Telif Koruması ve Alıntı Uyarısı

Sitemizden alıntı yapmak isteyenler; alıntı yapacağı mecrada “alıntının yer aldığı her bir sayfada ya da bölümde link vermek kaydıyla” makalelerimizden bir ya da birkaçını yayımlayabilir veyahut basılmış esere (kitap, dergi, gazete, tez, akademik çalışma…) ekleyebilirsiniz. Bunun için bizlerden izin almanıza gerek yoktur. Ancak içeriklerimizin bizden habersiz ve onaysız şekilde ticari amaçla kullanılmasına rızamıza katiyen yoktur.

Ticari amaçlar haricinde; bilgilendirme, araştırma, eğitim ve akademik çalışma maksadıyla kullanmak üzere eserlerimizi “kaynak olarak iilgili yazının linkini yazmak suretiyle” kullanabilirsiniz.  Eğer tarih gerekirse bu bilgiyi, iletişim bölümündeki mail adreslerimizden veya telefonlardan ulaşarak anında öğrenebilirsiniz.

ÖNEMLİ BİLGİ: Bu site ile para falan kazanmıyoruz. Tamamen hobi ve tutku amacıyla işletilmektedir.  Yani hırsızlık yapmaya kesinlikle değmez. Ancak avukatlarıma vekalet ücreti kazandırmak istiyorsanız ya da sitenize erişim engeli aldırmak istiyorsanız buyurun meydan sizin. Şuna emin olun ki; Man Adasın’da da olsanız, Liberya’da da olsanız eğer içeriklerimizi çalıp herhangi bir domainde yayımlarsanız sizi bir şekilde bulabiliriz. 

Hukuki Olarak Koruma Altındadır ve Her Hakkı Saklıdır

Parlakfikirler içeriklerinin tamamı zaman damgalı olarak elektronik imza ile imzalanmak suretiyle muhafaza edilmiş durumdadır. Kaynak göstermeksizin alıntı yapılması halinde FSEK, TCK, Tür Ceza Kanunu, Medeni Kanun ve diğer ilgili mevzuat uyarınca yasal süreç başlatılacaktır. Sunucuları ya da domain kayıt firması yurt dışında bulunan sitelerin yapmış olduğu telif ihallerine yönelik ip adresi, domai/hosting  kaydı sırasındaki kredi kartı isim bilgisi, kişi ve adres bilgisi; avukatlarımız vasıtasıyla özel ihtarnameler kanalıyla kolaylıkla temin edilmektedir.

DÜNYANIN BİR UCUNDA DA OLSANIZ UĞRAŞAN VE KAFAYA TAKMIŞ BİR HUKUKÇU SİZİ ENİNDE SONUNDA BULABİLİR!

İçerik Botlarına Karşı Denetim ve Tespit !

Ayrıca içeriklerimiz içerisinde ‘gizli ve özel ifadeler bulunmaktadır’. Bu özel metinleri (keywordleri) Google’da aratmak suretiyle periyodik (düzenli) takip etmekteyiz. Bu sayede;  botlar ve hukuka aykırı yazılımlar vasıtasıyla içeriklerimizi çekip, cümlelerin yerini ve birkaç kelimeyi eşanlamlısıyla değiştirmek suretiyle yayımlayanları çok kolay tespit edebilmekteyiz.

Yine DMCA şikayetleri için özel bir firma ile anlaşmış durumdayız. Bu firma içeriklerimizi düzenli olarak başta Google olmak üzere tüm web aleminde taramakta ve suistimallere karşı analizler yapmaktadır.

Eğer içeriklerimizi kötü yazılımlar vasıtasıyla veyahut manuel olarak suistimal etme niyeti olanlar var ise şimdiden bundan derhal vazgeçsinler. Parlakfikirler sahipsiz değildir!


SON SÖZ

Dileyene elimizde hazır bulunan FSEK 71 suç duyurusu dilekçesini; VPN, Proxy ve yabancı hosting, domain şirketi avukat kanalıyla bilgi talep formlarını gönderebilirim. Hepsi elimizde hazır ve matbu olarak duruyor. Spamcı ve kopyacı gördüğümüz anda hiç çekinmeden yapıştırıyoruz. Bu tuhaf bilgilendirmeyi yapma gereği duyduk çünkü artık 50 lira bile elde edemeyeceği saçma hareket uğruna onbinlerce liralık tazminat ve avukatlık ücretlerine mahkum olacak suçlar işleyen akılsız ve ergen zihniyetli spamcılardan cidden gına gelmiş durumda…

Hayır bir de anlamadığımız şu; bu Türkçe içerik yayımlayan siteyi kopyalayarak 2020 yılınının Google’ında adam akıllı, elle tutulur gelir elde edebileceğini falan zannediyorlar. Arkadaşlar biz bu siteleri para kazanmaktan ziyade hobi olsun diye işletiyoruz. Burada verdiğimiz emekler sonucu oluşan içeriğin maddi değerinden ziyade manevi değeri yüksektir ve inanın emeğimizin karşılığı olarak elle tutulur para falan da kazanmıyoruz.  Çok ciddi emekler harcıyoruz bu hobimiz uğruna…  Eğer bunca emeğe ve maneviyata saygı duymayan olursa da o kişiye ilgili FSEK ve TCK hükümleriniyasalar çerçesinde kullanmayı iyi biliriz“.