Youtube’da Sansasyonel – Linç Sebebi Konuların Konuşulduğu Kanal Açmak

Youtube’da Linç Sebebi Konu Konuşulur Mu? 

Jose Ortega Y. Gasset, Kitlelerin Ayaklanması adlı kitabında ”Kitle tek başına hareket ettiğinde sadece şunu yapar: Linç eder. Çünkü başka bir ”yönelim” bilmez” der. Çünkü linç, kitlesel bir şeydir en başta. Bireysel ya da toplumsal değil kitlesel! Kitle ile toplum arasındaki fark ise kültür farkıyla kendini gösterir. Kitle popülisttir, toplum evrensel. Toplumun ortak duygu ve düşünceleri olur. Kitlenin ise ortak menfaatleri.

Youtube ve benzeri platformlarda toplumsal bir şey yapmak istediğinizde fena bir şekilde çuvallama ihtimaliniz çok yüksektir. Zira internet kullanıcıları hem bireysel hem de toplumsam olandan uzakta kitlesel olan şeylere yönelir. Bir yerde internet insanları ve topluluklarını kitleselleştiren bir mecradır.

Bir diğer ayrım da şu şekilde yapılabilir: Toplum, ilgi çeken şeylere dikkat kesilirken, kitle ancak ”sansasyonel” olan şeylere yönelir. ”Duydunuz mu” diye başlanan cümlelerdeki şok ediciliği sever internet kullanıcıları. Önce şaşırmayı sonra şaşırtmayı.

Günümüz intenet kullanıcılarını 4 ana kümede toplanabilir. Birinci grup hiçbir sonuca varmayan siyasi polemiklerin peşinden gider. Particilik yapar, gündemi analiz eder, ederken de ekonomist, sosyolog, siyasetçi ve psikolog olur. İkinci grup tamamen gırgır şamata peşinde koşar. Komik videoları avlar adeta. Üçüncü grup, karşı cinsle ilgilenmenin en kolay yolu olarak interneti kullanır. Dördüncü grup ise linç tayfadır. Sık sık gündem başlıklarını takip ederler, Twitter’da ve Youtube’da takılır.

Youtube’da linç sebebi konuların yayıldığı yer de Twitter. Gırgır şamata tayfası linç grubuna eklenince olay Youtube’dan sosyal medyaya düşer. Ve biliyorsunuz ki memleketimizde herkesin her şey için her zaman söyleyecek bir şeyleri bulunur. Tespitler, teşhisler, tahliller, tenkitler ile birlikte hem yaptığınız Youtube programı hem de lince konu olan hadise ya da kişi konuşulur.

İnsanlar Linç vb. Konulara Neden İlgi Duyar? 

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

1- Can Sıkıntısı: 

Daha önce de alıntı yapmıştık. Yine yapalım.  Büyük romancı Fyodor Dostoyevski, yeryüzündeki insana her şeyi yaptırabilecek tek güç olduğunu söyler. Can sıkıntısı. Can sıkıntısı öyle güçlü bir duygudur ki, insanı bir hayvana bile dönüştürebilir – sözüyle bu konuya temas eder. İnsanlar, can sıkıntısını biraz olsun dindirmek, haddini hududunu aşar ve uzmanı olmadığı konularda profesör kesilir. Her türlü linç mevzusuna ve sansasyonele de balıklama dalarlar. Bu nedenle bu tür konulara karşı ekstra hassastır internet kullanıcıları. Ama negatif anlamda hassasiyet.

2- İlgisizliğin İlgisi:  

Ne demektir ilgisizliğin ilgisi? Şöyle açıklayalım. Bildiğiniz üzere Türkçede, her dilde olduğu gibi bir kelimenin birçok anlamı vardır. Sözlük anlamı, mecaz, terim anlamı vs. Bir ”ilgilenmek” vardır, annenin çocuğuyla ilgilenmesi anlamında kullanılır. İnsanlar linç konusuyla şefkat değil nefretle, yapıcı değil yıkıcı duygularla ilgilenir. Bu alakasızlığın alakası, ilgisizliğin ilgisidir.

Önceden insanlar bilmiyorum, ilgilenmiyorum türünde cümleler kurabilirdi. Ta ki internet icat olana kadar. Artık bizimle hiç ilgisi olmayan konulara bile sayfalarca makale yazabilecek kadar uzmanlaşmış olmalıyız.

3- Kendini Aklama: 

İnternetin yaygın kullanımı ile birlikte ”aklama” tabiri de hem manen hem de maddeden değişti. Artık pir-ü pak olmak için temiz olmanıza gerek yok. Adı kötüye çıkmış birinin yanına yaklaşın yeter. Onun kiri sizi (sırf ondan daha az kirli olduğunuz için) temiz gösterecektir.

Kısacası insanların linç konularına ilgi duymasının nedenleri: Can sıkıntısı, kendini temiz gösterme çabası ve gündemle ilgileniyormuş izlenimi vermek. Tabi bunun yanında ”duyar” ve ”takipçi kasma” isteği de had safhada.

Kazançlı Mı? 

Bu işin ne kadar kazançlı olduğunu Türkiye’de en çok izlenen videoları ve en çok konuşulan konuların tarihine bakarak öğrenebilirsiniz. Ne kadar kazandıracağı ise lincin yayılma hızına ve alanına bağlı olarak değişir.

Riskleri Neler? 

Habbeyi Kubbe Yapmak:

Bu eski deyiş tahıl tanesi kadar küçük bir şeyi kubbe kadar büyük bir şeyi dönüştürmek anlamına geliyor. Zaten toplumsal linç hadiselerine bakıldığında incir çekirdeğini doldurmayacak şeylerin gündeme ”geldiğini” değil ”getirildiğini” görürsünüz. Ya birilerinin can sıkıntısını dindirmek ya da konuşulacak başka bir mesele kalmadığı için saçma sapan şeyler dünyanın en önemli meselesi haline getirilir. Bunun neticesinde habbe kubbe yapılmış olur.

Ama risk de burada başlar. Bazen önemsiz bir şeymiş önemli bir olay – olguymuş gibi göstermek ters tepebilir. Çünkü kitlenin, yani internet kullanıcılarının sağı solu belli olmaz. Sizin programda mevzu bahis ettiğiniz konuya karşı ”bu ne ya şimdi” diyerek tepki gösterebilirler. Bu risklerden birincisi.

Bir diğer risk ise, demin de söylediğimiz üzere olayların ”ters tepmesi” Öyle ki önceden belirlediği bir konuyu sansasyonel bir şekilde servis etmek ya da yeni bir linç kampanyası başlatmak isteyen program yapımcıları da linç edilebilir. Bunun birçok örneğini internet alemi gördü, görmeye de devam ediyor. Özellikle ahlaki konularda çıkış yapan kişilerin geçmişinde yediği naneler ortaya çıkınca tepmelerin en tersini yaşıyorlar. Ya da kadına şiddet gibi hassas konularda cengaverlik yapan zatların, evliliklerinde çok daha büyük suçlara bulaştığını öğreniyoruz.

Yani rolün içinde rol, filmin içinde film. Bu filmlerin içine düşmeyin ki yayından kaldırılmayın.

Bir diğer risk ise üst akılları kızdırmak, medyanın gizli patronlarının canını sıkacak söylemlerde bulunmak. Bu nedenle hedef aldığınız kişiyi ve gündeme getirmek istediğiniz konuyu özenle seçmelisiniz. Bir de tabi hakarete varan, küfre yaklaşan söylemlerden uzak durmanız gerekiyor. İnternet özgür bir ortam fakat bazıları bu özgürlüğü istediği gibi dan dun konuşma ve densizlik yapma hakkı olarak kendilerinde görüyor. Siz görmeyin. Hem insanlığa aykırı hem de yayın ilkelerine.

İnternet ortamında kitlelerin ilgisini çekmek için soysuzlaşmak çok gereksiz, getirisinden çok götürüsü olan ve skandal boyutuna varan sonuçlara yol açan bir eylemdir. En büyük saygısızlığı bile belli bir saygı çerçevesinde tenkit edeceksiniz ki, karşı tarafın saygısızlığı daha da gün yüzüne çıksın.

İlk taşı doğru atarsanız arkası gelir ve sansasyonel olan konu viral reklamlar gibi hızla yayılır. Ama bahsettiğimiz gibi bu işin de riskleri çok büyük. Bu nedenle bir plan yapmalı ve ona göre hareket edin. Unutmayın ki tüm linçler belli bir planla oluşur.

Son olarak sosyal medya lincinden korunmanın yollarını analiz ettiğimiz yazımızı buraya bırakıyoruz. Zira ava giden avlanır. Lince giden de linç edilebilir.

Sosyal Medya Lincinden Ve Kınamasından Sıyrılma Yolları Var Mı?

BU ARADA YOU TUBE İLE İLGİLİ OLARAK ŞU BAŞLIKLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Youtube’da Deli Kazandırıyor Denilen Sektörler?

Youtube’da Komik Videolar Çekip Para Kazanmak

Youtube’da Evcil Hayvan Kanalı Açmak-En karlı Youtube Fikirlerinden!

Youtube’da Nasıl Yapılır; Videoları Çekerek Para Kazanmak

Yorum yapın