Züccaciyeci olmak isteyenlere

Züccaciye, genel olarak ucuz fiyatlı ürünlerin satıldığı bir iş sektörü olunca, satış oranları da inanılamayacak derecede yüksek oluyor. Bu satış oranları, yeni bir iş kurma hayaliyle yanıp tutuşanları züccaciye dükkanı açmak konusunda cezbediyor. Eğer züccaciye dükkanı açmak gibi bir niyetiniz varsa, sizlere baştan sona fayda sağlayacak bir yazı kaleme alıyoruz. Yazımızda züccaciye açmanın kazançlı olup olmadığı, züccaciye açmak için gereken bilgi ve belgeler, züccaciye açmanın maliyeti ve zorluğu bulunacak.

glassware photo

Bu bilgileri önem vererek okur ve yapacağınız iş üzerine biraz düşünürseniz, size uygun olan işin züccaciye dükkanı açmak olup olmadığını kısa bir süre zarfında hemen anlayabilirsiniz. Bazı işler vardır ki çok kolay gözükür. Herkesin bu işleri kolayca yapabileceği zannedilir. O işi yapmakta ne var, gibi düşüncelere sahip olur insanlar. Fakat o işin içine girince, aslında dünyanın en zor işlerinden ve sektörlerinden bir tanesine girildiği anlaşılır. Züccaciye dükkanı açmak da böyle bir iştir. Züccaciye alanında başarılı olmak için o kadar fazla detay vardır ki! Bu detayların bir tanesi bile gözden kaçtığında başarı yakalamak mümkün olmaz. Zaten züccaciye işi doğası itibariyle dikkat edilmesi gereken, ufak etkenler barındıran bir iştir. Ufak kazançların büyük bir kasayı oluşturduğu iş türüdür.

Züccaciye Açmak Kazançlı Mı?

Herkesin merak ettiği bu soruyu yanıtlamadan önce, bir işin hangi boyutta kazançlı olup olmayacağını yanıtlamamız gerekir. Eğer sağlam bir iş planınız varsa, yapacağınız şey, sektörde var olan birtakım eksiklikleri gideriyorsa, insanlara daha önce hiç tanışmadıkları yeni bir ürün ya da hizmet sunuyorsanız mutlaka ama mutlaka belirli bir düzeyde başarı yakalarsınız. Bunun aksine, sıradan ve plansız bir şekilde para kazanmak istiyorsanız, sizin başarılı olamayacağınızı söylemeliyiz. Bu noktada züccaciye açmak isteyenler öncelikle kendilerine açacakları züccaciye dükkanı ile ne derece ilgili olduklarını sormalılar. Bu ilgi sadece istek anlamında değil. Mesela o bölgedeki diğer züccaciye dükkanlarını biliyorlar mı, hangi ürünü, nereden tedarik edeceklerine dair fikirleri var mı? İşte bu sorulara verilen olumlu cevaplar kadar bulunacağınız sektörde kazanç elde etmeniz mümkün olacak. Unutmayın ki bir işe ne kadar bağlıysanız, o işten o kadar istediğiniz verimi ve kazancı elde edersiniz.

Züccaciye Açmak İçin Gerekenler

Bu listenin başında koruyup sahiplenebileceğiniz bir dükkan bulmak var. Züccaciyede en önemli unsur eşyalarınıza sahip çıkabileceğiniz bir dükkana sahip olmanızdır. Dükkanınız her haliyle ferah olmalı ve sizin hakimiyetinizde kalabilecek derecede büyük olmalı… Züccaciye dükkanı işletenlerin en büyük sorunu, bu dükkanlarına sahip çıkamamaktır. Züccaciye dükkanları çok çeşitli ve ufak parçalı eşyalardan müteşekkil olduğu için, dükkanınıza tam olarak hakimiyet kuramazsanız, bu işi yaparken büyük zararlar görebilirsiniz.

Züccaciye Açmanın Maliyeti

Yeni bir işe başlamayı düşündüğünüz için doğal olarak bu işin maliyetini merak ediyorsunuz. Dükkanı açtığınız yere ve satacağınız ürün listesine göre değişiklik gösterse de ortalama yeni bir züccaciye dükkanının maliyeti on beş bin liradan, yüz bin liraya çıkabilir. Hatta geçebilir.

Züccaciye Açmak Zor Mu?

Maliyetini karşılayabiliyorsanız ve güzel tedarikçileriniz varsa çok kolay! Fakat züccaciye işinde dükkan açmaktan daha zor bir şey varsa o da dükkanı işletmektir. Bu nedenle iş planınızı iyi bir şekilde oluşturmalısınız. Eğer bunu yapmaz ve profesyonel bir iş planı kurmaksızın züccaciye açarsanız, açtığınız dükkanı işletmeniz ve dükkanınızdan para kazanmanız hiç de kolay olmayacaktır. Züccaciye işinin rağbet gören bir iş olması, bu işi değerlendiriyor. Züccaciye açmak kolay olsa da, bu dükkanı işletmek, herkesin yapabileceği bir iş değildir. Eğer hiç tecrübeniz yoksa, öncelikli olarak sizlere ilk tavsiyemiz kesinlikle bir züccaciyede çalışmak suretiyle tecrübe kazanmanız olacak. Bu sektörde tecrübe en önemli etkenlerden sayılır.

Züccaciye de Neler Satmalı Neler Satmamalı

Şimdi züccaciye dükkanı açan insanların yaptığı büyük bir hata var. Camdan ya da plastikten olsun, bir de yükte de pahada olduğu gibi hafif ürünler olsun, yeter. Ben satarım anlayışı. Bu, daha çok anlayıştan ziyade vizyonsuzluktur. Size verebileceğimiz ilk öneri dükkanınızı asla tamamıyla öte beriyle doldurmayın. Bunlar hem yükse hem pahada hafiftir. Ve tıkış tıkış izlenimler uyandırarak dükkanı dev bir ardiyeye dönüştürürler. Tek başına yeterli olmayan bu ürünlerden tamamen olmasa da yarı yarıya vazgeçin.

Plastik Ürünlerden Uzak Durun 

Züccaciyeler her ne kadar cam ve porselen odaklı imalatlar ve satışlar gerçekleşse de 2000li yıllar ile birlikte bu alanda da çeşitli değişkenler ve parametreler ortaya çıkmıştır. Bu konuya derinlemesine yer vereceğiz, yazımızın başka bir köşesinde. Ancak, plastik satışların karı biraz daha fazla olsa da, artık buradan para kazanmak ihtimali giderek azalıyor.

Örneğin ulaşım sektöründe, otobüslerde bile plastik ürünlerin giderek terk edildiğini görmekteyiz. Plastiğin doğada zor kaybolması, çevreye zarar vermesi bunun birinci faktörüydü. Ancak daha sonra özellikle bizim pazarımıza Uzak Asya’dan gelen plastik ürünlerin, oyuncakların ve gereçlerin uzun vadede kanserojen maddeler içerdiği ortaya çıktı. Bununla ilgili geniş kapsamlı bir önlem paketi sunulmasa da halk, bu tür ürünleri almayarak tepkisini koymuş durumda. Yani nasılsa ucuz ve ekonomik diyerek züccaciye dükkanınızı plastik eşyalarla doldurursanız sonunda zarar etme riskiniz var.

Olabildiğince farklı ürünlere dükkanınızda yer verin

Züccaciye dükkanları tıpkı isimleri gibi grafit ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu noktada dükkanınızı ne bulursanız onlarla doldurmak yerine biraz daha vizyonlu hareket edebilirsiniz. Akla hayale gelebilecek her türden cam, porsonel, kağıt ve kumaş ürünleri bu dükkanlarda satılabilir.

Örneğin birçok züccaciye dükkanı yakın zamandan beri kırtasiye ürünleri de satmaya başlamıştır. Bununla birlikte evlerin ve gündelik yaşamlarımızın içindeki gereçler de burada bulunmaktadır. Amaç, basittir. Bir ev hanımı örneğin 6lı cam bardak seti almaya geldiğinde, onun gözünü boyayacak, aklını çelecek, hazır bu kadar ucuzken alayım bari diyebileceği şeyleri dükkanda bulundurmalısınız. Bu da farklılık ve zenginlik ihtiva etmek demek olacaktır.

Züccaciye Dükkanlarında Dekorun ve Ürün Yerleştirmenin Önemi

  • Eski bir market stratejisini kendi dükkanınızda uygulamalısınız. Çünkü başta da dediğimiz gibi bu tür dükkanlarda çok fazla ürün, çok fazla sayıda, renkte, biçimde bulunmaktadır. Dekorun önemi bu noktada kendini gösterir. Birçok züccaciyenin kilit noktada hata yapmasının sebebi de budur. Ne bulursa, ne almışsa dükkana depo gibi dizmek ve müşteri beklemek.
  • Tasarımınız da dekorunuz da ferah olmalı. İnsanlar rahat rahat alabilecekleri ürünleri incelemeli ve satın alabilmeli. Aynı zamanda ürünler birbirini çağrıştırmalı ya da doğrudan kategori kategori sınıflandırmalı. Mutfak ürünleri bir tarafta, okul ürünleri bir tarafta, ev süslemeciliği bir tarafta, iş araçları bir tarafta. Kendi dükkanınıza depo muamelesi yapar ve sıfır tasarımla yola çıkarsanız, müşteriler sizi ihmal edecektir. Göze hitap etmek, bu iş kolunda da son derece büyük önemler taşımaktadır.

Züccaciye Dükkanları 1 Milyoncu mu Oluyor?

Gelişen ve geliştiği ölçüde değişen Türkiye pazarında bazı meslek sınıfları ve satış teknikleri de hayatta ve ayakta kalmak adına şekil ve içerik değişikliklerine gidiyor. Züccaciye eski ve köklü bir iş olmasına rağmen, sadece cam ve porselene dayalı satışlar gerçekleştirmek günden güne güçleşiyor.

Bunun en büyük nedeni, toplumun ve tüketim alışkanlığının merkezine indirilmiş bir ortak yapı bütünlüğüdür. Yani süper market alışveriş teknikleri her yere sirayet etmiştir. Kişi artık bir dükkana girdiğinde oradan bütün ihtiyaçlarını karşılamayı talep edebilmektedir. Bu da züccaciye dükkanlarının yavaş yavaş 1 milyoncu dükkanlarına evrilmesine yol açıyor.

Ayrıntılar önemlidir. Yeni nesilden kaç kişi züccaciye kelimesinin anlamını biliyor. Telaffuzu da oldukça zor bir kelime üstelik. Bugün artık bu tür yerlere giderek bir milyoncu denmesinin iki sebebi var diyebiliriz. Birinci züccaciye kelimesinin hayatımızdan ve dillerimizden yavaş yavaş çıkması. İkincisi sadece cam ve porselen ürünleri satarak pazarın içinde hayatta kalmanın pek de mümkün görünmemesidir.

Paylaştığımız görsellerde de göreceğiniz üzere artık tek bir dükkan içinde farklı farklı ürünler satmak bunun eseridir. Bunu tıpkı bir markette süt ve süt ürünlerinin ya da kasaplık gıdaların satılmasıyla açıklayabiliriz. Bu hem kişiye kolaylık hem de pazarın kendi alanı içerisinde daha fazla büyümesini sağlamak amacını taşır. Dükkan dükkan gezmek, modern insanın iç sıkıntılarından biridir. Bu nedenle züccaciye dükkanları da kendi bünyelerinde adeta zorunlu bir devrim yaratarak farklı ürünler satmaya ve giderek bir milyonculara dönüşmeye başlamıştır.

Züccaciye Dükkanlarının Geleceği:

  • Maalesef ki iyimser bir gelecek tablosu çizmek pek görünmüyor. Bu tür dükkanların kaderin iki seçenek söz konusu.
  • Birinci seçenek, giderek nostaljik bir görünüm olarak hafızalarda kalması. Tıpkı sobalı evlerde yaşayanların özlemlerini dile getirmesi gibi. Ah ah bir zamanlar züccaciye dükkanları var denilecektir. Bu 50 yıl sonra mı olur 100 yıl sonra mı olur, bilinmez. Ama züccaciye dükkanlarının giderek azaldığını ve her mahallede zorlasanız 1 tane kaldığını kendi mahallenizden, kendi semtinizden görebilirsiniz.
  • İkinci seçenek de birçok ölmeye yüz tutmuş iş kolunun gittiği yoldur. Örneğin bir züccaciye dükkanının mutfak eşyaları satan bir mağazaya dönüştüğünü görebiliriz. Yani o dağınık satış tekniğinden kendini sıyırarak pazarın içinde etkin rol oynamaya devam etmek adına kendi içinde iyileştirmeye ve düzenleme gitmek. Elinizde iş yapmayan bir züccaciye dükkanı varsa onu bir milyoncuya dönüştürmek, çok daha akıl karı olacaktır. Yapılan araştırmalar da bu yönde tayin edici gelişmeler olduğunu göstermektedir zira.

Züccaciye Dükkanında Çalışırken Dikkat Edilecek Birkaç Nokta

  • Her yanda cam bardaklar, cam ürünler olacak. Bu nedenle bu ürünleri sabit ve dengeli platformlarda tutun. Asla sakar personeller çalıştırmayın. Yoksa gün içinde kırdığınız camdan eşyaların sayısı, sattığınızdan fazlası olacaktır. Bu da komik ama gerçek bir şekilde bazı günler, o gün zarar edeceğiniz anlamına gelir.
  • Özellikle teşhir ve vitrin ürünlerinin temizliğine dikkat edin. Cam ve personel gibi ürünler paketli değilse çok fazla tozu kendine çekebilmektedir. Ürünlerin ilk intibadaki görüntüsünün temizliği ise alışverişi kolaylaştıran ilk etmenlerden biridir.

Yorum yapın