AVM’lerde Hangi Tür Dükkânlar Açmak Uygundur?

Alışveriş yapmak istediğinizde tercih ettiğiniz mekânlar genellikle neresi? Çocuklarınızla, ailenizle ya da sevdiklerinizle alışveriş yapmak hem de eğlenceli bir gün geçirmek istediğinizde nerelere gidiyorsunuz? Ben hemen söyleyeyim. Artık bakkallardan ya da ufak çaplı mağazalardan alışveriş yapma devri kapandı. Çünkü insanlar artık hem eğlenecek hem istediğini kolaylıkla bulabilecek hem de uygun fiyatlar sunabilecek yerler arıyor. E tabi bu adreslerin başında da AVM’ler geliyor.

Alışveriş merkezi olarak bildiğimiz ve alışverişin en büyük mekânları haline gelen bu yerler insanların ihtiyaçlarını kolaylıkla bulabildikleri yerler olduğu gibi büyük mağazaların ve ucuz ürünlerin de satıldığı yerler oluyor. Ayrıca alışveriş merkezlerinde insanlar için eğlence dolu etkinlikler de düzenleniyor. Bu nedenle AVM’lerde dükkân açmak daha karşı bir iş haline geldi.

AVM’lerde Ne Tip Dükkânlar Açmalıyız Ki Para Kazanabilelim?

AVM’lere gittiğinizde sizde görmüşsünüzdür. Bazı dükkânlar tıkır tıkır işlerken bazıları da sinek avlıyor gibi dururlar. Aslında bunun nedeni dükkânların insanların ihtiyaçlarına cevap veren tarzda açılmayışından kaynaklanır. Eğer alışveriş merkezlerinde para kazanmak istiyorsanız hangi sektörde olursanız olun insanlara huzur veren ve alışveriş yapmaları için onları çeken dükkânlar açmalısınız.

Dükkânların içinin çok loş olması ve pahalı olan ürünlerin vitrinde yer alması müşterileri kaçıracak cinsten bir davranıştır. Ayrıca iç düzenlemelerde her ürünün farklı yerde olması ve çok az ürünün bulunmasından dolayı ortamın bomboş görünmesi de müşterileri olumsuz etkiler. Çok ışıklı olan ve içerisi tıka basa duran yerlerde kesinlikle müşterilerin tercihi değil. Ancak seçeneği bol alanı uygun olan ve müşterilerini çekmek için indirimli ürünleri ön sıralara koyan dükkânlar daha kazançlı çıkacaktır.

avmlerde hangi sektörde dükkan açılmalı

AVM’lerde En Çok Kazandıran Dükkânlar Hangi Sektörde?

AVM’lerde dükkân açmak istediğinizde amaçlarınızın başında düzenli bir kazanç sağlamak gelecektir. Bu nedenle de getirisi olan dükkânlar açmak sizler için daha mantıklı olacaktır. Ancak ben para kazanayım istiyorum ama bu sektörlerde bilgim yok diyorsanız kendinize en yakın olan sektörü seçip en iyi hizmeti sunmaya odaklanmalısınız. Çünkü bilginizin ve ilginizin olmadığı ancak yüksek kazançlar getiren bir sektöre girmeniz halinde yanlış çalışmalardan dolayı riske girebilir ve kazancınızı kısa sürede sıfırlayabilirsiniz.

Giyim Sektöründe Para Var!

İnsanlar yemelerinden içmelerinden ziyade artık giydiklerine daha çok önem vermeye başladı. Bu alanda hizmet veren firmalar ise sundukları hizmet ve ürün çeşitliliği ne kadar fazlaysa o kadar büyük kazançlar elde edebiliyorlar. Giyim sektöründe ilerlemek istiyorsanız pazar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü rekabetin en fazla olduğu alanlardan biri olan giyim dünyasında kalıcı olmak için kaliteli, uygun fiyatlı, bol seçenekli bir açılış yapmanız lazım.

Teknolojinin Kalbi AVM’lerde Atıyor!

Teknoloji dünyası gelişmelerine dur durak vermeden devam ediyor. Bu hızlanma ile birlikte insanların birden fazla seçeneğin olduğu ve uygun fiyatlı ürünlerin olduğu mağazaları seçmesi de en bariz durumlardan biri. Sizde kendi kendinize bir düşünün. Elektronik ürünlerin çoğunlukta olduğu geniş mağazalar yerine neden az malın geldiği ve ürün fiyatlarında sürekli düşüşlerin olmadığı bir yerden alasınız ki. Ayrıca müşterilerde artık fiyatları büyük bir hızla takip ediyor ve AVM’lerde sunulan ürünlerin daha uygun olduğu kanısına vardıkları için daha fazla kar etmek adına buraları seçiyorlar. Eğer teknoloji ile ilgili bir dükkân açacaksanız ve AVM’lerde dükkân açma fikriniz varsa hemen bir teknoloji markasından bayilik alabilirsiniz. Bu sayede daha çok çeşit sunar ve daha fazla kazanırsınız.

Gıda Sektöründe Hızlı Değişim

Evlerde ailecek yenilen yemeklerin yerini şu günlerde AVM’lerde açılan dükkânlar aldı. Bin bir lezzetin bir araya getirildiği AVM’lerde eğer gıda sektöründe bir dükkân açarsanız çok kazanırsınız. Ancak herkesin damak tadına hitap eden bir alan seçmeniz lazım. AVM’lerde genellikle kafe, restoran ya da dondurma- mısır türü satışların yapıldığı ve uygun fiyata kalitenin sunulduğu adresler dikkat çekiyor. Sizde gıda sektöründe ilerlemeyi düşünüyorsanız müşterilerinize harika bir hizmet ve promosyonlar sunmalısınız.

avmlerde yapılacak işler

 

AVM’de Giyim, Teknoloji, Gıda Dükkânı Açma Maliyetleri Tahmini Ne Kadardır ve Getirileri Nasıl Olur?

Eğer AVM’lerde giyim, teknoloji ve gıda sektörlerinden birinde yükselmeyi planlıyorsanız bu işlerin belli bir maliyeti olacaktır. İleride kazanç sağlayacağınızı düşünerek bu maliyeti gözden çıkarmalısınız. Çünkü AVM’ler sürekli olarak insanların girip çıktığı yerler ve müşteri sayınız her zaman çok olacaktır.

Her şehrin kendine özel bir AVM’si vardır. Ancak İstanbul’da bulunan bir AVM ile Kayseri ya da Şırnak gibi bir yerde bulunan AVM’lerin kiraları, dükkân fiyatları, müşteri potansiyelleri aynı değildir. Bu nedenle maliyetler şehirlerin durumuna göre değişecektir. Ayrıca büyük şehirlerde insanlar görselliğe daha fazla önem verdikleri için iç mimaride ve sunulan hizmette daha ileri gitmek adına ek harcamalar da yapılabilir. En basit örnekle plastik poşet yerine karton poşetlerin veriliyor olması nedeniyle maliyetler değişebilir.

Maliyeti fazla olan bir yer açtığınızda size gelecek olan müşteri sayısı da harcamalarınız ölçüsünde değil verdiğiniz hizmet ve sunduğunuz hizmet ölçüsünde değişecektir bunu unutmayın. Çok harcama yapmak yerine müşterilerinizle olan ilişkilerinizi ve ürün kalitenizi yüksek tutun. Getirilerinizde müşteri sayınıza ve insanların ihtiyaçlarına yönelik kampanyalar düzenlemenize göre değişecektir.

Yorum yapın