Yurt Dışına Tekstil Ürünü Satmak

Merhaba bu yazımızda öncelikli olarak hangi ülkeye hangi tekstil ürünü satılabilir sorusuna kısaca cevap arayacağız. Zira söz konusu ihracat oldu mu genel geçer yorumlar hem inandırıcı olmuyor hem de piyasa koşullarında herhangi bir gerçekliği ihtiva etmiyor. Mesela – yurt dışına kazak ve bere satabilirsiniz – gibi bir cümle alelade bir şekilde yazılabiliyor. Hangi yurt dışına? Ne tür kazak? Birinin çıkıp dünyada 220’den fazla ülke var, nereye neyi satayım diye sormayınca, genellemeler kapsayıcı değil ezbere oluyor.

textile photo

Örneğin Nijerya gibi sıcak iklimiyle ünlü bir ülke ile İsveç, Danimarka gibi karasal iklimin hakim olduğu ülkelere aynı tekstil ürünleri satılabilir mi? Elbette hayır. Öyleyse bir sınıflandırma şart. Planlı programlı çalışmak da bunu gerektirir zaten. Ancak okullardaki ezberci eğitimin tesirinden kurtulamayanlar ticarette de aynı ezberi sürdürür. Şansı yaver giderse işi de bir süre gider, ta ki bir gün çuvallayana kadar

Öyleyse kısım kısım ilerleyelim. İskandinav ülkelerine (İsveç, Danimarka, Norveç, İzlanda, Fİnlandiya) ve Rusya gibi kış mevsiminin yılın 7 -8 ayı sürdüğü ülkelere, özel tasarım bereler, eldivenler, kapüşonlu yağmurluklar ihraç edilebilir. Ülkemiz tekstil konusunda gerçekten çok ileri noktalara geldi ve çıtayı da yükseltmeye devam ediyor. Kaldı ki İzlanda ve Norveç gibi ülkelerde nüfus az olduğu için üretim de az oluyor. Bu da bu tür ülkelerin tekstil ürünlerini ithal etmelerine neden oluyor. Karasal iklimin hakim olduğu ülkelere, pamuk, polyester ve yün kumaşlarından imal edilen kabanlar, hırkalar, pardesüler ve montlar da satılabilir.

Gelelim sıcak ülkelere. Afrika kıtasına ve Güney Amerika kıtasındaki ülkelere iş yapmak istiyorsanız tişört, şort, mayo ve bikini gibi yazlık tekstil ürünlerine ağırlık vermelisiniz. Dünya ülkelerini böyle kısım kısım, coğrafya coğrafya ayırır buna göre bir satış planı hazırlarsanız, kazanan siz olursunuz.

Yazılarımızı merakla ve ilgiyle takip eden sevgili parlak fikirler okurları. Yazılarımızla, hayatınızda olumlu manada yön tayin etmeye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bugünkü konumuz yurt dışına tekstil ürünü satmak. Bu iş karlı mıdır? Satış gerçekleştirebilmek için nelere dikkat edilmelidir? Gibi sorulardan önce hepimiz biliyoruz ki her genç / yaşlı fark etmez girişimcinin, yatırımcının aklında yurt dışına kendi ürettiği ürünleri satma isteği yatar.

Yurt dışına açılmak’‘ tabiri buradan doğar. Örneğin Tarkan, yurt dışına açılmış ilk şarkıcımızdır. Tarkan, yurt dışına açılarak dış ülkelere ürettiği şarkıları, besteler, albümleri satmıştır. Bu örnekten yola çıkacak olursak, yurt dışına ürün satmak bir başarı yakalama çizgisidir. Çünkü bunu başaran kişi ve kurumlar her zaman için daha fazla müşteri kitlesine ulaşmış demektir. En azından potansiyel olarak.

Zira ürünün belli bir beğenme algısından sonra böyle bir şeye mazhar olması, değer kazanması gündemdedir. Türkiye için yurt dışına açılmak önemli bir durumdur. Türkiye coğrafyası gereği birazıyla Avrupa çoğuyla bir Asya ülkesidir. O nedenle yurt dışına açılmak hem Amerika’ya ve Avrupa’ya hem de geride kalan Asya ülkelerine açılmak demektir. Ancak burada da temel bir ayrım söz konusudur.

Örneğin bir şarkıcının Gürcistan’da konser vermesi ile İspanya’da konser vermesi arasında dağlar kadar fark var. Aynı şey kurumlar, şirketler ve atölyeler için de geçerli. Yani yurt dışına açılmak var – açılmak var diyebiliriz uzun vadede. Burada bir başka ülkeleri aşağılamak ya da hakir görmek gibi bir niyetimiz yok. Dünyanın genel algısında iş yapan / iş yapmayacak olan diye ayrılmış bir kere dünya.

Gelişmiş ve zengin ülkelerde satışa çıkmak, nüfus odaklı düşünmeden bile daha kazançlıdır. Yani sırf daha fazla nüfusa sahip bir ülkeye açıldınız diye sevinmek yerine, daha gelişkin, alım gücü daha yüksek bir ülkeye açılmaya sevinmek her daim daha mantıklı ve makul olacaktır.

Bu nedenle yurt dışına açılırken neleri gözetmeniz gerektiğini ayrı bir parantezde açıklamak isteriz. Sevgili tekstil firmaları ve diğerleri! Bu yazı sizler için ve kaldığı yerden devam ediyor.

Nasıl Ev Tekstili ve Çeyiz Ürünleri Satıp Para Kazanabilirim adlı makalemiz de genelde ev hanımlarını ilgilendirecek biçimde yazılmıştır. Zira tekstil deyince akla hemen hanımlar gelir. Kullanıcı olarak da üretici olarak da. Peki ev tekstili ve çeyiz ürünleri satmak mümkün müdür? Üstelik evden. Bu işten kar elde etmek nasıl olanaklıdır? Sorularınızın tüm yanıtları parlak fikirler farkıyla yazımızda.

Binlerce tekstil ürünü, yurt dışında satışa çıkmayı bekliyor.

Yurt Dışına Açılırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

 • Öncelikli olarak ne ürettiğinizi bilin. Örneğin baş örtüsü alanında tekstil üretimi gerçekleştiriyorsunuz. İlk hedefiniz Müslüman ülkeler olmalıdır. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinin son yasağından sonra Müslüman ülkelerin kendi aralarında ticaret yapmaları ön görülüyor. Ama siz tutup da baş örtüsü takma oranı çok az olan bir Batı ülkesine açılmayı yeğlerseniz, ürettiğiniz baş örtüleri ve diğer tekstil ürünleri elinizde kalacaktır. O nedenle ilk dikkat edeceğiniz nokta olarak ne ürettiğinizi bilmek demek son derece mantıklıdır.
 • İkinci hedefiniz, hedef kitlenizi belirlemektir. Yurt dışındaki hedef kitleleri, yurt içindeki ticaret kadar belirgin ve sabit değildir. O nedenle yurt dışına açılmadan önce gerekli araştırmaları, gözlemleri ve analizleri yapmanız münasip olacaktır. Önünüzü göre göre ilerlerseniz karanlığa toslama ihtimaliniz de aynı oranda düşük olacaktır. Bu nedenle hedef kitlenizi belirlemek ve ona uygun bir şekilde üretim eğrisini belirleyip dağıtımı güçlü kılmak çok daha uygun bir halde karşınıza çıkacaktır.
 • Üçüncü hedefinizi dağıtımı sağlam kılmaktır. Bunu bir kitap örneğiyle verelim. Yayın evlerinin çoğu neden ağlanıyor sevgili ülkemizde. Çünkü üretiyor, matbaaları var ama dağıtım güçleri zayıf. Ürettikleri ürünleri gören bile olmadığı için satış ihtimali başlamadan bitiyor. Yurt dışında da aynı sorunlarla ve karambol durumlarla karşılaşmamak istemiyorsanız dağıtım ağınızı sağlamlaştırmalı ve dikkat etmelisiniz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  En Karlı 6 Tekstil Ürünü

Yazımızın geri kalan kısmında yurt dışına tekstil satmak için hangi adımları uygulamanız gerektiğini sizlerle paylaşacağız. Bu bilgileri sadece parlak fikirlerde bulacağınızı söyler keyifli okumalar dileriz.

Tekstil Toptancılığı Yaparak Para Kazanmak adlı makalemiz de bu işin hücrelerine inanıyor ve tekstil toptancılığını A’dan Z’ye size gösteriyor. Tekstil işinde çok fazla para olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun toptancılığında ise deyim yerindeyse para akıyor diyebiliriz. Tekstil toptancılığı yaparak para kazanmanın tüm inceliklerini ve detaylarını yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Tekstil, her zaman aktif olan bir iş sektörüdür.

Yurt Dışına Tekstil Ürünü Satmak

Yabancı pazar yeri e-ticaret sitelerinde üyelik açarak bunu başarabilirsiniz.

Artık her şey internetten. O nedenle yabancı pazar yerlerini kapı kapı şehir şehir dolaşarak vakit kaybetmenize ve fiili olarak yorulmanıza lüzum yok. Deneme – yanılma yöntemiyle çok kısa bir süre içerisinde en uygun, en hızlı pazar yerlerini e- ticaret sitelerinde üyelik açarak keşfedebilirsiniz.

Üyelik açtıktan sonra bir süre gözlem yapın. İşler nasıl devam ediyor, nasıl takip ediliyor, tam olarak hangi uygunlukta bir iyice emin olun. Ondan sonra siz de o e- ticaret sitelerinde boy gösterebilir, ticaret için gereken her şeyi orada sağlayabilirsiniz.

Deli para kazandıran çok karlı bir e-ticaret girişimi kurmak için belki e -ticaret sitelerinde vakit geçire geçire bu yönden de para kazanmak isteyebilirsiniz. Deli para kazandıran ve çok karlı olduğu yedi kilometre uzaktan belli ve aşina olan bir e-ticaret girişimi kurmak için gerekenler nelerdir, nelerden uzak durmak gerekir gibi soruların yanıtları parlak fikirler farkıyla sitemizde.

Bu tür e-ticaret sitelerinin adlarını da verelim de tam olsun. Amazon, ebay, shoio gibi siteler bu konuda size yardımcı ve destek olacaklardır.

Yurt dışındaki tekstil toptancılarıyla irtibat yakalamak:

Uygun bir halkla ilişkiler departmanı sayesinde iyi bir iletişim kurularak yurt dışındaki tekstil toptancılarıyla irtibata geçilebilir. Onlar yurt dışında pazarın hakimi gibidirler. Hangi ürün hangi pazar alanında misler gibi satılır, yılların deneyimi ve orada bulunmanın avantajıyla çok rahat öğrenirler. Onlardan bu bilgileri almak ve onlarla çalışmak yurt dışında tekstil satışı gerçekleştirmek için olmazsa olmazdır.

İngilizce dijital reklam vermek:

Bir tekstil firması için yurt dışına açılmak evrensel olmanın kapılarını zorlamak demektir. Bu evrenselliği ile iki evrensel iletişim yolunu kullanarak sağlamanız gerekiyor. Bilindiği üzere uzun yıllardan beri İngilizce evrensel bir dil. Herkesin her yerde iletişim kurmak için kullandığı bir ortak dil. Bu ortak dile ek olarak artık bir dijital ortam eklenmiştir. Yani diliniz İngilizce, mekanınız dijital olmalıdır. Daha sonra hem İngilizce, hem de dijital reklam vererek milyonlara bu sayede ulaşabilirsiniz.

İnsanların sizden haberi olsun ki sizin ürünleri satın alabilsinler. Bunu sağlamanın yolu da günümüzde, her zaman olduğundan çok daha kolay.

Tekstil İhracatı İçin Belge Gerekir Mi Prosedür Nedir?

Maliye Bakanlığından bilindik onayı almalısınız. Bir de karşı tarafın yetkili mercilerinden. Yani prosedür dediğimiz şey aslında gereken mercilere gereken haberleri vermekten ibarettir. Ben şu ülkedeki ürünleri şu ülkede satmak istiyorum. Haberin yanına çeşitli vergilendirmeler de olacaktır. Bunun dışında tekstil alanında da yurt dışında ticaret yapmak alanında da önünüz açıktır.

“Yurt Dışına Tekstil Ürünü Satmak” üzerine 29 yorum

 1. Slm bem belçikada yaşiyorum kamyon şoförüyüm eşim çalışmıyor ve ekstra bir il olarak türkiyeden belçikaya ufakta olsan bir şeyler getirip pazarlamak istiyoruz bu konuda bize yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
 2. Tekstil alanında Türkiye içerisinde bir çok atölyede üretim yapan penye ürünler ve dokuma ürünler olmak üzere ( tişört çeşitleri iç çamaşırı boxer erkek şort deniz şortları alt üst eşofman pijama grupları gömlek ayrıca ev tekstili ürünleri çarşaf yastık kılıfı v.b. ) ürünleri üretmekteyiz . Yurt dışına açılmak istiyoruz bu konuda tüm tekliflere açığız (yazan firma: metkatekstil)

  Yanıtla
 3. merhaba ben ve ıkı arkadaşım evde ceyızlık seccade havlu tespihlik yelek vb. urunler üretiyoruz. aynı zamanda yine el emeği kitap ayraçları yapıyoruz.nakıştan kapı süsleri veya doğum gunu panoları üretiyoruz. urettiğimiz urunleri yurtdışına satmak için yardım istiyoruz. tesekkürler

  Yanıtla
 4. Yusuf Bey emeğinize sağlık. Birçok açıdan faydalı bir yazı olmuş. Sizin de bahsettiğiniz gibi artık satış kanalları da neredeyse tamamen internette. Biz de bu bilinçle hareket ederek ülkemizde (özellikle KOBI’ler tarafından) üretilen her ne varsa yurt dışındaki potansiyel müşterilere ulaştırmak için Pashaza.com adlı sitemizi kısa bir süre önce faaliyete geçirdik. Amacımız üreticimizin yurt dışı merkezli platformların yüksek meblağlarla satın alınan üyeliklerine ihtiyaç duymadan, ücretsiz online mağaza açarak potansiyel müşterilerine ulaşmalarını sağlamaktır. Bu bağlamda, yazıyı okuyan tüm üreticilerimizi “Pashaza nokta kom” adlı sitemizde (Google’a pashaza yazın çıkıyor) de mağaza açmaya davet etmek isterim. Umarım hep birlikte hem kendimize hem de ülke ekonomisine katkıda bulunabiliriz. Not: Bu yorumdaki site isminin yazılışı site kullanım koşulları nedeniyle düzenlenmiştir!

  Yanıtla
  • Merhaba yurt içinde üretim yapan, yurt dışına ihracat yapmak isteyen bir firmayız.

   Ürünlerimizi görmenizi çok isteriz.

   Kadın ve erkek giyim olarak çalışıyoruz. (Bluz, t-shirt, sweatsirt, pantolon, eşofman takımı vb.)

   Bizimle iletişime geçerseniz memnun kalırım.

   [email protected]

   Telefon : 0539 581 10 66

   Yanıtla
 5. Merhaba,bayan pijama tek alt bayan pijama takımı gibi çeşitleri bulunan rose Victoria Ayşegül Bilgin 0538 709 97 41 bana ulaşabilirsiniz imalat bize ait olup renk seçenekleri mevcuttur

  Yanıtla
 6. Merhaba havlu bornoz çeşidimiz çok uygun fiyata ihracat fazlasi cep no 0536 544 10 doksan tel no yardımcı olur uygun fiyat toptan satiyoruz

  Yanıtla
 7. Merhaba Arkadaşlar
  Bayan giyim üzerine çalışıyoruz. İstediğiniz her modeli yapma imkanına sahibiz. Çalışmış olduğumuz modelleri de sizlere sunabiliriz. [email protected] e-posta üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

  Yanıtla
 8. Merhaba

  Nota Lojistlik olarak Avrupa’nın Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, Danimarka ve daha birçok ülkesine mobilyalarınızı kapıda teslim ederek tüm gümrük işlemleriniz şirketimiz tarafından yapılarak siz hiç zorlanmadan adrese en güvenli şekilde teslim etmekteyiz.

  Yanıtla
 9. merhabalar biz laleli pyasasına kadın günlük abiye üzerine çalışan bir firmayız yurt dışında müşteri bulup idrekt olarak toptan fabrika satış fiyatına satış yapmak istiyoruz ilgilenen kişiler irtibata geçerse sevnirim 05309567700

  Yanıtla

Yorum yapın