Yurtdışı-uluslararası emlak ilan siteleri bulmak için

Son zamanlarda arap emlak siteleri bulabilmek için emlak pazarlamacısı dostlarım bana mailler atıyorlar. Bunun üzerine detaylı ve kapsamlı bir rehber hazırlama gereği duydum.

ARA NOT: YURTDIŞI İLAN SİTELERİ LİSTESİ VE BURALARDA KISA SÜREDE NASIL İLAN YAYIMLAYACAĞINIZA İLİŞKİN BİLGİYİ YAKINDA BURAYA DAHA DETAYLI YAZACAĞIZ

Öncelikle yurtdışındaki emlak ilan sitelerinin ekseriyetle %99.9’unun sadece kendi ülke portföyleri için çalıştığını ve yabancı ülke portföyleri için ekstradan bir sayfa, köşe oluşturmadığını belirtmek isterim. Mesela bizim sahibinden yunanistan’daki emlaklar için bir köşe oluşturmuş değil, oluştursa da buranın insanı pek rağbet etmeyeceği için site de pek birşey kazanamaz. Yunanlı emlakçılar da buradaki sahibinden’i tanımadığı, bilmediği için gelip sahininden sitesinden paket almayacaklardır. Bundan dolayı dünya çapında global, küresel bir yurtdışı emlak ilan sitesi yok ve oluşturulabilmiş değil maalesef.

Ancak bu durum demek değildir ki yurtdışına emlak satmak için yurtdışı ilan siteleri bulma konusunda ellerimiz kollarımız bağlı…

Birkaç alternatifimiz var. Bunları “ticari sır” mahiyetinde olmayanlarını sizlere söyleyeceğim.

1) Bulunduğunuz ülkeden yurtdışındaki ülkelere reklam hedeflemesi yapan siteleri bulup oralara reklam vermek

Bu tür siteleri bulmak zor değil. Mesela Türkiye’deki mülkleri körfez ülkelerine tanıtma konusunda hizmet sunan siteler mevcut. Bunları tek tek bulup ilan ücretlerini ödeyip ilan yayımlamanız sizin açınızdan fevkalade yararlı olacaktır.

Sizlere tavsiyem bunun için Google’a “arap emlak ilan siteleri” yazmanızdır. Karşınıza çıkan reklam sonuçlarındaki siteler işinizi görecektir.

2) Uluslararası çapta emlak ilanı yayımlayan sitelerin adresleri

Bu siteleri buraya tek tek yazarsam Google amca Parlakfikirler’e ceza keserdi. Ayrıca bu siteler ticari sır. Yani söylemem mümkün değil.

Bu arada şu rehberimizi de yeni sekmede açın dursun: Yurtdışına emlak satmak-pazarlamak | Adım Adım-Güncel

3) Expatlarla diyalog kurmak

Nasıl ki yerel mecrada taşınmaz ticareti yapanlara “emlakçı, emlak ofisi” deniliyor ise yurtdışına emlak satışı yapan veya buna aracılık eden kişilere ise expat denilmektedir.

Bu kişiler genellikle Uluslarası İlişkiler, hukuk, pazarlama bölümü mezunu olan birden fazla dili akıcı şekilde konuşabilen kişilerden oluşmaktadır. Bunlarla temasa geçebilmek için yine nette aramalar yapabilirsiniz.

4) Avukatlarla diyalog kurmak

Yurtdışından gelip burada ev almak isteyen kişilerin hemen hemen hepsi buradaki bir avukatla çalışmaktalar. Bu avukatlar bu kişilere oturum izni, vatandaşlık, gayrimenkul edinme prosedürü konusunda destek olmaktadırlar. Bundan mütevellit avukatlar bu kişilerle irtibat halinde oldukları için nasıl Türkiye’deki satın almak istedikleri mülke ulaştıklarını da bilir. Onlara danışmanız bu yurtdışı emlak ilan sitelerini bulabilmek adına doğru bir hamle olacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Öğrencilere Hangi Ürünler Daha Kolay Ve Karlı Satılır?

5) Yurtdışı emlak ilan köşesini bizzat kendiniz yaratın

Mesela kuveyt’e taşınmaz satmak istiyorsunuz diyelim. İlk etapta Google’a “Kuveyt’te satılık villa” şeklinde bir arama yapın. Karşınıza çıkan sonuçlarda Türkçe’ye çevrilmiş ama esasında ana dili Arapça olan web-portalları çıkacaktır.

Bu portallara tek tek mail atıp Türkiye’deki mülkerle ilgilenenler için özel “uluslarası emlak ilan köşesi” açmasını isteyebilirsiniz.

Bu bahsettiğim taktiği halihazırda yapmış ve başarmış olan dijital pazarlamacı firmalar mevcut.

İsterseniz hiç uğraşmayıp direkt bunlar ile temasa geçin. Zaten tek tek yazıp da geri dönüş alıp ikna ettikten sonra o mülkleri oraya yerleştirip lead beklemek kusura bakmayın ama sizin tek başınıza üstesinden gelebileceğiniz kolay bir iş olmayacaktır ne yazık ki.

6) Emlakçılar odası ile irtibat kurmak

Ekstradan para kazanmak için; sorumlu emlak danışmanlığı mesleki yeterlilik sertifikasının eğitimlerini “ücretsizce yapmak” yerine ya da “ücretsizce yapan halk eğitim merkezlerine yönlendirmek” yerine sizlerden aldığı fahiş ücretler karşılığı yapan emlak odanıza gidiniz.

Bu odadaki sizin para kazanabilmeniz ve mesleğinizi layıkıyla yapmanızı tek gayesi olarak benimsemiş pek sevgili abiler size eper iyi gününde iseler belki buyurtdışı emlak ilan sitelerinin isimlerini verebilirler.

7) Diğer emlakçılarla bu hususta fikir teatisi yapmak

Şu anda halihazırsa memleketimizde kayıt dışı ve kayıtlı toplam 300 000 civarı emlakçının görev yaptığı tahmin edilmektedir.

Bu 300 000 kişi içerisinden illa ki bir tanıdığınız, sizden bilgi esirgemeyecek dostunuz vardır. Ona gidip bu hususta destek isterseniz size yardımcı olma ihtimali vardır.

Sonuç

Günümüzde emlakçılık artık dijital pazarlama eksenine kaymış vaziyette. Bu zanaat da cidden profesyonel ekip çalışmasını ve ciddi sebat isteyen organizasyonların varlığını mecbur kıldı. Şu anda dijital mecraya hitap etmeyen emlakçılar kan kaybetmekteler. Bu kan kaybı şimdi olmasa bile bir sonraki jenerasyon ipleri eline aldığında iyice hissedilecektir. Bu zamana kadar mühim köşelerde yerini almayan, sağlam kontaklar kurmayan, ciddi bağlantılar elde etmeyenler sektörden bir bir elenecektir.

Elbette kendinizi kodlama dilleri, web-tasarım, pazarlama konularında geliştirerek ve en önemlisi işbirliği yaparak emlak satış konusunda başarılara imza atabilirsiniz.

Yorum yapın