Yurtdışından mal temin edip Türkiye’de satmak-Karlı Mıdır?

Günümüzde globalleşme en yüksek, en hissedilebilir dönemini yaşasa da; basit bir gerçeklik hala karşımızda duruyor: Her şeyin her yerde olması mümkün değil.

EKLEME: Beyler şu sıralar Çin değil de Afrika’dan ürün getirip satmak daha revaçta oldu. Çünkü Çin artık eskisi gibi ucuzcu pazarı değil. Adamlar kendisini geliştirdi. Biz onların geririsinde kaldık. Artık şu saatten sonra anca Afrika’dan ucuza mal alıp Türkiye’de sattıktan sonra elinize avucunuza 3-5 kuruş kar kalabilecektir. Bizi bu duruma düşürenler utansın.

export photo
şöyle limanlardan sevk ediliyor tüm o yükler

Meşhur bir soru vardır: Sizin oraların neleri meşhur?

Önceleri yiyecek – içecek alanında gayet masumane sorulan bu soru; artık ticaretin ve ihracatın olmazsa olmazı. Burada olmayanı ya da pahalı olanı; dışarıdan ucuza ve fazla miktarda getirme sanatına ihracat denmektedir. Amaç hem kar elde etmek; hem de bir nevi amne hizmeti yapmaktır.

Yurt Dışından Mal Getirebilmek İçin Gerekenler: 

– Alınacak malın türüne göre İhracatçı Birliği’ne üye olmak.

– Örneğin ‘hoparlör’ ihraç etmek istiyorsunuz. Bunun için hoparlör üreten firmalarla görüşülmeli. İnternet üzerinden araştırma yapılmalı.

–  Hoparlör tanıtımı ve satışı yapılan fuarlara katılıp gözlem yapılmalı, birebir fikir alışverişinde bulunulmalı.

-Firmalara fiyat teklifinde bulunulmalı.

-Bir gümrük müşaviri ile irtibata geçilip ihracat için gerekli belgeler hazırlanılmalı.

-EUR 1 Dolaşım Sertifikası, A.TR Dolaşım Belgesi gibi gerekli belgelerin masrafları ödenmeli. (Bunu gümrük müşaviri, ihracatçı adına yapar.)

– Hoparlörün paket listesi, sigorta işlemleri ve faturası hazırlanır.

– Belgeler gümrük müşavirine teslim edilir ve gümrük müdürlüğüne gidilir. Beyanname tescil ettirilir.

– Teslimat yapılır.

İhracat, her zaman doğru bir mentalite ve doğru planlamayla yapılmalıdır. Ticaretin oldukça zorlu bir dalı olan ihracat, riskli olduğu kadar karlı da bir iştir. Bu nedenle doğru bir planlama ve doğru ürün seçimi yüzde doksanlık bir oranda karlı bir iş anlamına gelecektir.

Yurt Dışından Getirdiğim Ürünü Türkiye’de Satmak İçin Şirket Olmak Gerekli Mi? 

Evet, gereklidir. Ticaret hukukuna göre, en azından şahıs şirketi kurmak gerekir. Peki nedir şahıs şirketi? Şahıs şirketi, kişinin tek başına, bağımsız olarak kurduğu limited ve anonim şirketlerinin genel adıdır. Genelde küçük çaplı olan bu şirketler, diğer şirketlere göre çok daha kolay kurulur. Bunun dışında daha az masraflı ve daha pratiktir. Risk denenebilecek tek dezavantajı, şirketin borçlanması durumunda şirketi kuran kişinin bu borçtan sorumlu olmasıdır. İş, sadece borçlarla da bitmiyor. Şirket adına yaşanan tüm problemlerden de şirketi kuran şahıs sorumludur.

Bu nedenle önemle vurgulanmalıdır ki; daha fazla kar isteyip daha fazla riske girmek isteyenler şahıs şirketi kurmalıdır. Başlangıçta ya da sonrasında ise hedeflerini küçük tutmak isteyenler, en azından birkaç ortak bulmalıdır.

ŞAHIS ŞİRKETİ OLMAK İÇİN GEREKENLER: 

– Öncelikle işe başlama bildiri formunu doldurmak.

– İki adet ikametgah belgesi.

– 2 adet noter onaylı nüfus cüzdanı.

– 2 adet imza beyannamesi

– Tapu fotokopisi

Bu işlemleri kendiniz yapacağınız gibi, vekaleten atayacağınız bir muhasebeci de sizin adınıza yapabilmektedir.

YURT DIŞINDAN NE GETİRSEM TÜRKİYE’DE EN KARLI SATIŞI YAPABİLİRİM? 

Maalesef bunun net bir cevabı yok. Çeşitli sosyal medya mecralarında ve günlük gazete- dergi gibi yayımlarda haftadan haftaya değişen öneriler, fikirler, bilgiler görebiliyoruz. Ancak her gün değişen ve şu anda bile değişmekte olan bir dünyada, sonsuz bir pazar söz konusu. Her şey azami derecede hızlı ve karmaşık yapıda. Ticaret de bu karmaşadan ve hızdan nasibini almakta. Burada yazacağımız çeşitli mal ve ülkeler, içinde büyük bir risk ve belirsizlik barındıracağı için, okurlar ve ihracat yapmak isteyenler için her bakımdan hatalı / eksik olacaktır.

Yurt dışından mal getirip Türkiye’de karlı bir şekilde satmak isteyen herkes, öncelikle iyi bir piyasa araştırması yapmalıdır. Dış ülkelerde neyin çok ve ucuz olduğu araştırılmalıdır. Ayrıca ülkelerin gümrük işlemlerinin prosedürleri tespit edilmeli ve masrafları çıkartılmalıdır.

YURT DIŞINDAN GETİRDİĞİM ÜRÜNÜ TÜRKİYE’DE NASIL KARINA SATABİLİRİM? 

Öncelikle iyi bir ihracat planı geliştirilmelidir. Getirmesi kolay, halk deyimiyle ”yükte hafif pahada ağır” şeyler olmalıdır.

Bunun için birkaç örnek verebiliriz.

Örneğin, Türkiye’de teknolojiye dayalı bilişim sektöründe üretim bir hayli düşüktür. Türkiye’ye her yıl onlarca çeşit markada onlarca bilişim ürünü getirilmektedir. Burada gözetilmesi gereken husus, sadece ucuz ve pratik olması değil; aynı zamanda kaliteli olmasıdır.

Örneğin alıp getirilen Çin malı ürünlere karşı toplum hızla bilinçlenmiştir. Çoğu kullanışsız ve alenen sağlığa zararlı olan bu ürünlere ne kadar ucuz olursa olsun artık tüketiciler tarafından  rağbet edilmemektedir.

Bunların dışında hıza ve yeniliklere ayak uydurmalı. Özellikle gıda ve giyim sektöründen insanların kolayca benimseyebileceği, ucuz, hızlı ve pratik malların ihracatı yapılmalıdır.

Kısacası yurt dışından mal temin edip Türkiye’de satmak için, hem ucuz, hem gerekli, hem de kaliteli malların takibi yapmalıdır.

“Yurtdışından mal temin edip Türkiye’de satmak-Karlı Mıdır?” üzerine 20 yorum

 1. Merhabalar, yurt dışından mal getirmeye ithalat denmez mi? Gerçekten çok faydalı bilgiler.Emeğinize sağlık.

  Cevapla
 2. Selamlar, ben iran,dan
  Irandan her ne isteyen olursa ya hangi bir malı irana satmak isterseniz size yardımcı ola bilirim.
  Whatsapp numaram: +989141644560

  Cevapla
 3. Selamlar Bende Isveçten Ozan isveçten ne isterseniz sizin için araştirip ve istediyniz malı göndere bilirim. Ve hatta Getire bilirim. whatsap numaram 0046769085547

  Cevapla
 4. Norveç’ten bir ürün getirip Türkiye’de satmak istiyorum. Yardımcı olabilecek bağlantı kurabilecek biri var mıdır ?

  Cevapla
 5. Ben yurt dışından çok ufak diyelim ki air pods alsam 20-30 adet, valizime koyup ülkeme gelsem internet üzerinden satış yapabilir miyim ? O ürünler geçerken sıkıntı olur mu acaba ?

  Cevapla
 6. Kırgızistan dan arkadaşım yasal yollarla klima cep telefonu gönderse satabilirmiyiz nasıl bir yol izleyebilir

  Cevapla

Yorum yapın