YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ

son yıllarda kazançlı meslekler arasında sağlam bir yer edinen alan..

Son birkaç yıldır hep gündemde olan, hiç ağızdan düşmeyen bir meslek.. Klişe laflara girmeye gerek yok ama malum; aklınıza gelebilecek her işin bilgisayarlardan vb. sanal ortamlardan halledilebildiği hatta yeri geldiğinde savaşların, mücadelelerin bile sanal yollarla yapıldığı bir çağdayız. Böyle bir çağda yaşıyorken yetenekli bir yazılım mühendisinin kazanma potansiyelini ve nasıl bir cennete düşmüş olacağını da göz ardı etmemek gerek..

                Aslını söylemek gerekirse; Türk üniversitelerinde yazılım mühendisliği okuyanların çoğunun lisans yıllarında büyük hayal kırıklıkları yaşadığı, yazılımcı arkadaşların anlattıklarıyla onaylanmış bir gerçektir. Olaya bir de geniş çerçeveden bakarsak; işin özünde her bölüm için bu durum geçerlidir. Gerçek hayata atılmadan önce türlü türlü hayallerle kazançlı mesleğinizi seçersiniz ve sonra üniversitede sizi hayattan bezdirecek şeylerle karşılaşırsınız..:) Dolayısıyla yazılım mühendisliği için böyle ayrı bir derdin kafanızı meşgul etmesine gerek yok. Pes etmeden kendimizi geliştirmeye devam.. Unutmayın; mesleğinizi seviyorsanız ve hakkını vererek yapıyorsanız, iyi malın alıcısı her zaman bulunur..;)
                Yeri gelince hayatı kolaylaştıran, yeri gelince veziri rezil eden, yeri gelince dava mücadelesine girişen bu mesleğin iyisiyle kötüsüyle birkaç özelliğini sizin için derledik..:)

1-) Maddiyat

MADDİ YÖNÜNÜZE YANSIMASA DA “BEN YAZILIMCIYIM” DEDİĞİNİZDE ÇOK ETKİLİ BİR KARİZMA ÇİZERSİNİZ… HELE Kİ KARŞINIZDA BU İŞLERDEN PEK ANLAMAYAN BİRİ VARSA, BİRAZ BOL KESEDEN ATABİLİRSİNİZ DE..:)

diğer tüm mühendislik alanları gibi yazılım mühendisliği de çağın ihtiyaçları doğrultusunda yükselmektedir
               Abi ben hacker olmak istiyorum nerden başlamam lazım?..2-) Karizma

EĞER KENDİ KAZANÇLI MESLEK GRUBUNUZDAN İNSANLAR ARASINDA GÖRECELİ OLARAK ORTALAMA SEVİYEDE DEĞİLSENİZ; YANİ GECENİZ GÜNDÜZÜNÜZ YAZILIMLA GEÇİYORSA VE BİRAZ ŞANS ESERİ BU İŞE YETENEĞİNİZ VARSA ÇOK YÜKSEK MEBLAĞLAR KAZANABİLİRSİNİZ.

 
yazılım mühendisliği maaş konusuna değinecek olursak………………………..:D
            Ülke de batırır, savaş da çıkarır bu iş..:) Yakın zamanda yaşadık tecrübelerini..3-) Yükselme İmkanları

BİRAZ DA GERÇEKÇİ BAKALIM… HAYAT ŞARTLARI, VS. SEBEPLERDEN DOLAYI MESLEKİ BİLGİNİZ ORTALAMA KALDI, KENDİNİZİ ÇOK GELİŞTİREMEDİNİZ DİYELİM; HİÇ DERT DEĞİL.. İLGİLİ SEKTÖRLERDE İŞ YAPAN BİR FİRMADA RAHATÇA VE HATIRI SAYILIR GELİRDE İŞ BULURSUNUZ.

vasat bir yazılım mühendisi bile hatırı sayılır miktarda kazanır
 
Daha 25’inizi görmeden hayatınızı kurtaracak birikimlere, yatırımlara bile başlayabilirsiniz.4-) Avantjları

YAZILIMLAR, KODLAR, GÜNCELLEMELER, ŞUNLAR BUNLAR DERKEN ASLINDA DÜNYA ÇAPINDA YAZILIM İŞİ YAPAN HERKESİN BİLDİĞİ ORTAK BİR DİL KONUŞURSUNUZ. BU DİLDE GRAMER, SÖZCÜK DAĞARCIĞI GİBİ SORUNLAR BULUNMADIĞI İÇİN ANLAŞMA SORUNU DA YAŞAMAZSINIZ.

yazılım dünyası kardeştir..:)
 
Are you beer? Are you cola? What are you?…5-) Geleceği

EN GÜZELİ DE; BEYNİNİZ ÇOK ÖNEMLİ BİR NİTELİĞE SAHİP OLDUĞU İÇİN İŞİNİZİN EHLİ OLDUĞUNUZ SÜRECE PATRONLAR SİZİ BULMAK ZORUNDADIR. BİZANS OYUNLARI ÇEVİRE ÇEVİRE TEPEYE TIRMANMIŞ BİRİ GİBİ YARIN AYAĞINIZIN KAYMA RİSKİ YOKTUR.

 
Bir işi iyi biliyorsan, sakın onu bedavaya yapma…:))6-) Gereken kurumsallaşma

İLERLEYEN YILLARDA BİR ELEMAN OLARAK ÇALIŞMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. SİZİN GİBİ UZMAN ARKADAŞLARINIZLA YAZILIM ÜZERİNE BİR İŞ KURARAK HARİKA HİZMETLER VEREBİLİR VE BU İŞTEN DE FENA PARAYI KIRABİLİRSİNİZ..

gelecekte nostalji yapmak için bugünü harcamak..:P
Eski günler de ne güzel hatırlanır o zirveden ha..7-) Kötü yönleri

KÖTÜ YÖNLERİNE GELİRSEK.. YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ GERÇEKTEN ÇOK DİKKAT İSTEYEN, AYRINTILAR İÇİNDE BOĞULMANIZA SEBEP OLABİLECEK BİR KAZANÇLI MESLEKTİR. GÖZ SAĞLIĞINIZDAN FERAGAT ETMENİZ GEREKEBİLİR. HATTA YOĞUN ÇALIŞTIĞINIZ ZAMANLARDA ÇEVRENİZİ ALGILAMA SORUNLARI DA YAŞAYABİLİRSİNİZ..:))

 
In the zone…😎 Dertleri

ZAMAN ZAMAN SOSYAL HAYATTAN KOPABİLİR; HATTA İLERİ EVRE OLARAK ASOSYALLEŞEBİLİRSİNİZ. ARKADAŞLARINIZIN GÖZÜNDE “PC KURDU” OLUR ÇIKARSINIZ..

-Abi gel iki bira içelim, yeter çalıştığın.. Bir hatun var tam senlik, tanıştırayım sizi..
-Hatun bekler, yazılım beklemez…


9-)  İmaj

NE YAPARSANIZ YAPIN; YAZILIM MÜHENDİSİ OLARAK NE KADAR OLAĞAN BİR İŞTE ÇALIŞTIĞINIZI ANLATRISANIZ ANLATIN; İNSANLARIN GÖZÜNDEKİ O “HACKER.. SAYGILAR ABİ..” İMAJINI ASLA SİLEMEZSİNİZ.

 
-Kardeş sevgilim face te onla bunla konuşuyor ne olduğunu da söylemiyor. Sen çalabilir misin bu hesabı?..

10-) Ülkedeki durumu

BU ASLINDA ÜLKE OLARAK BİZİM ÖZEL SORUNUMUZ.. HER BİLİM-TEKNİK BRANŞININ OLDUĞU GİBİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİNİN BU GÜZELİM KAZANÇLI MESLEĞİMİZİN DEĞERİ DE BU ÜLKEDE ASLA TAM OLARAK ANLAŞILAMAYACAKTIR. ARA ELEMANA PROGRAMLANMIŞ BİR DÜZENDE YAZILIM İŞİN YAPMAK; BÜTÜN YAZILIM MÜHENDİSLİĞİNİ YALAYIP YUTMAKTAN DAHA ZOR OLSA GEREK..

-Bu yazılım işine fazla şey yapmamak lazım. Yoksa sıyırırsınız. Bulut sistemi yeterli abicim..

Yorum yapın