Zor Günlerde Bile Mutlu Olabilmek İçin Rehber

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları. Size bu yazımızda en zor günlerde bile mutlu olabilmenin mümkün olduğunu ve bu mümkünlüğün hangi aşamalardan, hangi sınırlardan geçilerek elde edilebileceğini paylaşacağız.

Bilindiği üzere mutluluk, soyut bir şeydir. Evde biten kahve gibi, markete bir uğramakla tedarik edilemez. Bunun içindir ki çoğu zaman mutlu olması gerektiği yerlerde ve zamanlarda bile kendimizi boş yere üzer, yok yere mutsuz hissederiz. Çünkü soyut bir kavramdır mutluluk. Bir Türk yazarı olan Emre Yılmaz, bir kitabında ”mutluluğun en sıkıcı tarafı, biriktirilebilir olmamasıdır” demiştir. Yine ünlü bir düşünür olan Konfüçyüs ise insan çoğu zaman mutluluğu kendisinden yukarıda arar, ya da kendisinden aşağıda, oysa mutluluk insanın baktığı yerde ve kafasının hizasında demiştir.

Kesin olan bir şey var ki, o da giderek mutsuz bir toplum ve mutsuz bir dünya olmamızdır. İntihar oranlarına baktığımızda, yıl başına düşen cinnet sayısını ele aldığımızda bu gerçeklik suratımıza tokat gibi çarpar. Hal böyle olunca da mutluluk üstüne yazılmış kitapların ardı arkası kesilmiyor. Genelde bu tür kitaplar, mutlu olmak sizin elinizde, güç sizin içinizde, mutlu olmak mı istiyorsanız, öyleyse harekete geçin gibi artık ezberlediğimiz yaşam koçluk üniteli kitaplardır. Ve laf aramızda çoğu da boştur bu kitapların. İçerikleriyle, üsluplarıyla, hatta kapak tasarımlarıyla tam birer boşboğazlık örneğidir.

Zira o kitaplar okunduktan sonra asıl mutlu olan sadece yazar ve yayıncısıdır. Bol satıştan sonra keseleri ve cüzdanları dolduğu için.

Hal böyle olunca biz de parlak fikirler olarak kolları sıvadık. Bugün size vereceğimiz mutluluk rehberi üç koldan olacak. Aşk yaşamında, iş yaşamında, sosyal yaşamda mutlu olmak için nelere dikkat etmeli, nelerden imtina etmeli, nelerden kaçınmalı. Hazırsanız başlayalım pek değerli mutluluk heveslisi parlak fikirler okurları.

Çok Fazla Düşünmeden Yaşayabilmek Neden Mutluluktur? adlı makalemizi çok fazla düşünmemek için mutluluk arasında bir ilişki, bir bağlantı kurup iki ayrı ucun çözümlemesini bir ortak noktada yapıyor. Çok fazla düşünmeden, umursamadan yaşayan insanların gerçekten çok daha fazla mutlu olduklarına tanıklık ediyoruz. Gerçek mutluluk aptallık olabilir mi? Yoksa derin hakikat insanın düşünüp de acılar çekmesinden sonra mutluluk huzmesi olarak mı çıkar insanın karşısına? Cevaplar yazımızda ve burada.

Mutlu olmak niyette başlar, kalpte şekillenir.

İş Yaşamında Mutlu Olmak İçin 

Çoğu zaman mutsuz olduğumuz işlerde çalışıyoruz. Para kazanmak, o kadar önemli ki sırf o lanet kağıtları toplamak ve geçimimizi sürdürmek, hayatımızı idare ettirmek için kendimizi her geçen gün daha yorgun, daha güçsüz hissettiğimiz işlerde zamanlar geçiriyor, mesailer harcıyoruz.

İş yaşamında mutlu olmak, en azından başlangıçta bir seçeneğiniz varsa sevdiğiniz işi seçme ile başlayabilir. Maaşı, konumu ya da diğer avantajları biraz daha düşük ve yetersiz gibi görünse de bilmelisiniz ki, önemli olan insanın daha çok kazandığı değil mutlu olduğu bir işte çalışmasıdır. Çünkü işlerimize ömrümüzün yarısı kadar neredeyse, vakit ayırıyoruz. Hayatın genel bağıntılarını meydana getiren yegane güç ve merkez, işin kendisi oluyor. O nedenle seçme şansımız varken seçmek, doğru ve mutluluk verici olanı tercih etmek her şeyden daha önemli bir hal alıyor.

Bunun dışında iş yaşamında mutlu olmak için, iş yerindeki ilişkilerimize dikkat etmeliyiz. Ne fazla laubali, ne fazla mesafeli durmalısınız. Bu yolun ucundaki pişmanlıklardan da yılgınlıklardan da uzak tutar sizi.

Çoğu zaman bizi iş yaşamlarımızda mutsuz eden şey, insan ilişkilerini düzenli ve sağlıklı ayarlamamızdır. Patrona azıcık yakın davranırsanız, size yalaka derler. Patrondan ve iş arkadaşlarınızdan biraz olsun uzak durursanız, size burnu kalkık derler. İş yaşamındaki dedikodu zinciri, bizim teyzelerimizin annelerimizin yaptıklarının yanında bir zirve niteliği taşır.

Eğer yeni bir iş yerine başlayacaksanız oradaki mobing can sıkıcı olabilmektedir. Sizi ezmeye, her anlamda sömürmeye kararlıdır oranın eskileri. Bununla mücadele etmek için de sıkı bir sabra ve dirayete ihtiyacınız olacak. Ama ne derler bilirsiniz. Her şey kafada biter. Size söylenenler, size yaptırılanlar bir kulağınızdan girip bir kulağınızdan çıksın. Sonunda zafer de saadet de sizi bulacaktır.

İş Yaparken Umutlu Olmanın Önemi mutlu olmak ile umutlu olmak arasındaki sadece tek harf farkı vardır. Önce mutlu sonra umutlu olunmaz ama. Genelde umutlu olmak mutlu olmanın ön koşuludur. İyi düşün, iyi olsun anlayışı bazen işe yarar, bazen yaramaz. Bazen en umutlu olduğunuz zaman beklenmedik kazıklar yiyebilirsiniz. Siz yine de iş yaparken umutlu olmanın önemini kavrayın ve kendinizi diğer tehlikelerden uzak tutmayı bilin.

Sosyal Yaşamda Mutlu Olmak İçin 

Sosyal yaşam demek arkadaşlar ve dışarıda geçirilen vakitler demektir. Ama artık görünen o ki insanın kozmosu aşan mutsuzluğu, bazı şeyler için yetinmezlik taslıyor. Arkadaşlarla buluşuluyor, sinemalara gidiliyor, Avmler geziliyor ama eve dönüldüğünde hissedilen tek şey mutluluk değil yorgunluk oluyor.

Sanırım sosyal yaşam da çökmek üzere. İnsanlar evlerine, bilgisayarlarına, akıllı telefonlarına düşmüş durumda. Böyle olunca da sosyal yaşamda mutlu olmanın rehberi, biraz zora giriyor. Zira orada bir sosyal yaşam değil siber yaşam söz konusu. En yakın dostlarımızla bile internet ağ noktaları üzerinden haberleşmek daha önemli bir hal taşıyor.

İnsanlar ”seni özledim” demiyor; tutuyor Facebook’tan falan birbirlerine kalp gönderiyor. İçi boş ve dışı şekille kaplı kalpler bunlar. Sanırım sosyal yaşamda mutlu olmak için evvela samimiyeti, içtenliği yeniden diriltmek gerekiyor.

Aksi takdirde yetinmeme, tamah etmeme, şükretmeme, insanları derin bir yalnızlığa sürüklemeye kaldığı yerden devam edecek. Ve insan o pırıl pırıl ama tamamen sanal mutluluklardan lokma lokma yedikçe daha da yalnızlığa, daha da ıssızlığa ve dolayısıyla mutsuzluğa batacak.

Genç Yaşta İşkolik Olmak mı Yoksa Aşkkolik Olmak Mı Daha İyi? sizi işkolik olmak mı aşkkolik olmak mı mutlu eder? Tercihinizi hangi yönde yaparsanız daha mutlu bir adam, daha mutlu bir kadın olursunuz? Sorular ve ayrıntılı cevaplar parlak fikirler farkıyla sadece yazımızda.

Mutlu olmak önce elinizde sonra parmaklarınızda.

Aşk Yaşamında Mutlu Olmak İçin 

Geldik en cafcaflı konuya. Artık insanlar aşk değil ilişki kelimesini kullanıyor. Romantizm yerini serbest cinselliğe ve tüketiciliğe bıraktı. Dövüş kulübünde söylendiği gibi: Tek porsiyonluk aşklar, tek porsiyonluk arkadaşlıklar.

Kullan at tekniği aşkı da ayağa düşürmeyi başardı. Artık insanlar sevmedikleri insanlara bile hazırdan, ezberden ilan-ı aşk edebiliyor. Her şey belli bir noktadan sonra elde etmeye, dibine kadar sömürmeye ve sonra sıkılıp bırakmaya indirgenmiş durumda.

Aşk yaşamında mutlu olan insanların sayısı giderek azalıyor. Belki de bu noktada bize asıl iyi gelecek olan, paylaşımların seyrini değiştirmek. Sevgilinizle kültürel paylaşımlar da bulunabilmek. Onlarla müzeler, kitapçılar gezebilmek. Daha çok sohbet edebilmek.

Uzaktan görünen sevgililer bile el ele tutuşmak yerine birbirlerine akıllı telefonlarındaki komik videoları izlettiriyorlar. Muhabbet, ilgi, sevgi ve şefkat sıfır. Aşk yaşamında mutlu olmak için aşkı yatak seviyesinden alıp kalp seviyesine çıkarmak gerekiyor. Ancak kalple hissedilebilen şeyler, insanın gerçek mutluluğunu garanti altına alabilir.

Mutluluk her daim sizinle olsun. Yeniden görülmek üzere.

“Zor Günlerde Bile Mutlu Olabilmek İçin Rehber” üzerine bir yorum

  1. Zorda olanların elinden tutan, düşmüş insanları sarıp kucaklayan bu yazı için yazar arkadaşa ne kadar teşekkür etsem az.

    Yanıtla

Yorum yapın