Başarısız bir iş hayatına sebep olacak 5 davranış

Mesleğinizde ilerleme kaydetmek, daha saygın bir konuma ulaşmak, daha çok para kazanmak ve başarılı olmak istiyorsanız dikkat etmeniz ve üzerinde çalışmanız gereken bazı hususlar vardır. Geçen günkü yazılarımızdan birinde de kariyer yapmak yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlardan bahsetmiştik.

Fakat bu hususlarında üzerinde çalıştığınız zaman; kişisel, mesleki ve ruhsal gelişiminizi de kontrollü bir şekilde ilerletmeniz gereklidir. Aksi halde bir yönden fazla gelişmiş, bir yöndense yeterince gelişmemiş bir hayatın içinde kendinizi bulabilir ve yaşamınızda facialara sebep olabilirsiniz…:)

İşte bu duruma sebep olan ve idealist, hırslı insanların genelde yenik düştüğü bazı davranışlar:

1)Yenilikleri araştırmaya ve gözlemlemeye vakit kalmayacak derecede mesai yapmak

Bu durum genelde uzun vadeli düşünmeksizin var olan para biriktirme hırsından kaynaklanır. Örneğin; 25 yaşında bir insan haftanın 5 günü değil de 6 günü çalışarak ayda 150-400 TL daha fazla kazanıyor olsun. Bu insan; 10 sene boyunca böyle çalıştığı zaman daha çok birikimi olacağını düşünür. Oysa ki; haftanın 5 günü çalışmaya devam ederek o 6.gün ise kendini geliştirecek, donanımını arttıracak etkinliklerde bulunsa; 10 sene içinde ilk seçeneğe göre açık ara daha iyi şartlar içerisinde olacaktır.

Özellikle genç yaşlarda bol bol zamanın ve enerjinin olmasından dolayı bu durumu fark etmek zor olabilmektedir.

2)Sürekli kazanma hırsından dolayı aileyi ve dostları ihmal etmek

Bakın arkadaşlarınız demiyorum… Arkadaş bellediğiniz insanlar zaten ömrünüzün belirli dönemlerde aynı ortamlarda bulunduğunuz için beraber vakit geçirdiğiniz kişilerdir. Dolayısıyla onlarla dönem dönem az görüşmeniz, hatta belki de hiç görüşmemeniz doğaldır.

Ama can dostlarınız ve aileniz; kesinlikle herhangi bir hırs için kurban edilecek insanlar değildir. Durmadan çalışmanız veya boş vakitlerinizde onlarla eğlenmeniz arasında tercih yapacak olsalar; hiç düşünmeden ikinciyi seçecekleri şüphesizdir.

3)Sahip olduğunuz idealler, hedefler ve azim yüzünden çevrenizdeki insanlara tepeden bakmak

Hepimiz genetik ve çevresel faktörlerden dolayı bazı konularda yetenekli, bazı konularda da yeteneksiz olarak dünyaya geliriz. “Allah vergisi” diye tabir edilen şey budur.

Doğada dört dörtlük diye bir şey yoktur. Sizin vizyonunuz daha geniş olabilir. Hatta daha zeki de olabilirsiniz. Ama; bedensel olarak sizden daha güçlü bir insanın yapabileceği birçok işi tek başınıza kaldığınız zaman siz yapamazsınız. Ya da hitabeti güçlü birinin insanları etkilediği gibi siz etkileyemezsiniz, vs. vs.

X-Men gibi; herkesin yeteneği bir araya geldiği zaman, her şey çok daha basit ve eğlenceli olur…:)

4)Kendinize dikkat etmemek. Sağlığınızı ve psikolojinizi bozarcasına çalışmak

Çok büyük başarılar elde edebilir ve büyük paralar kazanabilirsiniz. Ama bunları elde etmek uğruna ömrünüzü 10 yıl kısalttıktan sonra ne faydası olur ki?…

Ayda 1.000 TL yerine 2.000 TL kazanmak tabii ki yaşam kalitenizi arttıracak ve sizi mutlu edecektir. Ama bunu; kendinizi psikolojik bir enkaza çevirerek yapıyorsanız ayrı…

Ömrünüzden ömür kısaltmanın karşılığındaki bedel yılda 12.000 TL fazla kazanmanız mıdır? Varın siz karar verin..

5)Hedeflerinize, etrafınızdakileri görmenizi engelleyecek derecede kilitlenmek

Bu söylediğim kesinlikle hedeflerinize bağlı kalmayın gibi bir algı yaratmamalıdır. Yani; amaçlarınız uğrunda çok çalışmak ayrı, kendi kendinize at gözlüğü takmak apayrıdır.

İdeallerinizi gerçekleştirmek için çalıştığınız yıllar boyunca zamanın akıp gittiğini; dünyanın ve şartların değiştiğini unutmayın. İdealist bir insan iken sabit fikirli bir yobaza dönüşmeyin…

Yorum yapın