30 yaşına gelmeden milyoner olan adamın 5 özelliği

30’undan önce milyoner olmak hakkında hepimiz birçok kez söylentiler duymuşuzdur. Zira böylesine bir şey 21. yüzyıl ekonomik ve kültürel ortamında hiç de kolay değildir. Nitekim hele ki bize toplumsal ve ekonomik çarklar tarafından dayatılan “lise+üniversite+yükseklisans+2 yıl staj+orada burada birinin yanında çıraklık” gibi saçma bir düzenden dolayı kariyer peşinde koşan insanlarımızın cepleri anca 40’lara doğru para görmeye başlıyor.

Fakat burada bir sorun vardır ki; bizim cebimize 40’ından sonra giren paranın bize 20’li, 30’lu yaşlardaki kadar pek yararlı olmayacağını fark etmişsinizdir.

Zaten klişe bir örnek vermek gerekirse; gençken enerji var, zaman var, para yok; orta yaşlarda para var, enerji de var, zaman yok; yaşlılıkta da para var, zaman da var ancak enerji yoktur. İşte bu kısırdöngü birçoğumuzun hayatını adamakıllı yaşayamadan göçüp gitmesine sebep olmaktadır.

Nitekim bu durumu değiştirmek sizin elinizde…

Sizler için 30’undan önce milyoner olup para kazanabilmenizi sağlayacak iş fikirleri ustası olmuş adamların 5 genel özelliğini yazmak isterim.

1) Bu adamlar asla pes etmez!

“ölmek var dönmek yok” lafı bunlar için söylenmiştir. Sık sık işlerini yaparken kendilerine ve de etrafındaki benzer dostlarına 40 yıllık direnişçi edasıyla “bu daha başlangıç, mücadeleye devam” naraları atarlar.

2) otuzundan önce milyoner olan bu arkadaşlarımız fevkalade istikrarlıdır.

Yukarıdaki 1. maddeyle bu madde bağlantılı olsa da farklı olduğu nokta şudur ki; istikrar sahibi yapan adam sıkıcı ve kolay da olsa o işi yapmaktan geri durmaz. Gecedir, gündüzdür demeden programına uymak için çırpınır. Yani dirayetli adam zor işlerin üstesinden gelir; çünkü cesurdur, dayanıklıdır ama sıkıcı ve kolay denilen işlerin üstesinden gelmek de zor işleri başarmak kadar önemlidir bu milyonerlik yolunda. Bu istikrar maddesi aynı zamanda “sabırlı olmak” olarak da algılanabilir. Yani sabır da istikrarın çatısı altında ele alınabilir.

Yeri gelecek bir gecede yüzlerce sayfa notlarla boğuşacaksınız. Ardından yine yeri gelecek dananın kuyruğunun resmen koptuğu anlara şahitlik edeceksiniz.

3) Zor zamanlardan ve acil durumlardan bir şekilde sağ salim çıkma yeteneğine sahiptirler.

Bu zor zamanların üstesinden kimisi soğukkanlılıkla çıkar, kimisi ise tam tersine ortalığı velveleye vererek çıkar. İşte bu pek kişisel gelişim kitaplarında yazmaz. Ancak eğer soğukkanlı birisi değilseniz kendinizi kritik zamanların üstesinden gelemeyekmiş gibi düşünmeyin. Zira mesela en ünlü avukatlar soğukkanlıktan beslenenler değil, kargaşadan beslenenlerdir! Demem o ki acil durumlardan tek parça çıkabilmek için gerekli şeytan tüyü sizde olmalı.

4) İlah gibi yaratıcıdırlar.

Bu maddede anlatılmak istenen gününüzün her saniyesini sular seller gibi yaratıcılığa sahip olan pınarmışcasına geçirmek değildir. Burada bahsettiğim yaratıcılık günün hiç umulmayan saatinde(genelde gece veya yorgun saatlerde olur bu aklınızda bulunsun) ansızın gelen ve “parlak fikir” niteliğinde olan yaratıcılıktır. Öyle ki bu sırada aklınıza gelen fikir sahiden milyon dolarlık fikir olabilir ve sizin hayatınızın akşını hiç ummayacağınız tarzda değiştirebilir. Hatta şunu da unutmayın ki bu “ansızın gelen parlak fikirler” beyninizin mantıklı kısmıyla da bağlantılı olan ve bilinçaltı denilen yerden gelmektedir. Bugün bilimciler “bilinçaltının ne denli muazzam yetilere sahip olduğunu belirtmektedirler“, bunu değerlendirmemek olmaz.

5) Her zaman daha iyisi ve yenisinin peşinde koşarlar.

Kanaatkarlığın fazlası ne bu dünya hayatında ne de ahiret hayatında başarıyı yakalattırır sizlere. Her zaman daha iyi ve yeni peşinde koşmanız otuzuna gelmeden milyoner olmanız için şarttır. Benim tanıdığım tüm milyonerler bu kafa yapısına sahipler. Öyle ki zaten aksi de düşünülemez.

Otuzundan önce milyoner olmak istiyorum diyenler için son olarak diyebilirim ki “şansın sizin yanınızda olmasını temenni etmeniz lazım“. Öyle ki şans ya da kısmet olmadan da bu işler tüm kurallara uysanız da olmayabilir. Zaten siz çabalayacaksınız, didineceksiniz ve önceden kurduğunuz planlar genelde alt üst olacak ama bu çabalarınız sayesinde karşınıza yepyeni kapılar açılacak, daha iyi fırsatlar sizi bekleyecek. O sebeple her ne kadar “evdeki hesap çarşıya uymasa da” siz yılmayın ve de maratonunuzu koşmaya devam edin.

Yorum yapın