Zeki ve Yetenekli Ama Sorunlu Çalışanı İkna Edebilme Taktikleri

Zeki ve yetenekli insanlar bir bağlamda normal ve vasat insanlardan farklıdırlar. Onların kimyaları ve bileşenleri, vasat insanın kusurlarıyla karşı karşı gelmektedir. Yani elbette ki kusursuz insan yoktur. O nedenle de belki insan ya vasat ve kıt zekalı ama iyi niyetli, problemsiz ve sağ duyuludur. Ya da zeki ve yetenekli ama bir o kadar da sorunlu.

Ne olursa olsun yeteneğe ve zekaya ihtiyacımız var. Dünyanın, çevrenin, insanların, tabiatın ve pek tabi şirketlerin de öyle. İş bitiricilik, işi zamanında ve yetkin bir şekilde sonlandırma, diğer müşterilerle ilişki gibi konularda bir şirketin başarıyı yakalaması için iyi ve sivri çalışanlara ihtiyacı vardır. Bu özellikler de zeka ve yetenek toplamında kendini gösterir.

Yetenekli çalışanlar, uslu çocuklar değildir. Her zaman bir reklam ajansında çalışan herhangi bir metin yazarı kadar derinlemesine ve ince yaklaşır meselelere. Konu ve sektör ne olursa olsun farklı bakış açılarıyla yaklaşır meselelere, olgulara, kavramlara. Bunun için de her kötü durumdan bir çıkış yolu bulabilirler. Bazen nice şirketleri batmaktan kurtaran yegane fikir tek bir zeki adamın beyin kıvrımlarından çıkar. Bazen de o zeka ve yetenek, ülkeyi kurtarır.

Örneğin meşhur bir sigara firması ilk çıktığı aylarda çok kötü bir satış grafiği çizmiştir. Telafisi yok, daha başlarken battık kafasına girmek üzereyken koca şirket, içlerinden bir dahi çıkıp şöyle bir fikir yürütmüştür. Amerika’nın her ana caddesine, her önemli sokağında boş sigara paketleri bırakmak. Tabi ki onların sigara paketlerinden. Bunu yapmışlar ve satışlar çok geçmeden tavan yapmış. Zira insanlar her sokak başında boş sigara paketleri görünce, bunun yeni çıkan ve çok içilen bir sigara markası olduğuna kanaat getirmişler. Bugün hala satış konusunda zirveyi zorlayan bu sigara şirketini kurtaran, zeki ve yetenekli bir girişimci, bir kanaat önderi olmuştur.

O nedenle şirketler ve işletmeler her zaman zeki ve yetenekli çalışanlara muhtaçtır. Bu nedenledir ki çoğu zaman onların nazlarını çeker, çekmek zorunda kalırlar. Şimdi yazımızın geri kalan kısmında önce neden zeki ve yetenekli insanların sorunlu olduğuna dair önemli ipuçları vereceğiz. Sonrasında ise zeki ve yetenekli ama bir o kadar da sorunlu çalışanları çalışmaya, üretmeye ikna etmek için belli başlı taktikleri sizlere vereceğiz.

Patronlar ve sorunlu çalışanlar! Başka işiniz yoksa arkanıza yaslanın ve yazımızın gürül gürül akan satırlarını okumaya devam edin!

Bir Çalışanı Ne Zaman Atmaya Karar Vermelisiniz? bu soruya verilecek milyonlarca cevap bulunabilir elbet. Örneğin hem zeki değil kurnaz, hem çalışkan değil tembel, hem de sorunlu olan şımarık çalışanları bir saniye bile düşünmeden atmaya karar verebilirsiniz. Hem şirketin hem de diğer çalışma arkadaşlarının hakkını çiğneyen, onları ekstra yoran işlere imza atan çalışanlarınızı da öyle. Bir çalışanı ne zaman atmaya karar vermelisiniz başlıklı yazımız kafası karışık patronlara özel olarak yazılmıştır.

Sorunlu çalışanlar kendilerini her yerde belli ederler.

Zeki ve Yetenekli İnsanlar Neden Sorunlu Oluyor? 

Bunu bu durumdan ağzı yanmış patronlara sormak lazım asıl. Nice zeki ve yetenekli insanın sırf çeşitli sorunlardan dolayı bazen işlerini, bazen akıl sağlıklarını, bazense bizzat hayatlarını kaybettiklerine tanıklık ediyoruz. İnsanın önce canına sonra giden aklına şaşırıyor, üzülüyoruz. Dünya aptallık bulutlarıyla üstümüze karanlık yağmurlar yağdırmaya devam ederken, şirket olsun, fikir adamları olsun, gelecek planları olsun, azalan akıl, azalan yetenek, bitme noktasına gelen hoşgörü ve vicdan kırıntıları bırakıyor gerimizde.

Bu nedenle zeki ve yetenekli insanlar arkadaşımız da olsa, çalışanımız da olsa korunmaya, desteklenmeye, yardım eli uzatılmaya her zaman ihtiyaç halindeler. Bu nedenle yazımızı sadece şirket ve daha fazla para kazanma niyetinde olan patronlar değil tüm insanlar okusun. Her zaman yitip gitmek üzere olan zekalar ve yetenekler var çünkü çevremizde.

Kadın Çalışanı Olmayan Bir Şirketin Akıbeti Nasıl Olur? bu önemli soruyu zamanında parlak fikirler çatısında sormuş idik. Kadın çalışanı olmayan bir şirketin akıbeti nasıl olur? Elbette beter olur. O şirket bir futbol takımı değilse şayet. Sorular ve yanıtları yalnızca yazımızda. Keyifli okumalar.

  • Zeka ve yetenek bazı insanlara ağır gelir. Onların tüm ayarını ve dengesini bozar. Zaten zeka kıvılcımı ve yetenek pırıltılarıyla donatılmış her insan yapısı gereği, kimyası gereği her zaman çoğunluktan, vasat çevreden daha farklı, daha yalnızdır. Bir de her zaman toplum tarafından kabiliyetleri ne kadar yüksekse o kadar cezalandırılırlar. Bu, her zaman böyle olagelmiştir. O nedenle ki zeka ve yetenek bazı insanlar zihinsel rahatsızlık ya da psikolojik olarak geri döner. Bu da onları sorunlu kılan birinci etmendir.

 

  • Kimi insanlarda ise aşırı zeka ya da yetenekli olma durumu onları bir güzel şımartır. Şımarıklık da züppece sorun çıkarmaya yöneltir onları. Madem ki yetenekliyim, madem ki şirketin bana ihtiyacı var, kaprislerimi, sorunlarımı çekeceksiniz arkadaş tavrıdır bu. Eğer ki bunu fark ederseniz bence hiç uğraşmayın. Böyle insanlar sorunlu olduğu kadar tehlikelidir de. Ve zeka ve yetenekleri ile şirkete katacakları yarardan çok, şımarıklıkları ve sorunları ile şirkete verecekleri zararlar daha çoktur.

Çalışanlarınızın Doğal Kişiliğini Değiştirmeye Çalışmak Neden Tehlikeli? bir patron, bir şirket sahibi, bir yönetici ya da müdür olarak çok bariz bir şekilde kaçınmanız gereken bir tavır var. O da çalışanlarınızın doğal kişiliğini değiştirmek olacaktır. Zira bazen çalışanların sorunlarını çözeceğim derken onların özel hayatlarına ya da doğrudan doğal kişiliklerine girersiniz. Bu da kaş yapayım derken göz çıkartmak olacaktır. Bundan kaçınınız. Evdeki bulgurdan olmayınız. Yazımız burada kalsın ve bazı hassas konularda nasıl davranmanız gerektiğini görmek istediğinizde okunmaya açık halde beklesin.

Sorunlu çalışanlarınıza karşın terör estirmek yerine onları kazanmaya çalışın.

Zeki ve Yetenekli Ama Sorunlu Çalışanı İkna Edebilme Taktikleri

  • Suyuna gitmek: Elbette ki en başta takınacağız tavır yetenekli ama sorunlu ve de kati surette kaybetmek istemediğiniz çalışanınızın suyuna gitmek olacaktır. Bu, her dediğine eyvallah çekmek demek olmasa bile en azından bazı konularda ona biraz daha anlayışlı davranabilirsiniz. Ancak bunu yaparken ona fena derecelerde ihtiyacınız olduğunu da hissettirmeyin. Hani burada olsan hiç de fena olmaz cümlesini hissettirin yeter. Yoksa aksi takdirde ipleri tamamen onun eline vermiş olursunuz ki bu tamamen şirketin zararına olacaktır.

 

  • Hediyeler, tatiller, zamlar vermek: Elbette ki bazı sorunlar çeşitli hediyeler ve ücret artışları ile çözülebilir. Örneğin çalışanınız zeki ve süper yetenekli ama işe geç kalıp duruyor. Bu da randımanı bozuyor. Siz de ona hatırı sayılır bir zam yapın ve bakın bir daha geç kalıyor mu. Aynı zamanda hediye çekleri ve küçük tatiller hediye etmek de birçok meseleyi kökünden halledecektir.

 

  • Önemli olduğunu hissettirmek: Elbette ki psikolojik etkilerle de bazı sorunları halledebilirsiniz. Zeki ama sorunlu çalışanınıza ne kadar önemli ve değerli olduğunu çeşitli iltifatlar ve komplimanlarla hissettirirseniz o da işine daha sıkı sarılacak ve sorunları çözme konusunda size daha yardımcı olacaktır.

Yorum yapın