Araba Kiralama ( rent a car ) Dükkanı Açmak-Karlılık ve Tüm Maliyetler – Röportaj

Bireysel ya da kurumsal olarak, geçici süreliğine ihtiyaçların giderilmesi maksadı ile araba kiralama işlemlerini ihtiyaç sahiplerine sunan işletmeler, rent a car olarak bilinmektedir.

car photo
araba öyle herkese emanet edilmez. Bunun binbir türlü sorumluluğu var.

Bünyelerinde çeşitli tip ve modelde araç bulunduran bu işletmeler, çeşitli şekillerde ihtiyaçlara cevap veren hizmet sunucularıdır. Kimi zaman, bireysel müşterilerin geçici süreli araç ihtiyaçlarını karşılamakta, kimi zaman, kurumların ya da şirketlerin araç ihtiyaçlarına filo biçimindeki araç grupları ile cevap vermekte, kimi zaman ise, özel organizasyonlarda lüks sınıfı araçlar ile hizmet sunmaktadır. Araba kiralama ( rent a car ) dükkanı açmak tüm bu alanları kapsayacak şekilde bir işletme sahibi olmak anlamında ifade edilmektedir.
Rent a car açmanın belli koşulları bulunmaktadır. Bu koşullar;

• Minimum 80 m2 kapalı alana sahip bulunmak.
• Teknik bir elemana, detaylı iş yeri yerleşim krokisi hazırlatmak.
• Hazırlanan krokiyi izinsiz şekilde değiştirmemek.
• Rent a car’ın faaliyet alanında, yanıcı ya da patlayıcı maddeleri bulundurmamak.
• Lpg’li araç sınıfındaki araç cinslerini, rent a car bünyesinde bulundurmamak şeklinde sıralanmaktadır.
Bu koşulların sağlanması halinde, rent a car açmak için gerekli belgeler tamamlanarak müracaatta bulunulabilir.

Röportaj

Merak edilen soruları yazımızda yanıtlamadan önce İstanbul ve İzmit’te rent a car işi yapan S. L ile gerçekleştirdiğimiz mini röportajı sizinle paylaşıyoruz. Araba kiralama işi ile ilgili merak edilen tüm detayları S.L ile konuştuk.

– Önce tüm illerde, sonra tüm ilçelerde, her caddede, her köşe başında bir rent a car açılmaya başladı. Bunu neye yoralım? Bu işte para olduğuna mı yoksa rekabetin kızıştığına mı?

– Her sektörde, her işte potansiyel olarak büyük para var. Sonuçta 85 milyonluk bir ülkede yaşıyoruz. Ama sizin de dediğiniz gibi artık her caddede değil, köşe başında bir rent a car açıldı. Neredeyse her mahalleye bir oto kiralama dükkanı düşüyor. Bu da rekabetin kızıştığını fazlasıyla hissettiriyor. Önceden yakınımızda bir rent a car dükkanı açıldığında endişelenirdim. Şimdi artık günlük hadiselerden biri haline geldi.

 

– Peki ya açılıp da aynı yıl içerisinde kapanan rent a car dükkanları? Onlar tam olarak nerede hata yapıyor sizce?

– En büyük hataları az sermaye ile bu işe girmeleri. 2 – 3 tane son model araba ile bu işe girmek, sadece ekmek ve cips satan bir market açmakla eşdeğer. Bir de teknik destek ve altyapı yetersizliği eklenince buna, rent a car’lar açıldıkları hızla kapanıyorlar. Dışarıdan bakılınca kolay bir iş gibi görünse de müşterilerin çok yönlü taleplerine anında cevap verebilmek için ciddi bir enerji ve alt yapı gerektiriyor.

 

– Şoförlü araç kiralama hizmetlerine de büyük ilgi var. Bunun nedenleri neler?

– Dolaylı olarak yurt dışına çıkan girişimcilerin sayısındaki artış, şoförlü araç kiralama hizmetlerine olan talep oranını arttırdı. Ne kadar fazla hava yolu kullanılıyorsa o kadar çok şoförlü araç isteniyor. Sadece yurt dışında değil yurt içi uçak seyahatlerinde de bu böyle. Örneğin bir televizyoncu, hiç bilmediği bir şehirde çekim yapacak. Gün içinde birçok yeri çekecek. Taksiden indi – bindi ile uğraşmak istemiyor. Hem şehri iyi tanıyan hem de şoförlüğü iyi olan biriyle şehir turuna çıkıyor.

 

– Daha fazla müşteriye ulaşmak için yılın belli başlı dönemlerinde çeşitli kampanyalar düzenliyor musunuz?

– Elbette. Müşteriler artık her yerde kampanya ve indirim kelimelerini görmeye alıştı. Bir internet sitesine girdiğinde bu iki kelimeden birini görmezse, fiyat ne kadar cazip olursa olsun onlara pahalı geliyor. Yazılı ve görsel medyanın bariz bir etkisi bu. Biz de örneğin yaz döneminde, turistlerin en çok tercih ettiği yerlere %20 – %30 oranında indirimler düzenliyoruz. Daha önce bizi tercih etmiş müşterilerimize de kampanyalı fiyatlar sunuyoruz.

 

– Bu sektörde ayakta kalmak için bu tür indirimler şart o halde?

– İktisadi açıdan müşterileri hoşnut etmeniz şart evet. Rekabetin bu kadar kızıştığı bir sektörde, siz az kazanmayı göze almazsanız belli bir noktadan sonra hiç kazanamamaya başlarsınız. Pastadaki en büyük dilim benim olsun derseniz sofradan aç kalkmayı göze almanız gerekiyor. Bizde de müşteri memnuniyeti ön planda. Biz az kazansak da olur, yeter ki onlar bizi tercih etsin.

 

– Araba kiralama işinin internet odaklı olmasına ne diyorsunuz? Artık birçok hizmet gibi bu hizmet de web sitelerinden sunuluyor.

– Arabalar internet üzerinden seçiliyor, ödemeler yine aynı şekilde online olarak yapılıyor. Bu hem daha pratik hem daha güvenli. Müşteri seni arayıp şu model araba var mı, arabada navigasyon ya da çocuk koltuğu var mı diye sormuyor artık. Zaten her bilgi, internette var. Bu da hem bizim hem de müşterinin işini kolaylaştırıyor elbette.

Rent A Car İşi Karlı mı?

car photo

Rent a car açılması düşünüldüğünde, minimum 4-5 araçlık bir filo oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca işletme bünyesinde bulunan araçlara, rent a car kaskosu yaptırılması da gerekmektedir. Yeterli fizibilite çalışması yapmadan, rent a car işine girişmek maddi kayıplar ile sonuçlanabilecek durumlara neden olabilir. Araç temin etmek, özel kaskolarını yaptırmak, araçları takip etmek maksadı ile gps sistemi kurmak gibi tüm maddi kaynak gerektiren işlemlerin tamamlanmasından sonra, müşteri potansiyeli de belirlenerek, eldeki maddi kaynaklara göre bir rent a car açılabilir.
Özellik ile kurumsal firmalara ya da devlet kurumlarına, filo halinde araç kiralama işleminin yapılması, bu sektörde kar oranlarının garanti altına alınması ile eş değerdir. Ayrıca araçların takibi ve bakımları da bu sayede kolaylık ile yapılabilmektedir. Bireysel kiralamalarda kar oranları uygun seviyelerde olmak ile birlikte, getireceği olumsuz sonuçlarda göz önüne alınmalıdır. Rent a car işi karlı mı? sorusunun cevabı, uygulanacak hizmetler ile orantılı olarak değişmektedir.

Rent a Car Açmak İçin Gerekenler

Bir rent a car açmak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir.
• İlgili ticaret odası ya da esnaf odasına ait kayıt fotokopisi.
• Tapu fotokopisi.
• Mülk kiralık ise, kira kontratının aslı ya da noter tasdikli sureti.
• Yapı kullanma izin belgesi.
• Vergi levha fotokopisi.
• Bağkur ya da sigorta belgesi veya emeklilik cüzdanının fotokopisi.
• Nüfus cüzdan sureti ile muhtarlıktan onaylı ikametgah belgesi.
• İki adet yeni çekilmiş fotoğraf.
• Rent a car’da su bulunacak ise, su abonelik belgesi.
• İş yeri açma ruhsatı.
• İlgili itfaiyeden alınacak yangın önlemi alındığına dair rapor.
• Emniyet birimlerine kimlik bildiriminde bulunulmuş olduğuna ait kimlik bildirim belgesinin fotokopisi.
• Eğer şirket ise, ticaret sicil gazetesinin fotokopisi ile imza sirküleri.
• Savcılıktan alınan yeni tarihli sabıka kaydı.

SERMAYEYE GELECEK OLURSAK: Bu iş için her arabanın en az 200 000 lira olduğu şu devirde 1 milyon Türk Lirası gerekir diyebiliriz.  ÖTV vergileri almış başını gitmiş.

Araba Kiralama Dükkanı Açmak Zor mu?

Yeterli maddi kaynağın bulunması, yukarıda açıklanan prosedürlerin tamamlanması ve rent a car açılacak alana ait gereken koşulların uygun olması halinde, araba kiralama dükkanı açmak zor mu? Sorusuna verilebilecek en sağlıklı cevap, bu şartları sağlayıp sağlayamayacağınıza kalmıştır. Size şunu belirtmeliyim ki  “rent a car” işi herkesin yapabileceği kolay bir girişim değildir. Söz konusu dükkanınız dışarıdan göründüğünden daha zor ve komplike işletilmektedir…

Karlı bir girişim mi?

Arkadaşlar “rent a car” işini icraya geçirmek ve bunu başarılı yapmak için size birkaç tüyo vermek isterim;

  • Dükkanınızı turistlerin, gezginlerin, zengin yolcuların bol olduğu yere açmanız gerek. Kimse yıllar boyu kalacağı bir muhitte araç kiralamaz. Ancak birkaç haftalığına geldiği bir muhitte bunu yapar.
  • Kiralayacağınız araçların dıştan görünümü sağlam olması ve yeni model olması müşteri açısından bir artıdır. Zira kimse ödünç aldığı bir aracın elinde patlamasını ve kendine binlerce dolarlık bir fatura çıkmasını istemez.
  • Sigorta ve kasko işlerini kendinize anayasa olarak bellemeniz gerekmektedir. Yaptığınız iş alında bir nevi hasarları, kazaları ve eskimeleri üstlenme işidir!
  • Dükkanınızda fiyat tarifenizi önceden belirlemek ve bunu yazılı olarak yazmak ardından müşteriye pazarlık imkanı sunup fiyattan düşmek iyi bir pazarlama taktiğidir. Bunu kapalıçarşı halıcıları yapmaktadır. Ne de olsa tarihin en eski esnaflarının vardır bir bildiği değil mi?
  • “Rent a Car” işi sandığınızdan daha komplike yanları içermektedir. Zira bir müşteri kaza yaptığında sizin kaza anına yanınızda halihazırda bir ekspertiz ile gitmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde işinizi sağlam kazığa bağlamamış olursunuz ve çok yüklü meblağ’da hasara uğrarsınız.
  • Araçlarınızın günlük bakımını periyodik ve aksattırmadan yapmak sizin daha az eskime zararına mağruz kalmanızı sağlayacaktır. Mesela iyi yağlanmayan bir motorla yola çıkan bir aracın uğrayacağı motor arızası bu durumda tamamen sizin sorumluluğunuzda.
  • Çalışanlarınızdan özellikle müşteriyle sıcak temasta bulananların iyi seçilmesi hatta özellikle en başlarda bizzat bir girişimci olarak sizin bu görevi üstlenmesi hayatidir.
  • Kendinize bölgesel çapta yaptığınız bu iş için sağlam bir web-sitesi kurmak durumundasınız. Zira artık gelen tursitlerin birçoğu ziyaret ettikleri bölgedeki “rent a car”‘cıyı internetten arayarak bulmaktadır. Bırakın “ben bu işlerden anlamam abi” triplerini ve bir an evvel bilgisayar başına geçin!

Tüm bu yukarıda belirttiğim püf noktalarını yerine getirdiğinizde “Rent a Car” yani araba kiralatma işi sizin işin fevkalade getirili bir iş fikri olacaktır…

Araç kiralama fiyatları borsa gibidir. Talebin çok olduğu dönemlerde fiyatlar yüksek, talebin az olduğu dönemlerde de fiyatlar düşüktür. İnternet üzerinden rent a car firmalarının fiyatlarının nasıl değiştiğini gözlemlemek mümkün.
Kiralık arabayı hem alırken, hem de satarken para kazanmalısınız. Buna göre arabayı alacağınız firmalarla anlaşmalısınız. Arabaları aldıktan sonra araçları çalıştırmak için broker siteler ile anlaşmalısınız. Genelde bu tip siteler sağlam referans talep etmektedir. Önce bu bağlantıları sağlamanızı tavsiye ederiz. En çok araç kiralanan havalimanları olarak bilinen İstanbul atatürk ve firmalarına göz atmanızı tavsiye ederiz. Burada yer alan araç kiralama firmaları ziyaret etmenizi öneririz.

Yorum yapın