Yemek Dersi Vererek Para Kazanmak Mümkün Mü?

Herkes Korelilerin yemek yerken kendilerini videoya çekip daha sonra bu videolar ile zengin olduğunu duymuştur. Aslında çok büyük bir çalışma ya da büyük bir olay olmayan bu videolar nasıl oluyor da bu kadar tıklanma alıyor bilinmez ancak günümüz insanı kendini hobilerine bıraktı denilebilir. Evet, hobiler diyorum çünkü sürekli kilo verme derdi ile onu yemeden bunu yemeden duran insanların yemek yiyen birini görünce ilgi göstermeleri çok normal bir durum haline geldi. Bununla da kalmayan hobilerden biri de günümüzün en sevileni diyebilirim. Yemek yiyenleri izlemek yerine neden yemek yapan tarafta olmayı seçmiyorsunuz?
Yemek yapmak eskiden beri aşçıların ve annelerin, restoranların işi olmuştur. Ancak günümüz insanı eğlenceli uğraşları hiç kimseye bırakmadan kendi kapıyor. Yemek yapmak da gerçekten işten güçten yorulan insanların rahatlamak adına seçtikleri işlerden biri oluyor. Hatta sürekli çalışan insanlar evlerine geldiklerinde ayaklarını uzatıp enfes yemeklerin tadını çıkarmak istiyorlar. Ancak yemeklerin tadını çıkarma kısmında herhangi bir bilgileri olmadığı için sürekli dışarıdan gelen siparişlerle ya da kendi kendilerine denedikleri yemeklerle yetinmek zorunda kalıyorlar. Bütün bu düzeni değiştirerek herkesin enfes yemekler yapmasını sağlayan ve oldukça pratik yemekler sunan aşçılar ise özel ders almak isteyenlerin sıraya girdiği aşçılık kursları açmaya başladılar.

Yemek Dersi Vermek Nasıl Bir İştir?

Yemek dersi vermek demek çok ağır yemeklerin nasıl yapıldığını göstermek yerine hangi malzemeleri nasıl kullanabileceğinizi göstermek anlamına geliyor. Yani siz bu işe giriştiğinizde her insana tek tek şu yemek böyle yapılır, bu yemek böyle yapılır şeklinde bir ders vermeyeceksiniz. Örneğin eti ana madde olarak seçtiniz diyelim bu ürünle neler yapabileceğinizi göstermeniz lazım. Bu tür bir hobiniz varsa ve yemek yapmak sizin içinde harika bir ortam hazırlıyorsa yemek dersi vererek hem eğlenebilir hem de yeni lezzetleri keşfederken para kazanabilirsiniz.

Yemek dersi vermek için illa ki kendinize bir yemek atölyesi kurmanıza da gerek yok. Öğrencilerinizin sayılarını belirlemenize de gerek yok. Çünkü internet ortamından istediğiniz tarifleri öğrencilerinize ders şeklinde hazırlayarak satışa sunabiliyorsunuz. İsterseniz de kendinize özel yemek tariflerinin bulunduğu bir e-kitap hazırlayarak yine satışa sunabilirsiniz.

Yemek Dersi Vermek için Neler Yapılabilir?

Yemek dersi vermek tam bana göre, bende zaten böyle bir iş arıyordum diyorsanız sizlere bu işten kazançlı çıkabilmek adına neler yapabileceğinizi anlatabilirim.

Bu işe başlamadan önce kendinize bir isim belirlemeniz gerekiyor. Hani şu yemek programlarında gördüğünüz gibi ‘’……. Mutfağı’’ tarzından yemek yapmayı çağrıştıran hoş bir isim belirlemelisiniz. Daha sonra ise isminizle uyumlu bir mutfakta poz vermeniz gerekiyor. Bütün bunları tanıtım amacıyla yapmak zorundasınız. Kendinizi ifade ettikten sonra hangi yollardan yemek dersi verebileceğinize geçebilirsiniz:

1.Evde Yemek Dersi Vermek

Evinizde yemek dersi vermek gibi bir seçeneği seçmişseniz ilk olarak mutfağınızın geniş olması ve pek çok ürünün de burada kolaylıkla bulunması gerekiyor. Yurt dışında özellikle Amerikan mutfak dediğimiz ortamlarda daha güzel ders anlatılabiliyor. Sizin de bu tür bir mutfağınız varsa ve kendinizi yemek konusunda iddialı buluyorsanız en fazla 5 öğrenci ile birlikte yemek yapmaya başlayabilirsiniz. Öğrenci sayınızı az tuttuğunuz müddet içerisinde daha rahat ders işleyeceğinizi unutmayın. Ayrıca burada yaptığınız etkinliklerin fotoğraflarını da çekmelisiniz. Çünkü yeni öğrenciler için buna ihtiyacınız var.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Öğrenciler nerelerden nasıl para kazanabilir?

2.Özel Mutfaklarda Yemek Dersi Vermek

Bazı firmalar tanıtımlarını yapabilmek amacıyla mutfaklarını aşçılara ve yemek yapmayı öğrenmek isteyenlere açıyor. Bu tür yerlerden mutfak kiralayabilir ya da tanıtım amaçlı bir etkinlik ile ilk yemeklerinizi burada anlatabilirsiniz. Eğer yüksek gelirli kişilere ders verecekseniz evinizin mutfağı pek uygun olmayabilir. Bu tür mutfaklar ideal bir seçim olacaktır.

3.İnternetten Yemek Dersi

İnternet hayatımıza girdiğinden beri neler yapıyoruz neler! İşte yapacaklarımızın arasında bulunan bu işlerden biri de yemek tariflerini ve yemek yapma bilgilerini internet üzerinden yayınlamak olacaktır. Tek yapmanız gereken yapacağınız tarifleri internet sayfanızda paylaşmanız. Daha sonra yemek yaparken çektiğiniz amatör videoyu da You Tube kanalınızda paylaşabilirsiniz. Harika birkaç resmi de sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sizden ders almak isteyen kişileri bulabilir ve tıklanma rekorları kıracak kadar etkili bir yemek dersi dünyasına dahil olabilirsiniz.

4. TV’de Yemek Dersi Vermek

Çok zor gibi görünüyor biliyorum ancak yemekleriniz konusunda diğer programlardan bir tık daha yukarı çıkabilecek çalışmalar sunuyorsanız sizlere televizyon programlarında da yer verebilirler. Konuşkan olmanız ve zevkle yemek yapmanız yeterli olacaktır.

Yemek Dersi Vermek İçin Neler Gerekir?

Yemek dersi vermeyi aklınıza koymuşsanız ilk olarak size gelecek olan öğrencilerin sizden beklentilerini bilmeniz gerekir. Yemek dersi veren kişinin gerçekten yemek yapma konusunda uzman olması hem sizin için hem de öğrencileriniz açısından önemli bir konu olacaktır. Bu nedenle bulduğunuz bütün yemek kurslarına katılarak sertifikalarınızı alabilir ve bunları kullanarak yemek dersi vermeye başlayabilirsiniz. Karşınıza büyük işletmelere yemek yapmak isteyen aşçı adayları da çıkabilir. Bu tür kişilerin isteklerine cevap vermek istiyorsanız üniversitelerin aşçılık bölümlerini okuyabilir ya da büyük aşçılık kurslarına katılabilirsiniz.

Temizlik Önemli!

Yemek dersi vermek istediğinizde kesinlikle temizliğe dikkat eden bir yapınız olmalı. Yaptığınız yemekleri daha pişmede üstten üstten yiyen biriyseniz ve ağzınıza değen bir kaşığı kolaylıkla yaptığınız yemeğin içine daldırabiliyorsanız bu temiz olduğunuzu göstermez. Ayrıca mutfağı kullanışınız da temizliğinizi gösterecektir.

Uzmanlık Alanınız Olmalı!

Bazı ustalar gerçekten çok çeşitli alanlarda yemek yapabilirler ancak bazı şeflerin uzmanlık alanları bellidir ve bu alanda hazırladıkları harika yiyecekler ile bütün beğenileri toplarlar. Bu nedenle sizin de bir alanınız olmalı. Ancak bu alanı bir sınırlandırma olarak görmeyin. Sadece en iyi yaptığınız şeyleri hazırlamaya ve öğretmeye gayret edin. Çin mutfağı ya da Japon mutfağı bir aralar çok fazla tutulmuştu.

Yemek Dersi Vererek Ne Kadar Kazanılır?

Yemek dersi vermek için ilk olarak kaç saat ders verdiğinizde ne kadar ücret talep edeceğinizi belirlemeniz gerekir. Aşçılık ya da yemek yağma kurslarından da farklı ve esnek bir eğitim çizelgenizin olması gerekiyor. Bu nedenle saati çok yüksek olmamakla birlikte uygun fiyatlar belirlediğinizde ayda 2000-4000 TL arası kazanabilirsiniz. Zamanla size aşçılık ya da yemek siparişi teklifleri de gelebilir. Bütün bu işler ile kazancınızı artırabilirsiniz.

Yorum yapın