Yurt dışıyla İş Bağlantısı Elde Etmek İçin Taktikler

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bugün yine bambaşka taktiklerimiz ile yanınızdayız. Siz bolca yumruk yiyen bir boksör de olsanız, biz morarmış gözünüze bir yandan havlu bastırırken bir yandan da sizi hayata döndürecek fikirler sunmaya devam ediyoruz size. Çünkü biliyoruz ki yazılarımızı okuduktan sonra atılan her olumlu adım, elde edilen her zafer bizim zaferimiz. Tamamen dayanışma noktasıyla. 2016’yı geride bırakmak üzereyken, 2017 yılının, bize önce sağlık, sonra barış, sonra huzur ve selamet getirmesini biliyoruz. Bu nedenle her zaman taktiklerimizle, sizi bir adım öne taşıyacak olan fikirlerimizle yeni yılda da yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyoruz.

global photo

Bu seferki taktiklerimiz yurt dışı odaklı. Biliyorsunuz önce telefon, sonra televizyon, sonra internet icatlarıyla birlikte anladığımız ve bildiğimiz manada coğrafya öldü. Dağların arkasına gitmek için haftalarca yolculuk etmek zorunda değiliz. Onun yerine önce modemi, sonra bilgisayarımızı, akıllı telefonlarımızı açmak kafi. Hal böyle olunca da yurt dışıyla iş bağlantısı kurmak, bundan yirmi sene önce kadar nasıl imkansıza yakın bir zorlukta ise, bugün de bir o kadar erişilebilir ve kolaydır.

Bugün biz bu makaleyi kendimize güvenerek yazıyoruz. Önceden bizim bile zorla izlediğimiz, sırf çaresizlikten seyretmek zorunda kaldığımız bir diziler seçeneğimiz var. Bugün Türkiye’de yayımlanan birçok dizinin yurt dışına, hem de karşı tarafın talebiyle pazarlandığını biliyor musunuz? Sadece Muhteşem Yüzyıl dizisi 10dan fazla sayıda ülkeye pazarlandı ve oralarda da geniş izleyici kitlelerine ve beğenilere ulaştı.

Demek ki artık yurt dışı dizlerinin bağı çözülen, kekemeliği tutan heyecanlı bir kitle yok Türkiye’de. Türkiye hem Uzakdoğu pazarını, hem de Avrupa pazarını yakaladı. Yakalamakla da kalmadı, birçok açıdan onu besledi ve geliştirdi.

Bugün başta dizilerimiz olmak üzere, yüzde yüz Türk malı olan yerli ürünlerimizi yurt dışına rahatlıkla pazarlayabiliyoruz. Aynı zamanda sadece ürün değil hizmet de satıyoruz. Bugün teknolojinin yaygın kullanımı ile birlikte coğrafya yeniden yorumlandı. Ve dünya, evrensel bir köy olma noktasına ulaştı. Bazıları bunun kültürel ve sosyal bir erozyona yol açacağını ileri sürse de en azından ekonomik alanında pazarın kendisine büyük bir canlılık kattı.

 

Pazarın Evrenselleşmesinin İnsanlara Faydaları Ne Oldu?

Böylece her ürün, her pazarın içine girebildi. İnsanlar neye ihtiyaç duyuyorlarsa onları en ucuz ve en kaliteli şekilde satın almaya hak kazandılar. Kahve dediğimiz zaman bile şu an ülkemizde birçok çeşit, birçok ülkenin malı olan kahveler var. Hollanda kahvesi mi içelim Bulgaristan kahvesi mi? Gördüğünüz üzere, böyle cümleler rahatlıkla kurulabiliyor.

Aynı zamanda her pazara girebilen ürünler sayesinde, her üretici dünyaya açılabildi ve bu da ürünlerini daha fazla sayıda kişiye satma özgürlüğünü ona tanımış oldu. Bugün yurt içinde kalan bir şirket bin satarken yurt dışına açılan şirketler bin ne kelime on binler satıyor.

Böylece para kazanmanın yolu da açılmış oluyor. Herkes birbirinin pazarına izin alarak girdiği takdirde, yasal çerçeveler içerisinde para oluk oluk akmaya başlıyor. Daha fazla kazanç daha fazla üretimi tetikliyor ve şirketlerin bu işten epey kazançlı ve karlı çıkmasına vesile oluyor.

Bugün pazarın global ve tamamen liberal bir hal alması kimilerini haklı olarak korkutuyor. Küçük işletmeler ölüyor, orta işletmeler ya küçülüyor ya da direkt iflas ediyor ve pazarda dev bir tekelleşme atağı gerçekleştiriyor. Bu pazarın acı yüzüdür. Her ne kadar başlığı faydaları şeklinde atmış olsak da, yurt dışı ve global pazar birilerini insafsızca ezmeye kaldığı yerden devam ediyor.

Yurt dışıyla İş Bağlantısı Elde Etmek İçin Taktikler

  • Yabancı Forum Siteleri: Bu tarz sitelerde bol bol takılın. Genelde herkesin kullanacağı dil İngilizce’dir. Bilmiyorsanız öğrenin, öğrenmekte güçlük çekiyorsanız mutlaka İngilizce bilen asistanlarla çalışın. Orada yazılanları gün be gün takip edin. Daha sonra ise belli bir vakit geçirdikten sonra, siz de foruma bir şeyler yazmaya başlayın. Hangi alanda ürün ya da hizmet verdiğinizi, kimlerle hangi şartlar altında çalışacağınızı bu yerlere yazarak duyurabilirsiniz. Emin olun bu tür siteleri takip eden çok kişi var. Ve bu tür sitelerde takılarak geri dönüş almanız epey mümkün görünüyor.
  • İngilizce Bloglar: Yine aynı şekilde blogları da takip edebilirsiniz. Tıpkı yabancı forum sitelerini takip ettiğiniz gibi. Bu tür bloglar ürün arayan firmalar ve firma arayan ürün sahipleriyle doludur. Siz de böylece çift taraflı olarak çalışabilir ve evrensel pazarın sonsuz olanaklarına sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru zamanda doğru yerde olmaktır.
  • Google Maps’ten İşinizle İlgili Özel Bir Arama Yapmak: Örneğin hayvanlar üzerine tıbbi malzeme üreten bir şirketsiniz. Bu şirketi yurt dışı bağlantılarıyla irtibata geçirmek istiyorsunuz. Yani malınızı yurt dışındaki yabancı firmalara da satmak istiyorsunuz. Öyleyse yapacağınız işlem çok basit. Google Map’s gireceksiniz ve pazarına ortak olmak istediğiniz ülkenin sınırları içerisinde şehir şehir, bölge bölge veteriner kelimesini aratacaksınız. Daha sonra o bölgede ve o ülkede ne kadar veteriner varsa hepsinin adreslerine, mail adreslerine ve telefon numaralarına ulaşabileceksiniz. O yer de kendi çıkarına uygun hareket edecek ve fiyatta anlaşırsanız o da siz de kazanmış olacaksınız.
  • Yabancı Ülke Fuar ve Ücretsiz Organizasyonlarına Katılın: Bakın burası çok önemli. İnsanlar nasıl ki partilerde tanışır, şirketler de bu tür fuarlar ve organizasyonlarda tanışır. Tanışır, ilişki kurar, aktif ve canlı bir şekilde iletişime geçer. O fuarlarda sırf muhabbet hatları birbirini buldu diye birbirleriyle çalışmaya başlayan iş adamları var. Çünkü ne olursa olsun, şirket dediğimiz şey bir kurum olmasına rağmen başlarında insanlar var. O insanların kanına girmek, birlikte önce normal arkadaşlık sonra iş arkadaşlığı kurmak hem mantıklı hem makul görünüyor.
  • Sektörünüzdeki Oyuncularla Beraber Ufak Bir Sürü Ya da Çete Oluşturmak: Bu hiç kuşku yok ki en eğlenceli taktiğimiz. Yurt dışındaki kodamanların gözüne girmek için kalabalık görünün. Onlara önemli işlerin peşinde disiplinli bi ordu ile hareket ettiğinizi gösterin. Karizma bu işlerde çok önemlidir. İçiniz yeteri kadar dolu olmasa bile, dıştan yapacağınız göz boyamalar ile birlikte nice işleri kapabilir ve sektörde hızlıca ilerlersiniz. Oyunculukmuş, rolmüş, bunlar sakat işler demeyi de bırakın acilen. Çünkü masum ve pembe yalanlar vardır. Kimseyi incitmez. Üstelik birilerine kazandırır. Kazanan siz olmak için oyuncularla birlikte hareket etmeye devam edin.

Yurtdışıyla İş Bağlantısı Elde Etmenin Faydaları

Evvela, kesinlikle çok daha fazla kazanmaya başlayacaksınız. Yurt içinin dar ve sınırlı pazarından dünyanın umman iş sahasına taşınacaksınız. Binler, on binlere, on binler yüz binlere evrilecek. Daha fazla üretime geçeceksiniz. Sektörde hızla ilerleyerek daha profesyonel ekipler, daha dijital ekipmanlar kuracaksınız.

Bununla birlikte pazarlarda belli bir hakimiyet elde ettikten sonra büyümeniz de hız geçmeyecek. Kişisel olarak ise bol bol ülke ve yeni yeni yerler görmüş olacaksınız. Aynı zamanda dünyanın birçok yerindeki farklı insanlarla tanışıp yeni kültürlerle haşır neşir olmuş olacaksınız.

Umarım yeni yıl ile birlikte yurt dışı bağlantılarınız güçlenir ve kazanmaya evrensel pazar kanalından devam edersiniz.

Yeni bir yazıda daha görüşünceye dek, şimdilik hoşça kalın parlak fikirler okurları.

 

Yorum yapın