdan yeni bir iş kurmak için fırsat tanıyacak gizli bir birikim muhakkak bulunmalı.

Yorum yapın