Zararlı Bağımlılıklardan Kurtulmak İçin

Siz bakmayın zararlı bağımlılıklar diye ekstradan belirttiğimize. Zaten halihazırda her bağımlılık, bir zarar potansiyeli taşır ve sırf sizi bağımlı kıldığı için zararlıdır. Yani bağımlılıkları total olarak zararlı ve yararlı olarak ikiye ayıramayız.

Yazımızın henüz başında şöyle bir ayrıma ışık tutalım ve insanları iyi ile kötünün ayrımında birleştirelim. Bir şeye bağlılık duymakla bağımlılık duymak arasında uçurumlar kadar, dağlar kadar fark vardır. Ancak yine de aradaki nüanslar, ince bir çizgiye bağlıdır. Zira her bağımlılık, bağlılık güdüsüyle başlar. Hoşlanıyorum yapıyorum dersin. Bir tercih meselesi olarak yaklaşırsın adım adım bağımlısı olduğun nesneye ya da özneye. Evet özneye de.

Hiç bir yerde bahsedilmiyor ama insanın insana bağımlılığı da söz konusu artık. ”Sensiz yapamıyorum”dan başlayıp ”sensiz yaşayamam” ile zirvesini yaşayan en belirgin, en riskli ve en tehlikeli bağımlılık türü insanın insana duyduğunda gizlidir. Orhan Babanın kula kulluk edene yazıklar olsun dediği şarkı aslında bu bağımlılıkların yok edilmesini gerektiğini söylüyordu bize.

Öyle ya bugün elimizde, aklımızda, gözlerimizin önünde hayatımızı bir hapishaneye çeviren bağımlılıkların kökeninde insanın kendinden uzaklaşması, başka insanlara ihtiyaç ve mecburiyet halinde yönelmesi yatar. Sahnede ne görünürse görünsün bağımlılıkların arka planında ve kulis odasında kendine yetememezlik var.

Evet modern dünyanın hilesi de burada yatıyor. Artık herkesin çok cool, çok harika göründüğü günümüzde makyaj ne kadar güzel gösterse de vücut arka planda içten içe çöküyor. Buna dur demek ise bizim elimizde. Şimdi size madde madde günümüzdeki zararlı bağımlılıkları aktaracağız. Daha sonra ise o bağımlılıkları azaltıp tamamen yok etmeniz için yapabileceklerinizi adım adım sıralayacağız.

Hazır iseniz başlıyoruz. Ama öncesinde Alkolizmden Kurtulmanın Ekonomik Olarak Katkısı adlı makalemizi herkesin görebileceği ve okuyabileceği bu alana bırakalım. Bağımlılık deyince envai çeşit şey sayabiliriz – ki sayacağız da- ama en bilindik olanı insanın kimyasını bozan ve biyolojik olarak bağımlı kılan alkolizm olsa gerek. Alkolizmden kurtulmanın sağlık açısından yararlarını inkar edemeyiz zaten. Ama bir de bunun ekonomik olarak katkısı var. O katkıları ise yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Günümüzde Zararlı Bağımlılıklar 

1 Sosyal Medya Bağımlılığı: Yeni çıkmış son model bağımlılıklardan ilki. Ve tartışma götürmeksizin en belirgin olanı. Bu bağımlılığa mensup insanlar, bir şey paylaşmazlarsa fenalaşacaklarını hatta öleceklerini düşünüyorlar. Saat başı, nerede ne yaptığını paylaşan insanlar, ilgi çekmeye, beğeni toplamaya, yorum almaya yönelik bir hayat yaşıyorlar. Kendi gözlerimle Facebook üzerinden şöyle bir bildirim okumuştum: ”Ben şimdi içeri kitap okumaya ve çay içmeye gidiyorum. 10 dakika sonra görüşürüz.”

Yani bu bağımlılık öyle bir raddeye gelmiş ki, 10 dakika ortalıktan kaybolmasını bile insanlara, arkadaşlarına duyuruyor. Kuşkusuz vahim bir noktaya gidiyoruz.

Sosyal medya bağımlılığı her yeri sarmış durumda.

Bizi ücretini ödediğimiz, aylık olarak taksitini yatırdığımız bir cihaz üzerinden bağımlı kılan hem kendi yetersizliğimiz hem de şov dünyasının bireysel ve kamusal alana taşınmasıdır. Bununla ne demek istiyoruz? Hiç kuşku yok ki şunu demek istiyoruz: Artık kendi özel hesaplarında, kişisel sayfalarında şov yapıyor. Beğeni sayısı demek, alkış toplamak demek. Az beğenilmek ise içler acısı, korkunç bir durum! Ellerimizdeki kelepçelerden kurtulmamız ise zor görünüyor. Zira anahtarı denize fırlatan, yine biziz.

2- Televizyon Bağımlılığı: Televizyon epey eski bir icat olmasına rağmen bağımlılığı 2000’li yıllardan sonra artarak devam etti. Dizi ve evlenme programı çılgınlığı özellikle annelerimizi daha sonra ise şaşırtıcı bir şekilde babalarımızı ele geçirdi. Bağımlılıklar da bölüşülmüş durumda artık. Sosyal medya ve akıllı telefon bağımlılığına gençler bakarken, televizyon gibi eski icadın bağımlılığında da eski insanlar aktif olarak rol oynuyor.

Sonuç? Sonuç dizi replikleriyle konuşan anneler ve talibini beğenip beğenmeyeceğini merak eden babalar.

3- Akıllı Telefon Bağımlılığı: Bu konuyla ilgili ek olarak Akıllı Telefon Bağımlılığını Yenebilmek İçin Taktikler adlı makalemizi göz gezdirebilirsiniz. Her 5 dakikada bir telefonuna bakmazsa kıyametin kopacağına inanan yeni bir kabile var artık. En vahim nokta ise genç sevgililerin bile yan yana iletişimlerinin birbirlerine komik video izlettirmek ve durum güncellemesi okumasından ibaret olması. Yeni bir çağa giriyoruz. Ve bu çağda birileri kitaplara, ilme yönelirken birileri de en konforlu biçimlerde bağımlılık biçimlerine balıklama atlıyor.

4- Alkolizm: Alkol bağımlılığı ise yukarıda saydıklarımızdan farklı olarak nükseder ve meydana gelir. Toplumsal ya da sosyal bir bağımlılıktan ziyade biyolojik bir ihtiyacın mecburiyete doğru evrilmesinden ibarettir. Kişinin sinir sistemi alkolü arzu eder ve kişinin kendisini ona bağımlı kılar.

5- Uyuşturucu Bağımlılığı: Son olarak Allah muhafaza, evlerden ırak uyuşturucu bağımlılığı var. Liselere kadar düşen, çocuk yaşta insanların kötü niyetli tacirler tarafından ama zorla ama hileyle uyuşturucu bağımlısı yapıldığı dönemlerden geçiyoruz. Böyle bir tespitin ya da içe çekilmenin kıskacında iseniz hemen profesyonel yardıma başvurmalısınız. Ailenizden arkadaşlarınızdan ve sosyal çevrenizden çekinmeyin ve kendinizi kurtarmaya bakın.

Bağımlılıklar, yeni yeni kılıflarda pazarlanıyor bize.

Birbirimize en son marka bağımlılıklarla yaklaşıyoruz artık. Senin bağımlılığın hangi marka diye soruyoruz birbirimize. Ve cevap olarak kendi iç dünyamızın, kendi karanlığımızın içine biraz daha çekiliyoruz. Eller birleşmiyor, telefonlar yaklaşıyor.

Zararlı Bağımlılıklardan Kurtulmak İçin 

1- Gerçek arkadaşlarınızla gerçek vakitler geçirin: İnsanı bağımlı kılan çoğu zaman arkadaşları ve arkadaş çevresidir. Bu şehir efsanesi gibi yayılsa da gerçek de asli hakikat de budur. Baktınız gördünüz arkadaşlarınız sizi istemediğiniz düşkünlüklere sevk ediyor, hemen arkadaş çevrenizi değiştirin ve onlardan uzaklaştırın. İnsanı arkadaşları ya vezir yapar ya da rezil. Ortası ise yalnızlıktır. Ve bazen berbat bir arkadaşlıktan ziyade kutsal bir yalnızlık, sizi hem daha olgun hem de daha mutlu kılar.

2- Bir ev hayvanı edinin: İlla bir şeyin bağımlısı olacaksanız sevginin, ilginin bağımlısı olun. Evinize alacağınız ve bakımını üstleneceğiz bir kedi ya da köpek nice bağımlılıktan daha çok mutlu edecektir sizi. Hem de ansal değil sonsuz olarak. Hem de sahte değil gerçek olarak. Her sabah onlarla oynamak daimi alışkanlığınız olur.

3- Spor yapın: Spor yapmak, bir spor dalıyla amatör olarak ilgilenmek ya da en basitinden günde yarım saat yürüyüş yapmak bile hem bedeni hem de zihni dinlendirecektir. Spor nice bağımlılığın tam karşısında yer alır. Vücudun koruyucusu, aklın sadık dostudur.

4- Sanata ya da zanaata yönelin: Sanatçı kişiliklerin tek bağımlılığı kitaplar, filmler, müzik parçalarıdır. Yine aynı şekilde bir zanaatta ustalaşmak, el becerilerini sergilemek, hem kafayı hem elleri meşgul tutar. Ve hepimiz biliyoruz ki insanın eli ve zihni meşgul ise zararlı bağımlılıklardan bir o kadar uzak kalır.

5- Sokakta olun: Nice bağımlılık ev ortamında, kapalı duvarlar arkasında cereyan eder. Oysa sokakta olmak hayatta olmak demektir. Sokağın çılgın ve neşeli kalabalığına karışın ve kendinizi o kalabalıkta tatlı tatlı unutmayı bilin. Karanlık yalnızlıklar bağımlılığı tetikler zira.

6- Bir şeyler üretin: Kelepçelerden kurtulmak sizin elinizde!

Ellerinizdeki kelepçelerden, zihninizi hurdahaş eden bağımlılıklardan kurtulmak elinizde. Ve her şeyin başı sevgi. Kendinizi sevin. İnsanları sevin. Dünyayı ve tabiatı sevin. Sizi yalancı ve bir anlık bağımlılıkların düşkünü olacağınıza sevginin hizmetinde yer alın ve mutluluğunuzu daim kılın.

“Zararlı Bağımlılıklardan Kurtulmak İçin” üzerine 2 yorum

  1. Psikolojik yönlere değinen, daha ayrıntılı bir yazı yayımlasanız süper olur. Çünkü cidden zamanımızın çok büyük problemi bağımlılık.

    Cevapla

Yorum yapın