YETKİLİ SERVİS BAYİLİĞİ-Nasıl En Karlı Olanları Bulurum?

En Karlı Yetkili Servis Bayiliğini Nasıl Bulurum? 

Yetkili servis bayiliği veren firmaların sayısı her geçen yıl artıyor. Bu kadar çok seçeneğin ve alternatifin olduğu bir piyasada kafaların karışması son derece doğal. Öncelikli olarak yetkili servis bayiliği vermekte olan firmaların sunduğu seçenekleri tek tek değerlendirin. Özelliklerini, avantajlarını ve her şeyden önemlisi fiyatlarını karşılaştırın. Bu alanda tüm ön yargılardan ve peşin hükümlerden kaçınmanızda fayda var. Zira en yüksek fiyatı çeken firma kaliteli olmayacağı gibi en düşük fiyatları sunan firmalar da niteliksiz olmayabilir.

Fiyat üzerinden bayilikleri analiz etmek yerine biraz önce de değindiğimiz gibi özellikler, avantajlar, personel sayısı, konum ve misyon gibi temel nitelikleri göz önünde bulundurun.

Yetkili servis bayiliğini sunan firmalara en kolay internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan firmalar arasından eleme yaptıktan sonra elinizde en az 5 -6 firmadan oluşan bir liste olsun. Bu firmalarla önce telefonda görüşerek randevu talep etmenizde fayda var. Mümkünse gidip onları yerlerinde görmek, hizmet ve şartlarını yerinde değerlendirmek, hata ve risk payını en aza indirgeyecektir.

Bu tür firmaların tam listesini yayımlayan siteler mevcut. Aynı zamanda belli başlı kurumlara giderek yetkili servis bayiliği veren firmalara da erişim sağlayabilirsiniz.

Sizin için en karlı olanı seçmek için asla acele etmeyin ve bu işin sürekliliğini göz önünde bulundurarak ağır ağır ilerleyin. Vereceğiz yanlış karar dünyanın sonu olmayacaktır ama vereceğiniz en isabetli karar sizi ve geleceğiniz tüm yönleriyle olumlu olarak etkileyecektir.

Bazı firmalar eğitim süreçlerini çok daha disiplinli bir şekilde sunuyor. Disiplin demek kalite demek. Kalite demekse çok daha fazla profesyonellik ve bu profesyonelliğin sonunda daha büyük oranlarda para kazanmak demek. En karlı bayiliğin hangisi olduğuna karar verirken bu tür ayrıntıları da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Yetkili servis bayiliği almak ile ilgili bilmeniz gereken en önemli husus bu iş için epey bir eğitim almanız gerektiğidir. Aksi halde size “tamir” işleri için bayilik verecek firma kendi imajını zedelemekten başka bir iş yapmış sayılmaz. Yetkili servis bayiliğini hemen hemen her sektörden alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse beyaz eşya, elektronik eşya, araç, ev ısıtma sistemleri, uydu alıcıları, elektrik veya su tesisatı… Bunun sebebi üretilen her bir malın tüketime sunulduktan sonra deformasyona uğramasıdır. Üretici firma malı üretip pazarlama aşamasını da hallettikten sonra satışı gerçekleştirince iş bitmemektedir. Sattığı malın arkasında durmak zorundadır. Aksi halde tüketicisini kaybetmeye mahkumdur!!

Yetkili servis bayiliği

 

Genelde bu yetkili servis bayiliklerini alabilmeniz için ilgili sektörde “tamir” işleri ile haşır neşir olup yıllanmanız gerekmektedir. Ancak bu da yetmemekte büyük firmaların yetkili servis bayiliğini almak için onların her bölge için ayrı ayrı düzenledikleri ihalelerden bölgeniz için olanını takip edip bu ihaleyi almanız gerekmektedir. E haliyle bunun içinde yüklü sermayeniz olmak durumunda. Bu ihaleleri genelde 5-10-15 senelik geçerliliği olacak şekilde yapmaktadırlar. Çok ciddi firmalar bunu daha uzun sürelerle ihale etmektedirler. Tabi öyle her kafasına esen de bu ihalelere katılamaz. İhaleye katılım şartları denilen bir husus söz konusudur.

 

 

Yetkili servis bayiliklerinden hangisini almak istiyorsanız internette yapacağınız araştırmayla bu konuda bilgi almanız pek hala mümkün değildir; çünkü her bir firmanın kendisine ait şartları, kriterleri vardır. Bunlar da dönem dönem değişmektedir.
Eğitimleri ise eğer bayiliğini alacağınız yetkili servisin Türkiye’de distribütörü yok ise genelde yurtdışında yaparsınız. Firma ya da marka Türkiyeli ya da Türkiye ile bir bağlantısı olan bir firma ise yetkili servis alma iş fikri için gerekli olan eğitimi ülkemizde almanız pek hala mümkündür. Tabi her kafasına eseni bu eğitime de almazlar ya ihaleyi alan siz ya da sizin belirleyeceğiniz ekip bu eğitimi almak zorundadır. İhale öncesi ya da sonrası genelde sözleşme imzalatırlar. Bu sözleşmede hangi ekibim bu yetkili servis bayiliğinde işi yürütmede yer alacağını belirlemenizle ilgilidir.
Bu iş fikrini şimdi de değerlendirmeye alalım;

1) YETKİLİ SERVİS BAYİLİĞİ İÇİN ALACAĞINIZ EĞİTİM MASRAFLARINI GÖZDEN ÇIKARMANIZ GEREKMEKTEDİR.

 

Yetkili servis olmak

 

Eğer işi yapmak için gereken nitelikleriniz yok ya da bu niteliklere sahip elemanları bulamadınız ise unutun bu işi… Size imzallattıracakları sözleşmenin maddelerine aylırılıktan bir çırpıda işi feshedip bir başkasına devrederler. Sonuçta başta belirttiğim gibi ortada markanın bir imajı vardır.

2) YETKİLİ SERVİS BAYİLİĞİNİ ALDIKTAN SONRA EĞİTİMİ TAMAMLAYIP EKİBİNİZİ KURDUKTAN SONRA İŞ BİTMEMEKTEDİR!!

 

 

Sizin işvereniniz firma sizi denetlemek için belirli aralıklarla ajanlar, denetçiler, müşteri kılıklı elemanlar yollayacaktır. Bu elemanlar sizi yoklayıp size puan vermektedirler. Eğer sağlam bir yamuğunuzu görürlerse sizi feshetmeleri hiç de zor olmayacaktır.

3) YETKİLİ SERVİS BAYİLİĞİNİ ALIP İŞ YAPMAYA BAŞLADIKTAN SONRA GENELDE HİÇBİR ZAMAN(SÖZLEŞMENİZ BOYUNCA) YAN GELİP YATMA FIRSATINIZ OLMAZ.

 

ustalık ancak sıkı bir eğitimle, tecrübeyle mümkündür

 

Az evvel bahsettiğim gibi sık sık sizi denetlemeye gelirler. Ayrıca bu iş sadece sizin işiniz değildir. Elemanlarınız yatmaya başkadığında eğer işin başında siz olmazsanız tehlike çanları çalıyor demektir. Ellerinizi kirletmeniz kaçınılmazdır kısacası.

4) ÖZELLİKLE ARAÇ YETKİLİ SERVİSLER KORKUNÇ CİROLAR ELDE EDİP KARINA KAR KATMAKTADIRLAR.

 

Bulunduğunuz bölgedeki insanlar, yetkili olmayan servislere nazaran öncelikli tamir işleri için sizi seçeceklerdir. Gerek aldığınız eğitimler, gerek sıkı denetlenmeniz, gerek se o ihaleyi alabilecek kadar büyük firma olmanızdan dolayı. Yanlız şunu tekrardan belirtmem gerekir ki kazancınızı hakikaten hak edeceksiniz. Bu sektörde yan gelip yatmak pek mümkün değildir biz demedik demeyelim. Mesela bulunduğunuz bölgenin bir renault yetkili servis bayiliğini almayı başarabilirseniz aylık cironuzun 100 000 TL’yi geçeceğini garanti edebiliriz!!
 

5) YETKİLİ SERVİS BAYİLİKLERİ İÇİN ÇALIŞTIRACAĞINIZ ELEMANLARIN EN AZ 2 YILLIK MESLEK YÜKSEKOKUL MEZUNU YA DA MESLEK LİSESİ MEZUNU OLMAK ZORUNDA OLDUĞUNU UNUTMAYIN.

 
İş için tahsis edeceğiniz elemanlar kalifiye olmak zorunda öyle akraba, dayı, dayı, hala diye önünüze geleni iş yerinizde çalıştıramaz “torpil geçemezsiniz” :))
 

Yetkili Servis Bayiliklerinin Olumsuz ve Eksi Tarafları Nelerdir? 

 • Öncelikli olarak tamirat işi zor bir iştir. Çünkü her bozulan şey tamir olunacak diye bir kaide yoktur. Örneğin bir çamaşır makinesini ele alalım. Bir yetkili servis bayi olarak bayiliğini aldığınız markanın tüm çamaşır makinelerini tamir etmekten siz sorumlusunuz. Sizi en çok zorlayacak faktörlerin başında günde 10 saat – 12 saati bulan çalışma saatleri olacaktır. Çalışma saatleri esnek bir hale büründükçe, siz ve sinir sisteminiz esnekliğini yitirecektir. Zira akşamın 9unda bile sizi arayan çaresiz sesler olacak. Buz dolabımız bozuldu, lütfen acilen gelin yapın, yoksa yarına kadar tüm içindekiler bozulacak! Maalesef ki elektronik araçların hükümdarlığında yaşıyoruz. Onlar sadece bir gün çalışmasa tüm kişisel yaşamımız durman noktasına gelir. Bu nedenle bu türden acil telefonlar çok alacaksınız ve çoğu zaman da söz konusu yere gidip acil ihtiyaç duyulan tamiratı gerçekleştirmek zorunda kalacaksınız.
 • Bir diğer noktanın zorluğu ise müşteri memnuniyetinin son derece zor ve hassas dengelerde vuku bulmasıdır. Örneğin çamaşır makinesinin tamiratı yapılır. 2 gün sonra farklı bir yerden hasar verir. Zira söz konusu makine 5 -6 yıllıktır. Ancak müşteri inatla makinenin ilk günkü gibi randımanla çalışmasını ister. Siz tamir ederseniz, o bozulur. Ve bu söyle sürüp gider. Müşteri memnuniyeti hususunda bir diğer nokta ise, Türk insanı olarak ”kullanıcı hatası” tabirini asla onaylamamış olmamızdır. Öyle ki örneğin çamaşır makinesinin kapağını zorlarken çocuk kilidi kıran bir müşteri, ücretsiz olarak garanti kapsamında tamirat ister. Ancak bu mümkün değildir, zira kullanıcı hataları garanti kapsamına girmez. Bu nedenle el hünerinizin yüksekliği kadar sağlam bir sinir sisteminiz ve iletişim beceriniz de olmak zorunda.

 

Yetkili Bayi Servislerinin Artı Yönleri Nelerdir? 

 • Maaşı ve kazanma olanakları güzeldir. Tabi bu ne kadar sıkı çalıştığınıza ve işten ne derecede kaytardığınıza bağlı olarak değişecektir. Size tavsiyemiz her zaman dinamik ve çalışkan olmanız. Daha sonra başınız ağrıyacağına bırakın bedeniniz yorulsun! Yetkili servis bayilikleri ekstra saatlerde çalıştıklarında prim de alabilmektedir. Bunu tam olarak yetkili servis bayiliğini üstlendiğiniz markanın merkeziyle daha işin başından konuşup aydınlığa kavuşturmanız daha yerinde ve reel olacaktır.

 

 • Bir diğer husus işin psikolojik kısmı. Bir şeyleri tamir etmenin, yeniden onarmanın manevi hazzı çok az işte bulunur. Aynı zamanda yetkili servis bayilikleri, bir nevi yeniden yapılandırma ve geri kazandırma işlemini yaptıkları için doğaya ve çevreye dolaylı gibi görünse de aslında doğrudan yardımcı olmaktadır. Bu da bu mesleğin aslında çevre yararına bir meslek olduğunu gösterir.

Usta – Çırak ilişkisine bir örnek

Yetkili Servis Bayiliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

 • Usta – çırak ilişkisine son derece dikkat edip özen gösterin. Ustaysanız çırağınıza işin tüm püf noktalarını, sahanın içinde, önce teorik sonra pratik olarak gösterin. Aranızda her zaman bir hiyerarşi olsun. Fazla samimi olan usta – çırakların iş disiplini açısından savsakladığı görülmüştür. Dışarıdan bakıldığında da hoş bir görüntü çizmez. Eğer çıraksanız da ustanızdan her daim bir şeyler kapmaya bakın. Bir gün onun yerine siz geçecek, gösteren ve öğreten siz olacaksınız. Bunu sakın unutmayın.

 

 • İşiniz gereği mutlak surette evlere girip çıkacaksınız. Bu nedenle hijyeninize ve dış görünüşünüze dikkat edin. Gerekirse günde iki çift çorap değiştirin. Terlemeye ve benzeri durumlara karşı (örneğin makinelerin yağının ya da küfünün üstüne bulaşması durumu) yanınızda mutlaka yedek çamaşır taşıyın. Kendi sağlığınızı ve can güvenliğinizi sağlama almak adına belli başlı koruma eldivenleri ve kılıfları kullanın. İnsanlarla iletişimiz her daim dostça ve yardım sever şekilde olsun. Zira siz onların aletlerini ve araçlarını tamir ederek onlara aynı zamanda büyük bir iyilik yapmış sayılacaksınız.

 

Yetkili Bayi Servisinin Geleceği 

 • Büyük filozof Seneca ”Başlayan her şey biter” demiş. Biz de parlak fikirler olarak ”icat edilen her şey bozulur.” diyoruz. Bir gün firmalar bozulmayacak kadar mükemmel araçlar piyasaya sürerse yetkili bayi servisleri, anca öyle biter. Böyle bir şey de pek mümkün görünmediğine göre, işiniz şimdiden sağlamda demektir. Bununla birlikte Türkçeye yerleşmiş müthiş bir söz vardır. ”Allah yapısı bozuluyor da kul yapısı mı bozulmayacak?” İşte bu sorunun mutlak cevapları yetkili bayi servisinin geleceğini de gözler önüne seriyor. Her şeyden en büyük markadan en küçük markaya kadar her ürün bozulmaya mahkumdur. Bir gün kusursuz ürün ya da cihaz geliştirecek bir noktaya gelinse bile firmalar buna asla izin vermeyecektir.

Bozulsun ki yenisi satılabilsin! İşte piyasayı ayakta ve istihdam yaratan yegane unsur budur. Bu nedenle geleceği en parlak işlerden biri olarak yetkili servis bayiliğini görebiliriz. Hem bu tür cihazlar üretilse dahi ‘kullanıcı hatası’ diye bir kavram her zaman hayatımızda olacaktır. Kullanıcıların hatalarını düzeltmek ve bundan hiç de azımsanmayacak oranda paralar kazanmak ise yetkili servis bayilerin ve onların çalışanlarına kalacaktır.

Özellikle eli işe yatkın olup gelecek kaygısı güden genç arkadaşlarımıza bu işi öneriyoruz. Ya bayilik alın ya da bir bayilik çatısı altında işe başlayın. İşinizi düzgün yaptığınız takdirde geleceğiniz her daim garantide olur. Bu devirde ise garanti bir iş bulmak neredeyse mucize olarak addedilecek zor bir konumda olduğuna göre… Bir dakika daha düşünmeyin ve harekete geçin!

Yetkili Servis Bayilerine Personel Alımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazımızın bu kısmında aldığınız bayilikler kadar o bayiliklere aldığınız personellerin seçiminde dikkat etmeniz gereken ayrıntıları gözler önüne sereceğiz. İnsanlarla birebir temas ve iletişim kurduğunuz her iş bizce aynı zamanda bir ‘Halkla İlişkiler’ işidir. Bu nedenle işe alımlarda sadece deneyime ve ustalığa bakmak gibi mutlak bir hataya düşmeyin. Nice ustalar var ki biraz da ellerinin maharetine fazlaca güvenip insanlarla iletişimlerinde tam bir faciaya dönüşebiliyorlar. Daha sonra şikayetler çoğalıyor, firmanızın adına kara çalınmaya başlıyor.

Bu ise istenmeyen ekonomik sonuçlar doğurabileceği gibi itibar kaybına neden olmaktadır. Mülakat ile birlikte işe alacağınız kişilerde mutlaka ama mutlaka iletişim becerisine bakın. İnsanların sorunlarını hızlıca algılayıp daha da hızlı bir şekilde çözüm üretebilen cevval tipler firmanızın bünyesinde olmalı. Bu işin eğitimini alıp uzun yıllar boyunca piyasanın içerisinde tek dökmüş kişiler sırf iletişim zafiyetleri yüzünden sorunu anlamamakta, bir sorunu çözeyim derken başka bir sorun daha çıkarıp müşteri memnuniyetini sıfıra indirgemektedir.

Yetkili Servis Bayiliğinde Müşteri Memnuniyetinin Önemi 

Bayiliğinizde müşteri memnuniyeti ön planda tutulmalıdır. Önemli olan sayısal üstünlükle övünüp ”ben firmamda bu kadar personel yetiştiriyorum ya da şu kadar usta çalıştırıyorum” diye böbürlenmek değildir. Önemli olan az insanla çok işler başarmak ve bunu yaparken hız, servis inceliği, dakiklik ve akılcı çözümler gibi tüm değerleri işin içerisine yedirmektedir. Bu da ancak ‘müşteri memnuniyeti’ çatısı altında gerçekleştirilebilir. Günün sonunda değil yılın sonunda kazanmak istiyorsanız müşterilerinizi hem maddi hem de manevi açıdan memnun etmeye bakın.

Size önerimiz randevu sistemi ile çalışın ve bunu yaparken de internetin tüm olanaklarını kullanın. Arayan size ulaşamadığında Whatsapp üzerinden iletişim kurabilsin. Daha sonra bir web sitesi açarak hizmetlerinizi tanıttığınız kısa videolar hazırlayabilir, iletişim yollarından biri olarak bu siteyi aktif hale getirebilirsiniz. Canlı destek hattı kurup bu hattın başına birini oturtarak seri randevu alımı ve servis yönlendirme işlerini de kısa sürede halledebilirsiniz.Artık insanlar birçok ihtiyacını internetten karşıladığı gibi yetkili servis için de öncelikli olarak internete bakıyor.

Önerilerimizi dikkate alır hayata geçirirseniz sektörde başarılı olmamanız için hiçbir neden yok. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

“YETKİLİ SERVİS BAYİLİĞİ-Nasıl En Karlı Olanları Bulurum?” üzerine 5 yorum

 1. 20 senedir ileri derecede gsm teknik servisligi tecrubem var
  Ve yetkili servislik arayisi icindeyim ve iddaliyim basarili olacama dair ilgilenen arkadaslara ulasmak isterim

  Yanıtla
  • Merhabalar arkadaşım, bende sizinle aynı işi yaparak, ayni arayış içindeyim, apple veya samsung için yetkili servislik araştırıyorum, lakin pek bir bilgi edinemedim, eğer araştırmalarında bilgi edindiysen yardımını beklerim. Gökalp Güngör 053327733 (doksandokuz )

   Yanıtla

Yorum yapın