Yer Fıstığı Satarak Para Kazanmak İsteyenlere Altın Tavsiyeler

Yer fıstığı, ülkemizde pek yetiştirilmese de oldukça tüketilen bir gıdadır. Türk damak tadına uygun bir yiyecektir. Zira oldukça yağlıdır ve ne kadar yağlıysa o kadar da lezzetlidir.

peanut photo

Yer fıstığının dünya üzerinde genel olarak yetiştirildiği ülkeler aşağıdadır:

 • Hindistan
 • Senegal
 • Nijerya
 • Abd – Teksas Bölgesi

peanut photo

Yer fıstığı, yetiştirilme alanı olarak diğer fıstık ürünlerinden farklıdır. Diğer fıstıkların aksine adından da kısmen anlaşılacağı üzere yerin altında yetişmektedir. Ülkemizde ise pek yetişememesinin iki nedeni mevcuttur:

 • Birincisi, yer fıstığının tropikal alanlarda yetişmesidir. Türkiye’de ise tropikal iklim kendisini yoğun şekilde hissettirmektedir.
 • İkincisi ise, yer fıstığının kurak alanlarda yetişen bir ürün olmasıdır. Bu ise işin biraz ironik kısmıdır. Türkiye, üç tarafı çevrili bir yarım ada konumunda olduğu için, yüz ölçümünün yüzde sekseninde eser miktarda bile kuraklık söz konusu değildir. Bu nedenle ülkenin doğusuna doğru gidildikçe yer fıstığı daha çok üretilmektedir. Türkiye’de yer yer yapılan yer fıstığı yetiştiriciliği, Marmara’nın belli başlı yerlerinde yapılmaktadır. Bunun dışında Batı Anadolu’da, Akdeniz’de ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir.

Yer fıstığı satmak, Türkiye coğrafyasında kesinlikle karlı bir iştir. Çünkü yer fıstığı, Türk halkı tarafından tamamen benimsenmiş, yararları sık sık hatırlatılarak bilinmiştir. Yer fıstığının yararları, sağlıklı yaşam zinciriyle birlikte perçinlenerek halka nüfuz ettirilmiştir. Şimdi yer fıstığının çeşitli yararlarını sıralayalım:

 • Kan şekerini düşürür: Fıstığın içerdiği besinler, karbonhidrat ve yağ seviyesini dengeler ve kan şekerini seviyede güvenlikli duruma çeker. Kan şekeri probleminin yüksek olduğu ülkemizde yer fıstığının bu kadar çok tüketilmesinin başlıca sebeplerinden biri budur.
 • İnme riskini büyük ölçüde düşürür: Kah yer fıstığında kah diğer fıstık çeşitlerinde resveratrol ve nitrik oksit maddeler içermektedir. Bu maddeler ise, tüketenin kalp vuruşlarını dengeler. Kalp sağlığına oldukça iyi gelen yer fıstığı, kalp ve kalp sorunlarına bağlı nedenlerle gerçekleşen inme riskini, minimum seviyeye çeker.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır: Bu biraz muğlak bir noktadır. Kimi kaynaklara ve uzmanlara göre yer fıstığı, yapısı gereği yağlı bir yiyecek olduğundan dolayı hızlı kilo alımına yol açmaktadır. Kimi kaynaklara göre ise, sindirim araçlarını hızlandırdığı için kilo verilmesine doğrudan etki etmektedir. Bu açıdan baktığınızda, yetiştirdiğiniz yer fıstıklarını, ister toz, ister ezme, ister ham halinde satarsanız satın, bu nüanslara dikkat etmeli ve potansiyel müşterilerinize mümkün olduğunca doğru yönlendirmelerde bulunmalısınız.
 • Yer fıstığı, kişiyi melankoliden uzaklaştırır: Fıstığın içinde doğal olarak triptafon maddesi bulunmaktadır. Triptafon maddesi ise, insan bünyesinde bulunan serotin seviyesini yükseltir. Serotin ise insanın mutluluk simyasını belirleyen yegane elementtir. Yer fıstığı bu bağlamda, sinir sistemine çok iyi gelen, doğal bir yatıştırıcı ve gevşeticidir.
 • Mide kanseriyle savaşta yer fıstığı önemli bir pozisyondadır. İçerdiği çeşitli maddeler bakımından mideyi korumaya alan fıstık çeşitleri, bu bağlamda da insan ve sağlık dostu olarak yanımızda yer alıyor.
 • Kolon kanserine karşı da yer fıstığı etkili bir takviyedir. Özellikle kadınların kolon kanserine yakalanma ihtimallerini düşürür. Aynı şekilde kolon kanserine yakalanan hastaların mücadelesinde de ürettiği maddeler gereği epey yardımcı olmaktadır.
 • Safra kesesine korumak adına da oldukça yararlıdır. Özellikle taş düşürmek için kullanılan en etkili yollardan biri haftada bir – iki kere – sağlam bir düzen ve periyodik şemaya uyarak fıstık ezmesi yemektir. Fıstık, bize yerin altından sunulmuş bir nimettir. Ve yukarıda da belirttiğimiz üzere insan sağlığının bir numaralı yardımcılarından biridir.*-Yer fıstığının faydalarını sadece genel kültür olsun diye yazmadığımızı bilmenizi isteriz. Bir ürün pazarlanırken dikkat edilmesi gereken en büyük nokta, satmak istediğiniz ürünü iyi tanımaktır. Günümüzde artık hiçbir gıda, sadece lezzetiyle müşterileri ikna edemez. Sağlıklı yaşam modellerinin geliştirilmesiyle birlikte, insanların algıları da değişmeye başlamıştır.
 • Bunu yerim ama ne kadar lezzetli sorusu bitmiştir. Yerine;
 • Bunu yemek sağlığıma ne derecede yararlı – sorusu gelmiştir. Gıda sektöründe yaşanan bu sistemli pragmatizm, insanların lezzet ile beraber sağlık da aradığını göstermektedir. Bu nedenle fıstık yetiştirip satmak isteyen herkesin, bu sağlık bilgilerinden noksansız haberdar olmaları gerekmektedir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Evde Mantar Yetiştirip Satmak Karlı Mıdır?

Yer fıstıkları, sadece ham halinde üretilmez ve satılmaz.

Yer fıstıkları iki farklı şekilde de sunulabilir. Şimdi bunları inceleyeceğiz:

Fıstık ezmesi:

90’lı yerlerin sonundan itibaren kahvaltılarımızda bize eşlik eden beslenme türüdür. Özellikle zincirleme olarak süper marketlerin günlük hayatımızın merkezine oturması ve ürünlerde süreklilik çeşitlilik politikası gütmesi, fıstık ezmesinin başta kahvaltı olmak üzere dolaplarımıza ve hayatlarımıza yavaş yavaş yerleşmesine yol açmıştır. Önceden kahvaltı denilince, reçel, pekmez vs. gibi ürünler akla gelirdi. Ama fıstık ezmesi de artık gündemimizde. Sürülebilir bir özelliğie sahip olan fıstık ezmesi, ekmeğin üstünde bıçakla beraber kokusu ve kıvamıyla birlikte birçok insanı, kendisine müdavimi yaptı. Aynı zamanda içerdiği yararlı maddeler ile birlikte gelişim çağında olan çocuklara da hem lezze hem sağlık katmaktadır. Fıstık yetiştirip satmak isteyenlerin en çok tercih edeceği nokta fıstığı ezme haline getirip marketlere ve toptancılara satmak olmalıdır.

Peki fıstık ezmesi nasıl yapılır? 

Öncelikle fıstığı, kabuklarından kurtulmamız gerekecek. Bunu elle doğal yoldan yapabilirsiniz. Ya da annelerimizden de sık sık gördüğümüz üzere bir tepsiye yayıp fırında biraz ısıtabilirsiniz. Böylece kabuklar, çatırdamaya, bazıları kendi kendine soyunmaya başlayacaktır. Fıstıkların kavrulma süresi takriben 6 -7 dakikadır. Fıstıkların iyice ısındığından emin olduktan sonra fındıkları bir robota yerleştirmemiz gerek. Robotu çalıştırarak fıstıkları püre haline getirmeniz gerekiyor. Akabinde püreye tercihe göre çeşitli ürünler eklenir. Pekmez ya da bal tercihini yapıp püre haline gelmiş fıstıklara eklenir. Bir tutam ve bir miktar da sıvı yağ eklendikten sonra artık fıstık ezmesi bekletilmeye alınır. Daha sonra da pazarlanmaya ve satılmaya hazır hale getirilir.

Fıstığı ezme halinde satmak, piyasanın koşulları ve alışkanlıkları baz alındığında en mantıklı tercihtir. Fıstık ezmesi, hem pratik hem daha tatlı olduğundan, hem kahvaltılarda hem de atıştırmalık olarak kullanılabildiğinden, ülkemiz pazarında en çok tercih edilen bir ürün haline gelmiştir.

İkinci seçenek ise fıstık tozu haline getirip satışa sunmaktır. Bu fıstık ezmesine göre daha çok tercih edilen bir fıstık türüdür. Yer fıstığı tozu, fıstığın kendisi ya da ezmesi gibi ana bir ürün değildir. Daha çok pasta ve tatlı yapımında ya da süslemesinde ek bir gıda olarak takviye amaçlı kullanılmaktadır. Bu bağlamda fıstığı toz haline getirip satmak da pazarda belli bir oranda değeri ve karşılığı olan bir pazarlama stilidir.

Ayrıca yer fıstığını aroma halinde satmak da mümkündür. Aroma kokusunun güzelliği nedeniyle birçok kötü kokunun bastırılmasında etken maddedir. Özellikle mürekkep, plastik ve boya kokuları gibi istenmeyen kokuların bastırılmasında yer fıstığı kokusu kullanılabilir.

Yer fıstığı aroması pek bilinmese de sakız, dondurma, meyveli gazozlarda da kullanılmaktadır.

Yer fıstığı, değerlendirilebilir ve kullanılabilir alanı oldukça yüksek bir üründür. Üstelik sadece gıda sektöründe değil. Yer fıstığı aroması nargilede, tercih edilen bir aromadır üründür. Aynı zamanda tütün piyasasında da sigarayı farklı aromalarda içmek isteyenler için alternatif bir tercih oluşturur.

Son olarak yer fıstığı kozmetik alanlarında da kullanılmaktadır. Yer fıstığı üretip satmak isteyenler, fıstıkların ellerinde kalmayacağını bilmelidir. Yeter ki piyasayı iyi gözlemlesinler ve uygun alıcılara en uygun yollarla ulaşabilsinler.

Yorum yapın