Yetiştirmesi En Karlı 7 Ağaç Türü

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte üreticilerde de tüketicilerde de bir hareketlenme başladı. Özellikle de meyve, sebze türü ürünlerin daha fazla tüketilmesi anlamına gelen yaz aylarında doğru bir yatırım yaparak meyve, sebze sektörüne girmeyi düşünenler varsa tam zamanı diyebiliriz. Çünkü günümüzde kıyafette ya da ev eşyasına talep giderek azalıyor. Bunun yerine eğlence ve gıda sektörü yükselen alanlar olmaya başlıyor. Özellikle dikkat edilmesi gereken alanların başında ise gıda geliyor. Hele ki organik ürünlerin dünyası haline gelen gıda sektöründe üretilen her ürün tüketici tarafından oldukça önemli bir hal aldı. Bu nedenle de gıda sektöründe kalıcı ve yüksek kar getiren bir işe girmeyi planlayanlar için yetiştirmesi en karlı 7 ağaç türü hem uzun vadede kazanç getiren hem de kesin bir şekilde kar sunan alanlardan oluyor.

ÖNEMLİ UYARI: Sadece bu aşağıdaki listeye güvenerek yatırım tercihlerinize karar vermeyin. Başkaca platformlardan da faydalanın. Çünkü her ağacın karlılığı bölgeden bölgeye farklılık arz edecektir. Mesela Antalya Bölgesi için en karlı ağaç türü muz iken karadeniz bölgesi için fındık olabilecektir.

Ağaçlar doğayı güzelleştiren bitkilerden oldukları gibi verimli birer canlı olmaları ile de son zamanlarda oldukça dikkat çekiyorlar. Özellikle de yurt dışından ülkemize gelen pek çok ağaç ürününün incelenmesi sonucu ülkemizdeki ürünlerin sağlığa daha faydalı bulunması bu yönde yatırım yapacak olan kişileri daha da cesaretlendirdi. Sizlerde bu konuda hevesliyseniz ve ağaç yetiştirmek için karlı ağaçlar arıyorsanız 7 tanesini sizin için özenle seçtik…

1. Badem Ağacı

Badem ağacının birinci gelmesine şaşırmayın. Çünkü ülkemizde en fazla tüketilen ürünlerden biri de bademler. Ancak bademler cevizler kadar yaygın bir şekilde üretilmediği için bu sektörü seçtiğinizde ilerlemeniz ve kısa sürede kendinize bir alan oluşturmanız zor olmayacaktır. Yatırımı en geniş olan ağaçlardan olan badem sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünya üzerinde de oldukça tüketilen bir ürün ve yurt dışına satışınızda daha kolay olacaktır. Badem ağacı yetiştiriciliği için uygun ortamında ülkemizde olmasından dolayı kazanç olanağı oldukça yüksek bir türdür.

Önemli ipucu: Neden bademi ilk sıraya aldın diye soranlara cevabım şu şekilde olacaktır. Bademin kullanım alanı sadece gıdada değildir. Eczacılık ve kozmetik sektörünün belkemiği bu ağaçtır.  Ayrıca lüks mobilya sektörü de bademden beslenmektedir. O sebeple birinci sıraya yükselttim.

almond photo
badem ağacı böyle pembe çiçek açar

2. Selvi ağacı

Küçüklüğümüzden beri Nasreddin Hoca’nın selvi ağacından kafasına düşen yaprak birlikte ‘’Ya bu kavun olsaydı?’’ diye aklından geçirdiği fıkrayı dinlediğimiz için bizim yaşantımıza en uygun ağaç türü olan selviye biraz daha sıcak baktığımız doğru. Selvi son 10 yıldır kendini gösteren ağaç ürünlerinden biri olduğu için günümüzün en karlı yatırımı gözüyle bakılıyor. Selvi ağacına yapılan yatırımlar nedeniyle ülkemizin piyasasında düşüş yaşayan selvi şu sıralar yurt dışına da satılıyor ve oldukça büyük bir sektör haline geldi. 

Şu İş İlgini Çekebilir:  Tarım İlacı Üretmek ve Satmak - Röportaj
cypress photo
selvi dediğin uzaktan bakınca böyle tek sıra halinde dizilmeli

3.Peyzaj Ağaçları

Bu ağaçlarda nereden çıktı diye düşünenler varsa hemen açıklayalım ki günümüzde nereye giderseniz gidin karşınıza çok fazla ağaç çıkacaktır. Ancak bu ağaçları incelediğinizde büyük bir kısmının çevre düzenleme için hazırlanmış olduğunu görebilirsiniz. Bu ağaçların en büyük paydası ise peyzaj ağaçlarından oluşmaktadır. Çevre düzenlemesi, bahçe düzenlemesi hatta kapalı ortamların düzenlenmesinde bile bu ağaçlardan yararlanılmaktadır. Ülkemizde de yeni yeni ortaya çıkan bu çalışma alanında ilerlemeniz ise zor olmayacak ve hakkını verdiğinizde de size yüklü bir kazanç bırakacaktır.

landscape trees photo

4.Vişne Ağacı- Kiraz Ağacı

Son zamanlarda vişne öyle bir patlama yaşadı ki kirazda yine vişne gibi yükselen meyvelerden biri olarak pazarlardaki yerini aldı. Her iki meyve de birbirine oldukça yakın olmakla birlikte bu ağaçlardan elde edilen mahsuller ise son zamanlarda yurt dışında da fazlaca satışa sunuluyor. Özellikle de bodur denilen cinslerin normal vişne ve kiraz ağacından daha fazla verim sağladığını söyleyen üreticiler bu alanda faaliyet verecek yatırımcıları aramaya başladı. Yaz aylarına doğru sofralardan, pazarlardan, marketlerden eksik olmayan bu meyve en az ceviz kadar sevilerek tüketiliyor. Eğer meyve ağacı yatırımı yapmayı düşünüyorsanız bu alanı mutlaka değerlendirmelisiniz.

cherry tree photo
esas çiçek açan ağaç kirazdır. deyimlerde bile geçer

5.Elma Ağacı

Ülkemizin en gözde ağaçlarından olan elma ağaçları gerçekten yüksek bir kar getirdiği için tercih edilebilecek en önemli alanlardan birini oluşturuyor. Hemen her yerde karşımıza çıkan bu ağaçlar sağlığa olan faydaları ve daha fazla tüketilen bir meyve olmasından dolayı da karlı yatırımlardan sayılıyor. Yurt dışına satışta da en fazla tercih edilen ürünlerden olan elma ağacı farklı türlerde olduğu için hemen her yerde yetiştirilebiliyor.

apple tree photo
olsa da yesek

6.Kayısı Ağacı

Ülkemizin gururu da diyebileceğimiz kayısı ağaçları Malatya’da fazlaca bulunuyor olsa da yurt dışına en fazla sattığımız meyve türü olan kayısıda sınır tanımadan daha fazla yatırım yaparak daha fazla satış yapmamızda fena bir fikir değil. Ticaret hayatında en fazla kayısıyı gördüğümüz için bu alana yapılan yatırımların kesinlikle boş çıkmayacağını ve kazanacağınızı bilmeniz gerek. Çünkü kayısı her haliyle size kazanç getirecek ağaçlardan biri. İster ülke içinde isterseniz de yurt dışında kolaylıkla Pazar bulabilirsiniz.

apricot photo

7.Kivi Ağacı

Ülkemizde büyük bir tüketim hacmine sahip olan kivi ağacı giderek artan tüketimi ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Genellikle yurt dışından getirilen bu ürünün ülkemizde üretimi de yapılıyor. Ancak bu alanda yeterince yatırımcının bulunmamasından kaynaklanan sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle sizlerde kendinize bir ağaç yatırımı seçmek isterseniz kivi en karlılarından olacaktır.

kiwi tree photo

“Yetiştirmesi En Karlı 7 Ağaç Türü” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba.Çok üretilen ağaçlar çok kazandırmıyor.Örneğin Malatyadaki kayısı çokça bulunduğu için kilosu düşük fiyata satılıyor.Pazar satıcıları yüksek fiyata satar.Üretici kazanamaz.Bence en iki iyi yatırım ağacı var.Bunlar Türkiyede melezlemeyle ortaya çıkan ceviz(çiçekleri zarar görmez) ve soğuk şehirlerde üretilemeyen avokadodur.

  Cevapla
 2. Değerli hocam size katılmakla beraber belirtmek isterim ki cevizde de olağanüstü bir üretim hacmi olmasından dolayı gelecekte kar ettirmemesi durumu söz konusu olabilir.

  Avakado ise maalesef ülkemizin her yeri için uyumlu bir ağaç türü değil.

  Cevapla
 3. Bence karlı bir ağaç türü diye bir şey yok. En iyi pazarlanabilen ağaç türü diye bir şey vardır. Zira her tür ağacın meyvesi her halukarda satılıyor. Önemli olan bu satış işini en iyi şekilde yapabilmek.

  Hatta öyle ki üretmekten daha da önemli olanı pazarlayabilmek. Yurtdışı bağlantıları kurup ihraç edebilmek.

  İnanın bu bağlantıları kurabilmek de çok zor değil. Birkaç yurtdışı gezisi ile tercüman eşliğinde bunu başarabilirsiniz.

  Cevapla

Yorum yapın