Hukuki sorumluluk ve kullanıcı sözleşmesi

Merhaba sayın kullanıcı hukuki sorumluluk ve kullanım şartlarına geçmeden evvel eğer ki sizi ilgilendiriyorsa şu aşağıdaki uyarı ve ihtarı da okumanızı öneririm.

ÜCRET KARŞILIĞI SAHTE/İNORGANİK ZİYARET/ERİŞİM YAPIP TEZGAHA GELEN KİŞİLERE

SİTEMİZE GOOGLE ÜZERİNDEN DOĞAL OLMAYAN ERİŞİMLER YAPILMASINA KESİNLİKLE RIZAMIZ YOKTUR. SİTEMİZE BU ŞEKİLDE DOĞAL OLMAYAN YOLLARLA VE ANTİ SEO GİBİ SUİSTİMAL AMAÇLARIYLA YAPILAN BU SAHTE/İNORGANİK SİTE ERİŞİMLERİNİN İP ADRESLERİNİN TÜMÜ “AŞAĞIDAKİ TCK HÜKMÜ UYARINCA SAVCILIKLARDA AÇILMIŞ BULUNAN DERDEST DOSYALARA” HUKUK BİRİMİMİZ TARAFINDAN DÜZENLİ OLARAK İLETİLMEKTEDİR. SİTEMİZE DOĞAL OLMAYAN ERİŞİMLER GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN PARA ALDIYSANIZ; DERHAL SİZİ BURAYA YÖNLENDİREN AZMETTİRİCİ FAİLLERE BU AŞAĞIDAKİ KANUN HÜKMÜNÜ GÖSTERİNİZ.

AYRICA BÖYLE BİR İNORGANİK ERİŞİM GERÇEKLEŞTİRDİYSENİZ; DERHAL YASAYA AYKIRI HAREKET EDEN BU SUÇLU FİRMAYI (İLETİŞİM NUMARALARI VE İSİMLERİ İLE BİRLİKTE) KANUN HÜKMÜ GEREĞİ BİZZAT KENDİNİZ CİMERE VEYA SAVCILIĞA İHBAR EDİNİZ Kİ KASITLI VE KÖTÜ NİYETLİ OLMADIĞINIZ SAVCILIKLARCA ANLAŞILSIN VE BİREYSEL OLARAK CEZAİ SORUMLULUKTAN KURTULUN (BU KISIM ELİNİZDE MASUM OLDUĞUNUZA DAİR KANIT OLMASI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ). (bu suç (TCK 244) suç üstü olarak görüldüğü yerde herkes tarafından (CİMER yetkilileri dahil) ihbar edilmesi gereken ve savcılık tarafından mağdurun şikayeti bile olmadan takip edilmesi gereken bir suçtur.)

AKSİ HALDE SİZ DE SAVCILIKLAR TARAFINDAN KÖTÜ NİYETLİ OLARAK ALGILANIP BU AZMETTİRİCİLERİN YANINDA FAİL OLARAK YARGILANIP 6 YILA KADAR CEZA ALABİLİR VE ÜSTÜNE DE 50 000 TL’Yİ GEÇKİN TAZMİNATLARA MAHKUM OLABİLİRSİNİZ! (böyle bir tezgaha istemeden alet olduysanız şu iletişim linkinden benimle irtibata geçiniz ve “örnek cimer başvurusu” ya da “savcılık suç duyurusu dilekçesini” benden alınız.):

Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme (cimer yetkilileri tarafından resen takip edilmesi gereken suç)

(1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.


SORUMLULUK VE DİĞER ŞARTLAR

– Sitemizde yer alan içeriklerde bulunması muhtemel olup yabancı, başkaca sitelere açılan sitelerden, linklerden dolayı asla hukuki ve cezai sorumluluk kabul etmeyiz. Bu yabancı siteler gerek bilgimiz dahilinde sitemizde reklam amaçlı yer alsınlar gerekse bilgimiz yokken internet korsanları tarafından yerleştirilmiş olsunlar her ne surette olursa olsun bizi hukuki ve cezai sorumluluğa sokacak derecede ilgilendirmez, sorumluluk altına sokamaz.

Elbette ki söz konusu linklerden reklam amaçlı sitemize yerleştirdiklerimiz üzerinde kabaca bir yasallık açısından ön inceleme yapmak durumundayız ve bunu da yapıyoruz. Lakin bu inceleme basitçe icra edilen bir yasaya uygunluk kontrolü olup ilgili sitelerin 5651 sayılı kanunun 8. maddesinde yer alan türden zararlı site olup olmadığını anlama amaçlı bir incelemedir. Yani bu basit kontrol reklamını yaptığımız sitelerin “dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı” gibi suçları işleyip işlemediğini anlayabilme kudretine sahip değildir!

Reklamverenin hareketlerinden ve edimlerinden dolayı reklam yayınlayanların arkasındaki gerçek veya tüzel kişiler yani mesela bizim sitemizin arkasındaki kişiler asla sorumlu tutulamaz. Arama çubuğunda parlakfikirler sitesi değil de başkaca site yazıyorsa bilin ki o sitenin işleyeceği suçlar ve taahhütler biz parlakfikirler.org sitesini bağlamaz.

– Yine makalelerimizde veya yorumlarımızda biz site sorumlularından haberli ya da habersiz şekilde yer edinmiş(bilgisayar korsanları da bu tip içerikleri yükleyebiliyor) istenmeyen, üzücü, kırıcı, kişilik hakkı zedeleyici olabilecek türden içerik görürseniz derhal mail adresi ve yorumlar yoluyla bizlere mesajlar atmanız söz konusu içeriği kaldırmamızı sağlayacaktır. Suç içeren makale yazmamak için ve kimseyi ya da kurumu incitmemek, kamuyu mağdur etmemek için gereken tüm titizliği, dikkati icra ediyoruz. Lakin elbette ufak tefek hataen, bilmeden ve istemeden, suç işleme kasıt unsuru olmaksızın gözden kaçmış hususlar olursa (olabilir her sitede) bizlere derhal yorum ve/veya mail yoluyla bildirmeniz gerekenin yapılması için yeterli olacaktır.

– Yorumlar onayımız olmadan yayımlanmaz. Çünkü hukuken yer sağlayıcı olmadığımız için bunlardan sorumluluğumuz söz konusudur.

– Siz kullanıcılar ile sitemize bırakmış olduğunuz iletişim bilgilerinizden faydalanıp iletişime geçebilmesi muhtemel olan; “parlakfikirler” sitesi yetkilisi olduğunu iddia edebilecek suç işlemeye meyilli olabilecek kişilere asla itibar etmeyiniz. Sitemizdeki yorumlardaki telefon numaralarını veya iletişim bilgilerini sitemiz yetkilileri asla aramaz, iş teklif etmez, ortaklık önermez, biz işveren ya da iş birliği yapan bir şirket ya da tüccar veyahut bu tarz faaliyetler yürüten gerçek kişiler değiliz! Böyle kişilerin işlemesi muhtemel tüm suçlardan dolayı sorumluluk yine tamamen o kişilere aittir!

– Kullanıcıya ait ziyaretçinin sitedeki hareketlerini ve davranışlarını analizine yarayan basit nitelikte kişisel verileri 3. kişiler ile asla paylaşmayacağımızı ve sadece siteyi geliştirmek üzere basit nitelikte özel hayatın gizliliğine girmeyen türden anonim istatistiki veri olarak muhafaza edeceğimizi belirtir ve bunları da “Google Analytcs” aracılığı ile tamamiyle anonim olarak elde etmiş bulunduğumuzu bildiririz.

– Tamamen kişisel görüş ve önerilerini okuyucudan çıkar almaksızın ücretsizce ifade eden parlakfikirler sitesinde gezmiş olduğunuz sürece bu yukarıdaki tüm sorumluluk maddelerini ve kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

– Sitemizde yer alan görselleri asla kişilerin özel ve gizli sayılabilecek mahrem anlarına tecavüz, ihlal kastıyla yayınlamadığımızı; eğer ki istemeden, bilmeden, hataen, kasti olmaksızın böyle bir şeyi yaptıysak bize yorumlar ya da mail yoluyla iletişime geçerek ilgili görselin derhal kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

İstemeden telif hakkıyla korunan materyal barındırdıysak bunu bize derhal bildirmeniz halinde gereği yapılacaktır.

Tüm bu maddelerden; sitemizdeki menüden kolayca ulaşılabilir olduğu halde haberdar olmamanız dolayısıyla uğramış olduğunuz zararlar yine bizim sorumluluğumuzda değildir!